LibreOffice Base - Nie można otworzyć raportu stworzonego w wersji dla Windows

Przeglądarki, poczta, pakiety biurowe, prezentacje itd.
krzynycz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2010, 14:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

LibreOffice Base - Nie można otworzyć raportu stworzonego w wersji dla Windows

Post autor: krzynycz »

Raporty w bazie danych LibreOffice utworzonej w wersji dla Windows nie otwierają się w wersji dla Ubuntu. Generowany jest błąd "Otwarcie dokumentu <nazwa raportu> nie powiodło się". Dodam, że raporty utworzone w wersji dla Ubuntu otwierają się w wersji Windowsowej bez problemu.

Być może jest to związane z pewną właściwością. Raporty stworzone w Windowsie otwierając się (we Writerze) jako "tylko do odczytu", natomiast te stworzone w Ubuntu nie mają tej cechy, nawet otwierane w Windows.

Mam kilka złożonych raportów do zmigrowania w związku z przesiadką na Linuxa, a nie uśmiecha mi się tworzenie kopii szablonów ręcznie. Jeżeli ktoś z Was na poważnie używa LO Base proszę o kontakt.

-- 18 sie 2015 09:53 --

Problem rozwiązałem, tkwił w tym, że wersja dla Ubuntu którą instalowałem nie zawierała domyślnie Report Buildera a komunikat z błędem nic o tym nie wspominał :(

Jak przypuszczam LiberOffice Base na Linuksie używa pewnie jeden promil użytkowników ale podaję szczegóły dla potencjalnego zainteresowanego.

W starszych wersjach LiberOffice oraz w OpenOffice do tej pory, moduł do tworzenia i generowania raportów występował jako rozszerzenie .otx które należało doinstalować. Gdzieś w okolicach wersji LibreOffice 4 moduł został wbudowany do programu i nie występuje jako niezależne rozszerzenie. Z niewiadomych mi powodów paczka z generatorem nie instaluje się z automatu tak jak w Windows. Po doinstalowaniu problem z otwieraniem raportów zniknął.

Pełna procedura instalacji z terminala którą przeprowadziłem w Lubuntu 15.04 poniżej. Dodając repozytorium do systemu zainstalowałem od razu najnowszą wersję 5.0:

Kod: Zaznacz cały

sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install libreoffice libreoffice-report-builder
Oczywiście jeżeli LibreOffice jest już zainstalowane wystarczy:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install libreoffice-report-builder
Pozdrawiam
krzynycz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biuro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości