Skype- nie widzę z kim rozmawiam- Ubuntu 10.04

Jak się dogadać?
Arcadio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2010, 13:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Skype- nie widzę z kim rozmawiam- Ubuntu 10.04

Post autor: Arcadio »

Witam serdecznie. Jakiś czas temu zaistalowałem sobie Ubuntu 10.04 bo mam dość Windowsowego badziewia. Skonfigurowałem sobie system, zaktualizowałem go i wszystko śmiga jak należy ale niestety Skype nie chce. Co to znaczy "nie chce" otóż chodzi o to, że gdy włączam Skype, normalnie się loguję itp. dzwonię do drugiej osoby i tutaj jest problem bo ona mnie widzi doskonale ale ja nie mogę jej zobaczyć bo wyskakuje mi białe, średnio-przeźroczyste tło. Dźwięk działa poprawnie bo oboje się słyszymy ale obraz działa tylko w jedną stronę co jest troszkę uciążliwe bo również chciałbym od czasu do czasu kogoś zobaczyć. Może szanowni forumowicze coś poradzą w tym temacie?? Pozdrawiam i proszę o pomoc bo już przewertowałem całe Google i nic nie mam :(

Drugim dnem w tym wszystkim jest to, że postanowiłem zainstalować VBOX i postanowić na nim zainstalować jakiegoś WIN'a i na VBOX'ie zainstalować Skype ale tutaj również gdy do maszyny podłączam urządzenie USB z kamerką internetową to odrazu się maszyna zamyka i tyle działania. Natomiast wszystkie inne urządzenia USB działają poprawnie.

Może ktoś znajdzie jakieś rozwiązanie...?
Awatar użytkownika
vtold
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 70
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Skype- nie widzę z kim rozmawiam- Ubuntu 10.04

Post autor: vtold »

gdy do maszyny podłączam urządzenie USB z kamerką internetową to odrazu się maszyna zamyka
Dodatki w sytemie gosciu zainstalowane?
Happy linux user #483910
Arcadio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2010, 13:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Skype- nie widzę z kim rozmawiam- Ubuntu 10.04

Post autor: Arcadio »

tak zainstalowane a dokładniej to:

VBoxGuestAdditions.iso (35,39 MB)
Tu Yen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 17 lis 2010, 11:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Skype- nie widzę z kim rozmawiam- Ubuntu 10.04

Post autor: Tu Yen »

Ja to miałem na dwóch maszynach jednej z 10.4 drugiej z 10.10.

Wejdź do właściwości skrótu do skype i zamiast tego co tam jest jako komenda uruchomienia wklej to:

export XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1
skype

uruchom skype ponownie

lub odpal to w terminalu problem powinien zniknąć.

Daj znać czy pomogło:evil:
Arcadio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2010, 13:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Skype- nie widzę z kim rozmawiam- Ubuntu 10.04

Post autor: Arcadio »

Pomogło. Jesteś wielki. Dzięki masz u mnie piwo.

Jeszcze jedna kwestia. Jak zapisać te ustawienia abym za każdym razem nie musiał wpisywać tego samego??
Tu Yen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 17 lis 2010, 11:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Skype- nie widzę z kim rozmawiam- Ubuntu 10.04

Post autor: Tu Yen »

Fajnie - dobrze wiedzieć, że to działa nie tylko u mnie - oznacz temat jako [SOLVED]

Odpowiedź na twoje ostatnie pytanie:

Na pulpicie tworzysz nowy aktywator ( na pustym polu pulpitu klikasz prawym przyciskiem myszy, z menu kontekstowego wybierasz "utwórz aktywator" )

Otwiera się karta " Nowy aktywator "
Typ ustawiasz na - Program
Nazwa - Skype
W pole polecenie wklejasz to: export XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1
skype

(Poprostu skopiuj powyższą komendę i wklej do okienka)

Jeśli chcesz możesz sobie jeszcze podstawić właściwą ikonkę, w tym celu klikasz na ikonę z lewej strony karty, wybiersz sobie ikonę.

Na koniec na karcie "Nowy aktywator" naciskasz OK, i gotowe.

Jeśli coś ci nie wyjdzie daj znać na priv, mogę się do ciebie zawsze podpiąć zdalnie i ci to zrobić.
Arcadio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2010, 13:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Skype- nie widzę z kim rozmawiam- Ubuntu 10.04

Post autor: Arcadio »

No więc tak. Jeśli uruchamiam Twoją komendę w terminalu jako root oczywiście wszystko śmiga ale tworząc aktywator na pulpicie wszystko jest w porządku do momentu uruchomienia programu. Występuje błąd typu:

"Wystąpił błąd podczas uruchamiania programu.
Szczegóły: Wykonanie procesu potomnego "export" (No such file or directory) się nie powiodło"

Jak już wcześniej wspominałem jestem z ubuntu od niedawna co skutkuje moją niewidzą ale nie mam zamiaru z powodu nie wiedzy wracać do Windowsa bo to komercyjny chłam!!

Dość reklamy;) dodatkowo informuję, że korzystam z Cairo Dock' a ale zasady tworzenia i edycji aktywatorów są takie same- przynajmniej tak mi się wydaje.
Tu Yen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 17 lis 2010, 11:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Skype- nie widzę z kim rozmawiam- Ubuntu 10.04

Post autor: Tu Yen »

Masz rację - i nie masz. Po pierwsze masz racje ( tu przepraszam za wprowadzenie w błąd ) aktywator na pulpicie nie bedzie działał [ nie do końca rozumiem dla czego ]

Napisałem ci o aktywatorze, bo sam mam go w cairo i też sądziłem że zasada jest ta sama, ale okazuje się że nie: aktywator zrobiony w cairo działa :pt36:

Moje zaawansowanie z Ubuntu jest podobne do twojego, z tąd nie mogę zrozumieć co się dzieje z tym aktywatorem umieszczonym na pulpicie. Oczywiście poszukam, choć nie bardzo wiem czego - może ktoś bardziej zaawansowany wyjaśni nam tą niezgodność?

EDIT:
Znalazłem odpowiedź na pytanie co się dokładnie dzieje i dlaczego dzieje się u mnie i u ciebie, a inni nie mają tego problemu.

Jest to dość dziwne ( choć pewnie nie dla znawców systemu i jego zależności ) ale problemem jest Cairo dock 2, którego i ja i ty używamy, ja nawet na dwóch PC i dlatego musiałem ten problem rozwiązywać, nie miałem czasu się zagłębiać w detale kiedy go rozwiązywałem.

Dla zainteresowanych podaję link do tematu z innego zagranicznego forum gdzie problem jest opisany szczegółowo.

http://ubuntuforums.org/archive/index.p ... 61113.html

Sądzę że możemy zrezygnować ze skrótu na pulpicie, bowiem problem dotyczy wyłącznie systemów z Cairo Dock, a jeśli takowy jest zainstalowany i problem wystąpił to zrobienie skrótu do Skype z w/w wpisem w Cairo problem rozwiązuje.
Arcadio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2010, 13:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Skype- nie widzę z kim rozmawiam- Ubuntu 10.04

Post autor: Arcadio »

Cytuję:

"this is a know Qt4 issue
you have to set XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS before launching a Qt4-based program :
for instance :
export XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1 && skype
you can add it into the skype launcher in your dock.
Thank you a lot. After adding the code to the dock launcher I got Skype working 100%!"

Powiem to w ten sposób wszystko wyjaśnione szybko i rzeczowo ale... wpisałem komendę "export XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1 && skype" do command w edytowanej ikonce skype w Cairo ale występuje ten sam problem. Pewnie z racji tego że wcześniej nie wprowadziłem komendy typu "set XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS" w Qt4 issue ponieważ nie wiem co to jest i gdzie i jak to znaleźć. :-(
Tu Yen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 17 lis 2010, 11:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Skype- nie widzę z kim rozmawiam- Ubuntu 10.04

Post autor: Tu Yen »

Coś tu nie gra skopiuj i wklej, a nie wpisuj to co poniżej. (zaznacz obie linie kodu od export do skype naciśnij CTR+C przejdź do właściwości aktywatora Cairo i CTR+V - pomiędzy 1 a słowem skype w Cairo powinien się ukazać taki śmieszny kwadracik, którego tutaj nie widać.

export XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1
skype

Z całym szacunkiem do twojej znajomości Angielskiego odnoszę wrażenie że źle interpretujesz to co zacytowałeś bo "set" to nie komenda, a wskazówka iż należy ustawić parametr dla QT4 jak pokazano, czyli export XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1 && skype.

P.S. export XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1 && skype - sprawdziłem ten wpis u mnie też działa, i jest obraz z Cam.
Arcadio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2010, 13:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Skype- nie widzę z kim rozmawiam- Ubuntu 10.04

Post autor: Arcadio »

Co do Angielskiego to sprawa jest taka, że czasem w terminalu wpisuje się set...coś tam więc może to mnie zmyliło...:)

Poza tym dałem radę ;) działa...wielkie dzięki za pomoc.
Tu Yen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 17 lis 2010, 11:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Skype- nie widzę z kim rozmawiam- Ubuntu 10.04

Post autor: Tu Yen »

Nie ma za co. Mam nadzieje ze nasza wymiana informacji pomoze innym rozwiazac problem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Komunikatory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości