Terminal

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
pankracy

Terminal

Post autor: pankracy »

Witajcie!
Jak zauważyłem, Terminal to nie tylko narzędzie do pracy z systemem. Czy mi się zdaję czy w terminalu można używać usług takich jak IRC, Chat? Na jednym ze screenów pulpitu takie coś zauważyłem. Jak to zrobić? Jakie jeszcze ciekawe użytki można wyciągnąć z terminala?Do czego ciekawego Wy go używacie, albo po prostu co wiecie Wy a czego inni nie wiedzą :roll:
Awatar użytkownika
Paool
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 74
Rejestracja: 21 lut 2005, 18:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Post autor: Paool »

w terminalu można zrobić praktycznie wszystko ;) oglądać www, słuchać muzyki... co tylko chcesz ;) można używać systemu nie mając nawet X-ów ;)
Linux Registered User: #375277 | Ubuntu Registered User: #3596
remember the classics return to the classics
pankracy

Post autor: pankracy »

WIęc prosze o odpowiedź jak takie rzeczy można wykonywać 8)
ledwo_co
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2005, 19:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Kontakt:

Post autor: ledwo_co »

Fakt - konsola ma coś sobie. Ja używam:
links - konsolowa przeglądarka WWW - super szybka i ma zadziwiająco dużo funkcji
ekg - klient GG
moc - odtwarzacz mp3, ogg, wav - cały czas używam tylko tego do mp3
htop - takie lepsze "top"
mc - to na pewno znasz
vim - edytor tekstowy, piszę w nim pliki HTML i PHP (tak, to jest możliwe, ba - jest o wiele wygodniejsze, jak się nabierze wprawy)

kiedyś używałem:
mutt - program pocztowy
slrn - czytnik grup dyskusyjnych
irsii - klient irc

powiem szczerze, że warto się oswoić z programami konsolowymi, bo jak iksy się wykopyrtną to się nie jest odciętym od świata ;)
Awatar użytkownika
kwalo
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 75
Rejestracja: 15 lis 2005, 23:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: kwalo »

Dla mnie terminal służy jako menadżer plików. Dzięki wyrażeniom regularnym można - wbrew pozorom wykonywać różne skomplikowane operacje na plikach znacznie szybciej niż w trybie graficznym.

W prompcie można zamieścić sporo informacji. Zobacz 'bash prompt howto' w katalogu /usr/shre/doc/HOWTO. Jeśli tego nie masz, to zainstaluj pakiet doc-linux-html.

Wget to ogólnie konsolowy menadżer pobierania plików. Może służyć do robienia mirrorów stron www. Wystarczy wpisać wget -ErkK -np [url]http://nazwa_strony[/url], a cała strona, wraz z zawartością i linkami zostanie ściągnięta do katalogu bierzącego. Jak nie chce Ci się za każdym razem wpisywać opcji, możesz utworzyć alias.

Kod: Zaznacz cały

alias wmirror="wget -ErkK -np $1"
Częściej używane aliasy wpisujesz do pliku ~/.bash_aliases

mplayer - konsolowy odtwarzacz filmów, muzyki. Podobno odtwarza wszystkie formaty na Ziemi.

Na stronie http://www.linux.com/search.pl?query=CLI+Magic
Masz sporo arytkułów o różnych konsolowych narzędziach.
Robb
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 25
Rejestracja: 14 paź 2005, 20:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: Robb »

Można również jednym poleceniem skatalogować sobie zawartość CD np z empetrójkami:

Kod: Zaznacz cały

ls -R /media/cdrom>>plik.txt
w pliku plik.txt znajdzie się zawartość plytki z podziałem na katalogi - więc nie potrzebny jakiś skomplikowany program katalogujący. (man ls powie dużo dużo więcej na ten temat)
Polecenie "at" robi u mnie za czasowe wyłączenie kompa.
Za pomocą ssh możesz ze zdalnego kompa dostać się na swój i nagrać mencoderem jakiś program z karty tv (na razie tylko dwa razy z tego korzystałem) i sprawdzić, kto ciągnie przez ftpa jakiś pliczek (ftptop).
Właściwie to wydaje mi się, że na konsoli można zrobić wszystko to co w ixach plus jeszcze kilka rzeczy.
edit:
te dziwne znaczki po cdrom w kodzie polecenia ls to dwa znaki większości (na klawiaturze kropeczka z sziftem). Nie wiem czy to tylko moja przeglądarka tak je interpretuje, więc na wszelki wypadek zwracam uwagę
edit 2:
ponieważ jednak mowa o programach konsolowych - sprawdziłem to forum za pomocą w3m (netowa przeglądarka konsolowa podobna do wymienionego poprzednio linksa) wyświetliła mi dwa znaki większości, natomiast ixowe przeglądarki takie jak ff, opera czy epithany wyświetlaja dziwne znaczki. To tak na marginesie
NigdyDosc

Post autor: NigdyDosc »

mozna tez oglądać filmy przez mplayera przegladać obrazki itp.. Mój znajony hardcorowy maniak slacków x'y ma ale korzysta z nich od świeta albo jak naprwde naprawde mu trzeba
Awatar użytkownika
el.pescado
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 734
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Post autor: el.pescado »

Ponadto terminal słyży do imponowania znajomym. W trybie tekstoeym można też grać (http://www.adom.de/). Co tu dużo mówić, shell to podstawa:-)
pankracy

Post autor: pankracy »

O kurna palica!

Jestem zaskoczony tymi funckjami, ich możłiwościami. Najbardziej chciało mi się śmiać jak pierwszy raz otworzyłem stronę www w trybie tekstowym, gg i odtworzylem kawalki mp3:) Ale szczerze to jestem na prawde pod wrażeniem.Mam tylko pewien problem jeśli chodzi o "MOC". Odpaliłem jakiś kawałek i wyłączyłem terminal. Muzyka dalej grała, wszystko super bo paska nie zaśmieca. Ale chcialem przełączyć utwór, włączyłem MOC a tu lipa, bo jakby uruchomił się kolejny MOC i jak włączałem utwór to tamta poprzednia leciała cały czas.. i nie wiem jak to zmienić zeby bylo ok... :shock:
Robb
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 25
Rejestracja: 14 paź 2005, 20:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: Robb »

Co do gierek to polecam również: "freesweep" - taki konsolowy saper.
Kiedys używałem również programu o nazwie "radio" - do słuchania radia z karty rtv. Nie pamiętam już jak się nazywał program konsolowy, który używałem razem z "radio" do zgrywania audycji do mp3.
W ogóle to fajny temat założyłeś pankracy. Mam nadzieję, że jeszcze sporo ciekawych rzeczy o konsoli się jeszcze dowiemy :)
Gość

Post autor: Gość »

Dobry pomysł. Może by tak stworzyć mały katalog najciekawszych programów dzięki którym można normalnie funkcjonować w razie "padu" środowiska graficznego.
Gość

Post autor: Gość »

co do MOC, to wystarczy wychodzić poprzez naciśnięcie klawisza 'Q' a nie 'q'.... wtedy przerywa odgrywany utwór.
Robb
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 25
Rejestracja: 14 paź 2005, 20:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: Robb »

Odświerzę trochę temat, bo dzięki niemu bardziej zainteresowałem się konsolą i odkryłem kilka fajnych rzeczy (wszysto z repo ubuntu):
- gphoto2 - ostatnia deska ratunku jak gThumb czy inny Digikam nie chce czytać fotek z cyfrówki. Niedawno kumpel przyniósł jakiś dziwny aparacik i tylko w ten sposób dało się zrzucić fotki (nawet spora funkcjonalność)
- abook - konsolowa książka adresowa
- note - takie konsolowe notatki jak knote czy ten podobny gnomowy aplecik
- orpie - kalkulator
- atom4 - gierka w atomy
- pytris - fajny tetris
- cal - wywołuje prosty kalendarz
- aatv - odtwarza obraz z karty tv w trybie tekstowym (niezła jazda - nie wiem kto mógłby to wykorzystywać na dłuższą metę )
ponadto poza wymienionymi już przedtem znalazłem w repozytoriach kilka ciekawych programów których jeszcze nie sprawdzałem do takich rzecz jak: nagrywanie płyt cd, zgrywanie muzy do mp3. Czyli, że jakby kto się uparł to mógłby żyć bez okienek i mychy.
Pozdrawiam i mam nadzieję, że ktosik zna jeszcze jakieś konsolowe ciekawostki
//edit 21-01-2006
ostatnio zagościł u mnie pop3browser - obsługa skrzynek pocztowych pop3 z możliwością usuwania spamu, podglądu wiadomości bez ściągania. Taki jakby korn, a ponieważ korn mi nie chce działać z jakiegoś powodu, pop3browser jest w ciągłym użyciu. Polecam - prosty i wygodny, chociaż obsługiwany całkowicie z linii poleceń
sir_iwan

Post autor: sir_iwan »

Ja ostatnio w terminalu... oglądałem filmy. W ASCII. Przez MPlayera. Całkiem fajnie to wygląda. :-) Co prawda w terminalowym terminalu (Ctrl+Alt+F1) żeby coś widzieć trzeba mieć ustawioną większą rozdzielczość niż standardowe 640x480, bo inaczej niewiele zobaczymy. W terminalach dla X nie ma problemu. Gdyby ktoś chciał spróbować to:

Kod: Zaznacz cały

mplayer -vo aa nazwa pliku
W skali szarości.

Kod: Zaznacz cały

mplayer -vo caca nazwa pliku
W kolorze.
Jeżeli dźwięk i wideo się "rozjeżdżają" dopiszcie jeszcze opcję -framedrop.
Poza tym ostatnio używam;
- aspell - do sprawdzania tekstów przed wysłaniem np.: na Wikipedię
- asciijump - skoki narciarskie
Z gier jest jeszcze 0verkill, ale nie udało mi się znaleźć serwera, na którym mógłbym z kimś zagrać.
fraDiavolo

Post autor: fraDiavolo »

a ja najchętniej w ogóle bym nie używał X-ów :grin:

mpg321, vim i lynx w zupełności wystarczą :twisted:
maki_elk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2006, 15:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 6.10
Środowisko graficzne: Xfce
Kontakt:

Post autor: maki_elk »

A czy Knoppix ma bajery aby przeglądać stronę www z konsoli, albo aby kadu otwierać z konsoli?
Jestem zielony w linuksie i proszę o komendy do konsoli.
Niedługo zaczną pracę na ubuntu i mam słaby sprzęt, ale damy rade !
Markos

Post autor: Markos »

cdtool - odtwarzacz płyt CD. Już myślałem, że mam coś skopane z płytami CD a tu proszę taki mały szkrab i miło odtwarza muzyke z kompaktów :)
yarkom
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2006, 13:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: yarkom »

ledwo_co pisze:Fakt - konsola ma coś sobie. Ja używam:
mc - podstawa :P
tf - Tiny Fugue - klient do gry MUD
pine - poczta
irssi, bitchx, epic - irc
sandman
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 02 maja 2005, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: sandman »

Witam!

Super temat!! :clap:

Wspiram się konsolą przy pracy w ubuntu, ale bez graficznego interfejsu bym sobie nie poradził. W większości przypadków korzystam z "mc", ale sprawdziłem kilka programików, o których pisaliście i jestem miło zaskoczony. Abook i moc <-- dla mnie rewelka.

Jak coś fajnego wynajdę to jeszcze napiszę.

Pozdrawiam.
ledwo_co
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2005, 19:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Kontakt:

Post autor: ledwo_co »

Co do moc - projekt się bardzo szybko rozwija, różnica w obsłudze między wersją 2.3 i 2.4 jest kolosalna. Polecam skompilować najnowszą wersję (w repozytoriach jest starsza). Zwłaszcza, że to nasz polski projekt (http://linux.pl/?id=projekt&show_projekt=39) :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości