chown, prawa dostępu które się zmieniają po restarcie

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
rkonik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 07 sty 2007, 11:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

chown, prawa dostępu które się zmieniają po restarcie

Post autor: rkonik »

Witam
Nie jestem oblatany w Ubuntu dlatego postaram się napisać jak najprościej abyście mogli mnie zrozumieć.
Co chcę uzyskać?
To że po uruchomieniu systemu mogę ja i inni użytkownicy korzystać z dysku sieciowego.

Co zrobiłem?
w katalogu /media stworzyłem foldery w zależności od zasobu inny folder nazwijmy go tu [KATALOG]
w /etc/fstab dodałem odpowiednio linijki:
//[IP-adres]/[ZDALNY-KATALOG] /media/[KATALOG] cifs username=[użytkownik],password=[haslo],gid=1005,uid=1000

wszystko fajnie system się uruchamia i jedna osoba ma dostęp do zapisu i odczytu ale tylko jeden.
Postanowiłem stworzyć grupę użytkowników i ją przypisać z prawami do odczytu i zapisu odpowiednio do poszczególnych folderów w /media/[KATALOG]
odmontowałem wszystkie foldery w /media
przypisałem nowego właściciela i grupę
sprawdziłem komendą ls -l
wyglądało ok ale po restarcie systemu wszystko wróciło do pierwotnego stanu czyli przed wydaniem komendy:
sudo chown :[GRUPA-UŻYTKOWNIKÓW /media/[KATALOG]/

Czy coś robię nie ta? Proszę o pomoc bo nie wiem jak podejść do tego tematu i co się stało że właściciel po restarcie się sam zmienił.
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: chown, prawa dostępu które się zmieniają po restarcie

Post autor: yahoob3 »

A nie prościej byłoby udostępnić te foldery po sambie i to w niej zdefiniować dostępy poszczególnym użytkownikom?
Najprościej będzie chyba zainstalować:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install system-config-samba
i wyklikać wszystko.
Oczywiście jeśli samby nie ma na komputerze...

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install samba
Oczywiście montowanie zasobów sieciowych bez zmian - tak jak to robisz. Przy czym pewny nie jestem - takim sposobem nie udostępniałem nigdy zasobów. Jeśli mój pomysł jest dobry inaczej to moderator wie co robić z takimi postami :mrgreen:
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
kchteam
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 07 lis 2014, 14:51

Re: chown, prawa dostępu które się zmieniają po restarcie

Post autor: kchteam »

Tak, jak kolega wyżej napisał, użyj samby, a oszczędzisz sobie problemów. Jak już bardzo chcesz inaczej, to zainteresuj się rozszerzonymi uprawnieniami, czyli setfacl. Możesz ustawić katalog ze sztywnymi prawami. Powinno Ci to pomóc.

[Przemek]
Masz problem? Napisz do nas >>

Przemek - Linux ,Cisco, VyOS/Vyatta, Windows Serwer, Switching, Routing, IPSEC, VPN, trochę VoIP, LAMP poziom Medium
Marek - VoIP Master wszystkiego, Switching, Routing, IPSEC, CISCO, LAMP na poziomie Master
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: chown, prawa dostępu które się zmieniają po restarcie

Post autor: yahoob3 »

Jak najbardziej, tym programikiem do samby w prosty i jasny sposób można udostępniać poszczególne zasoby (na stałe montowane w systemie tak, jak Ty to robisz i nawet podpięte tymczasowo). Po dodaniu użytkowników w: preferencje - użytkownicy samby można każdemu w dowolny sposób udostępnić dany zasób (z hasłem - dla konkretnego usera, czy bez - dla wszystkich, zapisywalny czy tylko do odczytu... cuda wianki Panie :)).
Sprawdzone - działa.
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
Ubek308
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 574
Rejestracja: 25 maja 2011, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: chown, prawa dostępu które się zmieniają po restarcie

Post autor: Ubek308 »

Zrob chown/chmod na zamontowanych zasobach a przede wszystkim wyniósłbym sie z /media/ gdzie indziej.
Pod tym katalogiem odchodzą automount-y wiec licho wie co tam grzebie.
rkonik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 07 sty 2007, 11:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: chown, prawa dostępu które się zmieniają po restarcie

Post autor: rkonik »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
Pierwsze opuścić /media np przejść do /mnt ?
Montuję zasoby sieciowe dalej w /etc/fstab
poprzez dodanie
//[IP-adres]/[ZDALNY-KATALOG] /mnt/[KATALOG] cifs username=[użytkownik],password=[haslo],gid=1005,uid=1000

tylko czy dopisywać:
gid=1005,uid=1000

Potem poprzez sambe udostępnić /mnt/[KATALOG] użytkownikom tego komputera?

Czy coś pomieszałem?
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: chown, prawa dostępu które się zmieniają po restarcie

Post autor: yahoob3 »

To będzie chyba jakoś tak:
1. Montujesz zasoby na stałe bez ustalania rozszerzonych praw i udostępniasz je sambą (w /mnt czy w innym miejscu - Twoja decyzja - ścieżka nie ma tu znaczenia),
2. Montujesz na stałe z ustaleniem rozszerzonych praw i wtedy samba, jako taka zdaje się być niepotrzebna.

Najogólniej rzecz ujmując - jeśli decydujesz się na sambę, to w "niej" określasz co, komu i na jakich prawach udostępniasz.
Jeśli chcesz dać dostęp na zasadzie: USER1 może korzystać (w pełni np.) z KAT1, KAT2 ale już z KAT3 nie, a USER2 może... KAT2 i KAT3 ale KAT1 nie - to samba i ten program, o którym pisałem wcześniej w zupełności wystarczy.
Nie trzeba w takim przypadku nadawać uprawnień do poszczególnych montowanych zasobów na poziomie /etc/fstab - samo zamontowanie wystarczy.
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
rkonik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 07 sty 2007, 11:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: chown, prawa dostępu które się zmieniają po restarcie

Post autor: rkonik »

Coś jest nie tak.
wszedłem w katalog /media
zamontowałem zasoby w /etc/fstab przy starcie

Katalog jest widoczny i zamontowany niestety nie mogę w nim nic zapisać. zdobiłem tak:

Kod: Zaznacz cały

setfacl -m user:USER:rw KATALOG/
w odpowiedzi dostałem:

Kod: Zaznacz cały

setfacl: KATALOG/: Operacja nie obsługiwana
odmontowałem ten zasób poprzez umount i wykonałem powyższą operację ponownie wyglądało że jest ok bo zero błędów.
zamontowałem zasób ponownie, uprawnienia znikły w zasadzie wróciły do pierwotnych i tylko widzę nie mogę nic zrobić.
Coś nie tak robię?

-edit-
Zauważyłem jedną rzecz jak montuje w /etc/fstab przy starcie zawsze jest nadawany właściciel root i grupa root i to że wcześniej poprzez nadanie uprawnień wykorzystując setfacl nic nie daje
Ubek308
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 574
Rejestracja: 25 maja 2011, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: chown, prawa dostępu które się zmieniają po restarcie

Post autor: Ubek308 »

Chyba jestem ślepy ze nie zwrocilem uwagi ze to zdalny zasob.
Zalozylem z rozpędu ze to co pod /media/ to lokalnie wymienialny nośnik.

W podobnych wypadkach to na serwerze decydujesz o udostepnianiu zasobow.
Jesli np wyeksportujesz go jako read-only - zadne cuda nie pozwola tam nic zapisac na klienckiej maszynie.
Z uprawnieniami jeszcze gorzej. serwer nie wie jacy uzytkownicy istnieja w punkcie docelowym.
Zeby rozne grupy mogly pisac do tego katalogu to na serwerze na poczatek zrobilbym go writable dla wszystkich i zobaczyl co to pomoze.
Pozniej mozna by sie pobawic podkatalogami na kliencie.
Jako ze z zalozenia montowac moze tylko root - on jest wlascicielem.
Oczywiscie pozniej mozna z tym robic rozne rzeczy, na co komu katalog gdzie nie mozna nic zapisac?
Ale temat robi sie szerszy niz mi sie wydawalo.
rkonik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 07 sty 2007, 11:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: chown, prawa dostępu które się zmieniają po restarcie

Post autor: rkonik »

Zdaję sobie sprawę że temat jest bardzo długi i szeroki i doszedłem do pewnych wniosków nie wiem czy są one prawdziwe i czy dobrze to rozumuję. Jak możecie to będę wdzięczny za dyskusję.

Zauważyłem że jak nie są zamontowane zasoby sieciowe to te prawa które nadam są i nawet po restarcie kompa zostają.
W sytuacji kiedy przypinam w /etc/fstab z automatu właściciel folderu to root i grupa też root wydaje się to logiczne ale idąc tym tropem wróciłem do grupy użytkowników którą stworzyłem.

Dopisałem:

Kod: Zaznacz cały

gid=1005,uid=1000
Przy starcie właścicielem stał się użytkownik o id 1000 i grupa o id 1005 Super :) Pojawił się problem ponieważ użytkownicy należący do grupy nie mogli nic zrobić.

Szukałem i coś znalazłem

Kod: Zaznacz cały

file_mode=0774,dir_mode=0774
Działa użytkownicy z grupy o id 1005 mają prawa do czytania i zapisywania.

W efekcie wpis w /etc/fstab wygląda tak:

Kod: Zaznacz cały

//IP/FOLDER  /media/FOLDER	cifs username=USR-ZASOBU SIECIOWEGO,password=HASŁO,rw,gid=1005,uid=1000,file_mode=0774,dir_mode=0774
NIe wiem czy takie rozwiązanie jest prawidłowe, ale działa
Ubek308
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 574
Rejestracja: 25 maja 2011, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: chown, prawa dostępu które się zmieniają po restarcie

Post autor: Ubek308 »

Zwycięzców się nie sądzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości