Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
pasta29
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 15 lip 2012, 17:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: pasta29 »

Witam zainstalowałem Windows7
/200MB
/70GB windows7
po instalacji reset i instalacja ubuntu 12.04
/boot 200 zaznaczyłem partycję używaną przez windows7
/ 50Gb
/home 30Gb
/reszta 300GB dla plików windows7

Po restarcie brak menu wyboru systemów jak to naprawić :(
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Z twojego opisu trudno zrozumieć co i jak zrobiłeś. Napisz może jeszcze raz, w sposób zrozumiały. Jeżeli nie wiesz jak oznacza się partycje w Windows, jak w Linux, to poczytaj ten temat od początku. Odpowiedź na twoje pytanie pewnie padła. Piszesz: "/boot 200 zaznaczyłem partycję używaną przez windows7" - jak to zrozumieć? Na partycji Windowsa instalujesz Linux? Jeżeli tak, to wysłałeś Windows w niebyt.
pasta29
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 15 lip 2012, 17:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: pasta29 »

Ok
Partycja danych naprawczych zajmuje jakieś 100MB
Więc taką partycję utworzyłem dla windowsa ale 200MB
Przy podziale resztę dysku przy instalowaniu ubuntu
zmieniłem tę partycję 200MB na /boot
czyli całe informacje zostały usunięte :( nie wiem co teraz zrobić.
Możę te 200MB podzielić na 100MB dla /boot a drugie dla windowsa.
co o tym myślicie.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Windows 7 zakłada sobie taką małą partycję o rozmiarze 100 mega, ale jak nie może tego zrobić (gdy np. sam poustawiasz partycje i nie ma już wolnej przestrzeni na dysku) to się bez tego obejdzie. Na /boot linuksa 100 mega wystarczy pod warunkiem, że nie będziesz tam magazynował starych kerneli. Z drugiej strony to po jaką cholerę ci ta partycja /boot potrzebna? Daj sobie z nią spokój. Zrób sobie partycję na główny system plików / np. 20 giga, reszta na /home. Jest też taka możliwość: partycji /home nie twórz w ogóle. Wtedy wszelkie dane takie, jak filmy, muza, foty, dokumenty itp. trzymaj na partycji windowsowej, a w swoim /home zrób sobie tylko linki do folderów. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz miał dostęp do tych danych spod windy i linuksa (pewnie wiesz, że linux potrafi czytać i zapisywać dane na partycji windy, a odwrotnie nie ma lekko).
pasta29
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 15 lip 2012, 17:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: pasta29 »

Ok Jak mam naprawić swój błąd aby przy starcie pokazywało mi 2 systemy ubuntu i windows.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Nie wiem jak naprawić, ale wiem jak instalować. Najpierw instaluj Windows, później Linux. Podczas instalacji linuksa instalator zapyta gdzie ma być zainstalowany GRUB - wskaż /dev/sda. Czy w chwili obecnej Ubuntu Ci startuje i uruchamia się dobrze?
pasta29
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 15 lip 2012, 17:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: pasta29 »

Tak działa dobrze
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Są w tym temacie takie magiczne zaklęcia, które pozwolą sprawdzić czy bootloader windy istnieje. Poszukaj i sprawdź. Możesz też w konsoli (czy jak wolisz w terminalu) wpisać sudo update-grub. To jest polecenie służące do aktualizacji GRUB-a. Może wykryje windę i pozwoli na jej odpalenie. Wydaje mi się jednak, że jak na partycji windy (tej małej) zainstalowałeś linuksa (bo tak rozumiem twoje wcześnejsze posty) to z windy już nic nie będzie. Poczytaj cierpliwie ten temat, albo poczekaj aż ktoś bardziej obeznany pomoże.
Awatar użytkownika
Rafcio
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 12 paź 2011, 06:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Rafcio »

pasta29 pisze:Tak działa dobrze
Jak Ubu... się uruchamia , klepnij w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

fdisk -l
i wklej wynik .

Użyłeś partycji boot Win. do Ubuntu nie potrzebnie , a jeszcze rozwaliłeś sobie pliki startowe Win.
Trzeba się zastanowić czy jest sens naprawiania systemów , które są po świeżej instalacji , czy nowa poprawna instalacja systemów , po uprzednim zabezpieczeniu danych .

http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta ... 11279.html Poradnik Video może się przydać .
Debian Jessie
ikar144
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 08 sie 2012, 21:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: ikar144 »

Witam,

Mam służbowego laptopa z XP a chciałbym zainstalować sobie na niego równolegle Ubuntu.
Już bawię się z systemem odpalanym z Pena i podoba mi się bardzo, ale też wolno chodzi i muli niemiłosiernie - USB 2.0

Pytania mam następujące:

1. Czy da się system zainstalować - w Windowsie muszę mieć na wszystko zgodę administratora? Może być jakaś blokada ??
2. Cz jak zainstaluję Ubuntu to będzie taka instalacja widoczna w sieci komputerowej mojej firm? jak jestem w pracy korzystam koszernie tylko z Windowsa.
3. Czy instalując Ubuntu istnieje możliwość " uszkodzenia" programów w Winowsie?
4. Jak jestem poza siecią firmową to muszę łączyć się przez VPNa jak mam Ubuntu to nie muszę czy tak będzie również jak będę go miał na HD a nie tak jak teraz na penie?
5. Czy widzicie jakieś zagrożenia dla bezp. sieci firmowej itp. - teoretycznie nikt nie zabronił mi instalować Ubuntu?

Jak zauważyliście w pytaniach jestem dość zielonym użytkownikiem dlatego z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: linuxozaurus »

1. Czy da się system zainstalować - w Windowsie muszę mieć na wszystko zgodę administratora? Może być jakaś blokada ??
Tak ale wymaga hasła administratora.
2. Cz jak zainstaluję Ubuntu to będzie taka instalacja widoczna w sieci komputerowej mojej firm? jak jestem w pracy korzystam koszernie tylko z Windowsa.
Tak
3. Czy instalując Ubuntu istnieje możliwość " uszkodzenia" programów w Winowsie?
Nie
4. Jak jestem poza siecią firmową to muszę łączyć się przez VPNa jak mam Ubuntu to nie muszę czy tak będzie również jak będę go miał na HD a nie tak jak teraz na penie?
Tak
5. Czy widzicie jakieś zagrożenia dla bezp. sieci firmowej itp. - teoretycznie nikt nie zabronił mi instalować Ubuntu?
Nie

Ja bym w życiu nie instalowała Ubuntu w Windowsie tylko obok win jak już musisz. lub na pendrive.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
kondziu jah
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 621
Rejestracja: 27 wrz 2010, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: kondziu jah »

linuxozaurus pisze:
1. Czy da się system zainstalować - w Windowsie muszę mieć na wszystko zgodę administratora? Może być jakaś blokada ??
Tak ale wymaga hasła administratora.
Bzdura. Jeśli możesz uruchomic komputer z CD/USB, to bez problemu zainstalujesz jakikolwiek system.
Skrypt pobierający najnowszy sterownik nvidia -> http://adf.ly/Y8HRT
http://adf.ly/Y8HMh -> zaproszenie do dropboksa -> 500MB gratis.
http://adf.ly/?id=5385762 -> zarabiaj na linkowaniu
http://adf.ly/YIOh1 -> UIQ3 is not dead!
blimblak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 09 sie 2012, 14:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: blimblak »

Witam

Jako ze ostatnio duzo dzieje sie w kolo nowego flagowca microsoftu i jego zachlannosci chyba juz pora zerwac z ignoranctwem i przyjzec sie blizej drugiej stornie. Jesli chodzi o swiat linuxa jestem calkowicie zielony. Moje pytania sa takie:

• W tej chwili mam zaistalowanego win7 64 na 2 dyskach polaczonych w biosie w macierz. Ta z kolei jest podzielona na raid 0 (striping) do pracy, i raid 1 (lustro) do backupu. Tego nie chcial bym ruszac. Mam tez stary dysk 300Mb, na ktorym to moglbym postawic Ubutu. Czy napotkam jakies problemy z macierza podczas instalacji? Raczej nie usmiecha mi sie instalowanie od nowa win7, ktory uzywam do pracy (nie mam na to czasu po prostu), jak i danych.

• Z tego co czytalem w poradniku nie powinno byc problemu, bo ingerowal bede tylko w dysk dodatkowy (300 Mb). Inna sprawa, jak bedzie sie zachowywal GRUB. To znaczy chcialbym, aby znajdowal sie na dysku ubutowym, ktory to rozumiem, ze powinienem ustwic w biosie jako bootojacy, a nie macierz jak w tej chwili, czy tak? Czy na cos powinienem zwrocic uwage podczas instalcji?

• I ostatnia sprawa, mam w kompie 8Gb Ramu, w poradniku cos wyczytalem ze przy 4 i wiecej Gb RAMu nie potrzeba partycji swapowej, czy tak? Czy lepiej ja zrobic? Generalnie jak podzielic te 300Gb na dysku zeby bylo jak najefektywniej i zeby nic sie nie stalo macierzy.

Byc moze podobnie pytanie padlo juz wczesniej, ale jest tu naprawde mase materialu do przeczytania na tak jak mi sie wydaje dosyc blachy temat jak partycjonowanie, wiec prosze o wyrozumialosc :)

Pozdrawiam i dzieki za pomoc
Awatar użytkownika
kondziu jah
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 621
Rejestracja: 27 wrz 2010, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: kondziu jah »

Różne pltki i mity o SWAPie powstały, ale przecież nie zbiedniejesz, jak ustawisz chociażby 200MB dla partycji wymiany (swap) ;)
Zgodnie z tym co przeczytałeś, ustaw dysk 300GB jako startowy. Instalując system zwróć uwagę, by wybrac ręczy podział na partycje. Na partycję główną wystarcz przyznaczyć 20-30Gb, resztę miejsca przeznacz na /home. W tym samym miejscu trzeba będzie wybrać miejsce instalacji programu rozruchowego GRUB - powinieneś ustawić tam dysk 300GB.
Skrypt pobierający najnowszy sterownik nvidia -> http://adf.ly/Y8HRT
http://adf.ly/Y8HMh -> zaproszenie do dropboksa -> 500MB gratis.
http://adf.ly/?id=5385762 -> zarabiaj na linkowaniu
http://adf.ly/YIOh1 -> UIQ3 is not dead!
Cieniek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 109
Rejestracja: 14 cze 2007, 20:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Cieniek »

linuxozaurus pisze:
2. Cz jak zainstaluję Ubuntu to będzie taka instalacja widoczna w sieci komputerowej mojej firm? jak jestem w pracy korzystam koszernie tylko z Windowsa.
Tak
Jeśli to będzie osobna partycja lub jeszcze lepiej osobny fizyczny nośnik to praktycznie nie, dopóki tego systemu, podłączonego do firmowej sieci, nie uruchomisz.
kkea167
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 07 wrz 2012, 11:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: kkea167 »

Elo ludzie. Mam czysty dysk 750 GB, wklepuje w niego Windowsa 7 z 2 partycjami po 50gb i 100gb reszty nie przydzielam, odpalam liveCD i z tego nieprzydzielonego miejsca przy pomocy gpparted robię partycje pod Ubuntu? Zadziała to tak?
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: mistrz1 »

kkea167 pisze:Elo ludzie. Mam czysty dysk 750 GB, wklepuje w niego Windowsa 7 z 2 partycjami po 50gb i 100gb reszty nie przydzielam, odpalam liveCD i z tego nieprzydzielonego miejsca przy pomocy gpparted robię partycje pod Ubuntu? Zadziała to tak?
Tak
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
fazimodo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 08 wrz 2012, 11:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: fazimodo »

Przy odpaleniu kompa nie mam do wyboru systemów operacyjnych, chciałem przywrócić GRUB'a, ale po wpisaniu
sudo fdisk -l
pojawia mi się tylko jedno urządzenie rozruchowe. Zamontowałem to urządzenie komendą
sudo mount /dev/sdb1 /mnt
, ale w konsoli nie było żadnej reakcji.
Awatar użytkownika
kondziu jah
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 621
Rejestracja: 27 wrz 2010, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: kondziu jah »

Nie było reakcji, znaczy nie przeszło do nowej linii? Czy przeszło do nowej linii bez komunikatów? Jeśli to drugie, to poprawnie zamontowano ;)

Opisz dokładnie całą sytuację, bo na razie wiadomo tylko tyle, że coś gdzieś było, ale się zmyło.
Skrypt pobierający najnowszy sterownik nvidia -> http://adf.ly/Y8HRT
http://adf.ly/Y8HMh -> zaproszenie do dropboksa -> 500MB gratis.
http://adf.ly/?id=5385762 -> zarabiaj na linkowaniu
http://adf.ly/YIOh1 -> UIQ3 is not dead!
fazimodo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 08 wrz 2012, 11:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: fazimodo »

kondziu jah pisze:Nie było reakcji, znaczy nie przeszło do nowej linii? Czy przeszło do nowej linii bez komunikatów? Jeśli to drugie, to poprawnie zamontowano ;)

Opisz dokładnie całą sytuację, bo na razie wiadomo tylko tyle, że coś gdzieś było, ale się zmyło.
Przeszło i możliwe ze zamontowano. Ale nie pomogło i tak. Dalej nie ma wyboru
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 108 gości