Czy tizen to pełnoprawny linux?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Czy tizen to pełnoprawny linux?

Post autor: zibiboniek1 »

Odnosząc się do tego artykułu -->http://tech.wp.pl/kat,1009793,title,Sam ... omosc.html oraz wikipedii -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Tizen czy ten OS to jest tak jakby odmiana jakiejś dystrybucji, czy będzie posiadał tylko jądro coś na zasadzie androida?
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Czy tizen to pełnoprawny linux?

Post autor: xxx666xxx »

Ten system posiada system pakietów instalacyjnych RPM zatem jest to mobilna odmiana jakiejś dystrybucji. Maemo w Nokiach bazował na DEBach i był mobilną przeróbką Debiana (można było na niego zainstalować środowisko graficzne LXDE) natomiast tu w przypadku Tizena nie wiem na czym mogli pierwotnie bazować...
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy tizen to pełnoprawny linux?

Post autor: zibiboniek1 »

Maemo w Nokiach bazował na DEBach i był mobilną przeróbką Debiana
No właśnie wiem że maemo bazował na debianie (chciałem kiedyś kupić nokię n900) dlatego zapytałem o tizena ponieważ ani na wiki ani w tym artykule na wp. nie jest nic na ten temat napisane.
jedynie jakieś zdawkowe informacje typu

Kod: Zaznacz cały

Pierwsza wersja systemu zbudowanego na podstawie Linuksa

Kod: Zaznacz cały

 otwarty mobilny system operacyjny oparty na Linuksie, promowany przez Linux Foundation
no i że działa na armach, x_86 i obsługuje rpm-y.
Ale właśnie nie ma żadnej informacji na jakim systemie bazuje.
Bo coraz to większe uprawnienia aplikacji na androidzie (szczególnie tych od googla) zaczynają mnie irytować powoli (ale i na to znalazłem sposób, nazywa się

Kod: Zaznacz cały

advanced permission
:twisted:)
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Czy tizen to pełnoprawny linux?

Post autor: xxx666xxx »

zibiboniek1 pisze:(...)
Bo coraz to większe uprawnienia aplikacji na androidzie (szczególnie tych od googla) zaczynają mnie irytować (...)
Poczytaj TUTAJ to coś dla Ciebie...
Google już oficjalnie staje się jedną z czołowych odnóg satanistycznej ośmiornicy militarno – przemysłowej.
:twisted:
Dlatego ja wolę swoją Nokię na poczciwym symbianie :mrgreen: niż jakieś szpiegowskie androidy a jak moja nokia (ostatni model Nokii z symbianem) się zestarzeje poważnie to będzie trzeba szukać czegoś w całości na linuksie bo androida to na nie chcę! :evil:
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
jirajamgo
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 241
Rejestracja: 22 mar 2012, 14:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Czy tizen to pełnoprawny linux?

Post autor: jirajamgo »

A co to za problem wywalić apki od googla, ja mam wgrany jakiś rom bez gappsów do zte blade, zainstalowałem tylko kilka apek jakich używam i śmiga to elegancko a do tego bateria ładnie trzyma.
Linux Mint 17 Mate 32bit jądro 3.15.0 RC8 + włączony Zram
Sprzęt; C2D e6750 2x2.66GHz 4Mb Cache, ram DDR2 2Gb 667mhz, Geforce 8600gt 256mb ddr3, dyski; 120Gb WD + 80Gb WD + 120Gb Hitachi 2,5cala Karta dźwiękowa Creatice Sound Blaster Live + przedni panel
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy tizen to pełnoprawny linux?

Post autor: zibiboniek1 »

jirajamgo pisze:A co to za problem wywalić apki od googla, ja mam wgrany jakiś rom bez gappsów do zte blade, zainstalowałem tylko kilka apek jakich używam i śmiga to elegancko a do tego bateria ładnie trzyma.
Tu nie chodzi o same apki od googla, tylko o ich uprawnienia, np. youtube potrzebuje dostęp do moich kontaktów, smsów itp. ale już to blokuję więc nie ma z tym problemu.
Mam cichą nadzieję że ten tizen nie będzie wymagał tego co android w kwestii uprawnień ( a może tylko i wyłącznie nie będę informowany jakie uprawnienia potrzebuje apka?). Tak czy inaczej na youtube systemik zapowiada się całkiem ciekawie, a tu tylko patrzeć jak jeszcze dojdzie sailfish os :pt36:
Awatar użytkownika
nadilaniumu
Wygnańcy
Posty: 26
Rejestracja: 23 kwie 2014, 16:51
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Hewlett-Packard Compaq NC4200

Re: Czy tizen to pełnoprawny linux?

Post autor: nadilaniumu »

Mam podobnie, samo słowo android wywołuje u mnie dreszcze, od 6 lat używam n95 z s60v3 i praktycznie niczego mi nie brakuje w tym telefonie do dziś. Miałem kupować n900 na początku roku, ale forum maemo było tak niemrawe, że odpuściłem sobie (dziś już nie istnieje nawet..) No i jestem przeciwnikiem dotykowych ekranów.
Orzechowate (Juglandaceae) – rodzina roślin z rzędu bukowców (Fagales).
Liście - skrętoległe, nieparzystopierzaste, bez przylistków, aromatyczne.
Kwiaty - zebrane w kotki lub kłosowate kwiatostany.
Owoc - pestkowiec lub orzech, nasiona bezbielmowe.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Czy tizen to pełnoprawny linux?

Post autor: jacekalex »

Pełnoprawny Linux? Uwierzę jak zobaczę, zawsze najpierw są ochy i achy bo Linux,
a potem wystarczy zobaczyć np, czym się różni oryginalny Android od tego, co jako Android serwuje Motorola (należąca z resztą do Google). :twisted:

Obawiam się, że z Tizenem i Salfishem może być podobnie.

Po prostu inny interes mają korpo produkujące sprzęt, inne interesy operatorzy sieci komórkowych, a inny użyszkodnicy.

Przykład netu mobilnego, smartfon kupiony w jakiejś dużej sieci komórkowej, z dwuletnim cyrografem, siedzi w necie cały czas, i potem człowiek dostaje rachunek za 100 czy 200 zł extra, kiedy natomiast wgra sobie własnego Androida z wbudowanym Firewallem Netfilter/Iptables i np DroidWallem,
po czym zablokuje wyjścia większej części usług przez sieć 3G/4g, zostawiając im wyjście tylko po wifi, to rachunek od razu spada czasami nawet o ~150 zł. :clap:

Dlatego Operatorzy nie będą sprzedawać Smartfona, który ma wbudowany firewall umożliwiający blokowanie połączeń z netem wybranym programom :twisted: , co w Androidzie jest akurat bajecznie proste, bo każda Appka chodzi jako osobny user systemowy. ;-)

Pozdro
:craz:
Ostatnio zmieniony 08 cze 2014, 21:15 przez jacekalex, łącznie zmieniany 1 raz.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy tizen to pełnoprawny linux?

Post autor: zibiboniek1 »

No ja mam kilka aplikacji których używam i na symbianie ich nie uświadczysz (kiedyś lubiłem ten system miałem nokię 6630, 6680, n95 8GB, 9300 comunicator, i w barku nawet leży c5-002) ale myślę że w miarę jak np. tizen będzie zdobywał popularność to i te apki się pojawią.

EDIT:
@jacekalex ale maemo to był pełnoprawny linux, nawet aplikacje z pakietów deb mogłeś instalować, tylko szybko umarł :( :-x , jeszcze zauważ że tizen jest wspierany przez linux foundation
Awatar użytkownika
nadilaniumu
Wygnańcy
Posty: 26
Rejestracja: 23 kwie 2014, 16:51
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Hewlett-Packard Compaq NC4200

Re: Czy tizen to pełnoprawny linux?

Post autor: nadilaniumu »

Android to też Linux :pt36: właściwie co nie jest Linuxem, i przy tym nie jest Windowsem? :D Jeśli chodzi o systemy na urządzenia mobilne. Nie mogę za bardzo załapać tych róznic w budowie, oprócz tego że Linux to jądro monolityczne iże jest "otwarty"
Orzechowate (Juglandaceae) – rodzina roślin z rzędu bukowców (Fagales).
Liście - skrętoległe, nieparzystopierzaste, bez przylistków, aromatyczne.
Kwiaty - zebrane w kotki lub kłosowate kwiatostany.
Owoc - pestkowiec lub orzech, nasiona bezbielmowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości