Utworzenie instalatora obecnego stanu systemu

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
sh4d7
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Utworzenie instalatora obecnego stanu systemu

Post autor: sh4d7 »

Witam,

czy istnieje jakaś możliwość, abym mógł z mojego obecnego systemu (załóżmy xubuntu) utworzyć jego instalator, wraz z oprogramowanie i konfiguracją jaką sam wybrałem, tak aby można było go zainstalować na innych komputerach.

Przechodząc nadrzędnie do mojego celu, to mam grupę komputerów, w których chciałbym wgrać linuxa z własnym oprogramowaniem i ustawieniami, coś w rodzaju własnej "dystrybucji". Zastanawiam się tylko, jak tego dokonać, może poprzez jakiś obraz obecnego systemu.
Awatar użytkownika
majsza
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1194
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Utworzenie instalatora obecnego stanu systemu

Post autor: majsza »

Co Cię bardziej interesuje: Klonowanie dysku wraz z systemem, czy stworzenie własnej dystrybucji z odpowiednimi konfiguracjami?
Asus X551CA (Intel Pentium 2117U, 4GB RAM, Intel HD Graphics)
Ubuntu 20.04 LTS
sh4d7
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Utworzenie instalatora obecnego stanu systemu

Post autor: sh4d7 »

klonowanie dysku - wydaje się być o wiele wygodniejszą i dokładniejszą opcją, z tym, że nie wiem jak ma się sprawa ze sterownikami i takimi rzeczami jak konfiguracja poszczególnych elementów wedle podzespołów komputera.

tworzenie własnej dystrybucji - robiłem to dzisiaj za pomocą kilku programów.

na pierwszy ogień poszedł reconstructor, który szybko wysiadł - podejrzewam przestarzałość tego pakietu.

sprawdzałem również Ubuntu Customization Kit, który także padł w wyniku jakiegoś błędu. może to wina pracy na virtualboxie lub 15.04.

spodobało mi się w nim pole manewru, tzn. możliwość dobierania własnych pakietów.

chciałbym jednak, aby uzyskany przeze mnie system zawierał kompletne oprogramowanie, wraz z jego konfiguracją, a także konfiguracją samego systemu (jak np. rozmieszczenie pasków, czy samych apletów).

podejrzewam, że aby uzyskać instalke z tak dokładną konfiguracją, musiałbym dość sporo się napracować.

sklonowany system wydaje mi się o wiele prostszą metodą, jednak nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie i dokonać samemu wyboru, napisałem czego po prostu potrzebuje ;) dodam, że mowa o xubuntu 15.04.
Awatar użytkownika
majsza
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1194
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Utworzenie instalatora obecnego stanu systemu

Post autor: majsza »

No to zainteresuj się programem Clonezilla.

Kwestie najważniejsze poruszył marcin'82 w tym wątku:
http://forum.linux.pl/viewtopic.php?id=18120

Do poczytania:
http://netbit73.blogspot.com/2013/03/cl ... dysku.html
Asus X551CA (Intel Pentium 2117U, 4GB RAM, Intel HD Graphics)
Ubuntu 20.04 LTS
sh4d7
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Utworzenie instalatora obecnego stanu systemu

Post autor: sh4d7 »

jednak opcja z klonowaniem dysku odpada, ja potrzebuje jednak instalatora, gdyż przy klonowaniu dysku trzeba później te pliki jakoś przekopiować na partycje (a trochę one zajmują) i w dodatku konfigurować na każdym urządzeniu takie rzeczy jak grub.

dzisiaj bawiłem się ponownie ubuntu customization kit, jednak narzędzie te przestaje działać w wyniku wielu błędów, ich rozwiązywanie nie ma chyba sensu.

czy istnieje jakaś lepsza metoda utworzenia instalki?
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Utworzenie instalatora obecnego stanu systemu

Post autor: namok »

sh4d7 pisze:jednak opcja z klonowaniem dysku odpada, ja potrzebuje jednak instalatora, gdyż przy klonowaniu dysku trzeba później te pliki jakoś przekopiować na partycje (a trochę one zajmują) i w dodatku konfigurować na każdym urządzeniu takie rzeczy jak grub.
Nie wiem jakiego narzędzia używasz(wypadałoby napisać) ale wspomniana clonezilla zarówno tworzy kopię partycji/dysku jak i ją przywraca. Starego gruba(legacy) też przywracał, jak jest z nowym nie wiem ale to żaden problem. Możesz użyć livecd w tym celu lub gotowych narzędzi.
sh4d7
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Utworzenie instalatora obecnego stanu systemu

Post autor: sh4d7 »

nie interesuje mnie opcja z klonowaniem, nie mam zamiaru partycjonować kilku komputerów, później przenosić na nie obraz tego systemu i jeszcze konfigurować takie rzeczy jak choćby grub (bo na tych komputerach jest też winda). zwłaszcza, że nie będę robić tego ja, dlatego bardziej odpowiednia jest instalka.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Utworzenie instalatora obecnego stanu systemu

Post autor: rom »

No to może inaczej. Przygotuj skrypt, który odpalony po instalacji systemu, zrobi aktualizację, zainstaluje dodatkowe programy, usunie niepotrzebne programy i skopiuje przygotowane konfiguracje i pliki w odpowiednie miejsca.
także = też
tak że = więc
Awatar użytkownika
majsza
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1194
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Utworzenie instalatora obecnego stanu systemu

Post autor: majsza »

To dlaczego nie zrobisz remiksu konsolą?

https://help.ubuntu.com/community/LiveCDCustomization

Da się zrobić 14.04, bo robiłem (Xubuntu).

Tak samo UCK. Tworzyłem remix 14.04, ale miałem wtedy Xubuntu 12.04 jako główny system.
Tutaj użytkownik stworzył dystrybucję na 14.04
https://www.youtube.com/watch?v=dmH06e_5CWQ

Jakie masz błędy? Może tworzysz dystrybucję 64-bitową na 32 bitowym systemie? Masz problem z bootlogo?
Asus X551CA (Intel Pentium 2117U, 4GB RAM, Intel HD Graphics)
Ubuntu 20.04 LTS
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości