Konflikt repozytoriów lub wersji bibliotek Ubuntu

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
DnaloP
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 24 gru 2012, 22:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Konflikt repozytoriów lub wersji bibliotek Ubuntu

Post autor: DnaloP »

Mam zainstalowane Ubuntu 14.04 i zainstalowałem program SciDAViS korzystając z centrum oprogramowania jednak podczas użytkowania natrafiłem na problemy więc postanowiłem zainstalować najnowszą wersję z oficjalnej strony. Instalacja bezpośrednio z źródła się nie powiodła ze względu na brak odpowiedniej wersji bibliotek, po krótkim przeszukiwaniu sieci postanowiłem że dodam wpisy z nowszej wersji systemu (15.04 lub 15.10 nie pamiętam) do pliku sources.list. Dokonałem odpowiednich wpisów i przez menadżera Synaptic chciałem zainstalować nowsze wersje wymaganych bibliotek lub zainstalowałem nie pamiętam dokładnie, lecz zmierzam do tego że podczas mieszania w Synapticu doszedłem do miejsca w którym chciałem coś zainstalować i nie zauważyłem że przy okazji usunę znaczną część składową systemu. Kliknąłem ok i po chwili zobaczyłem czarny ekran, a po restarcie nie dało się uruchomić systemu więc go reinstalowałem. Po tym eksperymencie dałem sobie spokój na jakiś czas.

Ostatnio jednak zacząłem regularnie używać SciDAViS, zainstalowanego z centrum oprogramowania. Jego błędy znów zaczęły mnie denerwować więc postanowiłem zainstalować nowszą wersję, tym razem przy użyciu paczki .deb. Tu również musiałem zainstalować nowsze wersje bibliotek więc zrażony poprzednią metodą postanowiłem skorzystać z paczek .deb. Ten sposób umożliwił instalację pożądanego programu lecz spełnienie zależności wiązało się z deinstalacją innego programu(Librecad). Na krótką chwilę miałem spokój jednak ostatnio chciałem zainstalować wine i odkryłem że jest to niemożliwe jak również zainstalowanie innych programów(przy jakiejkolwiek próbie synaptic znowu chce usunąć i zaktualizować znaczną cześć programów, poprzez również terminal również nic nie mogę zrobić)

Rozumuję to tak że jest jakiś konflikt pomiędzy wersjami bibliotek z nowszej wersji systemu które są wymagane do działania pożądanego prze zemnie programu na starszej wersji systemu. Tak ?

Jak mogę to naprawić zachowując najnowszą wersję SciDAViS ? (Rozważałem podniesie wersji dystrybucji)

Jak zaradzić tego typu problemom w przyszłości ?

Trochę namieszałem ale myślę że zrozumiecie.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Konflikt repozytoriów lub wersji bibliotek Ubuntu

Post autor: bear7 »

Na wszystkie twoje pytania można odpowiedzieć tak: zasada jest taka, że nigdy, ale to nigdy nie miesza się repozytoriów z różnych wydań Ubuntu bo najmniejszy wymiar kary to "krzyki" systemu, najwyższy wymiar, to trwałe uszkodzenie systemu. Jak temu zaradzić? Nie mieszaj repozytoriów. Jak naprawić? Sprawdź najpierw w jaki sposób jest rozpoznawany twój obecny system:

Kod: Zaznacz cały

lsb_release -a
Następnie uporządkuj bałagan w repozytoriach i spróbuj reanimować system poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install --reinstall ubuntu-desktop
Jak nic to nie da, to zamiast marnować czas, skorzystaj z płyty instalacyjnej czy pamięci USB i zainstaluj system pozostawiając partycję /home.

A co do tego programu, jeżeli koniecznie musi być w najnowszym wydaniu, to sprawdź, czy nie ma osobnego, oficjalnego repozytorium. Jak nie, to instaluj wydanie Ubuntu, w którym to program ten jest "up-to-date".
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
etmoon
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 08 sie 2010, 14:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Konflikt repozytoriów lub wersji bibliotek Ubuntu

Post autor: etmoon »

Tak jak powyżej mówił przedmówca nie miesza się repozytoriów z różnych wydań Ubuntu.
Jeśli chodzi o program Scidavis to kiedy używałem tego programu to jednak nie był zbyt zaawansowany. Nie wiem jak jest teraz ale ja przez pewien czas używałem QTplota i byłem zadowolony. Jednak najlepsze wyniki uzyskiwałem używając gnuplota lub paczki matplotlib + python (lepiej to wygląda od gnuplota, no ale to już programowanie jest).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 110 gości