Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
andreasa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 60
Rejestracja: 22 cze 2010, 22:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: andreasa »

Ja będę niedługo miał ten sam problem bo też rozważam przejście na 12.04, i mam podobne parametry kompa, wąskie gardło to karta graficzna która jest zintegrowana. Z tego co wyczytałem i usłyszałem to przy instalacji jest wybór albo Unity albo podstawowy Gnome, i przy ww parametrach podobno lepiej wziąć Gnome. A i jeszcze jedno, dołóż RAMu, to pomaga, na you tube są filmiki jak to robić.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: rom »

Polecam remix Przyjazna Mysz 12.04 32-bit http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... umowiczow/

Po konfiguracji i wywaleniu kilku zbędnych dla mnie usług system po uruchomieniu zabiera 145MB ram (free -m), w tym kalendarz uruchamiany na starcie 28MB i conky 2x5MB (takie wartości pokazuje Task Manager, który raczej zawyża).
także = też
tak że = więc
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Dominbik »

hahaah jakiś kolejny śmieszny remix. btw; Ile masz RAMu? bo z tym 145MB to trochę za mało dałeś.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: rom »

Wynik free -m po uruchomieniu
ie@bios:~$ free -m
total used free shared buffers cached
Mem: 3020 374 2646 0 39 184
-/+ buffers/cache: 150 2870
Swap: 4157 0 4157
RAM mam 3GB, swapu trochę ponad 4GB.
Z remiksu jestem bardzo zadowolony. Majsza może się poczuć urażony, że wyśmiewasz się z jego pracy.
także = też
tak że = więc
Awatar użytkownika
dj_mi5iek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 08 kwie 2012, 10:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: dj_mi5iek »

Co do remiksu się nie wypowiem, bo nie używałem. Natomiast środowisko Xfce jak najbardziej mogę polecić na nie najmłodsze już sprzęty, ja posiadam takie oto wykopalisko:

Maxdata Model ECO 4510IW Procesor Core Duo T2350 (1.86 GHz)
2 MB, FSB 533 MHz Pamięć 1024 MB DDR2 667 MHz SO-DIMM (1 x 1024 MB)
max 2048 MB Matryca 15.4" WXGA 1280x800
Błyszcząca Dysk 120 GB SATA 5400 obr./min Napęd optyczny DVD+/-RW Super Multi (DL) Karta graficzna Zintegrowana grafika
Intel Graphics Media Accelerator 950 do 128 MB Karta dźwiękowa Intel High Definition Audio
Kompatybilny z SB Pro
2 wbudowane głośniki
Wbudowany mikrofon Komunikacja WiFi 802.11a/b/g
Ethernet 10/100 Mb/s
Fax-modem 56 kb/s
Urządzenie wskazujące Klawiatura, 88 klawiszy 19 mm
TouchPad Porty pozostałe 1 x port IEEE 1394 (FireWire)
3 x USB 2.0
1 x RJ11
1 x RJ45
1 x VGA (D-Sub)
1 x ExpressCard 54
1 x Wejście mikrofonu
1 x Wyjście słuchawkowe Czytnik kart MMC, SD

U mnie śmiga Ubuntu 12.10 z Xfce aż miło po włączeniu używa około 147 MB Ramu.
Maxdata ECO 4510 IW, Intel Pentium Dual-Core Mobile T2080 1.73GHz, 2GB RAM, Grafika Intel Mobile 945GM
Lenovo B590, Intel Celeron 1000M 1.8 GHz, 4GB RAM, Grafika Intel HD Graphics
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Dominbik »

to niesamowite. mi żre ~150MB a używam Archa i openbox,tint2,conky tylko tyle ... + volumeicon (w trayu) oraz parcellite (menadżer schowka) - czyli zestaw dużo lżejszy niż najbardziej odchudzone XFCE nie wspominając już, że to na Ubuntu (gdzie trochę niepotrzebnych usług jest). Tyle, że mam 8GB RAMu + jądro 3.7 , - więc te jądro może cięższe trochę jest a i na więcej sobie pozwala - mógłbym powiedzieć, że na za wiele sobie pozwala.
Awatar użytkownika
dj_mi5iek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 08 kwie 2012, 10:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: dj_mi5iek »

Troche niepotrzebnych usług powyłączałem drukowanie, zdalny pulpit itp. (wszystko czego nie używam) w trayu mam tylko głośność wifi zegarek opcje sesji i Jupiter 0.1.9. Panel mam standardowy z Xfce jeden u góry o dodatkowy z lewej strony.
Lxde brało jeszcze mniej ramu ale mi nie przypadło do gustu a o dziwo Gnome Classic brał tylko o 50 MB więcej
Maxdata ECO 4510 IW, Intel Pentium Dual-Core Mobile T2080 1.73GHz, 2GB RAM, Grafika Intel Mobile 945GM
Lenovo B590, Intel Celeron 1000M 1.8 GHz, 4GB RAM, Grafika Intel HD Graphics
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: rom »

Dominbik pisze:to niesamowite. mi żre ~150MB a używam Archa i openbox,tint2,conky tylko tyle ... + volumeicon (w trayu) oraz parcellite (menadżer schowka) - czyli zestaw dużo lżejszy niż najbardziej odchudzone XFCE nie wspominając już, że to na Ubuntu (gdzie trochę niepotrzebnych usług jest). tyle, że mam 8GB RAMu + jądro 3.7 , - więc te jądro może cięższe trochę jest a i na więcej sobie pozwala - mógłbym powiedzieć, że na za wiele sobie pozwala.
Przy 8 GB RAM masz zapewne system 64-bitowy, który z natury "żre" więcej. A 64 bity raczej nie nadają się na słabszy sprzęt.
edycja:
Właśnie sprawdziłem Mint 13 XFCE 64-bit z prawie identycznymi ustawieniami - zabiera u mnie na starcie 221MB.
także = też
tak że = więc
salvadhor
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 340
Rejestracja: 09 lip 2005, 18:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: salvadhor »

maxfame pisze:biję się z myślą o zainstalowaniu linuksa. Chciałbym zapytać o odpowiednią wersję na poniższego lapka (nie będą wykonywane na nim jakieś specjalistyczne zabiegi typu programowanie itp).
6 gb ramu
ATI Radeon HD 6370M 1 gb ram
Intel Core i5 - 480M 2.66 GHz
Ten komputer jest za mocny do działu 'stary/słaby komputer' :) Powinny na nim działać normalnie wszystkie nowsze i wypasione dystrybucje Linuksa. Jedne czego bym przypilnował i się upewnił, to jakie sterowniki do tej karty ATI doinstalować (tzn. pozostać przy otwartych, czy instalować zamknięte stery od producenta -> google -> linux/ubuntu ATI Radeon HD 6370M).
Root walks behind you.
404 sposoby na Linuksa: http://404.g-net.pl
#254787
adrian2
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 10 lut 2010, 22:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: adrian2 »

maxfame pisze: ale czy to prawda, że wymagania sprzętowe do poprawnego działania systemu już dawno pobiły rekord Visty??
Ale ludzie herezje sieją -.-'' Informacje bzdurne i to dotyczące zarówno Ubuntu, jak i Visty, która obecnie jest bardzo dobrym systemem.
Co do twojego lapka, to spokojnie instaluj Ubuntu. Wszystko będzie na pewno śmigać. A jeśli jesteś czuły na takie aspekty jak obciążenie sprzętu i chcesz jak najwięcej zasobów dla siebie, to możesz sobie doinstalować środowisko graficzne, jak na przykład MATE czy Xfce.

U mnie Ubuntu 12.04 z doinstalowanym MATE zajmuje po starcie niecałe 300MB Ramu, podczas gdy Windows żre na dzień dobry 1,1GB
plejaz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2010, 17:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Jaki linux na netboka

Post autor: plejaz »

Witam, przymierzam sie do instalachi Ubuntu na moim netbooku. Jego parametry nie zachwycaja. Jest to Toshiba NB500 z intel atomem i 1 ghz ram. Dodam, że z dwa lata temu miałem zainstalowane ubuntu lecz jak stwierdziłem nie był wystarczający dla mnie, a może po prostu miałem brak umiejętności do obsługi tak ciekawego systemu.
Na komputerze używam głównie internetu i pakietu biurowego jak i od czasu do czasu photoshop. Także jaką dystrybucje polecacie, oczywiście będę ja instalował z pendrive. Planuje utworzyć multi iso pendrive z Windowsem 7 gparted i linuxem. Proszę o pomoc.

Drugim moim pytaniem jest, czy w firmie opłaca się instalować ubuntu? Czy poradzi sobie ze sterownikami do komputera stacjonarnego jaki i do drukarek i urządzeń sieciowych? Pracujemy na programie CDN xl firmy comarch, oprócz tego używamy etykieciarek zebra i avery dennison - ich konfiguracja pod windowsem to masakra to ciekawe jak pod linuxem. Ponadto na moim komputerze używam photoshopa i musi tak zostać - nie chcę gimpa bo nie ma takich opcji jakie ja potrzebuję. Udostępniamy pliki w sieci lokalnej jak i mapujemy dysk sieciowy, więc takie opcje również muszą być. Mam dość windowsa xp, a nie chcę kupować do firmy siedmiu systemów windows 7. Czy uważacie, że to dobry moment na przesiadkę? Proszę o pomoc, która dystrybucja linuxa poradzi sobie w firmie? Pozdrawiam
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Jaki linux na netboka

Post autor: bear7 »

Jeżeli chodzi o pytanie, jaki Linux na netbook-a, to przeszukując forum pod kątem twojego modelu, znalazłbyś kilka interesujących postów i dowiedział się, co koledzy instalowali: search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keyw ... hiba+NB500
Drugim moim pytaniem jest, czy w firmie opłaca się instalować ubuntu?
Zgodnie z regulaminem forum:
Na Forum panuje zasada:jeden temat = jeden problemZastosuj się do tej zasady i opisz w osobnych tematach niezwiązane ze sobą wątki z Twojej wiadomościW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
na moim komputerze używam photoshopa i musi tak zostać (...) Mam dość windowsa xp, a nie chcę kupować do firmy siedmiu systemów windows 7
Na forum rozwiązujemy problemy, a nie czyjeś rozterki. Jak musi tak zostać, to po co pytasz? Adobe Photoshop-a na pingwinka nie wydało i nie ma takiego zamiaru. To, czy zadziała przez WINE, to loteria. Druga sprawa to licencja. (O ile dobrze pamiętam, co zapewne trzeba by było sprawdzić) Licencja produktów Adobe jest tak skonstruowana, że nie zezwala na instalację na innych systemach jak Windows, czy też Mac. A przy jednoczesnej instalacji na obu systemach, wymagają drugiej licencji.

Co do pytania o używanie etykieciarek, to polecam skontaktować się z producentem - mała szansa, że na forum znajdziesz grupkę użytkowników tych urządzeń.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
Stanisław1968
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 24 sie 2008, 09:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Stary laptop i Ubuntu

Post autor: Stanisław1968 »

Witam !
Chciałbym poprosić o pomoc w dobraniu wersji UBUNTU do starego laptopa z procesorem 1Ghz, pamięcią 256 MB, grafika Trident Cyberblade 8MB - mam wprawdzie UBUNTU 8.04, ale ta na wspomnianym laptopie nie działa "zbyt płynnie"
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: k2cl »

Proponuję skorzystać z Lubuntu. Nie będzie zabijać prędkością działania, ale powinno całkiem sprawnie funkcjonować.

Lektura: http://askubuntu.com/questions/162626/w ... or-lubuntu

Pozostaje jeszcze kwestia procesora, który nie zapewnia obsługi PAE... z tego względu łatwiej będzie zainstalować Lubuntu 12.04
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Jusko »

Poszedłby fajnie, np. Debian z LXDE - zajęte ~50MB RAM na starcie, więc bardzo dobrze. Ew. Debian + Fluxbox lub spółka. Niemniej o ile Linuksa wsadzisz w taki sprzęt, tak czasy poszły do przodu i nawet przeglądarka internetowa czy edytor tekstu potrafią po włączeniu zająć więcej pamięci niż w ogóle fizycznie masz. Znak czasów - ciężko już działać na takiej konfiguracji. Po prostu aplikacje zrobiły się już pamięciożerne. Aczkolwiek właśnie ze względu na lekkość, Linux jest jedynym wyjściem dla laptopów starych, gdzie nie wciśnie się nic więcej niż XP, który za rok traci wsparcie :-D
Awatar użytkownika
Ponu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 26 kwie 2012, 14:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Ponu »

To może dorzucę swoje trzy grosze.
Jeśli chodzi o archaiczny sprzęt, typu stare pentium III/IV, 256/512 RAM dla mnie idealnym rozwiązaniem okazało się LXDE.
Na moim dziadku P III 500Mhz (Jeszcze te pierwsze serie 0,25 µm) 512 SDRAM grafika zintegrowana 4Mb, niespełna rok temu testowałem "bunciaki" 12.04.
Ubuntu zacinał na starcie, ubuntu z gnome-shell zacinał na starcie, xubuntu zacinał na starcie, kubuntu nawet nie próbowałem. Natomiast lubuntu po instalacji, wrzuceniu podstawowego oprogramowania, o dziwo śmigał. Żadnych szarych ekranów, kilkunastosekundowych zwisów. Co więcej, przy przeglądaniu internetu (jedna zakładka ma się rozumieć :)) i równoczesnych pogaduchach na skype wciąż śmiga. Warunkiem komfortowego działania całości jest brak pamięciożęrnego FLASH'a. To ustrojstwo za każdym razem domaga się instalacji, chociażby komunikatami z reklam: "brak wtyczki do wyświetlenia zawartości. Zainstaluj brakujące... " Darując sobie wyżej wymienioną zabawkę dla mas, taki dziadek spokojnie daje jeszcze radę do podstawowych zadań komunikacyjnych + przeglądanie internetu. Chociażby czytania cotygodniowego poniedzielnika :)

P.S.
Lepsze rezultaty uzyskamy stosując radę kolegi dwa posty wyżej -Jusko. Niemniej na dłuższą metę, gdy zapragniemy aktualizacji oprogramowania, chociażby liska... tfuu łasicy, nie każdy kocha backporty i wujka google.
P.S.2
pantomas pisze: ...
Wygląda na to, ze to mój pierwszy post, witam więc serdecznie.
Dołączył maj 2007r. Pierwszy post marzec 2013r. Blisko 6 lat oglądania z daleka. Chylę czoła. Witaj :)
Awatar użytkownika
Ironclad
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 03 cze 2012, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Małopolska

Jaka dystrybucja na stary laptop Pentium M 1,6Ghz 512MB

Post autor: Ironclad »

Witam,

Jaką dystrybucję polecilibyście na taki stary laptop

intel Pentium M 1,6Ghz
512MB RAM
40GB HDD

Linux nie jest mi obcy, może Debian? ważne by był stabilny, szybki, lekki i po polsku. Laptop dla młodszego brata głównie do nauki, internetu i muzyki.

//bear7: Połączono wątki - proponuję się zapoznać z jego zawartością.
dariuszce
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 02 sie 2008, 13:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Jaka dystrybucja na stary laptop Pentium M 1,6Ghz 512MB

Post autor: dariuszce »

Może LUBUNTU, ale chyba najlżejszą i najmniej wymagającą dystrybucję jaka ćwiczyłem był PUPPY.
Awatar użytkownika
Ironclad
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 03 cze 2012, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jaka dystrybucja na stary laptop Pentium M 1,6Ghz 512MB

Post autor: Ironclad »

Miałem do czynienia Lubuntu, jest ok oraz z Puppy Wary 5.3, całkiem fajne distro, ale chciałbym coś innego. Zastanawiam się nad jakimś Debianem...
Awatar użytkownika
artk2
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 312
Rejestracja: 08 paź 2006, 11:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jaka dystrybucja na stary laptop Pentium M 1,6Ghz 512MB

Post autor: artk2 »

Nie tak dawno pojawił się Precise Puppy 5.5 oparty o Ubuntu 12.04.2 Precise Pangolin: http://bkhome.org/blog2/?viewDetailed=00172 Polecam, działa bardzo sprawnie (mam go na dość leciwym laptopie, Celeron 1 GB RAM) i można instalować paczki deb z repo Ubuntu 12.04 (Installing DEB packages from the Ubuntu repositories, using the Puppy Package Manager (PPM), is still a work-in-progress, though generally working well).
I po dodaniu kilku rzeczy wygląda ślicznie, jak mój ;-)

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 100 gości