Niedziałający mikrofon w różnych dystrybucjach Linuksa i Skype

Grafika, film, dźwięk.
anonim nie gal
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 14 sty 2017, 22:07

Niedziałający mikrofon w różnych dystrybucjach Linuksa i Skype

Post autor: anonim nie gal »

Częstym problemem po zainstalowaniu Linuksa jest niedziałający mikrofon (piszę to w styczniu 2017). Dotyczy to chyba wszystkich dystrybucji opartych na Debianie z zarządzaniem dźwiękiem przez PulseAudio. Spotkałem się z tym w Debianie, Ubuntu, Lubuntu, Mint, OpenSUSE. Problem pojawił się kilka lat temu kiedy PulseAudio stało się standardem do zarządzania ustawieniami ALSA. PulseAudio jest też wymagane przez Skype'a. Problem dotyczy to wielu komputerów sprzedawanych bez OS. Zaobserwowałem to na Lenovo (serii G i B). U mnie problem z mikrofonem pierwszy raz wystąpił kilka lat temu po aktualizacji Lubuntu na starym HP500 (bez wbudowanego mikrofonu). Niniejszy post postanowiłem napisać ponieważ poszukując rozwiązania problemu wyszukiwarki nadal pokazują głównie stare porady typu „wyrzuć PulseAudio”, co nie rozwiązuje problemu, a dla niedoświadczonego użytkownika zupełnie rozwala dźwięk w Linuksie i zraża do systemu.

Problem mikrofonu wynika z faktu, że PulseAudio domyślnie traktuje każdy mikrofon jako stereo. Tymczasem mikrofony są fizycznie najczęściej mono. Dlatego by uaktywnić monofoniczny mikrofon należy wyciszyć jeden kanał do zera, a drugi ustawić na odpowiednim poziomie, poniżej przesterowania. Można to zrobić w Alsamikserze, ale dla większości najwygodniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie pakietu pavucontrol, służącego do kontroli głośności w PulseAudio. Niestety po zainstalowaniu Skype'a mikrofon może znów nie działać. Wynika to z faktu, że domyślnie Skype zmienia ustawienia w PulseAudio. Należy wówczas zmienić jedno ustawienie w „Opcjach” (Ctrl+O). W dziale „Urządzenia dźwiękowe” należy odznaczyć „Pozwól Skype'owi automatycznie dostosować poziom głośności” i ponownie poprawić ustawienia w pavucontrol.
Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Niedziałający mikrofon w różnych dystrybucjach Linuksa i Skype

Post autor: Foka0111 »

Ha.
Problem jest bardziej skomplikowany niz myslisz.
U mnie co drugie ( doslownie) wydanie LTS powraca temat szamba w mikrofonie.
Ustalilem,ze Pulseaudio zamienia ( Acer Aspire 6930) jeden kanal (out) dzwieku 5.1 na (in) mikrofon i powstaje szum i belkot.Sprzeza sie sygnal.
W pliku conf nie ustawisz tego.
Wyjsciem bylo ustawienie autospawn na no i korzystanie z ALSY.
W Kubuntu 16.04 niestety po takim zabiegu nie ma w tacce systemowej mozliwosci konfiguracji dzwieku (KDE 5)
Jednym slowem jestesmy skazani na Pulseaudio
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka, filmy, zdjęcia, grafika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości