Bezpośredni wybór układu klawiatury za pomocą skrótów klawiszowych

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Ziutek Kirelejson
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 15 paź 2012, 10:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Bezpośredni wybór układu klawiatury za pomocą skrótów klawiszowych

Post autor: Ziutek Kirelejson »

System Windows 7 pozwala wybierać układy klawiatury bezpośrednio za pomocą skrótów klawiszowych.
Do każdego układu można ustawić konkretny skrót klawiszowy.
Na przykład: Ctrl+1 → polski, Ctrl+2 → niemiecki, Ctrl+3 → francuski, Ctrl+4 → rosyjski, Ctrl+5 → litewski, Ctrl+6 → ...
Taka opcja jest bardzo przydatna dla użytkowników wprowadzających teksty w wielu językach i owa opcja mogła by zaistnieć również i w Ubuntu. Dlaczego nie? Ale jedna poszukiwania w Sieci nie dały gotowego rozwiązania. Niby podobna opcja jest w aplikacji X Neural Swicher, ale szukam prostszego rozwiązania.

Mam Lubuntu 13.10. Wiem jak można ustawić własny skrót klawiszowy, ale nie wiem, jak napisać wierz polecenia dla wyboru konkretnego układu językowego.

Kod: Zaznacz cały

<keybind key="C-5">
      <action name="Execute">
        <command>wiersz konkretnego polecenia dla wyboru układu klawiatury LT (dla języka litewskiego)</command>
      </action>
    </keybind>
Proszę pomocy z tym wierszem polecenia dla bezpośredniego ustawienia określonego układu klawiatury.

UPD: Znalazłem rozwiązanie, ale jeszcze nie sprawdziłem jak to działa Tekst w j. angielskim.
Ostatnio zmieniony 25 gru 2013, 21:12 przez Ziutek Kirelejson, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Witch Lady
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 171
Rejestracja: 05 kwie 2010, 11:43
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Bezpośredni wybór układu klawiatury za pomocą skrótów klawiszowych

Post autor: Witch Lady »

Prostszy sposób (sprawdzałam, działa). Ustawienia wprowadzania tekstu wybrane z ikonki języka na listwie lub ustawienia klawiatury > pisanie i dostosowanie skrótu dot. przełączenia następnego/poprzedniego źródła. Wystarczy zdefiniować nowe skróty i działa.

PS. Możliwe, że opcje nazywają się nieco inaczej, używam angielskiej wersji językowej.
Ziutek Kirelejson
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 15 paź 2012, 10:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Bezpośredni wybór układu klawiatury za pomocą skrótów klawiszowych

Post autor: Ziutek Kirelejson »

Witch Lady pisze: PS. Możliwe, że opcje nazywają się nieco inaczej, używam angielskiej wersji językowej.
Dzięki za odpowiedź, ale niestety nie mogę jej zrozumieć. Czy mogłabyś wskazać nazwy tych opcji w języku angielskim? Być może to dopomogłoby. Czy masz teraz określone skróty klawiszowe dla wyboru określonych języków?

UPD: Rozwiązanie chyba się znalazło:
1) Wiersz polecenia dla wyboru układu klawiatury to jest

Kod: Zaznacz cały

setxkbmap pl
2) Można ustawić odpowiednie skróty klawiszowe na którykolwiek ze sposobów.
Na przykład, dla Lubuntu 13.10 przez redagowanie pliku ~/.config/openbox/lubuntu-rc.xml
Wiersz polecenia w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

leafpad ~/.config/openbox/lubuntu-rc.xml
, po takim poleceniu powinien otworzyć się plik w edytorze tekstu Leafpad, wtedy należy wstawić coś w takim rodzaju:

Kod: Zaznacz cały

 <!-- Polski -->
<keybind key="C-1">
      <action name="Execute">
        <command>setxkbmap pl</command>
      </action>
    </keybind>
 <!-- Rosyjski -->
     <keybind key="C-2">
      <action name="Execute">
        <command>setxkbmap ru</command>
      </action>
    </keybind>
 <!-- Francuski -->
    <keybind key="C-3">
      <action name="Execute">
        <command>setxkbmap fr</command>
      </action>
    </keybind>
Umieścić to lepiej pomiędzy napisami </keybind> i </keyboard>. Po umieszczeniu należy zamknąć edytor tekstu Leafpad, zapisując wprowadzone zmiany.
Uwaga: żeby zmiany zadziałały w Lubuntu 13.10, należy wybrać opcję Keep system layouts w Keyboard Layout Handler'ze. Zadziała po zamknięciu Keyboard Layout Handler'a. Wtedy można będzie wybierać język bezpośrednio za pomocą skrótów klawiszowych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 122 gości