Ubuntu Server 18.04 i Raid1 Software

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Gdobyl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 04 cze 2018, 00:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Ubuntu Server 18.04 i Raid1 Software

Post autor: Gdobyl »

Witam. Zaczynam przygodę z Ubuntu Server a muszę postawić serwer dla 10 osób, głównie udostępnianie poprzez sambę , nic więcej (jak na razie). O ile samba i zakładanie użytkowników jest mi znane to problem napotkałem podczas instalacji. Na serwerze zastałem wersje Linuxa Dark Star, która jest stara i już nie jest wspierana. Linux był zainstalowany na raid 1 - płyta główna Intel Server Board S30000AH z softwarowym Raidem. Były 2 dyski z skonfigurowanym Raidem, w biosie Raida widać, że jest jeden dysk logiczny. Instalowałem z płyty CD system Ubuntu Serwer 18.04 -Live. Po wybraniu pierwszych opcji pokazały mi się 2 dyski. Instalacje przerwałem w obawie, że stracę co mam. Zagłębiłem się w temat i doczytałem, że muszę mieć inną wersję Linuxa . Oto moje pytania:
1. Czy wersja alternatywna jest dla mnie czyli "For IBM System z series mainframes, such as IBM LinuxONE" czy inną?
2. Czy może być wersja Live a ja mam utworzyć identyczne partycje na 2 dyskach.
3. Ile zalecacie partycji i na co, gdy mam dyski 250 Gb i 1 Gb pamięci
4. Czy jest jakiś poradnik jak przebrnąć przez proces instalacji dla Raid 1 software.
Pozdrawiam.

Przepraszam ,że zmieniam tytuł postu ale myślałem że jest hardwarowy Raid a jest softwarowy.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8595
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Server 18.04 i Raid1 Software

Post autor: mario_7 »

Poradników na ten temat jest pełno w internecie, łącznie z oficjalną dokumentacją Ubuntu: https://help.ubuntu.com/lts/serverguide ... ation.html

Z pewnością znajdziesz też poradniki na innych stronach, a nawet filmiki.

A co do ewentualnej utraty "tego co masz" - zawsze przy operacjach, które niosą ryzyko utraty danych należy najpierw przygotować kopię zapasową!
Gdobyl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 04 cze 2018, 00:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Server 18.04 i Raid1 Software

Post autor: Gdobyl »

Po przeczytaniu poradników teraz już wiem, że muszę mieć Ubuntu w wersji 16 bo na 18 nie pójdzie raid. Chyba, że ktoś ma procesor AMD albo inne wymienione.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8595
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Server 18.04 i Raid1 Software

Post autor: mario_7 »

Co to za poradniki takie coś opisywały? Jakie wspierane procesory? Że niby Intel nie jest wspierany?
Coś chyba źle przeczytałeś...

Aby skonfigurować RAID podczas instalacji Ubuntu 18.04 w wersji serwerowej trzeba po prostu pobrać alternatywny instalator: http://cdimage.ubuntu.com/releases/18.04/release/
https://askubuntu.com/questions/1029854 ... untu-18-04
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości