Usuwanie GNU GRUB 2.02 bez usuwania Ubuntu

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Marek Skalniak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 02 wrz 2019, 20:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Usuwanie GNU GRUB 2.02 bez usuwania Ubuntu

Post autor: Marek Skalniak »

Witam!

Jestem nowym użytkownikiem Ubuntu. Dotychczas siedziałem na Windowsie. Zainstalowałem Ubuntu obok Windowsa. Mój komputer ma podpięte dwa dyski twarde. Na pierwszym dysku mam Windowsa. Podczas instalacji Ubuntu widoczny był tylko drugi dysk, który nie miał żadnego systemu. Pomyślałem, że Ubuntu sam wybrał ten drugi dysk na instalację, bo przecież pierwszy dysk miał Windowsa. Okej. Instalacja przebiegła bezbłędnie. Na koniec wyskoczył komunikat, że mam wyciągnąć płytkę DVD z napędu i uruchomić komputer ponownie. Tak zrobiłem. Jednak po ponownym uruchomieniu nie było wyboru systemu operacyjnego, ale automatycznie ładowało Windowsa. Ubuntu się zainstalował, ale nie było możliwości wybrania systemu operacyjnego. Ściągnąłem pod Windowsem program EasyBCD. Za pomocą tego programu dodałem opcję Ubuntu. Po ponownym uruchomieniu pojawił się czarny ekran z możliwością wybrania systemu. Na górze miałem Windows, a na dole Ubuntu. Wybrałem Ubuntu na próbę. Jednak przed uruchomieniem Ubuntu pojawił się GNU GRUB 2.02 z możliwością wybrania Ubuntu i Windowsa (na /dev/sda1). Za każdym razem, gdy chcę uruchomić Ubuntu, to pojawia się ten GNU GRUB 2. Czy można usunąć ten GRUB, żeby było coś w tym stylu, że uruchamia się komputer, pojawia się ten windowsowy wybór systemu na czarnym tle, a po wybraniu Ubuntu system ładuje się bez tego GNU GRUB?
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Usuwanie GNU GRUB 2.02 bez usuwania Ubuntu

Post autor: namok »

Podaj wynik skryptu bootinfoscript: http://bootinfoscript.sourceforge.net/
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Usuwanie GNU GRUB 2.02 bez usuwania Ubuntu

Post autor: kobrawerde »

Jeśli Ubuntu zawsze uruchamia Ci się jako pierwsze na liście Grub-a i czas do automatycznego startu systemu to np. 10s to jest to proste przez edycję Grub-a i zmianę tych 10s .... na 0 (zero) więc Ubuntu uruchomi się natychmiast. Całość przeprowadzasz w Ubuntu i terminalu komendami:

Kod: Zaznacz cały

sudo nano /etc/default/grub
zmieniasz wpis np:
GRUB_TIMEOUT=10
na
GRUB_TIMEOUT=0
zapisujesz tradycyjnie w nano Ctrl+x ...t... enter
potem uaktualniasz grub-a:

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub
i restart systemu
Inna sprawa że masz jakiś problem przy instalacji systemu linux i windows że mimo instalacji linux-a nie wykrywa on windowsa a dokładniej program Grub nie uruchamia się przy starcie ? ...może jest to wina / błąd instalacji linux-a na uefi ...
Marek Skalniak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 02 wrz 2019, 20:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Usuwanie GNU GRUB 2.02 bez usuwania Ubuntu

Post autor: Marek Skalniak »

Ubuntu jest pierwsze na liście. Czas oczekiwania wynosi 10 sekund.

Uruchomiłem Terminal i wpisałem:

Kod: Zaznacz cały

sudo nano /etc/default/grub
Następnie pojawiło się takie okno:

Obrazek

Zmieniłem GRUB_TIMEOUT z 10 na 0. Kliknąłem Ctrl+O i Enter. Pojawił się tekst „Zapisano 33 linie”. W następnej kolejności kliknąłem Ctrl+X i przeniosło mnie do pustego okna w Terminalu.

Wpisałem drugi kod:

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub
Zaczęło się generowanie pliku konfiguracyjnego GRUB-a:

Obrazek

Uruchomiłem komputer ponownie. Pojawił się windowsowy wybór systemu na czarnym tle. Wybrałem Ubuntu 18.04.3 i kliknąłem Enter. Nie załadowało Ubuntu od razu, ale dalej pojawił się GNU GRUB 2.02 oraz odliczanie od 10 sekund.

Obrazek

Co dalej? Co teraz?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Usuwanie GNU GRUB 2.02 bez usuwania Ubuntu

Post autor: kobrawerde »

A czy teraz odlicza jakiś czas do startu systemu np. Ubuntu ?
Ps. faktycznie to nie działa ...nigdy taka opcja nie była mi potrzebna :razz: .... trzeba poszperać w necie konfiguracji GRUB-a
Masz namieszane w systemie mając podwójnego boot-loadera z windowsa i linux-a ... mnie udało się ustawić opcję na 1s najkrócej :
GRUB_TIMEOUT=1 ... jeśli dam 0 (zero) ustawia się 10s :razz:
Może po prostu usuń z systemu Ubuntu program Grub jeśli i tak systemy wybiera windowsowy EasyBCD bootloader ?

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get purge grub-pc
Marek Skalniak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 02 wrz 2019, 20:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Usuwanie GNU GRUB 2.02 bez usuwania Ubuntu

Post autor: Marek Skalniak »

kobrawerde pisze: 04 wrz 2019, 19:31 A czy teraz odlicza jakiś czas do startu systemu np. Ubuntu ?
Odlicza 10 sekund.
kobrawerde pisze: 04 wrz 2019, 19:31 Może po prostu usuń z systemu Ubuntu program Grub jeśli i tak systemy wybiera windowsowy EasyBCD bootloader ?
To wydaje się sensowne, ale co jeśli usunę GRUB'a i Ubuntu nie będzie chciał się włączyć?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Usuwanie GNU GRUB 2.02 bez usuwania Ubuntu

Post autor: kobrawerde »

Jeśli Cię to bardzo denerwuje to bym ...że tak powiem spróbował jednak nie wiem jak windowsowy program EasyBCD identyfikuje linux-a ? czy właśnie nie wykrywa grub-a a nie konkretnego linux-a / ubuntu ? . Teoretycznie potem można by przywrócić z liveCD / usb tylko nie wiem jak u Ciebie i gdzie instalowało grub u mnie standardowo:

Kod: Zaznacz cały

sudo grub-install /dev/sda
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości