Timeshift a jedna partycja

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Borneq
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 96
Rejestracja: 08 lip 2010, 11:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Timeshift a jedna partycja

Post autor: Borneq »

Zamierzam zainstalować Ubuntu na systemie plików btfrs, który bardzo współgra z TimeShift.
Najlepiej było by mieć drugą partycję dla /home, bo gdy jest jedna to zastanawiam się:
instaluję coś i coś nie poszło, odtwarzam z migawki, co zrobić aby nie odtwarzały mi się dane z /home? Czasami je też bym chciał mieć w migawkach, ale niezależnie od systemu.
Czy TimeShift może działać tak, że odtwarza się jakiś katalog niezależnie od innych? czy cala partycja?
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Timeshift a jedna partycja

Post autor: kszyhus »

W ustawieniach "Timeshift" - Settings --> Users jest lista do wykluczenia.
Tutaj możesz wykluczyć albo dołączyć /home
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Timeshift a jedna partycja

Post autor: jacekalex »

Ja tam się za bardzo nie znam, ale w czym ten Timeshift jest lepsiejszy od prymitywnego narzędzia rdiff-backup?

Pytam, bo ten ostatni może jest i konsolowy, za to pięknie działa przez skrypty odpalane przez CRONA,
wskutek czego praktycznie "samo się robi".

Przy okazji średnio widzę sens kopiowania rootfs, kiedy ten przecież jest w repozytorium.
Radzę kopiować prywatne i unikalne dane, a nie te publiczne, banalnie łatwe do odtworzenia.
Na partycji root jedynie w folderze /etc może być coś ważnego, poza tym /home powinien być osobno i może a nawet powinien mieć backup.

Przy okazji, wszystko co używa protokołu rsync, czyli rsync, rdiff-backup i inne operuje na zamontowanych systemach plików, z tego względu nie ma różnicy, czy partycja ma system plików ext4, btrfs, XFS, reiserfs czy reiserfsv4. :)

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
boomcak
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 89
Rejestracja: 31 sie 2006, 02:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: Budgie
Architektura: x86_64

Re: Timeshift a jedna partycja

Post autor: boomcak »

Zawsze warto przeglądnąć testy systemu plików, może nie warto zmieniać.
http://www.linux-magazine.com/Online/Fe ... enchmarked
lucky user (loser) of linux :)
-------------------------
Ubuntu Budgie 19.04
Borneq
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 96
Rejestracja: 08 lip 2010, 11:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Timeshift a jedna partycja

Post autor: Borneq »

jacekalex pisze: 21 lut 2019, 05:38 Ja tam się za bardzo nie znam, ale w czym ten Timeshift jest lepsiejszy od prymitywnego narzędzia rdiff-backup?
...
Przy okazji średnio widzę sens kopiowania rootfs, kiedy ten przecież jest w repozytorium.
Radzę kopiować prywatne i unikalne dane, a nie te publiczne, banalnie łatwe do odtworzenia.
Tylko tu chodziło mi nie o backupowanie, (jeśli chodzi o backup to restic i w chmurze IDrive) ale odtwarzanie stanu do migawek. Na przykład instaluję mysql, buduję wxWidgets i wchodzę w "dll hell". Do tej pory miałem Linux na maszynie wirtualnej, która umożliwiała cofanie, teraz chcę zainstalować jako główny system a Windows na wirtualce.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Timeshift a jedna partycja

Post autor: jacekalex »

Borneq pisze: 21 lut 2019, 11:03
jacekalex pisze: 21 lut 2019, 05:38 Ja tam się za bardzo nie znam, ale w czym ten Timeshift jest lepsiejszy od prymitywnego narzędzia rdiff-backup?
...
Przy okazji średnio widzę sens kopiowania rootfs, kiedy ten przecież jest w repozytorium.
Radzę kopiować prywatne i unikalne dane, a nie te publiczne, banalnie łatwe do odtworzenia.
Tylko tu chodziło mi nie o backupowanie, (jeśli chodzi o backup to restic i w chmurze IDrive) ale odtwarzanie stanu do migawek. Na przykład instaluję mysql, buduję wxWidgets i wchodzę w "dll hell". Do tej pory miałem Linux na maszynie wirtualnej, która umożliwiała cofanie, teraz chcę zainstalować jako główny system a Windows na wirtualce.
Plików mysqla lepiej nie kopiować jako pliki, tylko używać dedykowanych narzędzi jak mysqldump lub mysqlhotcopy.
Dedykowane narzędzie SQL gwarantują integralność bazy danych, czyli tego, że po wgraniu na serwer wykonanego zrzutu bazy, ta baza będzie działać.
To samo dotyczy Postgresqla i Firebirda.
:clap:

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości