Przeniesienie ubuntu na maszynę wirtualną

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
rafalx200
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 02 kwie 2016, 18:03
Wersja Ubuntu: 15.10
Architektura: x86

Przeniesienie ubuntu na maszynę wirtualną

Post autor: rafalx200 »

Cześć!!

Jestem nowy i chciałbym się ze wszystkimi przywitać. Nie dawno zainstalowałem Ubuntu jako drugi system obok Windowsa. Jestem z niego bardzo zadowolony ale formuła wybierania systemu przy starcie komputera się wyczerpała - jest trochę uciążliwa. Wpadłem na pomysł by odpalać Ubuntu poprzez maszynę wirtualną. I teraz pytanie:
czy jest jakieś rozwiązanie, dzięki któremu będę mógł włączać moje dotychczasowe ubuntu (ze wszystkimi plikami, zainstalowanymi bibliotekami,programami) w maszynie
wirtualnej? Czy jedyną opcją jest ponowna instalacja,zgranie danych i zabawa z instalowaniem aplikacji? A może istnieje całkiem inne rozwiązanie, które będzie odpowiednie w mojej sytuacji? Liczę na odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Nolt
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 91
Rejestracja: 03 lut 2006, 01:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Przeniesienie ubuntu na maszynę wirtualną

Post autor: Nolt »

1. Uruchom komputer korzystając z Ubuntu LiveCD, zamontuj partycję z Ubuntu i ją spakuj np:

Kod: Zaznacz cały

sudo mount /dev/sdaX /mnt (gdzie X to cyfra z partycją ubuntu)
cd /mnt && tar zcvf moje_ubuntu.tar.gz --same-permissions --same-owner --numeric-owner *
2. Skopiuj sobie archiwum moje_ubuntu.tar.gz na np pendrive.
3. Odpal maszynę wirtualną z Ubuntu LiveCD, zamontuj partycję gdzie ma docelowo znaleźć się Ubuntu

Kod: Zaznacz cały

sudo mount /dev/sdaX /mnt (gdzie X to cyfra z partycją ubuntu)
4. Skopiuj z pendrive moje_ubuntu.tar.gz do partycji zamontowanej w /mnt

Kod: Zaznacz cały

cd /mnt && tar zxvf moje_ubuntu.tar.gz --same-permissions --same-owner --numeric-owner
5. Zainstaluj gruba wkonując po kolei komendy:

Kod: Zaznacz cały

sudo su
for i in /dev /proc /sys /run; do mount -B "$i" "/mnt/$i"; done
chroot /mnt
grub-install /dev/sda
update-grub
exit
umount /mnt/dev
umount /mnt/proc
umount /mnt/sys
umount /mnt/run
umount /mnt
reboot
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 108 gości