Jak zapobiec montowaniu partycji?

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Download-er
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 03 paź 2015, 13:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity

Jak zapobiec montowaniu partycji?

Post autor: Download-er »

Witam,

Chodzi o to, iż jak klikam prawym przyciskiem myszy na daną partycje i z menu kontekstowego wybieram Odmontuj bądź usuwam katalog partycji z

Kod: Zaznacz cały

/media/[USER]/
to po ponownym uruchomieniu komputera partycja na nowo zostaje zamontowana w systemie.

Trwałe odmontowanie to znaczy zachowanie zmian na stałe (Nie myląc z usuwaniem partycji).
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak trwale odmontować partycje?

Post autor: Tomfoc »

Szczerze mówiąc nie rozumiem. Widzę, że używasz Ubuntu. W menedżerze plików masz na bocznym panelu ikony niezamontowanych partycji. Skoro nie chcesz aby były zamontowane, to ich nie montuj. Jeżeli w pliku /etc/fstab masz wpisy powodujące montowanie partycji, to je usuń albo zakomentuj znakiem # - nie będą montowane.
Ostatnio zmieniony 09 paź 2015, 17:27 przez Tomfoc, łącznie zmieniany 1 raz.
Download-er
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 03 paź 2015, 13:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity

Re: Jak trwale odmontować partycje?

Post autor: Download-er »

Tomfoc pisze:Widzę, że używasz Ubuntu.
No nie trudno się domyślić skoro piszę o tym na forum dotyczącym tego systemu. :-D
Tomfoc pisze:W menedżerze plików masz na bocznym panelu ikony niezamontowanych partycji.
To dlaczego jest opcja Odmontuj?
Tomfoc pisze:Jeżeli w pliku /etc/fstab masz wpisy powodujące montowanie partycji, to je usuń - nie będą montowane.
Nie mam tych partycji zamontowanych w pliku fstab (Partycji NTFS).
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Jak zapobiec montowaniu partycji?

Post autor: igotit4free »

Treściwie tytułuj wątki i rzetelnie je opisuj, to pozwoli uniknąć nieporozumień.
Pokaż wynik

Kod: Zaznacz cały

cat /etc/fstab
BTW jeśli chodzi o partycje NTFS to pisz, że takie masz na myśli.
Uruchom ponownie system i jak się ustanowi, to wydaj

Kod: Zaznacz cały

mount
i pokaż wynik.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak trwale odmontować partycje?

Post autor: Tomfoc »

Download-er pisze:
Tomfoc pisze:Widzę, że używasz Ubuntu.
No nie trudno się domyślić skoro piszę o tym na forum dotyczącym tego systemu. :-D
No widzisz - to nie jest takie oczywiste, bo na tym Forum piszą użytkownicy Ubuntu, Ubuntu Gnome, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Mint i innych dystrybucji, które różnią się między innymi menedżerem plików.
Po zrestartowaniu sytemu wejdź do katalogu /media/[USER] i zobacz czy są tam jakieś podkatalogi. One pojawią się dopiero gdy zamontujesz partycję klikając jej ikonkę w nautilusie albo ikonkę na bocznym pasku Unity.
Chwilę temu w swoim Ubuntu 15.10 zakomentowałem w pliku /etc/fstab wpisy dotyczące montowania dwóch partycji ext4 i jednej ntfs. Po restarcie systemu pojawiły się na bocznym panelu Unity trzy ikony reprezentujące te trzy niezamontowane partycje. W menu kontekstowym mam "Otwórz". Nie ma tam "Odmontuj" i nie może być, bo partycja nie jest zamontowana. Po kliknięciu na ikonce następuje jej zamontowanie i wtedy w menu kontekstowym już jest opca "Odmontuj". W menedżerze plików jest analogicznie. Po zamontowaniu partycji w katalogu /media/tomek pojawił się podkatalog zawierający dane z zamontowanej partycji.
Ostatnio zmieniony 10 paź 2015, 20:04 przez Tomfoc, łącznie zmieniany 1 raz.
Ubek308
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 574
Rejestracja: 25 maja 2011, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak zapobiec montowaniu partycji?

Post autor: Ubek308 »

Wymienialne dyski montuja sie automatycznie pod /media/media_name/.
Szczerze mowiac nigdy nie wnikalem jak to sie dzieje ale cos gdzies czuwa nad systemem i patrzy co nowego sie pojawilo.
Zazwyczaj ludzie maja problem ze cos sie NIE montuje.
W odwrotna strone - pierwszy raz widze takie pytanie ale to jest dobry temat. ...
... to be continued ...
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Jak zapobiec montowaniu partycji?

Post autor: rom »

Tu http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2183447 znalazłem taką poradę:
Uruchom program Dyski (gnome-disks) i wyklikaj sobie. Osobiście nie próbowałem ale takie opcje tam są, więc powinny zadziałać.
Najpierw dolny obrazek, potem górny: http://imgur.com/a/UQW9Q
także = też
tak że = więc
Download-er
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 03 paź 2015, 13:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity

Re: Jak zapobiec montowaniu partycji?

Post autor: Download-er »

igotit4free pisze:Treściwie tytułuj wątki i rzetelnie je opisuj, to pozwoli uniknąć nieporozumień.
Pokaż wynik

Kod: Zaznacz cały

cat /etc/fstab
BTW jeśli chodzi o partycje NTFS to pisz, że takie masz na myśli.
Uruchom ponownie system i jak się ustanowi, to wydaj

Kod: Zaznacz cały

mount
i pokaż wynik.
Ok, przy zakładaniu kolejnych tematów będę bardziej uważał.
W pliku fstab nie mam wpisów z partycjami NTFS.
A tak na marginesie dzięki za korektę tytułu. ;-)
Tomfoc pisze:
Download-er pisze: No nie trudno się domyślić skoro piszę o tym na forum dotyczącym tego systemu. :-D
No widzisz - to nie jest takie oczywiste, bo na tym Forum piszą użytkownicy Ubuntu, Ubuntu Gnome, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Mint i innych dystrybucji, które różnią się między innymi menedżerem plików.
Po zrestartowaniu sytemu wejdź do katalogu /media/[USER] i zobacz czy są tam jakieś podkatalogi. One pojawią się dopiero gdy zamontujesz partycję klikając jej ikonkę w nautilusie albo ikonkę na bocznym pasku Unity.
Chwilę temu w swoim Ubuntu 15.10 zakomentowałem w pliku /etc/fstab wpisy dotyczące montowanie dwóch partycji ext4 i jednej ntfs. Po restarcie systemu pojawiły się na bocznym panelu Unity trzy ikony reprezentujące te trzy zamontowane partycje. W menu kontekstowym mam "Otwórz". Nie ma tam "Odmontuj" i nie może być bo partycja nie jest zamontowana. Po kliknięciu na ikonce następuje jej zamontowanie i wtedy w menu kontekstowym już jest opca "Odmontuj". W menedżerze plików jest analogicznie. Po zamontowaniu partycji w katalogu /media/tomek pojawił się podkatalog zawierający dane z zamontowanej partycji.
Faktycznie masz rację, początkowo owe partycje (NTFS) wyświetlają się na liście urządzeń ale tak jak wyżej wspomniałeś nie są one montowane przy starcie systemu. Montowanie następuje po otworzeniu danej partycji.
Ubek308 pisze:Wymienialne dyski montuja sie automatycznie pod /media/media_name/.
Szczerze mowiac nigdy nie wnikalem jak to sie dzieje ale cos gdzies czuwa nad systemem i patrzy co nowego sie pojawilo.
Zazwyczaj ludzie maja problem ze cos sie NIE montuje.
W odwrotna strone - pierwszy raz widze takie pytanie ale to jest dobry temat. ...
... to be continued ...
Jak widać moja dociekliwość jeżeli chodzi o informatykę nie zna granic :-D
rom pisze:Tu http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2183447 znalazłem taką poradę:
Uruchom program Dyski (gnome-disks) i wyklikaj sobie. Osobiście nie próbowałem ale takie opcje tam są, więc powinny zadziałać.
Najpierw dolny obrazek, potem górny: http://imgur.com/a/UQW9Q
Mam odznaczoną opcję "Wyświetlanie w interfejsie użytkownika", aczkolwiek partycje (NTFS) znajdują się na liście urządzeń.


Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 108 gości