Wirusy a Linux = Ubuntu

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
RR75
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 24 wrz 2015, 11:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04

Wirusy a Linux = Ubuntu

Post autor: RR75 »

witam,

proszę o ustosunkowanie się do stwierdzenia "na Linuxa jest więcej wirusów niż na Windowsa", zostało ono wypowiedziane przez informatyka /nie wiem co on studiował i czy wogóle studiował informatykę/ z pewnej firmy z Sokołowa Podlaskiego.

Na moją odpowiedź że 95% ludzi korzysta z Windowsa, więc niemożliwe jest aby na Linuxa tworzono więcej wirusów niż na Windows, on stwierdził, że to nieprawda, i że Linux nie ma żadnego wsparcia, żadnych antywirusów itd.

Będę wdzięczny za konstruktywne uwagi (które przedstawię osobie która współpracuje właśnie z tą firmą z Sokołowa), bo myślę że nie ma sensu wyśmiewać tego ignoranta.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Wirusy a Linux = Ubuntu

Post autor: rom »

Prawdopodobnie miał na myśli Androida. Masa darmowych gier i programów to zakamuflowany malware.
także = też
tak że = więc
RR75
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 24 wrz 2015, 11:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04

Re: Wirusy a Linux = Ubuntu

Post autor: RR75 »

nie, na 100% chodziło mu o system linux, w tym wypadku na stacjonarny komp

a 2 dni temu właściciel firmy otworzył email niby od firmy KRUK S.A. nt. windykacji (na ich stronie jest info o co kaman)
w załączniku był plik spakowany RARem, otworzył go i złapał Trojana.
ESET podczas skanowania kompa "krzyknął" że jest takie g... na kompie ale nie może go usunąć.
Stary trojan, pierwsza wersja była w październiku 2014 puszczona w świat.

i zlecił usunięcie tego trojana w/w informatykowi
a ja zaproponowałem aby jeden komp w firmie był na linuxie do robienia przelewów i poczty
oczywiście, zdanie informatyka się liczy bo widocznie "ja się nie znam"... skoro na linuxa jest więcej wirusów.
Awatar użytkownika
Pasman
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 166
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Wirusy a Linux = Ubuntu

Post autor: Pasman »

ESET podczas skanowania kompa "krzyknął" że jest takie g... na kompie ale nie może go usunąć.
z tego co pamiętam eset wykrywa tylko wirusy na windowsa.
Mint 21.1, 5600G, RX6600
RR75
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 24 wrz 2015, 11:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04

Re: Wirusy a Linux = Ubuntu

Post autor: RR75 »

dobrze pamiętasz :-) ale ja nigdzie nie napisałem że ESET skanował komp z innym systemem niż windows
komp z linuxem to miała być inwestycja na przyszłość
grzesław

Re: Wirusy a Linux = Ubuntu

Post autor: grzesław »

Ależ o czym tu dyskutować, znasz ten dowcip? "Gdy patrzę jaki ze mnie inżynier, to boję się iść do lekarza"
RR75
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 24 wrz 2015, 11:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04

Re: Wirusy a Linux = Ubuntu

Post autor: RR75 »

właśnie chcę o tym podyskutować, aby pokazać facetowi argumenty że to właśnie Linux jest bardziej bezpiecznym system a nie Windows, jak twierdzi pseudo-informatyk
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Wirusy a Linux = Ubuntu

Post autor: igotit4free »

RR75 pisze:nie, na 100% chodziło mu o system linux, w tym wypadku na stacjonarny komp

a 2 dni temu właściciel firmy otworzył email niby od firmy KRUK S.A. nt. windykacji (na ich stronie jest info o co kaman)
w załączniku był plik spakowany RARem, otworzył go i złapał Trojana.
ESET podczas skanowania kompa "krzyknął" że jest takie g... na kompie ale nie może go usunąć.
Stary trojan, pierwsza wersja była w październiku 2014 puszczona w świat.

i zlecił usunięcie tego trojana w/w informatykowi
a ja zaproponowałem aby jeden komp w firmie był na linuxie do robienia przelewów i poczty
oczywiście, zdanie informatyka się liczy bo widocznie "ja się nie znam"... skoro na linuxa jest więcej wirusów.
Może zamiast toczyć idiotyczne dyskusje poświęcicie kwadrans na edukację załogi? Nieważne jaki tam będzie system, jeśli ludzie będą uskuteczniać takie zachowania jakie opisałeś to każdy położą.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
RR75
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 24 wrz 2015, 11:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04

Re: Wirusy a Linux = Ubuntu

Post autor: RR75 »

"idiotyczne dyskusje" ?
skoro jesteś moderatorem, to wykaż się wiedzą i napisz coś mądrego nt. bezpieczeństwa linuxa, by pokazać pseudo-informatykom dla których "Windows uber alles", który system jest bezpieczniejszy.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Wirusy a Linux = Ubuntu

Post autor: rom »

A może po prostu ich olać? Nie warto kopać się z koniem.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_adopters Wzloty i upadki na całym świecie.
Większość serwerów i superkomputerów działa pod kontrolą Linuksa.
Wprawdzie czasem robi się głośno o krytycznych dziurach w oprogramowaniu ale jakoś nigdy nie robi się głośno o groźnych wirusach. Może niech ów informatyk poda źródła swojej wiedzy. Bo skoro jest aż tak dużo tych wirusów, to z pewnością nie będzie miał trudności ze znalezieniem stosownych przykładów.
także = też
tak że = więc
jack6699
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 21 paź 2014, 18:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Wirusy a Linux = Ubuntu

Post autor: jack6699 »

Bezpieczeństwo GNU/Linux zależy od użytkownika, jak myśli co robi to spoko :) Jak chcesz antivirus to użyj "Clamav" również działa w on-access - twój wybór.
Najlepiej trzeba mieć własne zdanie, po prostu sprawdzić w działaniu.
Znam paru informatyków i dla nich GNU/Linux jest za trudny, nie potrafią jego używać itp. Do tego systemu trzeba mieć podejście i cierpliwość, szczególnie na samym początku.
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Wirusy a Linux = Ubuntu

Post autor: mistrz1 »

RR75 pisze:"idiotyczne dyskusje" ?
skoro jesteś moderatorem, to wykaż się wiedzą i napisz coś mądrego nt. bezpieczeństwa linuxa, by pokazać pseudo-informatykom dla których "Windows uber alles", który system jest bezpieczniejszy.
Jaki sens ma dyskusja z idiotą? A niech sobie będzie niby informatykiem. Też uważam jak igotit4free, że to idiotyczne dyskusje. Cokolwiek udowodnisz idiocie on i tak uzna, co będzie chciał. W szkole uczą matematyki, a idioci i tak twierdzą, że to głupi przedmiot.
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości