Youtube a Ubuntu

Grafika, film, dźwięk.
qamil
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2012, 08:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Youtube a Ubuntu

Post autor: qamil »

Witam. Mam problem z oglądaniem filmików na youtube - działają tylko w standardowym okienku i rozdzielczości, zwiększenie jakości albo włączenie pełnego ekranu powoduje cięcie się obrazu. Tak to działa od samej instalacji systemu (niedawno zainstalowałem po wysypaniu się Windowsa aby mieć zapasowy system w razie jakiś kłopotów), pościągałem kilka przeglądarek i na każdej jest to samo. Próbowałem zaktualizować flasha, dalej nic. Jedynie program Minitube jako tako sobie radzi, ale najpierw musi skończyć pobierać cały film.
Komputer jest stary, dlatego jak instalowałem Linuksa to wybrałem środowisko Xfce uznawane jako lekkie, poza tym spodobało mi się ono ;) Tylko ten problem z flashem powoduje, że jakoś odechciewa mi się korzystania z tego. Zwłaszcza, że na Windowsie XP działa to bez problemów. Czy to po prostu tak musi być, czy jednak jest jakiś sposób na naprawienie flasha, do którego się nie dokopałem?
Mój procesor to AMD Sempron 3000+ (1.8 Ghz), karta grafiki Geforce 220GT, RAM 1.5 GB. Jakby trzeba było jeszcze jakieś info, to napiszę :)

Liczę na pomoc i pozdrawiam, qamil.
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Youtube a Ubuntu

Post autor: Hwiparam »

Hmm, coś mi się wydaje, że za wiele tutaj nie zwojujesz, cóż, Flash to Flash... Ale tak dla formalności zadam parę pytań :craz:
- Jakie przeglądarki?
- Jaka wersja Flasha i skąd (repo, adobe.com)?
- Jakie stery do grafy? Otwarte czy zamknięte?
- Próbowałeś włączyć obsługę HTML5 w YT? U mnie tak nie muli jak przy Flashu, nie wiem, jak to działa na starszych sprzętach. Dobrze jest mieć możliwie najnowszą wersję przeglądarki (FF Chrome)
Awatar użytkownika
Shevchenko1987
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 818
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Youtube a Ubuntu

Post autor: Shevchenko1987 »

Powodem jest na pewno brak zainstalowanych sterowników od Nvidii przez co nie masz przyśpieszenia sprzętowego i obraz tnie/klatkuje. Rada kolegi Krzysztof1992 nic nie pomoże.

Pozdrawiam ;)
Jeśli wybierasz Ubuntu to tylko LTS!
Krzysztof1992
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 08 paź 2011, 21:32
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Youtube a Ubuntu

Post autor: Krzysztof1992 »

Shevchenko1987 pisze:Powodem jest na pewno brak zainstalowanych sterowników od Nvidii przez co nie masz przyśpieszenia sprzętowego i obraz tnie/klatkuje. Rada kolegi Krzysztof1992 nic nie pomoże.

Pozdrawiam ;)
A nie zgadzam się z tobą, mam tak samo i to wina flasha który w operze działa poprawnie oto dowód
http://img96.imageshack.us/img96/8910/60868187.png
http://img546.imageshack.us/img546/2687/35111185.png
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Youtube a Ubuntu

Post autor: Dominbik »

chodzi tylko o flash i sterowniki nVidia.
zainstaluj zamknięŧy flash i zamknięte sterowniki od nVidii a będzie to działać ok.
qamil
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2012, 08:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Youtube a Ubuntu

Post autor: qamil »

Tak więc zaczynam odpowiadać na pytania, licząc że to przyniesie jakiś efekt. Najpierw info dla Krzysztofa w sprawie posta wywalonego do śmietnika (klik) - z Opery korzystam praktycznie od początku, więc ta rada wiele mi nie da.
Hwiparam pisze:- Jakie przeglądarki?
Standardowo Opera, ale sprawdzałem też Firefoxa oraz dla testu ściągnąłem Chrominium i Midori - bez zmian, dalej tnie.
Hwiparam pisze:- Jaka wersja Flasha i skąd (repo, adobe.com)?
Tutaj pewien nie jestem. Wydaje mi się, że od razu po instalacji systemu albo już był flash, albo go pobrałem prosto z przeglądarki (chyba pojawiło się info że strona wymaga flasha, kliknąłem pobierz i zainstalowałem). Dziś też spróbowałem z repozytorium ściągnąć tamtego flasha który był (był zaznaczony jako nie zainstalowany), co spowodowało pojawienie się ustawień flasha w ustawieniach systemu (oraz pewnie zasyfienie systemu :(). W każdym razie, opera:plugins pokazuje info Shockwave Flash 11.1 r102, kliknięcie PPM w okienku filmiku na youtube - 11,1,102,63.
Hwiparam pisze:- Jakie stery do grafy? Otwarte czy zamknięte?
Po instalacji systemu pojawiło się info że "sterowniki własnościowe są dostępne" czy coś takiego. W każdym razie mam aktywną wersję "current-updates", drugą na liście, bez informacji [Rekomendowany]. (Jeśli może to być problem, to prosiłbym o informację jak najlepiej podmienić tę wersję, czy można po prostu włączyć starszą, czy lepiej inaczej to zrobić). X Server Settings pokazuje nvidia driver version: 280.13.
Hwiparam pisze:- Próbowałeś włączyć obsługę HTML5 w YT?
Próbowałem, skutek jest dziwny. W Operze nadal tnie jak wcześniej, za to w Chrome jest lepiej, niestety tylko z częścią filmów, bo niektóre wciąż otwierają się we Flashu. Te które otwierają się przez HTML5 działają jak powinny, no ale jednak sporo jeszcze korzysta z Flasha. Poza tym, chciałbym mimo wszystko pozostać przy Operze, ale jeśli będzie trzeba to zmienię przeglądarkę. Mam jednak nadzieję, że informacje które wpisałem pomogą w rozwiązaniu problemu :)
PS. Co do posta Shevchenko1987, to sterowniki mam zainstalowane jak już napisałem (może coś w nich namieszane, nie wiem, ale zainstalowane w każdym razie są). Manipulacja opcją "włącz przyspieszenie sprzętowe" nie daje żadnego efektu, w żadnej z przeglądarek.
PS2. Co do posta Dominbik, czym się różni flash otwarty od zamkniętego oraz który jest który? I co najważniejsze, który z nich zainstalowałem przez przeglądarkę i z repozytorium?
Awatar użytkownika
soemtron
Wygnańcy
Posty: 80
Rejestracja: 20 mar 2011, 16:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Youtube a Ubuntu

Post autor: soemtron »

Skorzystaj z tej porady.Pierwsze co trzeba zrobić,to aktualizacje,potem dla Nvidii zaproponować Ci sterowniki własnościowe,jak nie to wklep w dash ster.. i kliknij ikonę karty.Potem restart.Zainstaluj kodeki jak w poradzie.Włącz repozytoria partnerów czyli np.Menadżęr aktualizacji>ustawienia>dodatkowe żródła.Dobrze by było doadać :
sudo wget --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list http://www.medibuntu.org/sources.list.d/$(lsb_release -cs).list && sudo apt-get --quiet update && sudo apt-get --yes --quiet --allow-unauthenticated install medibuntu-keyring && sudo apt-get --quiet update
jeśli nie dodałeś repozytoriów z forum,z których niektóre mieszają w systemie.Potem wykonaj
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras w32codecs libdvdcss2
to polecenie zainstaluje flasha i wszystkie kodeki.Na koniec najnowsza Java wklep po kolei polecenia :
sudo apt-get purge openjdk*
sudo add-apt-repository ppa:eugenesan/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java7-installer
i ciesz sie najnowszą Javą.Pottem juz wszystko powinno smigać.Google Chrome ma wbydowanego flasha-próbowałeś?Chromium,Opera,Firefox korzystają z systemowego,którego Ty nie miałeś.
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Youtube a Ubuntu

Post autor: Dominbik »

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | grep nvidia > info

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | grep flash > info
i wklej gdzieś zawartość pliku info i tutaj pokaż. to powinno dużo wyjaśnić. najbardziej prawdopodobna przyczyna to flash/drivery
qamil
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2012, 08:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Youtube a Ubuntu

Post autor: qamil »

soemtron: nie do końca wiem, czy twoje rady mi pomogą. Link który podesłałeś nie całkiem mnie dotyczy (opcję z ograniczonymi dodatkami zaznaczyłem, porady odnośnie Unity nie są mi zbyt potrzebne bo mam xfce), sterowniki mam wgrane (nie wiem tylko czy dobra wersja, tutaj screen okienka z instalatorem sterowników: http://img26.imageshack.us/img26/6759/p ... uekran.png). Repozytoria wziąłem z forum (uznałem, że tak będzie najbezpieczniej, czy dobrze zrobiłem - nie wiem), a flasha i javę mam już zainstalowane, bo minecraft oparty na javie chodzi, a youtube tak na prawdę też, tylko baardzo wolno...

Odnośnie komend podanych przez Dominbika:
nvidia:

Kod: Zaznacz cały

ii  nvidia-common                          1:0.2.35                                Find obsolete NVIDIA drivers
ii  nvidia-current                         280.13-0ubuntu6                         NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library
ii  nvidia-current-updates                 280.13-0ubuntu5                         NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library
ii  nvidia-settings                        280.13-0ubuntu2                         Tool of configuring the NVIDIA graphics driver
ii  nvidia-settings-updates                280.13-0ubuntu1                         Tool of configuring the NVIDIA graphics driver
flash:

Kod: Zaznacz cały

ii  adobe-flash-properties-gtk             11.2.202.228-0oneiric1                  GTK+ control panel for Adobe Flash Player plugin version 11
ii  adobe-flashplugin                      11.2.202.228-0oneiric1                  Adobe Flash Player plugin version 11
rc  flashplugin-installer                  11.1.102.63ubuntu0.11.10.1              Adobe Flash Player plugin installer
Nadal liczę na jakieś porady, teraz mogę trochę pokombinować bo planuję i tak usunąć system i zainstalować od nowa po wyjściu 12.04 - chciałbym jednak już wtedy wiedzieć co zrobić z takim problemem :)

PS. Jest jakaś przeglądarka uznawana za najlżejszą, najmniej wymagającą? Testowałem te które wymieniłem wcześniej, chciałbym co prawda pozostać przy Operze jednak jak jakaś przeglądarka może chodzić szybciej to byłbym w stanie zmienić.

-- 27 maja 2012, o 18:05 --

Odkopuję. Planuję w najbliższym czasie zainstalować sobie Xubuntu 12.04 LTS, formatując dysk. W związku z tym mam pytanie: czy jest szansa, żeby na nowej wersji systemu youtube działał normalnie? Co zrobić inaczej niż tutaj opisałem, aby chodziło lepiej? [Odbiegając od tematu: czy taka instalacja jak opisałem jest dobra, czy może lepiej przeprowadzić instalację oraz wstępną konfigurację inaczej? Chodzi mi nie o ogólny sposób, ale akurat moją sytuację czyli stary sprzęt.] Dodam, że znalazłem sposób na obejście problemu - programem Minitube ściągam film na dysk i otwieram w domyślnym playerze - jakość o wiele lepsza, ale jednak jest to kłopotliwe i wolałbym mieć możliwość oglądania filmów w oknie przeglądarki.
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Youtube a Ubuntu

Post autor: Dominbik »

trudny przypadek. może reinstalacja i konfiguracja całkowicie od nowa przyniosłaby jakiś skutek lub zmiana dystrybucji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka, filmy, zdjęcia, grafika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości