(Rozwiązany) nie mogę zainstalować ubuntu - prośba o pomoc

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
lyssusus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 22 maja 2013, 22:25

(Rozwiązany) nie mogę zainstalować ubuntu - prośba o pomoc

Post autor: lyssusus »

Witajcie,

Od razu zaznaczę, że jestem nowym użytkownikiem forum i jestem zupełnie zielony w temacie linuxa. Tak czy inaczej całe życie korzystalem z windowsa xp, ale ostatnio zachcialo mi się odmiany. Wybrałem ubuntu w wersji 12.04, sciagnalem wubi, zainstalowalem i ... nic. Podczas startu systemu, gdy wybieram ubuntu system ładuje się dosyć długo w trybie tekstowym po czym dostaję komunikat DRDY ERR.

Z tego co czytałem na forach wiem, że chodzi o błąd dysku. Zrobiłem skan w windows za pomoca chkdsk, zdefragmentowalem dysk, sformatowalem partycje na której ponownie zainstalowalem ubuntu, ale nie pomogło.

Probowalem tez odpalic system z wubi nagranym na usb, ale w tym przypadku tez nic nie wskoralem - najpierw zawiesza sie na komunikacie attached scsi removable disk, a po mniej więcej 15 minutach rusza i znów pojawia sie blad DRDY ERR.

Teraz pytanie - czy jest jakis sposob na instalację ubuntu na tym komputerze (laptop amilo li 1718) bez koniecznosci wymiany hdd?
Ostatnio zmieniony 24 maja 2013, 21:06 przez lyssusus, łącznie zmieniany 1 raz.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: nie mogę zainstalować ubuntu - prośba o pomoc

Post autor: bear7 »

Pobierz normalny obraz ISO Ubuntu - żadne Wubi. Nigdy z tego nie korzystałem, nie mam zamiaru i myślę, że tobie też nie jest potrzebne.
Wypal Ubuntu na płycie lub wrzuć na pendrive o ile twój laptop może startować z pamięci USB. Następnie, wypróbuj Ubuntu bez instalacji. Jak działa, to zapoznaj się z przewodnikiem Ubuntu 12.04. I bierz się za normalną instalację, a nie Wubi...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
lyssusus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 22 maja 2013, 22:25

Re: nie mogę zainstalować ubuntu - prośba o pomoc

Post autor: lyssusus »

Próbowałem instalacji z obrazu nagranego na usb i rozruch bezposrednio z usb ale w tym przypadku wyglada to tak samo: na początku zawiesza się na attached scsi removable disk, a pozniej pojawia się DRDY ERR. Jutro spróbuję wypalić obraz na płytę.

Dzięki za poradnik. Będę walczył dalej i spróbuję zainstalować krok po kroku z niego z płyty cd. Może w ten sposób system ruszy.
Awatar użytkownika
Kamuisan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 198
Rejestracja: 20 kwie 2008, 23:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Lokalizacja: Olsztyn

Re: nie mogę zainstalować ubuntu - prośba o pomoc

Post autor: Kamuisan »

A jak nagrywasz (czym dokładnie) obraz na USB? Ja parę razy się przejechałem na kilku programach do tworzenia Live USB. Spod Windowsa polecam Linux Live USB:
http://www.linuxliveusb.com/
Spod Linuxa Unetbootin - jest w repozytoriach.
lyssusus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 22 maja 2013, 22:25

Re: nie mogę zainstalować ubuntu - prośba o pomoc

Post autor: lyssusus »

Nagrywałem za pomoca Universal Usb Installer. Problem nie leży raczej w programie, bo udało mi się bez problemów zainstalowac z tego usb system na innym komputerze, stancjonarnym. Niestety nie jest to moj komp.
norvoles
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1113
Rejestracja: 04 sty 2008, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: nie mogę zainstalować ubuntu - prośba o pomoc

Post autor: norvoles »

To jest bład podobny do takiego?

Kod: Zaznacz cały

status: {DRDY}
Error: {UNC}
irq_stat 0x40000008
I/O error...
exception Emask 0x0 Sact 0x3 
Nie wróżę dobrze Twojemu dyskowi. Zrób test SMART dysku i sprawdź jak się ma, bo taki błąd może oznaczać, ze ledwo zipie :|
lyssusus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 22 maja 2013, 22:25

Post autor: lyssusus »

Ok, w końcu udało się zainstalować. Rozwiązaniem było zainstalowanie systemu przez live cd i dodanie komendy nolapic acpi=off do gruba:) Tylko że teraz walczę z kolejnym problemem - Jakos udalo mi sie zainstalowac sterowniki do wifi w tym laptopie, ale nie rozpoznaje żadnych sieci bezprzewodowych:/
Awatar użytkownika
artk2
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 312
Rejestracja: 08 paź 2006, 11:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re:

Post autor: artk2 »

lyssusus pisze:Jakos udalo mi sie zainstalowac sterowniki do wifi w tym laptopie, ale nie rozpoznaje żadnych sieci bezprzewodowych:/
To już jest temat na nowy wątek, który należy założyć. Zacznij od informacji o jaką kartę wifi chodzi. Komenda w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

lspci
Powinno być coś takiego (to tylko przykład):
06:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g WLAN (rev 01)
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: nie mogę zainstalować ubuntu - prośba o pomoc

Post autor: bear7 »

lyssusus pisze:Tylko że teraz walczę z kolejnym problemem
Na Forum panuje zasada:jeden temat = jeden problemZastosuj się do tej zasady i opisz w osobnych tematach niezwiązane ze sobą wątki z Twojej wiadomościW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości