Brak możliwości wydruku PDF

Przeglądarki, poczta, pakiety biurowe, prezentacje itd.
Arnot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 20 wrz 2008, 18:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04

Brak możliwości wydruku PDF

Post autor: Arnot »

Witam,

Na wstępie - dopiero zaczynam współpracę z linuxem, dlatego proszę o wyrozumiałość :)

Nie mogę wydrukować żadnego pliku pdf. Pliki tekstowe drukuje bez problemu. Co dziwne.. udawało się drukować zaraz po instalce systemu, ale po którymś uruchomieniu linux zmienił zdanie i nie chce współpracować.

Drukarka: HP Deskjet Ink Advantage k209a

Komunikat jaki gdzieś udało mi się wyciągnąć (nie bardzo wiem skąd - szukałem pomocy już i niestety nie dałem rady): "/usr/lib/cups/filter/pdftoraster failed"

Będę wdzięczny za pomoc.
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Brak możliwości wydruku PDF

Post autor: JerryG »

Uzywasz Okulara do przegladania dokumentow .pdf ??

Jesli tak, to zmien sobie np. na Foxit czy jak masz zainstalowanego Gimpa z pod niego zobacz czy drukuje pdf-a.
Walczylem ostatnio z drukarka nie potrzebnie, bo u mnie winnym byl tylko Okular.
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Brak możliwości wydruku PDF

Post autor: simon532 »

Jeżeli nie masz możliwości drukowania do pdf-u to sprawdź czy masz zainstalowany cups-pdf.
W przypadku negatywnym zainstaluj:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install cups cups-pdf
Następnie restart cups

Kod: Zaznacz cały

sudo /etc/init.d/cups restart
Zarządzać drukarką możesz poprzez przeglądarkę. W pole adresu wpisz:
http://localhost:631/

Może jeszcze ten wątek Ci pomoże:
http://sigvatr.jogger.pl/2009/04/06/cup ... ji-ubuntu/
Arnot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 20 wrz 2008, 18:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04

Re: Brak możliwości wydruku PDF

Post autor: Arnot »

Okulara nie używam i nie używałem.
Miałem xpdf.

Gimp faktycznie otwierał i drukował, ale była straszna jakość drukowanego tekstu.

Na chwilę obecną udało mi się coś przeforsować w adobe readerze - wydruk jako obraz.. - wychodzi z polską czcionką (bez wydruku jako obraz drukuje bez polskiej czcionki)

Jeśli chodzi o "cups-pdf" - jest zainstalowany i zaktualizowany. Niestety po wyłączeniu drukowania jako obraz nadal nie ma polskiej czcionki. Jakieś propozycje, czy drukować jako obraz?
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Brak możliwości wydruku PDF

Post autor: simon532 »

Pierwsza sprawa.
To jakimi programami się posługujesz zależy w głównej mierze od zainstalowanego srodowiska graficznego.
Okular, o którym była wcześniej mowa, jest przeglądarką dokumentów typu pdf przynależną środowisku KDE.
Evince- Gnome
xPDF- XFCE
Stąd wnioskuję, że używasz tego ostatniego.

Druga.
Konfiguracja (dodawanie, itp.) drukarek w XFCE, to pakiet system-config-printer a odnajdziesz go w menu pod nazwą "Drukowanie." Wejdź tam i zobacz najpierw czy masz tam drukarkę o nazwie "cups-pdf"? Napisałeś, że jest zainstalowane, więc wnioskuję powinna być.

Trzy.
Nie drukuj jako obraz! Wybierając opcję "drukuj" (Ctrl+P) wskaż drukarkę cups-pdf. Gdzie jest domyślny folder zrzutu drukowania sprawdzisz w pliku:

Kod: Zaznacz cały

/etc/cups/cups-pdf.config
U mnie jest nim Desktop, ale można ustalić dowolny inny.
Arnot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 20 wrz 2008, 18:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04

Re: Brak możliwości wydruku PDF

Post autor: Arnot »

Z tego co się orientuję to siedzę na Gnome - pakiet pobierany z lokalizacji: http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... uz-gotowy/ wersja dvd
xpdf był dlatego, że go doinstalowałem po tym, jak nie mogłem drukować plików pdf - próbowałem jakoś rozwiązać problem, ale poległem.

W wyborze drukarki mam do wyboru wyżej wspominanego hp, ewentualnie wydruk jako pdf, oraz custom.. i nic więcej..
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Brak możliwości wydruku PDF

Post autor: simon532 »

Czy naprawdę tak trudno Ci dodać utworzyć nową drukarkę pdf-u? W sieci jest multum wiadomości na powyższy temat. Trzeba minimum trudu sobie zadać, jednak.
Tu masz pierwszy z rzędu:
http://blog.bobiko.pl/2009/10/cups-pdf- ... -drukarka/
Arnot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 20 wrz 2008, 18:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04

Re: Brak możliwości wydruku PDF

Post autor: Arnot »

simon532 pisze:Czy naprawdę tak trudno Ci dodać utworzyć nową drukarkę pdf-u? W sieci jest multum wiadomości na powyższy temat. Trzeba minimum trudu sobie zadać, jednak.
Tu masz pierwszy z rzędu:
http://blog.bobiko.pl/2009/10/cups-pdf- ... -drukarka/

Tylko tu jest małe niezrozumienie.. Ja nie chcę drukować jakichś innych plików do formatu pdf. Tylko istniejące pliki (np. dokument.pdf) wypuścić na fizyczną drukarkę co albo gdzieś jest zagubione w systemie i drukarka nic nie drukuje, albo nie drukuje polskiej czcionki, a zamiast tego same kwadraciki.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2012, 13:13 przez Arnot, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Brak możliwości wydruku PDF

Post autor: Tomfoc »

I o to chodzi, Ty o niebie, oni o chlebie. Tak na marginesie: dostrzegasz różnicę pomiędzy wyrazami "jakiś" i "jakichś"?
Arnot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 20 wrz 2008, 18:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04

Re: Brak możliwości wydruku PDF

Post autor: Arnot »

Tomfoc pisze:I o to chodzi, Ty o niebie, oni o chlebie. Tak na marginesie: dostrzegasz różnicę pomiędzy wyrazami "jakiś" i "jakichś"?
Literówka poprawiona..
A z problemem.. cóż.. Nie wiem co mi po wygenerowaniu nowego dokumentu pdf, skoro właśnie w dalszym etapie jest problem. Ale ok, coś wymyśle, albo będę drukować jako obraz.
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Brak możliwości wydruku PDF

Post autor: simon532 »

OK, przyznaję źle zrozumiałem istotę problemu stąd te zamieszanie. :oops:
Wracając do sprawy, o ile drukarka prawidłowo interpretuje wydruk czcionki ze zwykłego pliku tekstowego, nie tutaj należy doszukiwać się rozwiązania problemu.
Spróbuj zainstalować przeglądarkę dokumentów Evince (gnome) i jeszcze spróbować z niej wydruku. Sprawdź też czy sam plik pdf, z którym się męczysz, nie stanowi problemu. PDF-y bywają czasem zabezpieczane w różnej formie, przed kopiowaniem, edycją treści itp.
Arnot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 20 wrz 2008, 18:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04

Re: Brak możliwości wydruku PDF

Post autor: Arnot »

Z tego co udało mi się wywnioskować, to problem był (jest) niezależny od konkretnego pliku pdf - każdy jaki był to problem się pojawiał.

Niestety po zainstalowaniu Evince jako głównej przeglądarki (i usunięciu adobe..) wydruki wcale nie wychodzą. Udało mi się za to znaleźć coś innego.. W przypadku korzystania z adobe na wydrukach nie mam jedynie małej litery " ł " (zamiast niego drukowany jest prostokąt). Wszytkie pozostałe znaki polskiego alfabetu z tego co widzę są. Gdzieś można dodać ten symbol? Jeśli tak to gdzie i przynajmniej byłby już problem zapewne rozwiązany..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biuro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości