Ubuntu w szkołach

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
jaroslawb1

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: jaroslawb1 »

Co post inne zdanie.A może my tutaj w miarę mozliwości,tak dla idei w wolnej chwili pomżemy takim szkołom?Jusko problemy sa jak sprzęt nietypowy.
Awatar użytkownika
EF
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 781
Rejestracja: 25 lip 2007, 14:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: EF »

Dla nas tu sprawa jest prosta, ale wyperswaduj to jakiemuś sceptycznemu urzędasowi za biurkiem.. ;f
Chakra Linux user.
k-pax26
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 02 kwie 2009, 18:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: k-pax26 »

Różnica między nami, a urzędasem jest taka, że kiedy my czegoś nie wiemy pytamy na forum, kiedy urzędas czegoś nie wie prosi o podwyżkę i robi kurs na koszt pracodawcy ...
Awatar użytkownika
lukas_j
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 54
Rejestracja: 20 lut 2009, 10:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: lukas_j »

Mam nadzieje ze tak bedzie :) ucieszyl bym sie gdybym zobaczyl w szkole linuxa (ale klasa zapewne nie) dlatego wlasnie nie dadza linuxa predko do szkol. Wszyscy maja windowsy i ktos by powiedzial ze taka nauka sie nie opłaca, bo oni nie beda umieli korzystac z jedynego slusznego systemu operacyjnego. To jest glowna przeszkoda - uczniowie ;/
k-pax26
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 02 kwie 2009, 18:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: k-pax26 »

lukas jest na to rozwiązanie xP Wprowadzić linuxa do programu nauczania, uczymy się obsługi windy i jej elementów, a dlaczego nie linux? (Nie.. nie piszcie o popularności i udziale na rynku)
Awatar użytkownika
lukas_j
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 54
Rejestracja: 20 lut 2009, 10:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: lukas_j »

Ja tez chce linuxa w szkole... Ale co na to uczniowie - wiadomo..
k-pax26
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 02 kwie 2009, 18:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: k-pax26 »

Uczniowie... może aktualni będą się sprzeciwiać wkońcu do windy są nauczeni i wszystko co nią nie jest, jest złe. Ale jeśli już w podstawówkach obok windy stał linux, albo nawet tylko linux (czyli gdyby mieli do czynienia z nim od początku) podejście później było by inne... Ale cóż jeśli komuś tylko najnowsze tytuły gier w głowie co zrobić ...
alpha741
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 31 maja 2009, 06:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: alpha741 »

To jest prawda i zawsze znajdzie sie ktoś anty. Po wakacja postaram się zainstalowac w szkole ubuntu na paru stanowiskach bez zadncyh pozwoleń sorow czy kogo tam innego (moze nie bede mial lipy ; D).
tydell
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 186
Rejestracja: 12 paź 2007, 21:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: tydell »

@k-pax26
Windowsa nie ma w programie nauczania
program nauczania technologii informacyjnej czy też przedmiotów informatycznych jest poprostu realizowany na windowsie, równie dobrze jako nauczyciel mogę go realizować na linuksie, nie ma w tym żadnej przeszkody
sam na lapku mam linuksa i jak coś prezentuję a lekcjach to jedynie z linuksa, a często na lekcjach niektóre rzeczy uczniowie robią na linuksie żeby się oswoili trochę, co prawda na livecd ale to nie problem
narzędzia nie są określone na jakich trzeba działaś, jest tylko określony tylko zakres materiału w programie nauczania jaki trzeba nauczyć
k-pax26
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 02 kwie 2009, 18:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: k-pax26 »

Tydell tu masz racje, że Windows sam w sobie nie jest w programie - mój błąd, ale nadal to co ten program wymaga uzależnia nas od windy. Podstawówka - o tym w sumie nie rozmawiamy bo tu ta informatyka na razie jest taka że... Ale już gimnazjum? MS Office i z tego są oceny, to się robi w sumie cały rok... Open Office? Tylko dotknięty, zaledwie kilka lekcji. MS Paint? Oceny Gimp? Brak.. Logo Komeniusz (ja miałem) na linuksie jest? Ostatnio u nas w szkole otworzyli kierunek (teraz skończyłem 1 kl) Technikum Informatyczne i w drugiej klasie linux jest systemem, który otrzymał własny przedmiot (nazwę mogę wam podać pod koniec sierpnia). Ale to TI więc to zrozumiałe, ale takie LO etc oni - Windows only...

//Edit
Tak wiem że OOo i Gimp są też na Windows, a końcówka tego postu nie wyjaśnia moich wcześniejszych - Ubu w tej szkole był już wcześniej
Awatar użytkownika
command_dos
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 288
Rejestracja: 11 wrz 2008, 12:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Jaworzno wprowadza w szkołach Linuxa

Post autor: command_dos »

wow - doczekalem sie :) jaworzno, to nie opodal mnie - mam nadzieje, ze za niedlugo, cala ta akcja obije sie szerokim echem w chrzanowie i tam tez dojrzeja do tematu i podejma sie wyzwaniu. Moze moj 5 letni oszolom ;) ktory na co dzien pomyka na linuksie (i mu to nie przeszkadza), bedzie sie szkolil (albo on nauczycieli - to sie okaze) na normalnych os'ach. W koncu, zeby odrobic zadanie z informatyki, nie bedzie trzeba piracic programow - popieram calym serduchem :)
Ubuntu User number is # 26071 - http://command-dos.blogspot.com/ - Mój skromny blog command_dos'a - pozdrowionka -
dariuszbojek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 11 gru 2007, 15:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kąkolewo k/Leszno
Kontakt:

Odp: Jaworzno wprowadza w szkołach Linuxa

Post autor: dariuszbojek »

Brawo dla rządzących Jaworznem!
Awatar użytkownika
Dude Meister
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 17 sty 2009, 22:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: Dude Meister »

A wracając do pierwszego posta, to może byśmy się za to wzięli jako Polska Społeczność Ubuntu?

Co do Jaworzna, to zarąbiście to zrobili, tylko teraz zarazić całą Polskę tym.

Nie wiem czy słyszeliście, ale chyba od nowego roku szkolnego, każde uwagi, oceny i notatki nauczyciela o uczniu będą dostępne dla rodziców przez Internet. No to teraz na pewno serwery, na których to będzie będą obsługiwane przez Windowsa. A bezpieczeństwo takich danych?
Awatar użytkownika
Spawnm
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 83
Rejestracja: 30 maja 2009, 18:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: Spawnm »

Czarno widzę ubuntu w liceach na kierunku informatycznym ,
jak rozwiązać sprawę pakietu corela ?
Osobiście miałem cały semestr 2 corela który nie działa na ubu ...
I co teraz :)
Szkoła nie będzie pół roku kształcić przyszłych grafików na gimpie , gdyż jest to zbyt prymitywny program który nawet nie potrafi się otworzyć w jednym okienku :P
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: Jusko »

Cóż... muszę powiedzieć Spawnm, że trafiłeś na faktyczny problem. Również miałem w swoim czasie zajęcia w CorelDRAW, które pod Wine ma problemy. Jedyne wyjście to dual-boot lub wirtualna maszyna. Moim zdaniem jednak kierunek informatyczny jest taki, że trzeba znać oba systemy, więc tu jednak chyba Windows musi być. W gimnazjach jednak, nie widzę przeszkód w tym, by był tam tylko Linux. Dlaczego ? Ponieważ w gimnazjum informatyka to tak naprawdę Paint, oprogramowanie biurowe oraz internet. Paint to Tux Paint, pakiet biurowy to OpenOffice.org a przeglądarka to Firefox lub Opera. Na siłę, gdyby naprawdę musiałby być pakiet MS Office, to można na te parę lekcji ściągnąć trial CrossOver, który ładnie radzi sobie z pakietem Microsoftu (oficjalnie wspierana aplikacja).
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
dariuszbojek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 11 gru 2007, 15:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kąkolewo k/Leszno
Kontakt:

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: dariuszbojek »

Panowie i Panie, w studiach graficznych (profesionalnych) Corel jest ju<z od dawna odstawiony na półkę:oops:
Po co zatem uczyć w szkole tego programu?
Awatar użytkownika
Spawnm
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 83
Rejestracja: 30 maja 2009, 18:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: Spawnm »

a w pracy :P
tydell
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 186
Rejestracja: 12 paź 2007, 21:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: tydell »

co do Office. zapominacie że w szkole nie ważne na jakim poziomie edukacyjnym (gimnazjum czy ponadgimnazjalna) nie uczy się office'a tylko pakietu biurowego, bezproblemowo można zrealizować wszystko na OpenOffice
Logo Komeniusz ? działa wyśmienicie pod wine, a jak natywnie to kTurtle (język programowania w kTurtle oparty jest o Logo właśnie)
gdyby naprawdę musiałby być pakiet MS Office
nie musi być, w szkole nie uczy się z pakietu biurowego niczego co nie byłoby dostępne w OpenOffice
Corel ? Inkscape coraz lepiej otwiera pliki corelowskie, co prawda jeszcze nie wszystkie. Ale nie o to chodzi że uczeń ma się uczyć Corela, uczyć to on się ma obsługi i tworzenia grafiki wektorowej, nikt nie mówi że ma to być Corel.
Problemem jest to że jak ucznia ma się uczyć pisać na kompie to każdy mówi Word, jak liczyć w arkuszu kalkulacyjnym to każdy pieje Excel, jak grafika wektorowa to Corel. Wszystko można zrobić na linuksie i programach natywnie na nim dostępnych, i nic uczniwoi z wiedzy nie ubędzie, raczej poszerzy swoje horyzonty bo zobaczy że ostnieje coś poza windowsem.
Ucząc w szkole ponadgimnazjalnej (lo, technikum /w tym t.informatyk/ i zsz) jedyne co widzę to to, że jedyna wiedza z jaką uczniowie przychodzą do szkoły średniej to obsługa naszej klasy, forki, youtube, gierek flashowych w necie i granie na kompie, mało który pomyśli że komputer służy do czegoś innego.
dariuszbojek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 11 gru 2007, 15:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kąkolewo k/Leszno
Kontakt:

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: dariuszbojek »

tydell pisze:co do Office. zapominacie że w szkole nie ważne na jakim poziomie edukacyjnym (gimnazjum czy ponadgimnazjalna) nie uczy się office'a tylko pakietu biurowego, bezproblemowo można zrealizować wszystko na OpenOffice
Logo Komeniusz ? działa wyśmienicie pod wine, a jak natywnie to kTurtle (język programowania w kTurtle oparty jest o Logo właśnie)
nie musi być, w szkole nie uczy się z pakietu biurowego niczego co nie byłoby dostępne w OpenOffice
Corel ? Inkscape coraz lepiej otwiera pliki corelowskie, co prawda jeszcze nie wszystkie. Ale nie o to chodzi że uczeń ma się uczyć Corela, uczyć to on się ma obsługi i tworzenia grafiki wektorowej, nikt nie mówi że ma to być Corel.
Problemem jest to że jak ucznia ma się uczyć pisać na kompie to każdy mówi Word, jak liczyć w arkuszu kalkulacyjnym to każdy pieje Excel, jak grafika wektorowa to Corel. Wszystko można zrobić na linuksie i programach natywnie na nim dostępnych, i nic uczniwoi z wiedzy nie ubędzie, raczej poszerzy swoje horyzonty bo zobaczy że ostnieje coś poza windowsem.
Ucząc w szkole ponadgimnazjalnej (lo, technikum /w tym t.informatyk/ i zsz) jedyne co widzę to to, że jedyna wiedza z jaką uczniowie przychodzą do szkoły średniej to obsługa naszej klasy, forki, youtube, gierek flashowych w necie i granie na kompie, mało który pomyśli że komputer służy do czegoś innego.
Święta racja. Wielu młodych ludzi biegle śmiga po portalach, blogach,itp. a jak cośz komputerem się stanie to biegną do starego wuja (mam tu na myśli siebie :twisted: ) by zajrzał i podreperował co trzeba. Ostatnio nawet spotkałem się z osobą w liceum, która chciała zapłacić za zrobienie prezentacji na j.polski-maturę! A teraz dowiaduje się od rodziców tej osoby,że jej dziecko dostało się na informatykę. Zapytałem dlaczego ten kierunek, odp: "bo on przecież lubi komputer i godzinami przed nim siedzi". :lol:
Awatar użytkownika
command_dos
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 288
Rejestracja: 11 wrz 2008, 12:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu w szkołach

Post autor: command_dos »

ale microsoft tez nie spi...
http://www.microsoft.com/poland/edukacj ... adlaszkol/
ida z mysla "pierwsza dzialka darmo"- no w tym przypadku, prawie darmo. Mam nadzieje, ze to nie ostudzi zapalu i nie zniweczy kalkulacji co do oplacalnosci oraz nie zaslepi ludzi, co tak naprawde chce przez to uzyskac microsoft...
Wlasnie powracajac do oplacalnosci... Moim zdaniem, ludzie nie mysla przyszlosciowo i to trzeba im wytlumaczyc... Widze, ze jest dylemat, co do oplacalnosci zastosowania linuksa w szkolach. Oczywiscie, jesli spojrzymy z perspektywy roku, czy dwoch lat, to faktycznie moga byc wahania i braki sklonnosci do przesiadki, bo trzeba wyszkolic kadre, trzeba przeinstalowac, dostosowac i takie tam - z tym zwiazane sa wydatki, inwestycja w wiedze i czas - nikt nie bedzie uczyl za darmo i poswiecal czasu za friko bez konca... To moze kosztowac. Natomiast patrzac z perspektywy 5 i wiecej lat, moze sie okazac, ze wszyscy na tym skorzystaja. Te, chocby nawet, zainwestowane pieniadze (nie biorac pod uwage oszczednosci na licencjach) zwroca sie z nawiazka, bo:
- docelowo, bedzie wyszkolona kadra,
- kazdy win, czy to xp, vista, 7, 8, 9, itd. ma swoj "okres zywotnosci", przez ktory jest wspierany, potem lipa: trzeba inwestowac w nowy system, bo na starym juz nic nie dziala (pomijajac kwestie bezpieczenstwa), niejednokrotnie inwestujac w nowy sprzet - wymagania microsoftu rosna...
- mlodzi ludzie, ktorzy beda uczyc sie w tych pracowniach komputerowych, beda wiedziec, ze istnieje cos takiego, jak linux, co sie na nim da, a czego nie i podejmujac prace w przyszlosci, czy to w urzedzie miasta, czy na kopalni, czy w policji, ochotniczej strazy, nfz-cie lub zus-ie, niejeden moze zrobic taka rewolucje informatyczna, ze w koncu wykopie stare xp'ki i zastapi je ubuntu 20.04.Inni wspolpracownicy tego pokolenia beda umiec juz linuchy obslugiwac (zakladajac, ze w wiekszosci szkol bedzie linux) i nie beda sie bac uzywania programow innych niz ms'u, co moze zaowocowac oszczednoscia kasy nawet dla placowek panstwowych - wtedy zamiast placic microsoftowi za licencje na kilkuletnie uzywanie ich systemow z naszej kapsy, mozna dac kase pracownikom, czy zainwestowac w inne obszary tych dzialalnosci - korzysta na tym nie tylko (w tym przypadku) szkola oszczedzajac na licencjach teraz i w przyszlosci, ale takze cale spoleczenstwo.
Spojrzcie, jak dziala malymiekki. Teraz rozdaja systemy i pakiety biurowe do szkol prawie za friko, bo wiedza, ze jak mlody czlowiek sie przyzwyczai, to w przyszlosci bedzie pracowal wlasnie na ich systemie wlasnie ze wzgledu na przyzwyczajenia i braku czasu na nauke systemow innych producentow. To jest myslenie dlugoterminowe i my musimy tak samo dzialac... pozdrawiam
Ubuntu User number is # 26071 - http://command-dos.blogspot.com/ - Mój skromny blog command_dos'a - pozdrowionka -
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości