Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
liftboy syndrome
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 05 maja 2012, 21:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: liftboy syndrome »

@Dominbik: Jeżeli tylko Twój procesor obsługuje zestaw instrukcji z jakim skompilowane jest jądro (bądź jądro posiada 'fallback' do 'generycznego' intela w przypadku architektury x86) to owszem, jest to możliwe i wszystko powinno działać po ewentualnym tuningu driverów.
gorg81
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 16 sty 2012, 08:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: gorg81 »

Dominbik pisze:swoją drogą mam pytanie;
-można przenieść tą samą instalację debiana/ubuntu na inną maszynę i powinna ona działać?
(oczywiście po edycji /etc/fstab, instalacji gruba, ogarnięciu niektórych sterowników -(np. zamkniętych))

przecież te pakiety nie są kompilowane na jedną konkretną maszynę
U mnie działa bez najmniejszego problemu. Maszyna na której było instalowane Toshiba A660 10X Grafika nVidia procesor technologia I7 itd.... , maszyna docelowa to stary Asus A4000L Series Notebook i nic nie musiałem robić poza instalacją GRUB-a , no i steru do ATI wgrać to wsio. Choć skłamałbym jeśli bym napisał że nie ma błędów, przy uruchomieniu podaje komunikat że nie obsługuje tych monitorów i tyle pomiga sekundę (jakby wybierał tryb) i działa :). Zapewne i tenproblem jest do ogarnięcia jednak mnie to nie przeszkadza ponieważ mam go tylko na 2 tygodnie nim "tosia" wróci z service .
Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: Foka0111 »

jacekalex pisze:Najprostsze kopiowanie systemu?
Sam system na nowym dysku lepiej zainstalować niż kopiować, i tylko wrzucić swoje konfigi.
Natomiast /home albo programem rsync, albo klikalną nakładką - grsync.
No raczej nie szybciej.
Co z tego,że masz konfigi na \home,jak nie masz poinstalowanych programów i pakietów do nich.
Clonezillą lustro robisz w 10 minut.I to wszystkie pieniądze.Mi chodzi o konkretne UUID dla każdej partycji.
Czy ten numer trzeba podać ręcznie w fstab czy też clonezilla robi to za użytkownika.
Twój pomysł w przypadku kilku maszyn wydaje się nietrafiony aczkolwiek wykonalny.
NorthonGhost już dawno temu potrafił robić takie czary,że podmiana dysku w tym samym kompie to bułka z masłem
Nie rozumiem,dlaczego w linuxie to nadal takie skomplikowane.
Ubek308
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 574
Rejestracja: 25 maja 2011, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: Ubek308 »

Instalacja wykrywa hardware i do niego dopasowuje moduly ladowane na starcie wiec jesli HW nie jest zgodne albo przynajmniej bardzo podobne do zrodlowego to skopiowany system moze nie wstac.
gorg81
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 16 sty 2012, 08:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: gorg81 »

Można i moje przenosiny są najlepszym tego dowodem.
Pierwsza maszyna (właściciel instalki) toshiba A660 10X Karta nVidia, procek I7 itd,.... . Maszyna docelowa, stary Asus dokładnie

Kod: Zaznacz cały

   P³yta g³ówna:
      Typ procesora                                     Intel Celeron D 335, 2800 MHz (21 x 133)
      Nazwa p³yty g³ównej                               Asus A4000L Series Notebook

Karta ATI.

Poza tym że przy włączaniu lapka mam komunikat o nie obsługiwanych sterownikach do monitora itd.... to wsio chodzi jak bozia przykazała. Dźwięki , bluethoot, Wi-fi, Lan, touchpad i jego "special keys". Jedynie co widzę jeszcze że modem można zainstalować ale nie ma takiej potrzeby. Podejrzewam że komunikat o rozdzielczości również bym usunął ale mi nie zależy bo "tosia" wróci za parę dni z service i znów będą przenosiny.

Tak ogólnie fajna sprawa. W przypadku windowsa niech mi jeden pokarze co przeniósł kopię w postaci obrazu lub backupu na inna maszynę bez problemów ?? Robiłem to setki razy jak klient sobie życzy zastępczy komp bo nie ma drugiego. Rekordem walki z takimi przenosinami jest cały dzień 10 godzin, w tej chwili jak już człowiek raz to zrobi na linuxie to zajmuje to 2 godzinki z wykonaniem kopi na dawcy. Przynajmniej w moim wypadku.
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: brezniew »

Ubek308 pisze:Instalacja wykrywa hardware i do niego dopasowuje moduly ladowane na starcie wiec jesli HW nie jest zgodne albo przynajmniej bardzo podobne do zrodlowego to skopiowany system moze nie wstac.
Jeśli mowa o Windowsie to owszem ;-)
Co do obsługi sprzętu, wystarczy zainstalować na jakimś przenośnym dysku i system w zdecydowanej większości przypadków się uruchomi, niezależnie od sprzętu na jakim będzie działał.
Przy przenoszeniu problem są tylko zamknięte sterowniki, jakaś specyficzne ustawienia (np w xorg.conf) i ewentualnie fstab czy GRUB.
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: Dominbik »

Ubek308 pisze:Instalacja wykrywa hardware i do niego dopasowuje moduly ladowane na starcie wiec jesli HW nie jest zgodne albo przynajmniej bardzo podobne do zrodlowego to skopiowany system moze nie wstac.
przepraszam a udev?
Ubek308
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 574
Rejestracja: 25 maja 2011, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: Ubek308 »

udev sie wczytuja z dysku, prawda ?
A jesli system nie widzi dysku ?
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: Dominbik »

what? o czym ty mówisz, co to ma do rzeczy jeśli chodzi o działanie systemu na innej maszynie. chyba logiczne, że po przeniesieniu na inne partycje -> edycja /etc/fstab. jak wtedy ma nie widzieć dysku?
Ubek308
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 574
Rejestracja: 25 maja 2011, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: Ubek308 »

Dobra, odpuszczam sobie. Za duzo jest mozliwosci konfiguracji hardware i software zebym mial tu przedyskutowac wszystkie mozliwe opcje.
Jedno jest pewne (moim zdaniem):
Po odpowiedniej ilosci przerobek raczej zadziala.
Kwestia czy czas na nie poswiecony nie przewyzszy czasu nowej instalacji i konfiguracji.
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: Dominbik »

jak user jest ogarnięty to na pewno nie. a nawet jak nie wystarczy tylko wytłumaczyć.

przy systemach typu Arch Linux, debian netinstall z własnym dociągnięciem wszystkiego via apt, ubuntu minimal to już wogóle łatwizna (łatwo ogarnąć sprawy ze sterownikami, które zwykle ograniczają się do sterowników GPU).
gorg81
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 16 sty 2012, 08:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: gorg81 »

Mam do was jeszcze pytanie czy wgranie kopi będzie możliwe na czystej instalacji ale po zmianie rozmiaru dysku (pytam bo tego nie próbowałem). Sprawa wygląda tak że od tygodnia daje mi znać że jest mało miejsca na dysku .\, więc posprzątałem ale nadal jest mało :). Mam osobny punkt montowania \home i osobny dla .\ więc postanowiłem że wywalę systemik win XP bo już i tak nie używam i zrobię nową większą partycję dla .\ (bo na home mam miejsca jeszcze dosyć) niestety wiąże się to z usunięciem partycji winXP i ext4 dla .\ i potem stworzenia jednej i wgraniu czystej instalacji i stąd moje pytanie czy potem na tą nową partycję ext4 wgram backup bez uszczerbku na plikach i konfiguracji. Pytam zanim coś znów na wywijam :), bo akurat z tymi danymi nie może być problemu i musi to być szybko zrobione, a wydaje mi się że tak będzie najszybciej.
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: Dominbik »

ja już nie raz przywracałem backupa na inny rozmiar partycji - ba na inny dysk twardy. wystarczy podstawowa znajomośc /etc/fstab
Awatar użytkownika
Padowan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 102
Rejestracja: 13 cze 2011, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: Padowan »

Możesz uruchomić gparted na LiveCD i tam pobawić się w usuwanie/przesuwanie/zmienianie rozmiaru partycji. Nie będziesz musiał instalować systemu jeszcze raz.
Czy ktoś mówi, że żywotność przeciętnego komputera wynosi 6 lat?
Znalezione w logach:
Apr 26 21:26:31 localhost kernel: [ 66.963661] VFS: Busy inodes after unmount of sdb1. Self-destruct in 5 seconds. Have a nice day...
gorg81
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 16 sty 2012, 08:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: gorg81 »

Tak Panowie wiem że pomocą Gparted się da, ale akurat miałem pełen backup dopiero co zwalony na 120 GB usb, a zależało mi na czasie. W każdym razie, dziś najpóźniej jutro się tym zajmę.
Dominbik pisze:j...... wystarczy podstawowa znajomośc /etc/fstab
Mam prośbę, rozwiń swoją myśl. Rozumiem że w fstab są zapisane punkty montowania, i po zmianie partycji trzeba edytować UID i numery partycji ?? .
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Przenoszenie ubuntu i kopia zapasowa, jak ??

Post autor: Dominbik »

Witaj!
Tak w /etc/fstab wszystko jest zapisane. edytujesz UUID albo nazwy partycji (typ /dev/sdb2 itd...) to już zależy od konkretnego systemu po czym sobie to rozpoznaje. jak wpiszesz etc fstab w google jest mnóstwo o tym artykułów. ja zwykle biorę /etc/fstab ze starej instalacji (mam już tam wszystko tip top ustawione) a potem ewentualnie zmieniam UUIDy (komenda blkid wyświetla obecne). to jeden z ważniejszych plików w Linuxie i chwała za to, że dalej do konfiguracji się go używa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości