unknown filesystem. grub rescue> na pustym dysku

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
colin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2015, 01:12

unknown filesystem. grub rescue> na pustym dysku

Post autor: colin »

Witam. Właśnie próbuję zainstalować Windows XP z pendrive (brak cd-rom) na laptopie na którym wcześniej był Windows XP i Ubuntu.
Problem w tym że po całkowitym sformatowaniu dysku na laptopie, skasowaniu partycji dla Ubuntu i połączeniu wszystkich w trzy równe (około 70GB) nie mogę zrobić nic poza wejściem do BIOS-u.
Komunikat jaki pojawia się zaraz po włączeniu to
error: unknown filesystem.
grub rescue>
Obejrzałem kilka filmów na YouTube, byłem na kilkunastu stronach poruszających ten problem i niestety ale zawsze problem kończy się gdy ludzie tłumaczą sobie jak dojść np. tym sposobem: http://oi61.tinypic.com/x3eqsp.jpg
do ekranu wybierania...
Problem w tym że ja nie mam żadnego systemu do wyboru ponieważ mój dysk jest pusty. :)
Dodatkowo przesyłam filmik ze startu:
http://pl.tinypic.com/r/2468l8y/8

Co muszę teraz zrobić żeby pozbyć się tego ekranu i móc normalnie zainstalować system Windows XP?
Pozdrawiam serdecznie!
Ostatnio zmieniony 04 sty 2015, 10:22 przez igotit4free, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wielkość grafiki niezgodna z Regulaminem.
Awatar użytkownika
perzan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 135
Rejestracja: 03 sie 2007, 23:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: /dev/urandom
Kontakt:

Re: unknown filesystem. grub rescue> na pustym dysku

Post autor: perzan »

Jeżeli chodzi o zainstalowanie systemu na pustym dysku, to możesz odpalić system Live z USB, uruchomić GParted lub inne podobne narzędzie, wywalić tablicę partycji i zrobić nową według swoich potrzeb. I nie będzie gruba i errorów ;) Tylko nie za bardzo rozumiem w czym problem? - Win nie chce startować z USB? A w BIOSie ustawienia zmieniłeś?
Eat, sleep, play hockey.
http://www.marcinperzanowski.wordpress.com
Ubuntu 12.04 Gnome Shell
Debian 7.4 KDE
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: unknown filesystem. grub rescue> na pustym dysku

Post autor: igotit4free »

colin pisze:...Co muszę teraz zrobić żeby pozbyć się tego ekranu i móc normalnie zainstalować system Windows XP?
Pozdrawiam serdecznie!
Musisz pozbyć się GRUBa. Ja bym uruchomił na tym komputerze sesję Live Ubuntu i jechał wg. tego poradnika.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
colin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2015, 01:12

Re: unknown filesystem. grub rescue> na pustym dysku

Post autor: colin »

opcja z LiveUSB pomogła
dziękuję :)
Ostatnio zmieniony 04 sty 2015, 18:31 przez igotit4free, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wielkość grafiki niezgodna z Regulaminem.
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: unknown filesystem. grub rescue> na pustym dysku

Post autor: namok »

To że pen działa na jednym komputerze świadczy tylko o tym że jest poprawnie "zrobiony" a nie oznacza że wystartuje na każdym innym. Na pewno prawidłowo go wybierasz?
To:
colin pisze:Po wsadzeniu pendrive z liveusb widać że przy rozruchu czyta coś z niego ale po 2 sekundach wywala ten sam ekran z grubem.
sugeruje że podpiąłeś go a nie kazałeś komputerowni z niego wystartować.Proponuję wskazać go w biosie na "sztywno" jako pierwsze urządzenie startowe.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: unknown filesystem. grub rescue> na pustym dysku

Post autor: Tomfoc »

Jedynym problemem jest tutaj brak startu kompa z pendrive. Obecność bootloadera GRUB w MBR w niczym nie przeszkadza. Usunięcie partycji i utworzenie nowych nie spowodowało przecież usunięcia GRUB z MBR. Jak już uporasz się ze startem kompa z pendrive, to podczas instalacji Windows GRUB zostanie nadpisany przez bootloader windowsowy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości