Ubuntu nie widzi Windowsa

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Wewek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 11 paź 2017, 15:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Ubuntu nie widzi Windowsa

Post autor: Wewek »

Cześć.

Jak w temacie - mam na komputerze zainstalowanego Windowsa 10, chciałem zainstalować OBOK niego Ubuntu Mate 16.04. Obraz ładnie wskoczył na płytkę, bootowanie z płyty powiodło się. Jednakże podczas procesu instalacyjnego Ubuntu pokazał, że na dysku nie znaleziono żadnych systemów operacyjnych - co jest ewidentną bzdurą.

Jakieś solucje? Z góry dzięki za wszelką pomoc. Dodam jeszcze tylko że jestem totalnym newbie jeśli chodzi o świat Ubuntu, więc prosiłbym o w miarę proste rozwiązania ;-)
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ubuntu nie widzi Windowsa

Post autor: Arkosake »

Z tym wykrywaniem innych systemów to jak z placebo, u jednych działa, u innych nie :-). Na Windows stwórz sobie dodatkową pusta partycję i najzwyczajniej w świcie podczas instalacji i partycjonowania wybierz opcję z innym rozwiązaniem / czy tam własnym rozwiązaniem. I zainstaluj Ubuntu na tej pustej, wcześniej przygotowanej partycji. GRUB i tak system znajdzie :-), więc uruchomić Windowsa się da. Jak coś film instruktażowy : https://www.youtube.com/watch?v=wwWzILACxK4
Manjaro KDE na : GA-78LMT-USB3 R2, AMD FX8350, Radeon RX5600 6GB, 16 GB ram DDR3 1600 MHz.
Wewek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 11 paź 2017, 15:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu nie widzi Windowsa

Post autor: Wewek »

Zainstalowałem Ubuntu na pustej partycji 430GB, zostawiłem 2 MB na GRUBa i 8 GB swapu, instalacja przebiegła pomyślnie, jednakże przy starcie nie wyświetla się GRUB, a bootuje się Windows - miejsce na dysku zniknęło, do Ubuntu dostępu brak.

Co mam zrobić teraz?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu nie widzi Windowsa

Post autor: Tomfoc »

W jaki sposób zostawiłeś 2MB na GRUB-a, gdzie?
Wewek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 11 paź 2017, 15:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu nie widzi Windowsa

Post autor: Wewek »

Jak instalowałem system to Ubuntu poprosił mnie o wydzielenie partycji zarezerwowanej dla GRUBa, to wydzieliłem na /sda4 właśnie 2 MB, na /boot/grub.
Wewek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 11 paź 2017, 15:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu nie widzi Windowsa

Post autor: Wewek »

//Rozwiązane.

Wystarczyło przeinstalować Ubuntu jeszcze raz - wykrył wówczas Windows Boot Managera (bootuje 10) i Ubuntu MATE 16.04.3 LTS. Jedyny problem jaki teraz mam to brak połączenia bezprzewodowego - ale to już nie jest duży problem ;)

Dzięki wszystkim za pomoc.

EDIT 17:58: Zainstalowałem sterownik do karty sieciowej - Wi-Fi hula lepiej niż na Windowsie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 21 gości