Odzyskanie danych

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
Awatar użytkownika
dzony1991
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2009, 14:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odzyskanie danych

Post autor: dzony1991 »

Witam,
mam mały problem gdyż przy instalacji ubuntu 12.10 obok windowsa najprawdopodobniej pomyliłem partycje i zamiast na pustej partycji zainstalowałem na partycji brata i wszystko się skasowało co na niej było. Jest jakaś szansa na odzyskanie plików? pierwotnie system plików to był ntfs a po instalacji ext4 na tej partycji. Jeśli ktoś ma pomysł lub wie jak odzyskać pliki to proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Odzyskanie danych

Post autor: linuxozaurus »

Małe szanse na odzyskanie ponieważ te dane zostały nadpisane podczas instalacji linuxa.

Jeśli ci się uda to z części nie nadpisanej podczas instalacji linuxa.

Odpowiedz na pytanie jak odpowiem Test Disk.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
dzony1991
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2009, 14:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Odzyskanie danych

Post autor: dzony1991 »

Można poprosić o jakieś proste wskazówki co i jak?
waako4
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 13 lut 2011, 14:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Odzyskanie danych

Post autor: waako4 »

linuxozaurus pisze:Małe szanse na odzyskanie ponieważ te dane zostały nadpisane podczas instalacji linuxa.

Jeśli ci się uda to z części nie nadpisanej podczas instalacji linuxa.

Odpowiedz na pytanie jak odpowiem Test Disk.
Test Disk &Photo rec odzyska, ale bez nazw plików
waako4
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Odzyskanie danych

Post autor: marcin1982 »

Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odzyskanie danych

Post autor: Jusko »

Niestety - z doświadczenia zawodowego powiem Ci, że generalnie TestDisk (do odzyskiwania stricte danych to z pakietu jest tam PhotoRec, ale ogólnie skrótem myślowym mówi się o PhotoRec'u po prostu TestDisk)...nic lepszego pod Linuksa nie znajdziesz, może jakąś kiepską drobnicę. Co nie znaczy, że TestDisk jest jakiś bardzo dobry - tak naprawdę profesjonalne wyniki osiągniesz w komorze laminarnej i pod mikroskopem, ale wątpię, aby zwykły użytkownik miał na dysku tak ważne pliki, że wydałby pieniądze na ten właśnie zabieg :) Tandem TestDisk i PhotoRec odzyskuje dane, jednak ma pewne minusy - jeśli zawęzisz kryteria wyszukiwania plików nie jest tak źle, liczyć musisz się jednak z tym, że proces odzyskiwania wyłuska miszmasz danych - niekoniecznie konkretnych, mogą to być naprawdę pierdoły, np. cachowane obrazki z przeglądarki internetowej. Musisz też liczyć się z tym, że obrazki odzyskane będą mieć chaotyczne nazwy, np. fghy21dk.jpg. Także będziesz musiał przeczesać pliki, i może zająć Ci to nieco czasu. Pod Windows jeśli jeszcze masz, możesz spróbować programu np. Recuva, co prawda jakość przeciętna, ale odzyskuje pliki w nazwach jakie nosiły - minusem jest wspomniana skuteczność, obrazowo - PhotoRec dysk 320GB skanować może 2-4 godziny, Recuva 20-30 minut. Pod Windows masz jeszcze inne kombajny, więc spróbuj, ale z darmowymi narzędziami to już mówię, że cudów nie zdziałasz. Odzyskasz dane, to mogę Ci zagwarantować, ale nie mogę już zagwarantować że odzyskasz właśnie to, co chciałeś. Jeśli to np. pliki pdf, doc czy mp3 to nie jest tragicznie, ale jak szukasz sformatowanych gier czy obrazków, to gier raczej nie odzyskasz albo ich zapisów, a z obrazków to przygotuj się na konkretny wysyp śmieciówek :)
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Odzyskanie danych

Post autor: JerryG »

Swego czasu mialem podobna sytuacje, na sciagalem z neta rozne programy do odzysku, dysk 250GB gdzie 120 GB bylo jako ntfs i z niego udalo sie odzyskac prawie wszystko poza filmami avi, mpg.
Akurat na nich mi nie zalezalo, wszystkie .doc, xls, pdf, odt, txt, co dziwne .jpg tylko pare sztuk bylo uszkodzone.
Nie odzyskalem .3gp ale to mogla byc moja wina, zapomnialem o tym rozszerzeniu, uzylem do tego programu o tej nazwie !!Portable Active File Recovery 7.1.exe.

Przy okazji odzyskalo sie multum kiedys skasowanych plikow :D
Oczywiscie ten programik odpalany byl z pod M$.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Lenovo G50
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości