Distro na 256 MB RAM

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
pppp

Distro na 256 MB RAM

Post autor: pppp »

Gdybym robił to dla siebie to nie miałbym większych problemów, ale robię to dla innej osoby, która pytała mnie się czy da radę coś zainstalować na takim komputerze. Osobiście nie miał bym problemów, ale jak bym jej zainstalował aplikacje działające w bashu to nie wiedziała by od czego zacząć.

Zainstalowałem debiana z netinst. Bazowego x-window, icewm i własnościowy sterownik nvidii. Problemem jest przeglądarka, na której nie da się pracować. Ja tam mogę mieć linksa, ale wolałbym coś co normalnie wyświetla strony. Chromium jest za ciężkie, midori często się wyłącza, a na dodatek nie działa wogóle flash co jest priorytetem. Paczka jest zainstalowana.

Już nie ma lekkich dystrybucji. Na moim drugim komputerze z 512MB Ram parę lat temu grałem w unreal tournament na suse z kde 3.5, a teraz lxde przycina.

Tak pytam może macie jakiś pomysł na przeglądarkę co w miarę normalnie strony wyswietla i działa. Prawdopodobnie i tak jutro sformatuje na fata i oddam ten komputer.
Paminol
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 172
Rejestracja: 09 lip 2012, 16:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: Paminol »

DSL ? pięknością nie jest ale działa
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: mistrz1 »

Sama przeglądarka www na niewiele się zda, bo strony są mocno rozbudowane w porównaniu do tego, co było kiedyś. Zobacz ile RAM używa sama przeglądarka, a ile gdy otworzysz stronę. Uruchomiony flash też używa dużo RAM.
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Awatar użytkownika
Rafcio
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 12 paź 2011, 06:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: Rafcio »

Puppy Linux ,wymaga 64MB RAM

Jaką wersję Debiana instalowałeś ? Debian 6 Squeeze + Fluxbox powinien ładnie ogarniać , u mnie na netbooku , po załadowaniu pulpitu , zużywał 80 MB , używałem chrome i firefox'a użycie ramu nie przekraczało 180MB .
Debian Jessie
neo86
Wygnańcy
Posty: 137
Rejestracja: 25 wrz 2012, 09:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Lokalizacja: Kogo to obchodzi ?
Kontakt:

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: neo86 »

Przy podobnej konfiguracji ja kiedyś instalowałem Android 1.6 na procesor x86 :

http://android-x86.googlecode.com/files ... 1.6-r2.iso

Do tego dociągnąłem podstawowe programy internetowe pod android typu GG , Skype , YouTube Player , RockPlayer , SmartOffice , PDF Reader oraz Opera Mobile z włączoną funkcją kompresji stron www w locie Opera Turbo

Na konfiguracji Cyrix 500 MHz , 256 MB RAM , 2 GB HDD działał płynnie bez zacięć ... strony internetowe mocno rozbudowane typu wp.pl , onet.pl gładko wchodziły ... włącznie z animacjami Flash !

Zabawne było to , że komputer przez system Android był wykrywany przez strony internetowe jako Smartphone ... ale w Angry Birds nawet dało się pograć :)

ale Puppy Linux także może być ... kwestia Twojego Wyboru ... ja powiem tylko od siebie to , że Android 1.6 po instalacji samego systemu z zawartymi w nim standardowymi programami + doinstalowany Skype , GG , Opera Mobile , SmartOffice , YouTube Player , PDF Reader to z tego co pamiętam to zajmowało około 400 - 500 MB na dysku ! Zatem jeszcze jakieś 1,5 GB było na tzw. Fake SD ( udawaną kartę SD - można to włączyć podczas instalacji systemu ) na dane osobiste .

Obsługa Android'a myszką jest dziwna ale za to klawiatury nie trzeba mieć na biurku bo pojawia się ekranowa i myszką można klikać ...
Ostatnio zmieniony 26 gru 2012, 13:16 przez neo86, łącznie zmieniany 5 razy.
Sprzęt : Netbook MSI U123 ( Atom 1,6 GHz / 2GB DDR-2 RAM / 120 GB SATA / Intel GMA / OS: Mint 13 MATE 32Bit - Bazuje na Ubuntu 12.04 LTS )
- Router Wi-Fi : ZTE MF60 ( Aero2 ) , Nokia N82 + JoikuSpot ( Play Online ) , Zyxel P-320W ( Kablówka )
pppp

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: pppp »

Debian wheezy+icewm. Każda przeglądarka wyświetlająca strony w sposób "współczesny" zacinała się. Może midori nie, ale wyłączało się często. Flash nie uruchamiał się czarny ekran nie zależnie od wersji.
---
Jak puppy to musiałbym poczytać jak dodać normalnego usera, bo pewnie samo adduser nie wystarczy jeszcze trzeba poszukać w plikach żeby domyślnie na niego się logował. Na DSL nie działa mysz, dopiero potem zwróciłem uwagę, że tam jest kernel 2.4.
politan3
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 22 lis 2008, 22:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Los Angeles, CA

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: politan3 »

Jak puppy to musiałbym poczytać jak dodać normalnego usera, bo pewnie samo adduser nie wystarczy
A czemu adduser ma nie wystarczyć? Ja mogę jeszcze polecić Slackware + Fluxbox/Openbox.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: ethanak »

a) u mnie mysz działa
b) vi /etc/shadow
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: Dominbik »

kto polecił DSL? - chyba nigdy nie miał do czynienia ze starym komputerem i tą beznadziejną dystrybucją. - tam jest kernel z lini 2.4**!!!

polecam Debian Squeeze + lekki zestaw aplikacji. twierdzenie "już nie ma lekkich dystrybucji" też jest błędne.
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: Dwimenor »

Tiny Core Linux - moja ulubiona z mikro dystrybucji
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
pppp

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: pppp »

Może i jest, ale błędem nie jest twierdzenie, że wymagania środowisk graficznych wciąż idą w górę, lecz nie w parze z funkcjonalnością, która wciąż jest na tym samym poziomie. 6-7 lat temu miałem i mam do dzisiaj komputer z 512 MB Ram. Mandriva 2006 - KDE 3.4 nawet nie śmiał zaciąć, potem 3.5 i całego flatout na cededze przeszedłem. Wtedy to wszystko zużywało mniej zasobów niż aktualnie PCLinuxOS z LXDE, na którym staram się nie otworzyć za dużo okien żeby nie przymulić.
politan3 pisze: A czemu adduser ma nie wystarczyć? Ja mogę jeszcze polecić Slackware + Fluxbox/Openbox.
Potem zainstaluje puppy, a jak dodać zwykłego użytkownika znalazłem już. Slackware kiedyś dostałem z gazetą i służył mi parę lat, ale mam lepsze rzeczy do roboty i nie chce poświęcać czasu na jego konfigurację.
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: Dominbik »

zainstalujesz sobie czystego debiana, gentoo albo archa + jakieś lekkie środowisko typu np. IceWM ; i wtedy cięzko powiedzieć, że nie ma już lekkich dystrybucji, bo co jak co, ale jądro Linux z serii 3.2* wraz z resztą gnu i nie gnu utils spokojnie działa na Pentium2. 2.6 najlepiej na takie stare kompy. też mam lepsze rzeczy do roboty, ale dla mnie taki konfig to 20minut
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: jacekalex »

A ja polecam aktualizację sprzętu przez dołożenie jakichś 1024 MB - powinno się udać. :rotfl:

I to za dosyć umiarkowaną kwotę.
Jeśli np te będą pasować:
http://www.ceneo.pl/917948
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
neo86
Wygnańcy
Posty: 137
Rejestracja: 25 wrz 2012, 09:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Lokalizacja: Kogo to obchodzi ?
Kontakt:

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: neo86 »

Dominbik pisze: jądro Linux z serii 3.2* wraz z resztą gnu i nie gnu utils spokojnie działa na Pentium2. 2.6 najlepiej na takie stare kompy.
Mój Ubuntu 10.04 ma jądro Kernel 2.6 i fakt na sprzęcie Intel Celeron 1,7 GHz oraz 512 RAM śmiga bardzo dobrze ... natomiast jak instalowałem na tym sprzęcie Lubuntu 12.04 to już kicha była ... te nowe jądra są bardzo zasobożerne ... to już lepiej stary Ubunciak 10.04 lub starszy przebudować o nowe pakiety ( śmiało na starych ubuntu można podmienić LibreOffice 3.6 oraz Mozilla Firefox Aurora 19 , a także Gimp 2.7 ) by był względnie aktualny i system idealny na stary sprzęt ...
Sprzęt : Netbook MSI U123 ( Atom 1,6 GHz / 2GB DDR-2 RAM / 120 GB SATA / Intel GMA / OS: Mint 13 MATE 32Bit - Bazuje na Ubuntu 12.04 LTS )
- Router Wi-Fi : ZTE MF60 ( Aero2 ) , Nokia N82 + JoikuSpot ( Play Online ) , Zyxel P-320W ( Kablówka )
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: k2cl »

neo86 pisze:
Dominbik pisze: jądro Linux z serii 3.2* wraz z resztą gnu i nie gnu utils spokojnie działa na Pentium2. 2.6 najlepiej na takie stare kompy.
Mój Ubuntu 10.04 ma jądro Kernel 2.6 i fakt na sprzęcie Intel Celeron 1,7 GHz oraz 512 RAM śmiga bardzo dobrze ... natomiast jak instalowałem na tym sprzęcie Lubuntu 12.04 to już kicha była ... te nowe jądra są bardzo zasobożerne ... to już lepiej stary Ubunciak 10.04 lub starszy przebudować o nowe pakiety ( śmiało na starych ubuntu można podmienić LibreOffice 3.6 oraz Mozilla Firefox Aurora 19 , a także Gimp 2.7 ) by był względnie aktualny i system idealny na stary sprzęt ...
Nowe jądra są bardzo zasobożerne? :clap:
A tak, zapomniałem - kernel faktycznie ma gigantyczny udział w pochłanianiu zasobów komputera... Zwłaszcza, że sam kernel zajmuje kilka megabajtów. Zmiana wersji pociągnie za sobą katastrofalny wzrost zużycia pamięci o jakieś... kilkaset kilobajtów?
Proponowanie komuś 10.04 w tej chwili to też kiepski pomysł. Instalacja systemu na 4 miesiące to mało praktyczne rozwiązanie.
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: Dominbik »

Mogę dodać tylko tyle, że używałem dystrybucyjne jądro z serii 3.* na Pentium2 i nie zauważyłem większego zużycia porównując np. do 2.6
http://www.phoronix.com/scan.php?page=a ... 2637&num=1
http://www.komputerswiat.pl/blogi/blog- ... jnosc.aspx
chociaż aktualnie nie pchałbym się w te nowsze jądra na stare kompy, bo rzeczywiście mogą być lekko cięższe (dodają obsługę najnowszego sprzętu) + usuwane/gorsze wsparcie
http://osworld.pl/architektura-i386-usu ... dra-linux/
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: Dwimenor »

@Dominbik

Kod: Zaznacz cały

(dodają obsługę najnowszego sprzętu)
W wszystkich dystrybucjach wszystkie sterowniki są kompilowane jako moduły i z definicji siedzą sobie na dysku póki nie są potrzebne. Nie są ładowane do pamięci jeżeli dany sprzęt nie jest obecny.
A jak ktoś sobie kompiluje kernel, to wrzuca stery bezpośrednio w jądro dla szybszego ładowania a całej reszty gazyliona sterów nie kompiluje w ogóle (bo kto by miał na to czas)

Kod: Zaznacz cały

+ usuwane/gorsze wsparcie
Usuwane? Tak. Z tym, że i386 to zabytek. Chciałbym zobaczyć, jak ktoś uruchamia na nim jakiekolwiek środowisko graficzne. Chociaż przy 256mb ramu...
Poczytaj numer 77 Poniedzielnika oraz koniecznie komentarze.

Gorsze? Nie. Gadasz głupoty. Gdyby było gorsze, to byłaby to regresja. A z regresjami się walczy a nie zostawia.

Ponadto w kernelu 3.8 (czyli kolejnym, obecny to 3.7) zostanie zredukowana ilość pamięci operacyjnej używana przez sam kernel.

Co do tematu:
Przy takiej ilości RAMu nie ma znaczenia jakie będzie środowisko graficzne i jaka przeglądarka. Nie ma siły, zawsze się będzie cięło - to tylko kwestia używania odpowiednio rozbudowanej strony internetowej.
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Distro na 256 MB RAM

Post autor: Dominbik »

chodziło mi generalnie, że skupiają się w tych nowych bardziej na nowych sprzętach. z tym i386 tak wiem o jaki zabytek chodzi; podałem jako przykład.
Dwimenor pisze: Ponadto w kernelu 3.8 (czyli kolejnym, obecny to 3.7) zostanie zredukowana ilość pamięci operacyjnej używana przez sam kernel.
dla mnei to brzmi tak jak zapewnienia, że w nowych wersjach Chorme/Firefoxa czy windows będą mniej zużywać RAMu a porównując z wersją dużo wcześniejszą wychodzi więcej. ja tylko sugeruje jaki kernel i tak zainstaluje co zechce zresztą o ile coś sensownie zaisntaluje, bo to już wymaga jakieś wiedzy i taki człowiek nie pyta na forum ubuntu co zrobić. dlatego możemy iść popisać patykiem w piaskownicy. i tak naszych wypocin nie zastosuje, niepotrzebnie to piszemy zamiast iść się autorozwijać
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości