[GNOME] System nie zapamiętuje ustawień karty graficznej

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
tutu1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 30 maja 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

[GNOME] System nie zapamiętuje ustawień karty graficznej

Post autor: tutu1 »

Mam monitor 22 calowy i na nim najwyższa dopuszczalna rozdziałka 1680 x 1050, udało mi się to osiągnąć po zakupie nowej karty NVIDII (bo bajki o automatycznym instalowaniu się sterowników do zintegrowanej karty intela i915G można spokojnie na półkę odłożyć). Problem polega na tym, że gdy wyloguję się z systemu lub zrestartuję lub też wyłączę system to strona logowania wraca do rozdzielczości 1024 x 768 (chciałbym by była 1680 x 1050) po zalogowaniu też jest 1024 x 768. W ustawieniach ekranu mogę wielokrotnie kazać mu zapisywać konfigurację i tak po zakończeniu sesji (wylogowanie, wyłączenie, restart) zapomina o ustawionej i zapisanej konfiguracji.
w pliku xorg umieściłem odpowiednie parametry:

Kod: Zaznacz cały

Section "Monitor"

    # HorizSync source: builtin, VertRefresh source: builtin
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "CRT-1"
    HorizSync       31.0 - 83.0
    VertRefresh     50.0 - 75.0
    Option         "DPMS"
EndSection
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: [GNOME] System nie zapamiętuje ustawień karty graficznej

Post autor: marcin1982 »

Zajrzyj do tego wątku.
tutu1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 30 maja 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: [GNOME] System nie zapamiętuje ustawień karty graficznej

Post autor: tutu1 »

niestety nie działa
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: [GNOME] System nie zapamiętuje ustawień karty graficznej

Post autor: marcin1982 »

Ale co nie działa? Aktywator w autostarcie, komenda z konsoli czy co jeszcze?
tutu1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 30 maja 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: [GNOME] System nie zapamiętuje ustawień karty graficznej

Post autor: tutu1 »

Komenda w konsoli działa.
Aktywator w autostarcie działa jak po zalogowaniu do niego wejdę i go uruchomię :/
Strona logowania jest w rozdziałce 1024 x 786 po zalogowaniu system też ma taką rozdzielczość.
A ja bym chciał mieć tylko 1680 x 1050 wszędzie. :) bez ciągłej ręcznej zmiany rozdzielczości przedtem na 12.04 tak właśnie było a tutaj totalny zonk. Na 12.04 ustawiłem wszystkie parametry w xorg.conf i hulało. teraz przeczytał z niego tylko parametry monitora:

Kod: Zaznacz cały

HorizSync       31.0 - 83.0
VertRefresh     50.0 - 75.0
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: [GNOME] System nie zapamiętuje ustawień karty graficznej

Post autor: zibiboniek1 »

To wynika z tego że ubuntu nie rozpoznało twojego monitora czyli defacto nie załadował się sterownik do niego.
Z jakich sterowników korzystasz do karty graficznej, i co to za monitor?
tutu1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 30 maja 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: [GNOME] System nie zapamiętuje ustawień karty graficznej

Post autor: tutu1 »

Problemem nie jest brak sterownika monitora tylko nie zapisywanie się parametrów. Na 12.04 też nie rozpoznał monitora i nie instalował żadnych sterowników do niego. Dawno, dawno temu w czasach windows 3.11 wystarczyły systemowi z ms plik z rozszerzeniem "inf" w których były parametry do drukarek, monitorów i innych urządzeń ale zmieniło się od tego czasu co nie co dlatego systemy z ms tyle miejsca zajmują na dysku. w linuksie jest jednak trochę inaczej na całe szczęście i dlatego potrzebuję informacji w jakim pliku należy wprowadzić poprawki.

karta NVIDIA Asus Geforce 210, a monitor fujitsu siemens 22 cale dokładnej nazwy nie pamiętam. wszystkie własnościowe sterowniki do nvidii przeleciałem ;-)
Jeżeli ręcznie ustawię rozdzielczość to wszystko jest ok, problemem jest że po wylogowaniu, restarcie czy wyłączeniu system wykazuje objawy sklerozy i zapomina jakby cierpiał na alzheimer-a
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: [GNOME] System nie zapamiętuje ustawień karty graficznej

Post autor: zibiboniek1 »

Jak by ubuntu miało sterownik do tego monitora to byś nie miał tego problemu, to raz a dwa jeśli masz własnościowy sterownik do karty graficznej to spróbuj w panelu ustawień nvidii ustawić żądaną rozdzielczość
tutu1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 30 maja 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: [GNOME] System nie zapamiętuje ustawień karty graficznej

Post autor: tutu1 »

ubuntu 12.04 też nie miało tego sterownika do monitora i było ok a w panelu ustawień nvidii żądaną rozdzielczość też ustawiałem i nic.
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: [GNOME] System nie zapamiętuje ustawień karty graficznej

Post autor: gilban »

Chyba jest coś na rzeczy z tym sterownikiem od monitora. Ja mam Monitor Samsunga SyncMaster T220 też z rozdzielczością 1680 x 1050 i kartę graficzną Nvidia NVS 310. Ma ona dwa porty Display-port. Mam do niej podłączony adapter przejściówkę na VGA i jakoś przy tej konfiguracji Ubuntu bez problemu zapamiętuje mi rozdzielczość. I nie tylko Ubuntu. Instalowałem Ubuntu Gnome 14.04 jak Ty, Ubuntu zwykłe też 14.04 i Debiana 7.4 i OpenSuse 13.1. I wreszcie teraz mam Minta 16 zainstalowanego i problemu nie mam z rozdzielczością. Ale sterownik w Linuksie do mojego monitora jest. Od razu rozpoznaje że to jest Samsung 22".

Do gniazda DVI tego monitora jest akurat podpięty drugi PeCet z Windowsem 8.1 i po prostu przełącznikiem zmieniam sobie gniazda.
tutu1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 30 maja 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: [GNOME] System nie zapamiętuje ustawień karty graficznej

Post autor: tutu1 »

@Gilban
Czy mógłbyś zamieścić w poście używając BBCode "Code" zawartość pliku xorg.conf, który znajduje się w katalogu etc\x11?
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: [GNOME] System nie zapamiętuje ustawień karty graficznej

Post autor: gilban »

Więc zamieszczam.

Plik jest wygenerowany przez oprogramowanie Nvidii, ponieważ wcześniej nie miałem go w ogóle.

Z tym, że to jest Linux Mint ze środowiskiem Cinamonn 16. Czyli zrobiony na bazie Ubuntu 13.10.

Dopiero jak wyjdzie finalna wersja wersji 17 to i się na nią przesiądę.

Z Ubuntu Gnome 14.04 zrezygnowałem gdyż jakoś tak mulił (wersja 13.10 działała jak błyskawica) - procesor Core 2 Duo E6600 i 3,4 GB ram. Właściwie jest 4, ale mostek północny to i945G i adresuje pamięć w trybie 32 bit, a nie 64 bit. Dlatego też jadę na Linuksie 32 bit.

Kod: Zaznacz cały

# nvidia-settings: X configuration file generated by nvidia-settings
# nvidia-settings:  version 319.32  (buildd@akateko)  Tue Oct  1 15:26:12 UTC 2013


Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0" 0 0
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
    Option         "Xinerama" "0"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "InputDevice"

    # generated from default
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/psaux"
    Option         "Emulate3Buttons" "no"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"

    # generated from default
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
EndSection

Section "Monitor"

    # HorizSync source: edid, VertRefresh source: edid
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Samsung SyncMaster"
    HorizSync       30.0 - 81.0
    VertRefresh     56.0 - 75.0
    Option         "DPMS"
EndSection

Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
    BoardName      "NVS 310"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    Option         "Stereo" "0"
    Option         "metamodes" "nvidia-auto-select +0+0"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection
tutu1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 30 maja 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: [GNOME] System nie zapamiętuje ustawień karty graficznej

Post autor: tutu1 »

dzięki, poeksperymentuję :-)

-- 29 maja 2014 12:54 --

No i poeksperymentowałem ;-)
@gilban
1. Zapaliłem się do tego polecanego przez Ciebie Minta no i rozczarowałem się. Wersja live nie powiem była interesująca ale po instalacji już tak różowo nie było. Ani nie był szybki ani lokalizacja polska nie była zbyt perfekcyjna. Innych atrakcji też nie zabrakło.

2. Ponieważ Przyjazny Puchacz przed zmianą płyty głównej działał bez zarzutu zrezygnowałem z Cinamona i zainstalowałem remixa 12.04.
nie było żadnych problemów. Konfiguracja karty graficznej poszła bez zarzutu, uzyskałem to czego potrzebowałem.
Jak? Po zainstalowaniu najnowszego sterownika NVIDII (własnościowego, przetestowanego i polecanego) zapisałem konfigurację i w katalogu /etc/X11 pojawił się plik xorg.conf, który zedytowałem wstawiając parametry (patrz 1 post w tym wątku) i natychmiast pojawiły się wysokie rozdzielczości zarówno w programie konfiguracji NVIDII jak i w programie Ekrany. Ustawiłem sobie rozdzielczość 1680 x 1050 zapisałem i zrestartowałem system. Po uruchomieniu systemu na stronie logowania była właściwa rozdzielczość 1680 x 1050. Po zalogowaniu także pracujący system miał taką samą rozdzielczość. Pełny sukces!!!

3. Na wszelki wypadek wyjąłem dysk z komputera (bo szkoda mi tak dobrze skonfigurowanego systemu) i włożyłem inny. Rozpocząłem nową instalację Ubuntu Gnom 14.04 LTS. (była przed nim wersja z unity ale zapomnijmy) Instalacja z wszystkimi aktualizacjami przebiegła pomyślnie i wszystko było cacy. W oparciu o przetrenowane na PP 12.04 LTS doświadczenia powtórzyłem konfigurację Grafiki.
Wszystko udało się pomyślnie, tyle że tak jak przy 1 instalacji Trusty Thar po wylogowaniu, wyłączeniu, ponownym uruchomieniu. system zapomina ustawioną rozdzielczość 1680 x 1050 i wraca do cholernej 1024 x 768. Konfiguracja nie jest zapamiętywana, bez względu na to z jakimi uprawnieniami ją robimy. Ponieważ nie jest zapamiętywana także konfiguracja obszarów roboczych. Wylogowanie skutecznie przywraca defaultowe ich ustawienia. Mogę złośliwie powiedzieć, że Cannonical zapatrzył się na ograniczenia uprawnień admina w Win 8, 8.1 i zaczyna robić to samo w swoim produkcie.
Jeżeli nikt nie ma pojęcia w jakich plikach są zapisane te nieszczęsne rozdzielczości podstawowe (1024 x 768 i 800 x 640) to nie pozostaje mi nic innego jak oczekiwanie na Triumfalną Turkawkę.
P.S. Zmieniłem dysk na ten z 12.04.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 112 gości