Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: igotit4free »

Masz rację, oficjalne wsparcie dla Xubuntu 12.04 jest planowane do 2015, ale podstawa tej dystrybucji czyli Ubuntu 12.04 ma wsparcie do 2017 r. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, ażeby używać Ubuntu z Xfce po maju 2015. BTW strasznie daleko sięgasz planami, rok to sporo czasu, wiele może zajść ... człowiek zmieni komputer, komputer ulegnie degradacji i wymusi zmianę na coś nowszego, człowiek "zakocha" się w Linuksie i za rok będzie używał zoptymalizowanego pod siebie Archa albo Debiana, albo zaktualizuje do 14.04, albo pokocha LxQt ... no scenariuszy jest multum, nie ma co mnożyć bytów.
Moja propozycja wynikająca z własnych doświadczeń na dzisiaj to Xubuntu 12.04.

Zauważ też, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby używać niewspieranej wersji systemu (zgroza, co jo godom :twisted:). Ludzie do dzisiaj na starych maszynkach używają Ubuntu 8.04, jakichś przedpotopowych wersji Puppy czy Debiana i żyją, i świat im się na głowy nie wali.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
michas2224
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 308
Rejestracja: 22 mar 2011, 19:30
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: michas2224 »

Jeśli mogę powiedzieć kilka słów na temat Xubuntu i jego wsparcia do roku 2015 to jak dla mnie to jeden wielki farmazon.Wsparcie w dużej mierze dotyczy aktualizacji środowiska. Wystarczy dodać repozytoria z XFCE 4.10/4.12 a nasz pulpit będzie tak "funkcjonalny" jak w 14.04. Sam korzystam z xubuntu 12.04 i nie mam zamiaru przerzucać się na tym samym sprzęcie na inną wersje aż do roku 2017 a nawet dłużej. Słuchaj kolegi igotit4free bo dobrze ci podpowiada :twisted:
TECUMSEH12
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 80
Rejestracja: 02 cze 2014, 13:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: TECUMSEH12 »

Witam

Cóż, po ponad 7 latach (przez jakiś czas używałem Mandrake 10.1), postanowiłem znów "pobawić" się linuksem.
Mam dwa komputery, taki mały netbook i stacjonarny PC.

Netbook:
Samsung N150 Plus
(nie znam tylko specyfikacji - w necie podają różne, a że akurat jestem w pracy, to nie mogę rzucić okiem do instrukcji)

PC-et:
Procesor: Intel Core 2 duo E7600, 3,06 Ghz
Płyta główna: Asus P5G41C-M LX/Intel G41
Dysk: Samsung 1TB 32MB Sata II
Grafika: GeForce GTX 460 SE 1 GB DDR5
Karta dźwiękowa: Creative Labs Sound Blaster Audigy SE
Ram: Goodram DDR III 2GB 1333 Mhz x 2 czyli 4 GB

Przymierzam się do polskiego remiksu 14.04. I na którym to postawić? Podejrzewam, że chyba lepiej na PC. Tylko do peceta dokupiłbym drugi dysk twardy i na nim instalował.

Pozdrawiam
Anarchia w samym środku mojej głowy
Mój mózg pracuje niezależnie
I nikt mi nie może zakazać myślenia
Anarchia w głowie to początek wyzwolenia
jirajamgo
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 241
Rejestracja: 22 mar 2012, 14:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: jirajamgo »

Na pececie będzie śmigać ładnie, co do netbooka to jest z atomem i tam coś lekkiego trzeba by było wpakować.
Linux Mint 17 Mate 32bit jądro 3.15.0 RC8 + włączony Zram
Sprzęt; C2D e6750 2x2.66GHz 4Mb Cache, ram DDR2 2Gb 667mhz, Geforce 8600gt 256mb ddr3, dyski; 120Gb WD + 80Gb WD + 120Gb Hitachi 2,5cala Karta dźwiękowa Creatice Sound Blaster Live + przedni panel
Awatar użytkownika
michas2224
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 308
Rejestracja: 22 mar 2011, 19:30
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Jaką wersje ubuntu wybrać?

Post autor: michas2224 »

Xubuntu 12.04 powinien sobie dać rade. Masz tu linka - http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/relea ... 4/release/. Ewentualnie jak masz problem z uruchomieniem z Live ze względu na ilość pamięci wybierz wersje alternate
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Hwiparam »

supermichalpol pisze:RAM: 512MB (ale według systemu ubuntu 496.1MB)
Procesor: Intel Pentium M 1.70GHz
Karta Graficzna: ATI Mobility Radeon X300
Jak ma być "na szybko", to ja bym brał Crunchbang. Tylko wiesz, Ramu dokup, bo na 512 w dzisiejszych czasach zbytnio nie poszalejesz. Openbox za wiele tu nie da. Sam FF przy otwartych *nastu kartach potrafi sporo zjeść...
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
yyyrek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 01 cze 2014, 18:24

Jaka dystrybucja linuxa do starego laptopa ?

Post autor: yyyrek »

Mam pytanie do osób znających się na rzeczy :) Jaką dystrybucje linuksa polecacie do starego komputera GERICOM SILVER SERAPH. Jego parametry to:
Procesor: Intel Pentium M 1,7 GHz
Pamięć: 512 MB
Dysk: 100 GB

Aktualnie mam zainstalowaną wersję Ubuntu 12.04 non PAE i nie działa on zbyt stabilnie. Istotną kwestią jest procesor, który nie obsługuje PAE .Niektórzy polecają mi Minta wersję 11. Zależy mi przede wszystkim na łatwej instalacji i dostępności sterowników.

Komputer będzie służył głównie do przeglądania internetu.
jirajamgo
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 241
Rejestracja: 22 mar 2012, 14:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: jirajamgo »

Wyżej masz odpowiedź, mint 11 jest nie wspierany już. Do czego ci sterowniki ?
Linux Mint 17 Mate 32bit jądro 3.15.0 RC8 + włączony Zram
Sprzęt; C2D e6750 2x2.66GHz 4Mb Cache, ram DDR2 2Gb 667mhz, Geforce 8600gt 256mb ddr3, dyski; 120Gb WD + 80Gb WD + 120Gb Hitachi 2,5cala Karta dźwiękowa Creatice Sound Blaster Live + przedni panel
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Jaka dystrybucja linuxa do starego laptopa ?

Post autor: bear7 »

yyyrek pisze:Mam pytanie do osób znających się na rzeczy :) Jaką dystrybucje linuksa polecacie do starego komputera GERICOM SILVER SERAPH. Jego parametry to:
Procesor: Intel Pentium M 1,7 GHz
Pamięć: 512 MB
Dysk: 100 GB
Jak zmiana/dodanie pamięci RAM nie wchodzi pod uwagę, to skup się na odmianie Ubuntu z lekkim środowiskiem graficznym. Tutaj zwróć swoją uwagę w stronę Lubuntu i Xubuntu.
yyyrek pisze:Aktualnie mam zainstalowaną wersję Ubuntu 12.04 non PAE i nie działa on zbyt stabilnie. Istotną kwestią jest procesor, który nie obsługuje PAE .Niektórzy polecają mi Minta wersję 11. Zależy mi przede wszystkim na łatwej instalacji i dostępności sterowników.
Instalacja praktycznie niczym się nie różni. Podobnie jest w przypadku sterowników: jak dostępne są pod Ubuntu, to dostępne będą również pod Lubuntu i Xubuntu.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
yyyrek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 01 cze 2014, 18:24

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: yyyrek »

Konkretnie jaką wersję Lubuntu ? Nie chce ściągnąć a potem mieć problemy z PAE. Jaka była ostatnia wersja bez PAE Lubuntu ? Proszę o link.
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: xxx666xxx »

Na Ubuntu Wiki jest mowa o jakiejś wersji non-pae samoróbce. Można ją pobrać TUTAJ. Podobno wystarczy do niej 96MB RAM. Możesz też zabawić się w podmianę kernela na non-pae (Kernel przeznaczony dla Lubuntu 14.04) natomiast TUTAJ jest poradnik jak sobie sklecić samemu kernel non-pae. Z tego co widzę na google to nie ma chyba oficjalnej wersji Lubuntu 14.04 non-pae. Widocznie canonical olał stary sprzęt myślą, że wszyscy mają minimum taki z technologią pae.

Z aktualnie wspieranych systemów non-pae tak na szybko wynalazłem LxPup po resztę zapytaj google...
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: bear7 »

yyyrek pisze:Konkretnie jaką wersję Lubuntu ? Nie chce ściągnąć a potem mieć problemy z PAE. Jaka była ostatnia wersja bez PAE Lubuntu ? Proszę o link.
Jak się nie mylę, to możesz śmiało pobierać obraz Lubuntu 14.04, ale podczas uruchomiania z nośnika instalacyjnego, trzeba będzie wymusisz opcję forcepae (patrz tutaj; zwróć również uwagę na #14). Po instalacji systemu, w oknie GRUB-a ponownie trzeba będzie wymusić opcję forcepae, a następnie, po uruchomieniu systemu odpowiednio edytować ustawienia GRUB-a, aby korzystał z tej opcji przy każdym uruchomieniu systemu.
Sam nie testowałem. Jakbyś się zdecydował na to rozwiązanie, to daj znać co i jak. Może się przydać innym.

Alternatywne rozwiązanie, to instalacja wydania 12.04 lub innej dystrybucji.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: bear7 »

Hoollow pisze: Próbowałem zainstalować na nim najnowsze ubuntu, lecz chodził gorzej niż windows XP.
Nic dziwnego. Ubuntu 14.04 ma swoje wymagania, którym twój komputer już nie sprosta. Windows XP to system z 2001 roku. Jak chcesz Ubuntu porównywać do Windowsa, to zainstaluj na tej maszynce Windows 8. Wówczas twoje porównanie będzie miało jakiś sens.

Na ten komputer potrzebujesz jakieś lekkie środowisko graficzne. Próbuj sił z Lubuntu, ewentualnie z Xubuntu.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
jirajamgo
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 241
Rejestracja: 22 mar 2012, 14:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: jirajamgo »

Oparte na ubuntu też można by było wypróbować http://www.bodhilinux.com/ w dodatku są wersje pae i non-pae.
Linux Mint 17 Mate 32bit jądro 3.15.0 RC8 + włączony Zram
Sprzęt; C2D e6750 2x2.66GHz 4Mb Cache, ram DDR2 2Gb 667mhz, Geforce 8600gt 256mb ddr3, dyski; 120Gb WD + 80Gb WD + 120Gb Hitachi 2,5cala Karta dźwiękowa Creatice Sound Blaster Live + przedni panel
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: bear7 »

BestDorie2466 pisze:bear7 - słyszałem za to opinie, że odpowiednio skonfigurowane Ubuntu w najnowszej wersji (chodzi mi o 14.04) jest bardzo szybkie i można nim się spokojnie bawić na słabszych kompach. Prawda to?
Każdy sprzęt jest inny: na jednym będzie działać lepiej, a na drugim gorzej. Jest tylko jedna metoda, aby się przekonać - zainstalować i sprawdzić. Oczywiście, trzeba jeszcze pamiętać, że dolewając do Fiata 126p bezołowiową dziewięć ósemkę, nie zmienimy go nagle w Ferrari...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
kuba91lbn
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 30 cze 2014, 06:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Konfiguracja Ubuntu 7.10

Post autor: kuba91lbn »

Witam,

Z góry przepraszam za tak głupie pytania ale próbowałem już ilka razy i niestety mimo szczerych chęci wnikliwego czytania moje próby palą na panewce.

Zainstalowałem sobie Ubuntu 7.10 no i wiadomo chciąłbym go skonfigurować chociaż by w taki sposób aby działał mi normalnie youtube wrzuta itp. Fajnie byłoby też mieć jakąś nowszą przeglądarkę. Ściągałem wszysztko jak trzeba i robiłem krok po kroku i zawsze wsykakiwały jakieś błędy. Myślę że nie jestem aż tak zielony i rozumiem czytany tekst ale nie wiem dlaczego nic mi nie wychodzi.
Nie mam możliwości wypalić nowższej płytki bo mam tylko CDROM w BIOS nie mogę ustawić na odczytawanie z USB.
Potrzebuje pomocy jak zrobić te rzeczy jak pisałem wyżej czyli instalacja:
Nowej przeglądaryki,
Java,
Flash,
Sterowniki do filmów i muzyki.

Zapomniałem jeszcze wspomnieć że w żaden sposób nie da się aktualizować do nowższej wersji ani po przez aktualizacje systemowe ani przez program Automatix2(to mi się udało zainstalować). Czy może muszę jeszcze raz zainstalować system czy może jest jeszcze jakiś inny sposób?

Specyfika komputera:
Pentium IV GHz 2,40
Ram 1 gb

Z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Konfiguracja Ubuntu 7.10

Post autor: Jusko »

Błędy to były, gdyż Ubuntu 7.10 nie jest już wspierane od 2009r. Gdzieś Ty jeszcze dorwał ten sentymentalny zabytek? ;-)

Błędy to zapewne 404, bo serwery są wyłączone, także nic nie ściągniesz bez kombinacji. Z 1GB RAM to polecam ściągnąć najnowsze Ubuntu, jednak w postaci Xubuntu (ze środowiskiem XFCE) lub Lubuntu (z lekkim środowiskiem LXDE). Oba środowiska przeznaczone są na słabsze maszyny, z tym, że w XFCE więcej wygodnie sobie wyklikasz. Na Ubuntu ze środowiskiem Unity nie masz się co rzucać przy 1GB RAM :)

Sumując - błędy są, bo wybrałeś od dawna niewspieraną wersję.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Konfiguracja Ubuntu 7.10

Post autor: rom »

Instalacja oprogramowania na starych wersjach - poradnik viewtopic.php?f=146&t=174500
Ale nie zainstalujesz tam nowszej przeglądarki ani nowszych programów. Nikt ich nie przygotowuje na antyczne wydania Ubuntu.
także = też
tak że = więc
kuba91lbn
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 30 cze 2014, 06:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Konfiguracja Ubuntu 7.10

Post autor: kuba91lbn »

Dzięki serdeczne.
Czy ta wersja będzie ok? http://www.ubuntu-pomoc.org/xubuntu-mys ... -juz-jest/ Tylko że tu też jest jedno bardzo ważne "ale" Ta wersja nei zmieści sie na CDROM nagrywarki DVD nie mam a w BIOSie nie mam możliwości ustawienia na czytanie z usb. Chociaż jak czytam to już na wstępi podoba mi się to że ma właśnie od razu flash , jave i jakieś kodeki i tylko mnie w sumie interesuje. Bo pewnie sterewników do większości urządzeń wifi będzie w każdej wersji...?

czytałem ten poradnik i kilka razy próbowałem i także nic. Czyli jest na pewno potrzebna nowa wersja systemu.
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Konfiguracja Ubuntu 7.10

Post autor: mistrz1 »

"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości