Kdenlive a procesor Core2Duo

Grafika, film, dźwięk.
abc171
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 04 lut 2018, 23:03
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

Kdenlive a procesor Core2Duo

Post autor: abc171 »

Hej, mam mocno leciwy sprzęt:
E7500
4GB RAM
HDD
Grafa zintegrowana

Montuję krótkie - do 10 min filmiki, ale jest to droga przez mękę. Sprzęt zamierzam zmienić w ciągu kilku miesięcy, ale zanim to się stanie, zastanawiam się czy zmiana procesora na q9400 i dołożenie karty graficznej NVIDIA QUADRO 600 1GB ma jakiś sens? Mam możliwość odkupić je tanio, tylko czy będzie zauważalny wzrost komfortu pracy? Nie wiem nawet jak dokładnie Kdenlive pracuje, tj. ile wykorzystuje rdzeni, jak korzysta z RAM, itd. Nie mogę znaleźć sensownych informacji.

Proszę o rady czy zmiana procka w tym przypadku ma sens. Podkreślam, że nie jest to komputer do grania :)
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Kdenlive a procesor Core2Duo

Post autor: lcoyote »

Ja działam na Lenovo G585 (ma cztery lata) i niestety pod Linux programy do montażu filmów działają kiepsko. Ja muszę przekładać dysk i uruchamiać Windows 8.1 i tam działam w programie Pinnacle Ultimate Studio 12.0. Program kupiony jeszcze w Polsce (a więc ponad 8 lat temu) i działał jak błyskawica na PC wypasionym. Na laptopie (też dość mocnym) już znacznie gorzej. Próbowałem popracować na tym programie jak Ty, ale NIESTETY.
Wymiana procesora na mocniejszy zawsze ma sens, bo podnosisz moc obliczeniową komputera, a obróbka filmów tego dość dużo potrzebuje.
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kdenlive a procesor Core2Duo

Post autor: Arkosake »

Ja mam Q9450 i kdelive na tym procesorze, to tragedia (droga boso przez klocki lego) :-). Z programów, które działają naprawdę całkiem dobrze na tych leciwych jednostkach mogę polecić Shotcut. A co do samego renderowania to niestety, im więcej rdzeni i wątków tym lepiej :-).

AAA... i do kdelive trzeba chyba coś dograć "movit" czy jakoś tak aby on z GPU korzystał. To tak na przyszłość.
Manjaro KDE na : GA-78LMT-USB3 R2, AMD FX8350, Radeon RX5600 6GB, 16 GB ram DDR3 1600 MHz.
abc171
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 04 lut 2018, 23:03
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

Re: Kdenlive a procesor Core2Duo

Post autor: abc171 »

Dzięki za odpowiedzi i sugestie co do programów.
Po prostu chodziło mi o to, czy jest sens wydawać pieniądze, żeby lekko poprawić konfigurację, czy wzrost wydajności w przypadku tego komputera będzie na tyle duży, żeby miało to sens?
Nie chodzi mi o samo renderowanie - tu jestem w stanie przeżyć fakt, że trwa to długo. Bardziej chodzi mi o komfort pracy w trakcie edycji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka, filmy, zdjęcia, grafika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości