Inne dystrybuje a UBUNTU

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Filippexo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME

Inne dystrybuje a UBUNTU

Post autor: Filippexo »

Witam mimo iż z wykształcenia jestem filologiem,bardzo spodobał mi się świat Linuxa oraz jego zastosowanie zamiast Windowsa.
Ponieważ z własnej ciekawości i chęci zwiększenia wiedzy w zakresie użytku domowego,stwierdziłem,że pójdę krok
dalej aby nieco bardziej zagłębić się w różne dystrybucje linuxa,nie ograniczając się jedynie do Ubuntu.

Dlatego mam 2 dość złożone pytanie,odnośnie innych dystrybucji,oraz obchodzenia się z 2 linuxami na jednym kompie.
Moderator może zwrócić uwagę,że 2 pieczenie nieco na jednym ogniu,ale oba pytania zbyt nawiązują do siebie aby je rozdzialać : )

1. Jakie dystrybucje polecicie mi jeśli mam następujące wymagania: pełna polonizacja systemu,solidne polskie fora z
pomocą oraz inne poradniki pl online, bezawaryjność,szybkość,bezpieczeństwo, wydajność w grach ze steam`a czy wymagających javy.
Podstawowe programy takie jak: Skype,Ts3,xbmc,LibreOffice czyli - Przeglądarka,Multimedia,Gry,użytek tylko domowy,własny.
Nie interesuje mnie poznanie aspektu informatyki,tylko stabilne narzędzie rozrywki. Instalować mogę i przez konsolę jeśli są poradniki,
zatem nie muszę mieć "Centrum Oprogramowania" jeśli to podobnie wygląda jak na Ubuntu. Nie muszę mieć wszystkiego na tacy
jednak też nie chce komplikacji, środowisko graficzne nie ma dla mnie znaczenia,raczej bez problemu radzę sobie z Ubuntu.

CPU - AMD A6 x4 rdzenie 1,5GHz + Grafika Radeon HD7670M 1GB + 6 GB DDR3 pamięci

2. Czy jest coś na co muszę zwrócić uwagę przy instalacji 2 różnych linuxów na jednym dysku, na 2 partycjach obok siebie?
Co z punktem montowania dla drugiego systemu? (Kwestia loadera systemu,wyboru jego) Czy 2 partycje zupełnie obok siebie mogą być?
Oraz inne uwagi których mogę nie być świadomy. (Wolę się spytać niż potem naprawiać ;) )

Dziękuję i Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Inne dystrybuje a UBUNTU

Post autor: Tomfoc »

Partycje najczęściej znajdują się obok siebie :) Instalując system wybierasz partycję, na której chcesz go zainstalować i jako punkt montowania zawsze wybierasz /. Dla jednego systemu punktem tym będzie np. partycja /dev/sda3, dla drugiego /dev/sda6 itp. Bootloader zawsze instaluj w /dev/sda.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Inne dystrybuje a UBUNTU

Post autor: rom »

Filolog a nie stawia spacji po przecinkach i stosuje odmianę z dziwnymi znaczkami: „steam`a”.
Dla nowicjuszy często jest polecane Kubuntu 14.04, bo podobno przypomina Windowsa. Na dobry lub średni sprzęt będzie OK. Na starszy sprzęt Xubuntu 14.04 lub Mint 17 Mate, oba bardzo intuicyjne w użytkowaniu.

Instalacja: Poszukaj poradników „krok po kroku”. Lektura Przewodnika http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... usty-tahr/

Centrum Oprogramowania jest wszędzie takie samo, zamiast tego można doinstalować Synaptic (polecam).

Partycji nie możesz mieć więcej niż 4 podstawowe, lub 3 podstawowe i jedna rozszerzona. W obrębie rozszerzonej partycje logiczne - ile sobie chcesz. Kolejność i miejsce instalacji nie są istotne. O ile się nie ustawi inaczej, to system instalowany jako drugi będzie miał kontrolę nad GRUB-em. Czyli na przykład pierwszy system będzie miał aktualizację kernela i poprosi potem o restart. Po restarcie pierwszy system nie wstanie. Będziesz musiał uruchomić ten drugi i wydać polecenie

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub
aby poprawił wpis dla pierwszego systemu.

Awaryjność, stabilność, wydajność itp. często zależą od samego sprzętu oraz sterowników do karty graficznej. Nie spróbujesz - nie będziesz miał pewności.

I pamiętaj żeby nie mieszać repozytoriów. Repozytorium musi być przeznaczone dla danego wydania, na przykład 14.04.
także = też
tak że = więc
Filippexo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Inne dystrybuje a UBUNTU

Post autor: Filippexo »

Hmm skoro już spory czas korzystam z Ubuntu 14.04 LTS,to nie ma potrzeby przesiadki na prostszy system niż on sam.
Jeśli chodzi o Linux Minut, z tego co się oczytałem to jest w dużej części z Ubuntu,tylko wygląda łatwiej z interfejsu graficznego.
Poradnik który mi dałeś,nie odnosi się do tematu,ponieważ mam już te Ubuntu i wszystko na nim skonfigurowane jak chce.
Po co mi go dajesz,jeśli go znam i nawet nie poruszam tematu samego Ubuntu? Przecież wiem,że on istnieje,.

Pomijając ten fakt to całkiem fajnie i sensownie uświadomiłeś mi kilka rzeczy,wybaczę tą pierwszą część mini hejtu ;)

Wracając jednak do tematu bo jestem głodny wiedzy,powiedzcie mi proszę jakie fajne równie ambitne dystrybucje
warto wypróbować zgodnie z tym do czego ma mi służyć,czyli tak jak teraz Ubuntu. Nie chce systemu łatwiejszego niż
aktualny,a bardziej porównywalnego albo konkretniejszego/trudniejszego ale tak aby dać sobie radę ;) Co polecacie po Ubuntu,
aby się nieco zgłębić ale znowu aby też sobie nie robić problemów zbytnich?
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Inne dystrybuje a UBUNTU

Post autor: zibiboniek1 »

Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Inne dystrybuje a UBUNTU

Post autor: rom »

Trudniejszy jest Arch. Często wychwalany. Testowałem przez dwa dni i mi nie odpowiadał, nie chciało mi się uczyć nowych rzeczy, skoro stare działają. Arch ma bardzo dobrze zrobioną wiki, gdzie jest chyba wszystko. Moim zdaniem dobry wybór by nie było za trudno i nie skończyło się zniechęceniem. Polskie fora też są.
Z innych ale łatwiejszych, bardzo miło wspominam OpenSUSE.
także = też
tak że = więc
Filippexo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Inne dystrybuje a UBUNTU

Post autor: Filippexo »

Co sądzicie o Fedora? Według testu miałem na 2 pozycji. Z tego co czytałem jest dość "specyficzna"
Jak myślicie warto się nią interesować czy już lepiej samego Debiana wybrać zamiast niej? Do użytku domowego,multimedialnego?
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Inne dystrybuje a UBUNTU

Post autor: igotit4free »

Filippexo pisze:Co sądzicie o Fedora? Według testu miałem na 2 pozycji. Z tego co czytałem jest dość "specyficzna"
Jak myślicie warto się nią interesować czy już lepiej samego Debiana wybrać zamiast niej? Do użytku domowego,multimedialnego?
Pościągaj sobie wersje Live i potestuj, to nic nie kosztuje. Tak naprawdę dystrybucje nie różnią się od siebie zbytnio funkcjonalnie, w zakresie warunków jakie podałeś. Wszystkie bazują na tych samych kernelach, wszystkie używają tych samych środowisk graficznych, różnice leżą w doborze poszczególnych aplikacji systemowych i użytkowych. Tak czy inaczej zmiana Ubuntu na powiedzmy Archa czy Fedorę to już nie będzie taka rewolucja, jak przy ruchu od Windowsa.
Co do szczegółów, naprawdę musisz sam spróbować i sam znaleźć to, co odpowiada twojemu gustowi i potrzebom.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Filippexo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Inne dystrybuje a UBUNTU

Post autor: Filippexo »

Sądzę,że się już dość dowiedziałem,zawsze się czegoś nauczyłem,dzięki wam za poświęcony czas ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 105 gości