Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
TrueVanDal
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 13 sie 2007, 12:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak

Post autor: TrueVanDal »

zaqwaert pisze:Witam.

Zamierzam zainstalować na swoim laptopie Windowsa XP i Ubuntu 7.05. Nie wiem jednak jak rozplanować partycje na swoim 40GB dysku. Ile miejsca powinienem przeznaczyć na Ubuntu i jaki system plików zastosować? Mam 512MB RAMu, więc jaki Swap powinienem dać? Chciałbym zaznaczyć, że będę głównie korzystał z Windowsa, ale czasem dla odmiany włączę sobie Linuksa. Na Windowsie będę miał mnóstwo programów i gier, a na Ubuntu raczej minimalną ich ilość (ale te najważniejsze sobie zainstaluję - Kadu, jakieś przeglądarki, odtwarzacze itp.). Dla Windowsa planuję zrobić dwie partycje - jedną mniejszą na system i programy (~10GB) i większą na gry, filmy i inne dane (~20GB). Czy Ubuntu ma jakieś problemy z partycjami na NTFS? Z góry dzięki za odpowiedzi.

PS. Na jakim systemie Enemy Territory jest wydajniejsze?
U mnie na moim 40GB Ubuntu siedzi na 5GB, SWAP ma około 500MB a /home jakieś 1.5GB. Wiem podział badziewny ale spowodowane to było/jest tym że swego czasu podzieliłem tak dysk tylko dla testów specjalnie dla Linuxa, nie sądziłem że mi się spodoba. Jak nie trudno zauważyć około 7.5GB to partycje linuksowe a reszta to Winda i jakieś śmieci (niestety przydatne śmieci). Teraz nowy podział poczynię dopiero na nowym dysku ale chyba nie prędko go kupię ;). Jeżeli chodzi o miejsce dla systemu to na tych 5GB Ubuntu się mieści i jeszcze jest nieco miejsca na programiki ;).

Co do ilości SWAPA to nie wiem, ja mam 1GB ramu i te 500MB pliku wymiany. Osobiście wydaje mi się że to wystarczająca ilość nawet jak na 512MB ramu ale to zależy co będziesz robił. Ja np. nie gram w gry na Linuxie tylko słucham muzy, oglądam filmy, siedzę w necie i takie bajery, czasem Gimp, czasem OpenOffice. Jeszcze nigdy nie widziałem żeby w ogóle SWAP był wykorzystywany u mnie (Monitor systemu ciągle pokazuje ze wykorzystuje 0 MB SWAP'a ;) ). Co do systemów plików to osobiście stosowałem 2: ext3 oraz XFS, w zasadzie nie widzę większej różnicy z tym że XFS nie współpracuje dobrze (wcale?) z bootloaderem GRUB (domyślnie zainstaluje się w takim razie Lilo).

Ubuntu radzi sobie teraz z partycjami NTFS bez jakiegoś problemu. Domyślnie takie partycje zostaną zamontowane do odczytu i będzie można z nich skorzystać. Żeby coś na nich zapisać trzeba doinstalować sterownik NTFS3G (obecnie jest to wersja stabilna więc nie powinna powodować jakichkolwiek problemów, tak więc zarówno Winda jak i Ubuntu mogą z takiej partycji korzystać bez problemów). Jest nawet taki mały programik (chyba ntfs-config ale głowy nie dam...dawno instalowałem a teraz siedzę na WinXP :bag: ) który graficznie pozwala włączyć i wyłączyć zapis na partycjach NTFS. Myślę więc że jeżeli chciałbyś zrobić sobie jakąś partycję wspólną dla obu systemów to spokojnie może ona być na NTFS'ie.

Co do ET to Ci nie poradzę :P (jak pisałem nie gram na Linuxie). Pozdro.
zaqwaert
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 15 sie 2007, 13:55

Post autor: zaqwaert »

Wzorowałem się na Twoim rozplanowaniu i wymyśliłem coś takiego:

11,5GB - C: (NTFS) - Windows XP i programy
4,5GB - / (ext3)
1,5GB - /home (ext3)
512MB - SWAP
19,2GB - D: (NTFS) - magazyn dla obu systemów, czyli dokumenty, gry, filmy, muzyka itp. :)

Co sądzicie o tym podziale? Będzie dobry? Nie chcę, żeby pewnego dnia zaskoczył mnie błąd "Brak miejsca na dysku" przy normalnym korzystaniu z komputera, a więcej jak 6,5GB na Ubuntu dawać bym nie chciał. :E

PS. Czemu sporo osób zaleca stworzenie oddzielnej partycji na /boot? Czy to rzeczywiście ma sens?
lookash
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 05 sie 2007, 13:52

Post autor: lookash »

Witam,
zaqwaert, ostatnio borykałem się z podobnym problemem jak Ty .
- 1,5GB - /home - troche mało , chyba ,że tak jak napisałeś będziesz w większości siedział na Windowsie to powinno wystarczyć.
- 19,2GB - D: (NTFS) - osobiście do "magazynu" użyłbym FAT32 , jest szybszy i bez żadnych dodatkowych konfiguracji obsłużysz go na Ubuntu.

Co do oddzielnej partycji /boot , to miałem pewne problemy po instalacji . Wkońcu usunąłem ją i teraz wszystko działa dobrze . Myśle ,że dla poczatkującego użytkowinia jest on zbędna.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Suchy224
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 07 sie 2007, 23:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Kontakt:

Post autor: Suchy224 »

Nie radze instalować systemu na NTFS a drugiej partycji robić FAT 32 niby się nie gryzie ale niektóre programy z dysku FAT bedą chodzić wolniej.
Awatar użytkownika
TrueVanDal
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 13 sie 2007, 12:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak

Post autor: TrueVanDal »

Suchy224 pisze:Nie radze instalować systemu na NTFS a drugiej partycji robić FAT 32 niby się nie gryzie ale niektóre programy z dysku FAT bedą chodzić wolniej.
Tzn. rozumiem że nie polecasz instalować na NTFS'ie Windowsa bo nikt tutaj nie proponuje instalki Ubuntu na NTFS'ie ;). To tak żeby nie było niedomówień ;).

Co do /boot to sam nie mam oddzielnej partycji na niego i jakoś żyję ;).
Awatar użytkownika
Suchy224
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 07 sie 2007, 23:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Kontakt:

Post autor: Suchy224 »

No mówi o windowsie. Na temat linuxa się nie wypowiadam bo wogóle się nie znam :) Mi partycje automatem utworzyło :)
Awatar użytkownika
Biotrek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 192
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Post autor: Biotrek »

TrueVanDal pisze:
Suchy224 pisze:Nie radze instalować systemu na NTFS a drugiej partycji robić FAT 32 niby się nie gryzie ale niektóre programy z dysku FAT bedą chodzić wolniej.
Tzn. rozumiem że nie polecasz instalować na NTFS'ie Windowsa bo nikt tutaj nie proponuje instalki Ubuntu na NTFS'ie ]

On mówi w tej chwili o windowsie :)
Może i kiedyś postawienie fat32 było rozsądne z uwagi na problemy w ubuntu z odczytem i zapisem w NTFS, lecz teraz używanie fata to czysty idiotyzm, że tak się wyrażę. U mnie wygląda to tak:

NTFS - 10.74 GB (XP)
EXT3 - 6.56 GB (ubuntu)
SWAP - 486.31 MB
NTFS - 38.11 GB (dane)

Jak zbraknie miejsca dla pingwina to dodam partycję i będzie ok, a tak ubuntu świetnie sobie radzi z zapisem i odczytem NTFS'a, 0 problemów.
"Demokracja to rządy hien nad osłami" - Arystoteles
Piotrek Płatek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 18 maja 2007, 15:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: Piotrek Płatek »

witam, jak podzielić dysk 160 Gb na ubuntu ?
mam tam 121 GB partycje ntfs, którą muszę zachować, a jak podzielić resztę ?
Awatar użytkownika
sir12adi
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 06 sie 2007, 15:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: sir12adi »

Piotrek Płatek, a ile ramu? Daj sobie 10 GB na '/', maksymalnie 1GB na swap, reszta na /home. W tym temacie na pewno znalazłbyś odpowiedź ;-)
"Things should be simple as possible, but not simpler." - Albert Einstein(1879-1955) Linux #452855 Ubuntu #17055
Awatar użytkownika
TrueVanDal
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 13 sie 2007, 12:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak

Post autor: TrueVanDal »

Ja też nie mam problemów z partycjami NTFS pod Linuxem a korzystam już od dłuższego czasu. Oczywiście każdy zrobi jak zechce, nikogo nie zmuszam ;).
Awatar użytkownika
dan.
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 07 wrz 2007, 20:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Windows i linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: dan. »

Witam,
piszę z takim zapytaniem, niejasnością..
mam w laptopie dysk 120gb, dysk C ma 106gb, a ukryta partycja preload ok. 5gb.
w GParted mam oznaczenia tych partycji odpowiednio sda1 i sda2. (preload jest na końcu dysku.)

chcę zainstalować Ubuntu, poprzez wycięcie 26gb z partycji sda1.
a z otrzymanego miejsca utworzyć 3 partycje pod linuksa, tj.
/ ok.10gb
/home ok.15gb
swap ok.512mb (mam 1024mb ramu, a w planach 3072mb.)

i stąd moje pytania:
czy kolejność ich utworzenia jest obojętna?
czy takie przycinanie partycji programem GParted spod LiveCD jest bezpieczne? (mam 70% wolnej przestrzeni na C, a dysk zdefragmentowany, więc, teoretycznie, na końcu raczej nic ważnego się nie znajduje..)
w jaki sposób tworzyć te partycje? tzn. jako primary ustawić /.. a /home i swap w partycji extended?
Awatar użytkownika
kazislav
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 10 paź 2007, 13:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Windows i linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: kazislav »

Witam,
Ja natomiast mam następujące pytanie. Po wielu dniach namysłu postanowiłem zostawić dla XP 10 GB a reszta dla Ubu.
Mam zamiar podzielić dysk tak:
ext3 - 10 GB - /
ext3 - 6 GB - /home
ext3 - 50 GB - /muza
swap - 512 MB
ntfs - 10 GB - windows

I w związku z tym mam pytanie czy na home wystarczy mi te 6 GB jeżeli wszystkie większe pliki (muzyka,filmy,download) będę trzymał na /muza? Z tego co się orientuję to w /home raczej trzymane są przeróżne ustawienia konfiguracyjne itp. Więc czy starczy?
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Windows i linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: k2cl »

Cóż, to od Twoich preferencji zależy, czy to Ci wystarczy. Mój /home bez filmów i muzyki to około 1 gb. "/" to ok. 3gb... Oczywiście, w przypadku instalacji rozbudowanego oprogramowania druga z wymienionych partycji może zajmować duuuużo więcej miejsca, ale na /home zasadniczo przetrzymywane są tylko konfigi oraz pliki użytkownika.
Awatar użytkownika
Ruri
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 532
Rejestracja: 13 wrz 2006, 21:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Windows i linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Ruri »

Starczy, tylko proponuję muzykę podmontować w /media/Muza bedzie wygodniej i "zgodnie z przepisami" ;)

edit: Na home standardowo siedzą aplikacje instalowane przez wine jak też np wirtualne obrazy Virtualbox. Ale mozna to ew obejść symlinkami.
Awatar użytkownika
kazislav
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 10 paź 2007, 13:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Windows i linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: kazislav »

Ruri pisze:Starczy, tylko proponuję muzykę podmontować w /media/Muza bedzie wygodniej i "zgodnie z przepisami" ;)
Wiem, Wiem :) Już wspominałeś wcześniej :)

Ruri - no własnie wydawało mi się ze gdzieś to czytałem.
Sambard
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2008, 18:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Post autor: Sambard »

Witam,
Chce zainstalować Ubuntu, ale potrzebuje pomocy przy partycjach, bo jestem w tym tak zielony ze aż seledynowy :razz:. Mam dysk 160GB i być może wykombinuje jeszcze 80GB w kieszeni. Mógłby ktoś pomóc mi w tym? Z góry dziękuję.

EDIT:
Nikt nie pomógł wiec sam coś wymyśliłem ale nie mogę sie zdecydować która możliwość jest lepsza wiec liczę na wasza pomoc

1.
80GB:
hda1 - 60GB - WinXP + programy [fat32]
hda2 - 7GB - / [ext3]
hda3 - 3GB - /home [ext3]
hda4 - 100MB - /boot [ext2]
hda5 - 1GB - swap
hda6 - reszta - / drugie Ubuntu (na czymś trzeba sie uczyć :razz:) [ext3]
hda7 - 100MB - /boot drugiego Ubuntu [ext2]
160GB:
caly na pliki [ext3]

2.
80GB
hda1 - 7GB - / [ext3]
hda2 - 3GB - /home [ext3]
hda3 - 100MB - /boot [ext2]
hda4 - 1GB - swap
hda5 - 9GB - / drugie Ubuntu (na czymś trzeba sie uczyć :razz:) [ext3]
hda6 - 100MB - /boot drugiego Ubuntu [ext2]
hda7 - reszta - pliki [ext3]
160GB
hdb1 - 60GB - WinXP [fat32]
hdb2 - 100GB - pliki [ext3]
Awatar użytkownika
Biotrek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 192
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Windows i linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Biotrek »

Ja widzę to tak:
Zapomnij o fat32 i ext2 - taka dobra rada :)

===> 1 opcja <===
80GB
[ext3] hda1 - 7 GB - /
[ext3] hda2 - 3 GB - /home
[ext3] hda3 - 300 MB - /boot
[swap]hda4 - 512 Mb - swap
[ext3] hda5 - 9 GB - / drugie Ubuntu (na czymś trzeba sie uczyć ) /A może tak Debianik? :)
[ext3] hda6 - reszta - pliki
160GB
[NTFS] hdb1 - 60GB - WinXP
[ext3] hdb2 - 100GB - pliki

===> 2 opcja <===
80GB
[xfs] hda1 - 7 GB - /
[xfs] hda2 - 3 GB - /home
[ext3] hda3 - 300 MB - /boot
[swap] hda4 - 512 Mb - swap
[xfs] hda5 - 9 GB - / drugie Ubuntu (na czymś trzeba sie uczyć ) /A może tak Debianik? :)
[xfs] hda6 - reszta - pliki
160GB
[NTFS] hdb1 - 60GB - WinXP
[xfs] hdb2 - 100GB - pliki

Sam zdecyduj co wybrać, choć jeśli masz duże zaniki prądu to nie polecam xfs bo jest podatne na to :)
Sam używam od jakiegoś czasu i sprawuje się bardzo dobrze.
"Demokracja to rządy hien nad osłami" - Arystoteles
Sambard
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2008, 18:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Windows i linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Sambard »

Dzieki ale jeszcze dwa pytania:
czy winda czyta te systemy plikow? bo cos czytalem ze nie bardzo chociaz nie jestem pewien ;p
A linux bedzie widzial partycje z Windowsem? bo NTFS jest...
Awatar użytkownika
Biotrek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 192
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Windows i linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Biotrek »

Fat32 to tylko na pendrive się nadaje.
NTFS jest znacznie lepszym systemem plików niż Fat32 a Linux radzi sobie z nim równie dobrze jak jak z poprzednikiem. Do tego można dorzucić paczkę NTFS-3G (umożliwia zapis na NTFS-y) i wuala :)

PS.
Czy pod windą odczytasz ext3? Na pewno po użyciu zewnętrznej aplikacji, a jak z XFS to nie wiem. Nigdy nie potrzebowałem zaglądać spod windy na linuksa bo i po co.
"Demokracja to rządy hien nad osłami" - Arystoteles
moi
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2008, 19:01
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 8.04

Odp: Windows i linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: moi »

hej
chciałabym zainstalować ubuntu na laptopie - w tej chwili mam dysk C:/ jakieś 143 GB i ukrytą partycję ok 5 GB, w związku z tym mam pytanie czy ukryta partycja może zostać na końcu dysku i czy ewentualny podział mógłby wyglądać tak:

hda1 - WinXP - 10 GB
hda2 - boot - 100 MB
hda3 - /. - 10 GB
hda4 - /home - 25 GB
hda5 - swap -512 MB
hda6 - dane(win +ubu) reszta
hda7 - preloaded - 5,5 GB

win na NTFS 9oprócz Preloaded- Fat32), ubu na ext3
czy to będzie w ogóle działać??:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 121 gości