Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
kogus123
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 05 lip 2014, 09:40
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: kogus123 »

Witam.
Kiedyś w internecie umieściłem zrzut ekranu zawierający przeglądarkę internetową i ekran Ubuntu 10.04. Nie podawałem nic o licencji GPL. Teraz boję się, że złamałem tą licencję, gdyż wiele zrzutów systemu Ubuntu jest na licencji GPL. Czy złamałem tą licencję naprawdę? Jeśli tak, to jak można te prawa odzyskać?
xwizard
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 170
Rejestracja: 30 sie 2013, 21:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: xwizard »

o_O'
Wygląd Ubuntu nie jest opatentowany. Twój zrzut ekranu jest twoją pracą i prawa autorskie należą do ciebie, chyba że wrzuciłeś to na jakiś serwis w stylu Dropbox, który w umowie ma, że wszystko co wrzucasz należy do serwisu.
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: Hwiparam »

Myślisz, że ktoś Cię będzie ścigać za wrzucenie na forum printscreena? Bo ja to nawet w odniesieniu do Windowsa nie słyszałem o takich akcjach :lol: Jakby tak było, to połowa ludzi z tego forum, łącznie ze mną, by miała wyroki za "naruszenie licencji GPL",wszak mamy na forum dział, gdzie ludzie umieszczają swoje zrzuty :rotfl:
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
kogus123
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 05 lip 2014, 09:40
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: kogus123 »

To był facebook...
Awatar użytkownika
Jarni
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 3 City
Kontakt:

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: Jarni »

kogus123 pisze:To był facebook...
Myślę, że możesz spać spokojnie, przynajmniej do chwili w której Ci nocą kolbami w drzwi załomocą :twisted:
- Tylko nadal nie wiemy, co tu robił ten gość z siekierą?
- Pewnie sie-kierował czymś!
--LU #553776
Awatar użytkownika
StarterX4
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 09 mar 2013, 11:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bytom/Śląskie
Kontakt:

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: StarterX4 »

Co się tam martwić o licencję? :D ludzie wrzucają wszędzie (nie licząc wikipedii) screeny nawet z Windowsów i OS X (ktore są całe opatentowane) i wszystko okej >:)
CPU: AMD Athlon™ Processor LE-1600 2.21 GHZ | GPU: NVidia GeForce 6150SE nForce 430 (256MB) | RAM: 2 GB | Płyta Główna: MSI MS 7309 | HDD: Hitachi HDT725025VLAT80 ATA, 232 GB | SYS: Manjaro Linux 0.8.11 64-BIT | DVD-CD: TSST corp CDDVDW SH-S223Q SCSI
kogus123
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 05 lip 2014, 09:40
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: kogus123 »

No ale w licencji GPL pisze, że jak złamię warunki, to licencja mi wygaśnie.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: Jusko »

Ale czym chcesz złamać tutaj warunki? Nie ma tu żadnego problemu - spokojnie, afera z niczego ;-)

Przede wszystkim, to Ubuntu 10.04 tak? No to przeglądarka zapewne Firefox, a same Ubuntu używało środowiska GNOME 2.x.

Co więc miałbyś złamać - licencję na pokazywanie Firefoksa? Licencję na pokazywanie GNOME 2.x? ;-) Żadna z tych rzeczy nie jest własnością Canonical :-)

Jak wspomniano wyżej - wygląd Ubuntu nie jest opatentowany a nawet, gdyby był, to niczemu nie szkodzi umieścić zrzut systemu w sieci (chyba, że to tajny system rządowy, który nie może ujrzeć światła dziennego). Możesz dzielić się zrzutami ekranowymi z każdym - nawet z systemów pokroju OS X czy Windows. Co innego byłoby, gdybyś brał choćby firmowe logo i używał bez zgodny np. do projektów komercyjnych itp.

Na tym i wielu innych forach jest dział, w którym użytkownicy publikują zrzuty swoich pulpitów. Jak myślisz, czy masz tam informacje o licencji na której autor publikuje zrzut, albo czy każdy pyta się zawsze Canonical czy może umieścić screena w temacie? ;-)

Jeśli jednak nie wystarczą Ci wyjaśnienia z wątku, proponuję rozwiązanie na 110% rozwiewające wszystko - napisz do Canonical.
kogus123
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 05 lip 2014, 09:40
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: kogus123 »

OK. Właśnie jest taki dział i nikt nie pisze "system Ubuntu dostępny jest na licencji GPL". :) Tak więc nie trzeba się martwić, choć na wikipedii screeny Ubuntu są na licencji GPL (choć widziałem screen z 14.04 na licencji CC BY-SA 3.0).
xwizard
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 170
Rejestracja: 30 sie 2013, 21:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: xwizard »

Tak jak wspomniałem, zrzut ekranu to twoja praca i to ty wybierasz licencję, na której publikujesz.
Awatar użytkownika
tristan
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 333
Rejestracja: 04 maja 2005, 21:46
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: tristan »

xwizard pisze:Tak jak wspomniałem, zrzut ekranu to twoja praca i to ty wybierasz licencję, na której publikujesz.
Nie jest prawdą jakoby. Przedstawione jest cudzie dzieło i należy mieć licencję na rozpowszechnianie tego dzieła. Elementy takie jak tapeta pulpitu, ikony w aplikacji itp. mogą jak najbardziej podlegać pod Prawo Autorskie. Mówiąc obrazowo -- masz droooogie zdjęcie, ustawiasz je jako tapetę, publikujesz zrzut i co? Ale nie tylko tapeta, także inne elementy podlegają ochronie, stąd właśnie na wikipedii brak/mało zrzutów programów komercyjnych.
xwizard
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 170
Rejestracja: 30 sie 2013, 21:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: xwizard »

Fakt, zapomniałem o tapecie :) Właściwie, to lepiej byłoby wywalić mój post.
Awatar użytkownika
tristan
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 333
Rejestracja: 04 maja 2005, 21:46
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: tristan »

Nie tylko tapecie. Ikonki są również dziełami graficznymi. CO do układu okna to nie będę się wypowiadał, bo nie wiem na ile on ma ,,indywidualny charakter''. Na pewno ikonki na przyciskach itp. mają.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: Jusko »

tristan pisze:
xwizard pisze:Tak jak wspomniałem, zrzut ekranu to twoja praca i to ty wybierasz licencję, na której publikujesz.
Nie jest prawdą jakoby. Przedstawione jest cudzie dzieło i należy mieć licencję na rozpowszechnianie tego dzieła. Elementy takie jak tapeta pulpitu, ikony w aplikacji itp. mogą jak najbardziej podlegać pod Prawo Autorskie. Mówiąc obrazowo -- masz droooogie zdjęcie, ustawiasz je jako tapetę, publikujesz zrzut i co? Ale nie tylko tapeta, także inne elementy podlegają ochronie, stąd właśnie na wikipedii brak/mało zrzutów programów komercyjnych.
Tak i nie, gdyż z jednej strony masz rację w przedstawieniu tej sytuacji przy aplikacjach, natomiast zrzut ekranu systemu użytkownika to nieco inny segment. Chodzi o to, że inną sprawą jest ukazać na zrzucie np. własnościowe ikony bez prawa do dystrybucji, a co innego użyć je już bez pozwolenia np. w projekcie komercyjnym (tym samym dystrybuując je fizycznie dalej i poza ich licencją). Wtedy faktycznie łamie się licencję wspomnianych ikon, rozpowszechnia to dalej i nie ma zmiłuj. Choćby logo Fedory - przy okazji niekomercyjnej oraz promującej, to bierz logo i puszczaj w sieci gdzie się da, ale gdybyś chciał wykorzystać owe logo komercyjnie to już inna gadka.

Gdyby to była tapeta np. do zakupienia w stockach i user by ją kupił, wstawił na swój pulpit i zrobił zrzut ekranu to też ciągle OK. Co innego, gdyby już bez pozwolenia wstawiał plik z tą tapetą po sieci, bo prawnie drogą nabycia jest zakup pliku w serwisie stockowym.

Dystrybucja fizyczna przy złamaniu określonych warunków jest wyjściem poza ramy, ale zrzuty pulpitów to nieco inna historia - chyba, że będzie to zabronione wprost w licencji, co byłoby strasznym faux pas choćby ze względów promocyjnych (piję tu np. do umieszczonych screenów aplikacji w internecie czy prasie).
kogus123 pisze:OK. Właśnie jest taki dział i nikt nie pisze "system Ubuntu dostępny jest na licencji GPL". :) Tak więc nie trzeba się martwić, choć na wikipedii screeny Ubuntu są na licencji GPL (choć widziałem screen z 14.04 na licencji CC BY-SA 3.0).
Generalnie cała Wikipedia jest otwarta, stąd nie dziwi, że materiały tam zawarte są Creative Commons. Cała Wiki jest tak naprawdę społecznościowa a gwoli ścisłości by nie było niedomówień, do każdej grafiki tam umieszczonej czy materiału audio/video - umieszczają informację o stosownej licencji, na której znalazł się tam owy materiał.
kogus123
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 05 lip 2014, 09:40
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: kogus123 »

No to co mam robić?
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: igotit4free »

kogus123 pisze:No to co mam robić?
Musisz z tym jakoś żyć, na razie spokój ale jak Shuttleworth będzie znowu chciał polecieć w kosmos to już wiemy skąd weźmie pieniądze. ;-)
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
kogus123
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 05 lip 2014, 09:40
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: kogus123 »

Z czym mam żyć?
Awatar użytkownika
tristan
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 333
Rejestracja: 04 maja 2005, 21:46
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: tristan »

Z tym, że naruszyłeś prawo autorskie publikując te zrzuty i nie podając źródła ich pochodzenia.

Akurat jest to na tyle niewielkie naruszenie, że nie przejmowałbym się nim, zwłaszcza jeśli publikacja była nieformalna, jak np. forum internetowy.
kogus123
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 05 lip 2014, 09:40
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: kogus123 »

To ja robiłem te zrzuty i cóż... Jeśli naruszyłem te prawa autorskie, wygasła mi licencja GPL i nie mogę już chyba korzystać z systemu.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zrzut ekranu systemu Ubuntu a licencja

Post autor: Jusko »

tristan pisze:Z tym, że naruszyłeś prawo autorskie publikując te zrzuty i nie podając źródła ich pochodzenia.

Akurat jest to na tyle niewielkie naruszenie, że nie przejmowałbym się nim, zwłaszcza jeśli publikacja była nieformalna, jak np. forum internetowy.
Nie, nie do końca - to tylko zrzut z pulpitu użytkownika, nic mniej, nic więcej. Tu nie ma filozofii.

Nie jest to żaden stock, którego warunek użytkowania zawiera np. podlinkowanie do oryginału. Nie jest to pożyczony/kupiony stock, gdzie dobre praktyki wymagają podlinkowania źródła. Wtedy to co mówisz, jest absolutnie prawdziwe. Niemniej to zrzut z pulpitu użytkownika - nic się tu nie łamie, nie ma na to licencji.

Nie ma tu żadnych praw autorskich, bo kogo by one były? Canonical? Oni nie mają praw ani do GNOME 2, ani tamtejszego wizerunku, ani do Firefox - co najwyżej ich jest tapeta, też udostępniona bodaj na wolnej licencji (a użytkownik mógł mieć własną). Aha - no i może ewentualnie logo Ubuntu w lewym, górnym rogu panelu GNOME, ale to grafika, którą w każdej chwili każdy może sobie zmienić sam, niemniej to też żaden problem.

Nie róbmy w tym przypadku wideł z igły, bo nie ma tu ani igły, ani wideł ;-) Gdyby to był stock, coś innego niż GPL i obwarowane jakąś licencją danego portalu - wtedy byłoby jak mówisz, ale nie w tym przypadku ;-) Inaczej byłoby też, gdyby autor wziął sobie logo Canonical, Ubuntu lub nazwę i zaczął komercyjnie przerabiać/podkradać pod siebie - tu Canonical mogłoby zechcieć się skontaktować w sprawie wyjaśnień...
kogus123 pisze:No to co mam robić?
Nic, bo nic nie zrobiłeś i nie masz się czym przejmować. Polecam nie męczyć więcej tego tematu, bo nie ma nad czym się tu zastanawiać, a jedynie rodzą się u Ciebie kolejne wątpliwości. Wrzuć zatem na luz :) Tym bardziej w formie promocyjnej, możesz zrzuty Ubuntu przeklejać po sieci tu i tam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości