Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
Ruri
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 532
Rejestracja: 13 wrz 2006, 21:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: Ruri »

Nie mogę sobie poradzić z flash playerem.Moje ulubine gDesklets też nie chodzi Jak instalować programy 32 bitowe?Narazie wszystko pozytywnie.System troszkę żwiawiej chodzi.O i java nie chodzi:Żegnam system 64 bitowy.Te ograniczenia sa nie do
to takie trudne? > viewtopic.php?t=91500
Awatar użytkownika
Hadret
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 123
Rejestracja: 12 gru 2006, 18:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Berlin
Kontakt:

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: Hadret »

Zainstalowałem Ubuntu 8.04 64 bit i skonfigurowałem.Prawie duzo rzeczy chodzi.Nie mogę sobie poradzić z flash playerem.Moje ulubine gDesklets też nie chodzi Jak instalować programy 32 bitowe?Narazie wszystko pozytywnie.System troszkę żwiawiej chodzi.O i java nie chodzi:Żegnam system 64 bitowy.Te ograniczenia sa nie do przyjęcia.
Podkreślenia moje ;)

Flash - jest wtyczka 64-bitowa dla 64-bitowej przeglądarki, jest nspluginwrapper umożliwiający instalację flasha 32-bitowego w 64-bitowej przeglądarce, wreszcie istnieje możliwość instalacji 32-bitowej przeglądarki z 32-bitowym flashem w 64-bitowym systemie.
Java - sam nie używam (sic!), ale z tego, co mi wiadomo, jest już 64-bitowa wtyczka dla 64-bitowej przeglądarki (icedtea, anyone?) lub możliwości analogiczne do opisanych wyżej przy okazji flasha.

gDesklets nie używam (jeśli w ogóle coś w ten deseń, to conky), ale pozwolę sobie założyć, że przyczyną nie działania był prędzej błąd paczki, niż 64-bitowość systemu operacyjnego.

Jednakże! W żadnym przypadku nie mam zamiaru nikogo na siłę do czegokolwiek przekonywać. Jeśli 64-bitowy system operacyjny Ci nie odpowiada, to wróć/zostań przy 32-bitowym (:
NeoN265
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 17 cze 2007, 16:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: NeoN265 »

Ja nie wiem jakie wy macie problemy :/ Ja już długo hulam na 64 bitach... Jedyną dystrybucją która sprawiała problemy na 64 bitach to openSUSE :( a jeżeli chodzi o Debiana i Ubuntu to chodzą jak burza. Nie spotkałem żadnych problemów przy Javie. Ostatnio tylko coś z flashem szwankowało... to zainstalowałem ze strony Adobe paczke .deb i łazi. Więc może lepiej trochę po głowkować i poszukać rozwiązania niż od razu uciekać.
Za Bugiem jeżdżę pługiem
---
Ubuntu 9.10, Windows 7
Awatar użytkownika
Singel
Wygnańcy
Posty: 180
Rejestracja: 06 lis 2007, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: Singel »

Paczka flash przy instalacji na czerwono wyświetla w instalatorze,że jest do wersji 86 i nie instaluje się.Java się zainstalowała.Wlazłem na czat i w ogóle się nie wczytał(interia,zawsze tam testuję javę)Nero nie instaluje sie,jest na 32 bity.Skype z video ok,kadu też.Kodeki też się chyba poinstalowały?Ale nie zdążyłem przetestować.W w Viście 64 jest bezproblemowa mozliwość instalacji programów 32.Być może odrobinę szybciej chodzi 64,ale problemy z instalacją waznych aplikacji niwelują sens posiadania tej wersji.Lubię,żeby wszystko mi chodziło i kropka.Zrobiłem obraz w Ghost,więc może jeszcze wrócę do tej wersji?
NeoN265
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 17 cze 2007, 16:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: NeoN265 »

Instalacja flash dla tych którzy mają duże problemy:
Sciągamy ten plik:
http://fpdownload.macromedia.com/get/fl ... _linux.deb
Następnie w konsoli przechodzimy do folderu gdzie został ściągniety flash.
Po przejściu do porządanego folderu, wpisujemy:

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg -i --force-architecture install_flash_player_10_linux.deb
(choć jak przeczytałem niedawno Adobe wypuściło flasha 64-bitowego więc chyba można zainstalować bez tego parametru --force-architecture)
I powinno wszystko śmigać.
Za Bugiem jeżdżę pługiem
---
Ubuntu 9.10, Windows 7
Czapi
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 11 lis 2009, 16:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: Czapi »

zmieniło się coś w temacie?:D pozwolę sobie odświeżyć trochę ten temat;] jest lepiej czy gorzej? czy może w wersji 9.10 już nie ma, żadnych problemów?

sorry.. temat pociągnięty gdzie indziej ;]
viewtopic.php?t=111714
Awatar użytkownika
fabians
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 29 gru 2007, 18:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: fabians »

Zainstalowałem wersję 64 10.10. Flash był już domyślnie zainstalowany. A różnicy jakoś w poprawie prędkości nie odczułem ani w ewentualnych problemach. Wszystko jakoś chodzi bez problemu jak na razie (skrypt z czytelni do konfiguracji także).


Dodane po paru miesiącach. Po ostatecznych próbach okazuje się że gra napisana we flashu (machinarium) - nie da się grać bo się coś zacina i flash w wersji 64 niedopracowany. Są programy czy emulatory w centrum oprogramowania niedostępne na 64 bit. Dodatkowo wydaje mi się że np. sterowaniki do nvidia są niedopracowane i że uruchomienie jak i zamykanie systemu trwa dłużej ( a to moja taka ocena) osobiście przechodzę na 32 bo niema tych problemów co opisywałem. :mrgreen:
Awatar użytkownika
CzokoWave
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 27 sty 2011, 14:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

[Solved] 64 bitowy system

Post autor: CzokoWave »

Kompletnie nie rozumiem o co chodzi z tymi bitami, czytalem na wiki, artykul pc world i nadal nie wiem o co chodzi. Problem jest taki, ze na lapku mialem Windowsa 7 64 bit,
czy w zwiazku z tym musze miec 64 bitowe wydanie ubunu?
Czym rozni sie wydanie 64 od 32? ( mam procesor intel core i3).
wojtos93
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 21 maja 2008, 12:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: 64 bitowy system

Post autor: wojtos93 »

Nie, nie musisz.
Jeśli twój procesor jest 64 bitowy, to system też może być 64bit, ale nie musi. Jeśli masz więcej RAM niż 3,5 GB to wybierz sys 64bit, albo specjalne jądro do 32 (nie pamiętam jak się nazywa).

ogólnie system 64bit żre więcej pamięci, chyba przez to, że jest różnica między wydajnościami 32 a 64.
Awatar użytkownika
Scorpius3
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 07 paź 2010, 22:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: 64 bitowy system

Post autor: Scorpius3 »

Jeśli nie rozumiesz (pomimo przeczytania na wiki) różnicy pomiędzy 32bit a 64bit, to ja Ci tego niestety łopatologicznie nie potrafię wyjaśnić - może ktoś spróbuje.

Jeśli chodzi o Twoje pytanie:
CzokoWave pisze:Problem jest taki, ze na lapku mialem Windowsa 7 64 bit,
czy w zwiazku z tym musze miec 64 bitowe wydanie ubunu?
to odpowiedź brzmi: nie - nie musisz instalować ubuntu 64bit - możesz 32bit - wszystko będzie działać prawidłowo. Ale jeśli masz na laptopie 4GB ramu (lub więcej) to przy systemie 32bit część będzie niewykorzystana. To taka widoczna od razu różnica pomiędzy systemami x64 i x86. System 32bit wykorzysta maksymalnie około 3GB pamięci RAM, 64bit - o wiele więcej.
--== Mało wiem o Linuksie, ale powoli się uczę :) ==--
Awatar użytkownika
CzokoWave
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 27 sty 2011, 14:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: 64 bitowy system

Post autor: CzokoWave »

Czyli zostaje przy 64 bitowym ;) Dziekuje za wyjasnienie.
[r4]
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1048
Rejestracja: 08 maja 2007, 07:40
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: 64 bitowy system

Post autor: [r4] »

wojtos93 pisze:Nie, nie musisz.
Jeśli twój procesor jest 64 bitowy, to system też może być 64bit, ale nie musi. Jeśli masz więcej RAM niż 3,5 GB to wybierz sys 64bit, albo specjalne jądro do 32 (nie pamiętam jak się nazywa).
Nazywa się toto PAE (Physical Address Extension) i jest zdaje się domyślnie instalowane, gdy ilość pamięci wynosi przynajmniej cztery gigabajty (tak było u mnie z Malinową Mandarynką).

A co do ogólnej zasady, posiadanie 64 bitów nie daje jakichś znaczących korzyści zwykłemu użytkownikowi. Można by się rozejrzeć za dostępnością oprogramowania w wersjach 64-bit, ale skoro istnieje możliwość odpalania 32-bitowych wersji, to nie ma co łamać sobie głowy.
I believe not drinking is actually the best way to not get a hangover in the first place.
Coincidentally, it's also the best way to not enjoy your life.
piotrek72
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 01 lut 2010, 18:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: [Solved] 64 bitowy system

Post autor: piotrek72 »

skoro mam zainstalowane u siebie Windows Vista 32-bit i Ubuntu 10.1 64-bit to można i tak jest.
Rejestry procesora Intelx86_64 nie tylko potrafią posiadać dane 64-bit, ale i 8-bit (zobacz na stronę "FASM").
PAE? to chyba tyczy się opcji przy rozruchu Windows z zainstalowaną fizyczną pamięcią 4 Gb, a i tak ponoć XP "widzi" tylko 3.5 Gb.
Sprzętowo procesory intel-a (32-bit) "widzą" pełne 4Gb ramu. w Pentium Pro dodano aby obsługiwał trochę więcej jak 4Gb.
[r4]
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1048
Rejestracja: 08 maja 2007, 07:40
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: [Solved] 64 bitowy system

Post autor: [r4] »

piotrek72 pisze:Rejestry procesora Intelx86_64 nie tylko potrafią posiadać dane 64-bit, ale i 8-bit (zobacz na stronę "FASM").
Tu szczególnej Ameryki nie odkryłeś, może poza tym, że żeby wpisać do rejestru wartość ośmiobitową, pisze się tak naprawdę do jego połowy...
piotrek72 pisze:PAE? to chyba tyczy się opcji przy rozruchu Windows z zainstalowaną fizyczną pamięcią 4 Gb, a i tak ponoć XP "widzi" tylko 3.5 Gb.
Jak widać, nie dotyczy tylko Windows. "Ponoć" to zasoby od góry tego zakresu zajmują urządzenia PCI, więc wartość 3,5 GB jest równie arbitralna, jak kolor czekoladki, po którą właśnie sięgam.
piotrek72 pisze:Sprzętowo procesory intel-a (32-bit) "widzą" pełne 4Gb ramu. w Pentium Pro dodano aby obsługiwał trochę więcej jak 4Gb.
"Trochę" to raptem 64 GB, więc "zaledwie" szesnastokrotność pierwotnej wartości.
I believe not drinking is actually the best way to not get a hangover in the first place.
Coincidentally, it's also the best way to not enjoy your life.
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: 64 bitowy system

Post autor: pioruns »

'[r4 pisze:]Nazywa się toto PAE (Physical Address Extension) i jest zdaje się domyślnie instalowane, gdy ilość pamięci wynosi przynajmniej cztery gigabajty (tak było u mnie z Malinową Mandarynką).

A co do ogólnej zasady, posiadanie 64 bitów nie daje jakichś znaczących korzyści zwykłemu użytkownikowi. Można by się rozejrzeć za dostępnością oprogramowania w wersjach 64-bit, ale skoro istnieje możliwość odpalania 32-bitowych wersji, to nie ma co łamać sobie głowy.
Zgadzam się. Jeśli ktoś wie, co to jest procesor 64-bitowy i odróżnia system 32bit a 64bit, to niech instaluje 64bit. A dla reszty - 32bity, nie ma co sobie komplikować. Sam używam Linuksów na AMD64 od ładnych paru lat i nie powiem, na początku trochę grzebania było z popularnymi aplikacjami, ale teraz już jest lepiej.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Awatar użytkownika
Aimp12
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2009, 16:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Wersja 32-bit czy 64-bit, z ubuntu.com czy z ubuntu.pl

Post autor: Aimp12 »

Witam,
na komputerze posiadam już Windowsa 7 w wersji 64-bitowej.
Teraz chciałbym zainstalować obok Ubuntu 10.10 z ubuntu.com.
W związku z tym mam pytanie : Czy jako początkujący użytkownik
wybrać opcję 64-bitową czy 32-bitową? Czy jest jakaś różnica,
szczególnie jeżeli chodzi o dostępność oprogramowania, sterowników itp?
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Wersja 32-bit czy 64-bit, z ubuntu.com czy z ubuntu.pl

Post autor: pioruns »

Jeśli masz głowę na karku (czyli potrafisz samodzielnie myśleć), to spokojnie instaluj Ubuntu 10.10 ze strony www.ubuntu.com. Jest normalnie po polsku, jest oficjalne, i działa dobrze. Weź wersję 64bitową, obecnie nie ma z nią żadnych problemów, Flash, Java i 32bitowe aplikacje działają w 64bitowym środowisku dobrze.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Awatar użytkownika
Aimp12
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2009, 16:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Wersja 32-bit czy 64-bit, z ubuntu.com czy z ubuntu.pl

Post autor: Aimp12 »

Dziękuję za krótką i zwięzłą odpowiedź!
Awatar użytkownika
Echinos
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 237
Rejestracja: 15 maja 2005, 09:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Wersja 32-bit czy 64-bit, z ubuntu.com czy z ubuntu.pl

Post autor: Echinos »

Ja powiem inaczej. Weź wersję 32 bit. Byłem wielkim entuzjastą wersji 64 bit ale po kilku latach użytkowania stwierdziłem, że nie oferuje ona zwykłemu użytkownikowi żadnych wielkich korzyści a stwarza troszeczkę problemów. Obecnie, jeżeli masz połączenie z internetem podczas instalacji, to automatycznie zainstaluje się jajko z PAE więc odchodzi problem jak masz więcej niż 4 GB.

Moja rada - bierz 32 bity z oryginalnej strony Ubuntu. Oprogramowanie jest szerzej dostępne.
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Wersja 32-bit czy 64-bit, z ubuntu.com czy z ubuntu.pl

Post autor: pioruns »

A ja używam od około 5 lat Linuksów 64bitowych wyłącznie i nie mam żadnych problemów. Z CZYM konkretnie Ty masz aktualnie problem? Może miałeś kiedyś, ale teraz?
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości