Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
Any Key
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 21 lut 2009, 21:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Any Key »

Dzięki Dwimenor za objaśnienie sprawy.

Bear 7 sorki za kłopoty, następnym razem będę się bardziej starał przeszukiwać Tematy.


Tylko teraz mam takie jeszcze jedno pytanko. Czy jak teraz zacznę instalacje WinXP to czy instalator wykryje mi cały dysk, który ma w tej chwili format ext4 czy będzie miał z tym jakieś problemy, jeżeli tak, to co ja mogę z tym zrobić ?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Nie zainstalujesz Windowsa na ext4. Musisz dla niego utworzyć partycję sformatowaną na NTFS. Windows nie potrafi czytać danych na ext4.
Awatar użytkownika
Any Key
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 21 lut 2009, 21:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Any Key »

czy instalator wykryje mi cały dysk, który ma w tej chwili format ext4
Podkreślę tu słowa instalator i dysk
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Instalator wykryje dysk (nawet ten podkreślony) ;-)
KlockiLego
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 25 mar 2013, 11:53

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: KlockiLego »

Nikt nie jest w stanie mi pomóc w rozwiązaniu problemu?

[spoiler]
Dzień dobry,

Potrzebuje pomocy z racji tego, że nigdy tej operacji nie wykonywałem. To co udało mi się przeczytać, nie odpowiada na moje wszystkie pytania.

Dwa nowe dyski. OCZ Vertex 128GB i Kingstone V300 60GB.

Mam zamiar zrobić coś takiego:

OCZ Vertex - Windows 7 -> jedna partycja -> C-> na system + jeden użytkownik.

Da się zainstalować Win 7 bez użytkownika (TUX)?
Gdzie jest katalog administratora?
To co instaluje zapisuje się na koncie admina czy TUXa?

Kingstone V300 - Ubuntu ->/root - wiadomo + jeden użytkownik - /home/TUX

Jak to zrobić.
W jakiej kolejności instalować?
Czy w takiej sytuacji potrzebny jest GRUB? Jak tak, to jak i kiedy go instalować?
Nie ukrywam, chętnie zastąpiłbym go "Boot option" wywoływaną klawiszem F7.

Chciałbym, żeby dyski działały po prostu niezależnie od siebie i systemy również. Proszę o pomoc.

http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z1 ... jpg?screen

Pozdrawiam
[/spoiler]
przemm87
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 10 sie 2009, 20:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: przemm87 »

Witam,

Mam następujący problem:

Podzieliłem dysk za pomocą gparted, zrobiłem partycję na windowsa 7 i na ubuntu 12.04, zainstalowałem windowsa a później próbowałem równolegle zainstalować ubuntu, i pojawił się problem ubuntu nie widzi zainstalowanego windowsa. Później za pomocą ubuntu podzieliłem dysk na nowo i zainstalowałem ubuntu, po ponownym uruchomieniu komputer nie startuje, wygląda na to ze nie widzi dysku twardego. w Biosie w opcjach botowania nie można wybrać dysku. Laptop to Asus A55A. czy macie może jakiś pomysł jak to rozwiązać ?
J-24
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2013, 10:19
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Partycjonowanie dysku

Post autor: J-24 »

Zainstalowałem Przyjaznego Puchacza, obok pc-dosa i win XP. W gparted założyłem stosowne partycje, sformatowałem i zmontowałem. O dziwo instalator się wyłożył, bo w czasie instalacji nie pozwoliłem mu kopać w stworzonych wcześniej partycjach. Po prostu nie mógł zakończyć działania w końcowym etapie instalacji. Wróciłem do punku wejścia i załączyłem instalatora ponownie. Pozwoliłem mu na od-montowanie partycji i postępowałem zgodnie z poleceniami. System się załadował do końca i działa poprawnie. Sprawdziłem w gparted różnice:
1 instalator sformatował katalog główny wraz z etykietą nadaną wcześniej
2 po co w gparted jest system plików linuks-swap, skoro instalator zostawia praktycznie wolne miejsce na dysku i tworzy tzw. partycję wymiany, bez systemu plików i niewiadomego pochodzenia. Gparted widzi tą partycję jako błędną. Gparted jest programem linuksowym, więc jakiś programista popełnia kardynalne błędy, albo ja nie wiem o co chodzi.

Moje zasadnicze pytania są trochę inne choć na wcześniejsze też chciałbym znać odpowiedź :
1 Co to jest super administrator i dlaczego muszę mu tworzyć jakieś super hasło. Jak się to tworzy i jak do tego loguje.
2 Jak w prosty i przejrzysty sposób nadać etykietę do katalogu /,. Denerwuje mnie domyślanie się po rozmiarze co to za dysk.


//bear7: Wątek połączony.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Partycjonowanie dysku

Post autor: rom »

Super user, inaczej administrator lub root, może wszystko od instalowania programów po kasowanie plików kluczowych dla systemu. Domyślnie w Ubuntu, użytkownik posiada prawa administratora, czyli po podaniu hasła może prawie zawsze robić to samo, co admin bez potrzeby logowania się na konto root. Nie potrzeba tworzyć dodatkowego konta root, które już istnieje ale logowanie na jego konto w trybie graficznym jest domyślnie wyłączone.

Etykietę do katalogu / można dodać po odmontowaniu danej partycji. Nie zrobisz tego z poziomu systemu. uruchom Live CD i tam bez problemu to zmienisz.

Gparted widzi swap jako uszkodzony jeśli użytkownik korzysta z szyfrowania home. Swap też jest szyfrowany ze względów bezpieczeństwa. Użycie swap można sprawdzić wpisując w terminalu

Kod: Zaznacz cały

swapon -s
Przy szyfrowaniu wynik wygląda mniej więcej tak

Kod: Zaznacz cały

Filename				Type		Size	Used	Priority
/dev/mapper/cryptswap1                  partition	4257220	0	-1
Jeśli nic nie szyfrujesz, to możliwe, że z partycją jest coś nie tak.
także = też
tak że = więc
J-24
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2013, 10:19
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Partycjonowanie dysku

Post autor: J-24 »

Po kolei - czytałem wcześniej poradniki z live cd jak przygotować dysk do instalacji Ubuntu. Po uruchomieniu próbnego systemu odpaliłem gparted i założyłem partycje Linuksa. Po skończeniu procesu partycjonowania gparted pokazał 0 błędów. To dlaczego instalator żądał pozwolenia na od-montowanie partycji?. Różnica w postępowaniu wcześniejszym a komendami instalatora polegała tylko na opisach partycji wymiany;
Rodzaj - logiczna - bez zmian
Rozmiar - bez zmian - naciskam tylko na +
Lokalizacja - początek - bez zmian
Użyj jako - przestrzeń wymiany- a było - Linux-swap
Punkt montowania - puste miejsce - tego punktu chyba nie było, a jak był to tak samo.
Jeżeli zrobiłem to jak wyżej to gdzie błąd.
Gparted zaraz po zainstalowaniu systemu ściągnąłem z centrum oprogramowania i z ciekawości sprawdziłem jak instalator wyrzeźbił dysk.
Nic fizycznie nie szyfrowałem, poza hasłem do zalogowania.
Z tym rootem wyszedł problem gdy się okazało, że gparted po zainstalowaniu systemu nic nie może zrobić, więc ściągnąłem KDE partition manager i chciałem go odpalić. System zażądał hasła- podałem - druga komenda - musisz być zalogowany jako super administrator aby używać tego programu. A więc przeciwnie do tego co mówisz !.
Proponujesz ponownie odpalić instalatora i z live CD, gpartem nadać etykietę, ale czy wtedy mój system będzie prawidłowo zamontowany -
bo jeżeli tak, to po kiego podczas instalowania systemu proces partycjonowania podzielono na dwie części - informatycy nie mieli co
robić ?.
Przepraszam, że jestem tak dociekliwy, ale lubię rozumieć co robię !!!.
Awatar użytkownika
123wilk
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 100
Rejestracja: 09 kwie 2010, 18:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Partycjonowanie dysku

Post autor: 123wilk »

Niezły burdel zrobiłeś. Heh

Jak masz więcej niż 1 GB ramu to SWAP - czy też partycja wymiany - to to samo jest zbyteczny. To tak jakby windowsowy plik stronicowania. Proszę link do poradnika, bardzo dobry na początek, http://ubuntuone.com/4XQFFQuYv4GilPikkoiF07 nie pytaj lecz czytaj faq, też miałem z tym problem kiedyś, jednak teraz zanim zadam pytanie czytam faq to pomaga
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Partycjonowanie dysku

Post autor: ethanak »

123wilk pisze:Niezły burdel zrobiłeś. Heh

Jak masz więcej niż 1 GB ramu
a weź się naucz czytać, a przynajmniej wątki w których odpowiadasz
to SWAP - czy też partycja wymiany - to to samo jest zbyteczny.
dodaj: według mojego rozeznania.
J-24
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2013, 10:19
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Partycjonowanie dysku

Post autor: J-24 »

Panie 123wilk, jeżeli zrobiłem burdel, to jakim cudem Ubuntu chodzi bez problemów z trzema niezależnymi systemami operacyjnymi ??, no chyba, że to burdelowy system!!.
Primo - czytałem przed instalacją, właśnie ten poradnik o którym piszesz.
Sekundo - ten poradnik jest do wersji .com a nie .PL.
P.s.
nie pytaj lecz czytaj - ja używam innego truizmu - kto pyta nie błądzi.
Awatar użytkownika
123wilk
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 100
Rejestracja: 09 kwie 2010, 18:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Partycjonowanie dysku

Post autor: 123wilk »

Burdel w sensie że ten pierwszy post jest dość chaotyczny.
Wersja pl w instalacji nierożni się od wersji com.
http://www.ubuntu-pomoc.org/instalacja- ... nie-dysku/
A google nie grzeszy. :-D
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Partycjonowanie dysku

Post autor: rom »

Przestrzeń wymiany to swap, a linux-swap jego system plików, który wybiera się automatycznie bo nie ma innej możliwości wyboru. Masz, rację że nazewnictwo może być mylące.
Punkt montowania dla swap - wskazuje się którąś partycję.

Gparted nic nie zrobi z partycją, jeśli jest ona zamontowana. Prawy klik - odmontuj. Nie da się odmontować partycji, która jest w danej chwili używana przez uruchomiony system, czyli zazwyczaj /, /home. Dlatego to Live CD... Dla innych partycji (na przykład przeznaczonej na dane) zmienisz nazwę z poziomu używanego systemu.
Dodanie etykiety nie powoduje formatowania. Ale wymaga odmontowania, chociaż to tylko "głupia" zmiana nazwy.
Gparted nigdy nie sprawiał mi problemów. Dlatego nie znam innych programów do partycjonowania. Klikam Gparted w menu, podaję hasło i działa. Nigdy nie dodawałem etykiet w czasie instalacji, więc nie wiem jak się zachowuje program w takiej sytuacji. Jednak mało prawdopodobne by taki błąd jaki opisujesz utrzymał się niezauważony przez tyle lat.

Przydałoby się poznać zrzut ekranu z twojego Gparted, zawartość pliku /etc/fstab oraz wynik polecenia swapon -s
także = też
tak że = więc
J-24
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2013, 10:19
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Partycjonowanie dysku

Post autor: J-24 »

Do tej pory pracowałem tylko pod Dosem i Windą. Nie znam komend Linuksowych i dopóki się tego nie nauczę nie chce używać terminala. Myślałem o tym twoim szyfrowaniu i przypomniało mi się, że podczas instalowania uaktywniłem opcję szyfrowania katalogu użytkownika !. Może dlatego ten błąd w swapie.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Partycjonowanie dysku

Post autor: rom »

W takim razie to nie błąd. Po prostu Gparted nie rozpoznaje poprawnie szyfrowanego swapa. Skoro boisz się używać terminala (słuszna jest obawa przed kopiowaniem z Internetu nieznanych poleceń), to zajrzyj do pliku /proc/swaps. Jest w nim zapisany rozmiar swap i jego aktualne użycie. Dla porównania u mnie wygląda to tak:

Kod: Zaznacz cały

Filename				type		Size	Used	Priority
/dev/dm-0                 partition	4257220	0	-1
także = też
tak że = więc
J-24
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2013, 10:19
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Partycjonowanie dysku

Post autor: J-24 »

Dla porównania u mnie podobnie, ale nie mogę przenieś obrazu bezpośrednio do postu - Wasz portal wadliwie działa.
http://files.tinypic.pl/i/00369/uhhov2ufyffh.png
http://files.tinypic.pl/i/00369/vi6qvspepgub.png
a więc można zamknąć temat błędu. Teraz spróbuje nadać tą etykietę, ale to trochę potrwa.

-- 18 kwi 2013, o 23:26 --

Dodałem etykietę do katalogu głównego z poziomu live CD i zapisała się. Wszystkie systemy odpalają się. Gparted z poziomu Ubuntu też widzi tą etykietę, a system jej nie widzi. dalej pokazuje katalog root jako system plików. I co dalej.
qF3r
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 23 kwie 2009, 20:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: qF3r »

Witam, po długiej przerwie z linuxem postanowiłem zainstalować najnowsze ubuntu 64 na moim laptopie obok preinstalowanego Windows 7.

Podział dysku wygląda tak: http://i.imgur.com/g4nVHDh.jpg
3 GB ram

W takiej sytuacji zdaje się trzeba przed instalacją wykroić i podzielić przy pomocy gparted miejsce z którejś partycji dla linuxa. Planuje zrobić to na E:

Rzecz w tym, że dawno tego nie robiłem i nie wiem jaki układ/kolejność i rozmiary partycji będą najlepsze.

//bear7: Niedopuszczalny rozmiar grafiki - szczegóły w regulaminie forum.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: linuxozaurus »

Zakładam ,ze na partycji E (logiczna) nie masz nic ważnego i jest w całości pod Linuxa.

Usuń ją
Wydziel SWAP tyle co RAM.
20 GB dla systemu reszta to wielkie home czyli pliki użytkownika.

Użyj ReiserFS lub EXT4.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Dominbik »

"Użyj ReiserFS" - oczywiście użyj EXT4. To taki żarcik ze strony linuxozaurus ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości