Swap na końcu przestrzeni dyskowej

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
pppp

Swap na końcu przestrzeni dyskowej

Post autor: pppp »

Zainstalowałem dziś PCLinuxOS i teraz dopiero zdałem sobie sprawę z tego, że w instalatorze nie było opcji czy dana partycja ma znajdować się na początku czy też na końcu przestrzeni dyskowej. Najpierw zrobiłem punkt /, potem swapa i potem punkt /home. Więc chyba swap jest w środku przestrzeni. Czy ma to jakieś znaczenie? Bo wydaje mi się, że kiedyś obiło mi się o uszy, że swapa na końcu przestrzeni dyskowej się umieszcza. Wkurzony jestem bo chciałem wszystkie partycje primary, a nie mogłem tego wybrać lub nie widziałem i jest primary, logical, logical.
madam
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 21 maja 2007, 16:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Re: Swap na końcu przestrzeni dyskowej

Post autor: madam »

A mi się wydaje, że swap pomiędzy / a /home ma tę zaletę, że głowica latając pomiędzy tymi partycjami będzie niejako omiatać swap po drodze. Lepsze to niż gdyby miała ciągle przeskakiwać pomiędzy początkiem a końcem dysku. Jeśli ktoś dokładnie wie jak chce mieć dysk podzielony na partycje, to proponuję go sobie najpierw przygotować przy pomocy narzędzia typu gparted, a w trakcie instalacji wybrać opcję "inne rozwiązanie".
norvoles
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1113
Rejestracja: 04 sty 2008, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Swap na końcu przestrzeni dyskowej

Post autor: norvoles »

Wkurzony jestem bo chciałem wszystkie partycje primary, a nie mogłem tego wybrać lub nie widziałem i jest primary, logical, logical.
A jakie to ma niby znaczenie?
pppp

Re: Swap na końcu przestrzeni dyskowej

Post autor: pppp »

Domyślam się, że jeśli sda1 (/, primary) zostanie sformatowane zniszczeniu ulegnie sda6 (/home, logical). Bo wychodzi na to, że sda6 jest podpartycją sda1.
norvoles
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1113
Rejestracja: 04 sty 2008, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Swap na końcu przestrzeni dyskowej

Post autor: norvoles »

pppp pisze:Domyślam się, że jeśli sda1 (/, primary) zostanie sformatowane zniszczeniu ulegnie sda6 (/home, logical). Bo wychodzi na to, że sda6 jest podpartycją sda1.
No to sformatuj i zobacz, że nic się z /home nie stanie. Rożnica pomiędzy primary a logical polega na tym, że z tych pierwszych możesz coś zbootować, a z tych drugich już niekoniecznie.
Ostatnio zmieniony 16 gru 2012, 02:34 przez norvoles, łącznie zmieniany 1 raz.
pppp

Re: Swap na końcu przestrzeni dyskowej

Post autor: pppp »

Czy mógłbyś mi powiedzieć jaka będzie różnica między tworzeniem trzech primary: sda1, sda2, sda3, a utworzeniem partycji primary sda1 dla root oraz logical sda5, sda6 (/home).
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Swap na końcu przestrzeni dyskowej

Post autor: k2cl »

Hm... ciekawe tezy tu padają :)
Rożnica pomiędzy primary a logical polega na tym, że z tych pierwszych możesz coś zbootować, a z tych drugich już niekoniecznie.
Kurczę... gdybym o tym wiedział, nie próbowałbym uruchamiać systemu z partycji logicznej. Nie rozumiem jednak, dlaczego wszystko uruchamiało się bez problemu :P Windows kiedyś miewał problemy z odpalaniem się z dysków logicznych (może nadal ma?), ale tutaj rozmawiamy przecież o PCLinuxOS...
Czy mógłbyś mi powiedzieć jaka będzie różnica między tworzeniem trzech primary: sda1, sda2, sda3, a utworzeniem partycji primary sda1 dla root oraz logical sda5, sda6 (/home).
Dla użytkownika - żadna.
Domyślam się, że jeśli sda1 (/, primary) zostanie sformatowane zniszczeniu ulegnie sda6 (/home, logical). Bo wychodzi na to, że sda6 jest podpartycją sda1.
Proszę, poczytaj najpierw o różnicach pomiędzy partycjami podstawowymi i rozszerzonymi, a dopiero potem bierz się za pisanie takich rzeczy. Pomijając wszystko inne (i to, że nie ma czegoś takiego jak "podpartycja"), Twoje /sda6 nie jest w żaden sposób zależne od /sda1...

I jeszcze odnośnie umieszczania partycji wymiany na końcu dysku - owszem, takie zalecenia pojawiały się, ale wiele lat temu.
A mi się wydaje, że swap pomiędzy / a /home ma tę zaletę, że głowica latając pomiędzy tymi partycjami będzie niejako omiatać swap po drodze. Lepsze to niż gdyby miała ciągle przeskakiwać pomiędzy początkiem a końcem dysku.
A ileż to dzisiejszych dysków (zwłaszcza tych o większych pojemnościach) to konstrukcje jednotalerzowe? :lol:
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Swap na końcu przestrzeni dyskowej

Post autor: marcin1982 »

Ja mam swap na końcu dysku i wszystko gra. Żaluję, że przez kilka lat dysk był męczony systemem plików NTFS.
Wszystko "lata" na patrycjach logicznych,w tym PCLinuxOS:
konsola jak smoła czarna pisze:root@debian ~ % fdisk -l

Dysk /dev/sda: 80.0 GB, bajtów: 80026361856
głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 9729, w sumie sektorów: 156301488
Jednostka = sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
Identyfikator dysku: 0x0006743e

Urządzenie Rozruch Początek Koniec Bloków ID System
/dev/sda1 * 124 156301311 78150594 5 Rozszerzona
/dev/sda5 126 20980889 10490382 83 Linux
/dev/sda6 20980953 41961779 10490413+ 83 Linux
/dev/sda7 41961843 102832127 30435142+ 83 Linux
/dev/sda8 155256832 156301311 522240 82 Linux swap / Solaris
/dev/sda9 134287360 155254783 10483712 83 Linux
/dev/sda10 123803648 134285311 5240832 83 Linux
/dev/sda11 102834176 123801599 10483712 83 Linux

Wpisy w tablicy partycji nie są w tej kolejności, co na dysku
W razie czego wszystko można zmienić bez żadnej konieczności reinstalacji.
norvoles
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1113
Rejestracja: 04 sty 2008, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Swap na końcu przestrzeni dyskowej

Post autor: norvoles »

Kurczę... gdybym o tym wiedział, nie próbowałbym uruchamiać systemu z partycji logicznej. Nie rozumiem jednak, dlaczego wszystko uruchamiało się bez problemu :P Windows kiedyś miewał problemy z odpalaniem się z dysków logicznych (może nadal ma?), ale tutaj rozmawiamy przecież o PCLinuxOS...
Nieważne gdzie jest system (no, może Windowsowi to robi różnicę). Ważne, gdzie jest bootloader.
Jak zainstalujesz sobie takiego Gruba na partycji logicznej, to mam wątpliwości czy on się uruchomi :P
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Swap na końcu przestrzeni dyskowej

Post autor: namok »

norvoles pisze:Nieważne gdzie jest system (no, może Windowsowi to robi różnicę). Ważne, gdzie jest bootloader.
Jak zainstalujesz sobie takiego Gruba na partycji logicznej, to mam wątpliwości czy on się uruchomi :P
To ja muszę być jednym z cudotwórców bo u mnie grub jest na partycji logicznej. Zresztą jest nas pewnie duuużo więcej :D
pppp

Re: Swap na końcu przestrzeni dyskowej

Post autor: pppp »

Czy nie umieszczenie swapa na końcu ma jakieś neagatywne skutki. To stary chyba dziesięcio letni komputer z dyskiem 40 GB.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Swap na końcu przestrzeni dyskowej

Post autor: linuxozaurus »

Nie wydaje mi się by było to złe, Chociaż ja zawsze mam na początku dysku. A co do gruba zawsze mam go w MBR. Mój Linux zawsze jest instalowany na partycji logicznej. Jeśli spróbujesz zainstalować Windowsa 7 na partycji logicznej sformatowanej na NTFS to ci się nie uda.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 90 gości