"Przycinanie się" karty graficznej ATI R. 9500 pro

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
MISIEKasd
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 22 cze 2009, 12:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME

"Przycinanie się" karty graficznej ATI R. 9500 pro

Post autor: MISIEKasd »

Witam!
Od pewnego czasu próbuję zainstalować sterowniki do mojej karty ATI Radeon 9500. W sumie to udało mi się zainstalować sterowniki, ale np. filmy przy oglądaniu strasznie się tną, strony przy przewijaniu chodzą "poklatkowo", a gry 3D nie chcą się włączyć :???:
Używam ubuntu 8.10, wcześniej jak używałem Ubuntu 9.04 to z stronami i filmami nie było problemów, ale nie było na 9.04 sterowników do mojej karty :|

Panowie wie ktoś jak naprawić mój problem :?: Bo chce się w końcu uwolnić od szponów MS, a narazie nie jest mi to dane..
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: "Przycinanie się" karty graficznej ATI R. 9500 pro

Post autor: Jusko »

Sterowniki z repozytorium czy własnościowe ze strony ATi ? Sprawdź, czy masz akcelerację (podejrzewam, że nie):

Kod: Zaznacz cały

glxinfo | grep direct
Jeśli Yes, to akceleracja jest. Jeśli No... pomyślimy co dalej. Jak tak w ogóle instalowałeś ?

p.s : do modeli ATi przesuniętych do Legacy, pozostają od 9.04 sterowniki otwarte. Gdzieś jednak w sieci wyczytałem, że planują dodać do jajka obsługę driverów Legacy, by można było używać spokojnie nowszych wersji X'ów na sterownikach własnościowych. Nie wiem jednak, ile w tym prawdy.
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
Awatar użytkownika
Hrluc
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 206
Rejestracja: 02 maja 2008, 14:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: "Przycinanie się" karty graficznej ATI R. 9500 pro

Post autor: Hrluc »

Sterowniki otwarte w zupełności wystarczają dla starszych kart Ati,a tu już któryś z rzędu post,że komuś fglrx nie chodzi.Po co wam te niedorobione sterowniki od ati,które zawsze chodziły żałośnie?
Bez grzebania też chodzi,więc zostawcie system w spokoju!
Misiek,zainstaluj sobie 9.04 i na twojej karcie wszystko zadziała z pudełka.
Skoro piszesz,że na 9.04 działało to po co ci to grzebanie?
MISIEKasd
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 22 cze 2009, 12:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: "Przycinanie się" karty graficznej ATI R. 9500 pro

Post autor: MISIEKasd »

Sprawdzałem akcelerację i pisze że "YES"
Instalowałem za pomocą Terminala i komendy
sudo sh ati-driver-installer-9-3-x86.x86_64.run
Hrluc zainstalowałem Ubuntu 8.10 żeby zainstalować sterowniki do ATI (na otwartych w Ubuntu 9.04 praktycznie nie działają gry 3D a w moim domu raczej bez tego nie da się obejść :oops: )
madam
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 21 maja 2007, 16:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: "Przycinanie się" karty graficznej ATI R. 9500 pro

Post autor: madam »

Mi tam na otwartych gry działają pod 9.04. Fakt, że trochę inna karta, choć ten sam sterownik.
Jeśli jednak chcesz koniecznie własnościowy, a zainstalowana wersja działa źle, to spróbuj go odinstalować i założyć ten z repo przez menadżera sterowników.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: "Przycinanie się" karty graficznej ATI R. 9500 pro

Post autor: Jusko »

Hmm... czasem sam tak miewałem. Podczas włączania komputera w GRUB'ie wybierz recovery mode, potem konsolę roota i:

Kod: Zaznacz cały

aticonfig --initial -f
. Cokolwiek pomogło ? Ma to zrestartować ustawienia wyświetlania itd.

Hrluc
- zależnie od karty. Ja posiadam x1250 i chociaż poszła już do Legacy i od 9.04 (lub innego distro nowego) będę musiał zapomnieć o sterownikach własnościowych, to ostanie Catalysty 9.3 chodzą mi bardzo sprawnie i sprawność określę na 10/10. Fakt - jeszcze rok temu naprawdę szło narzekać, ale teraz jest znośnie... czasami. W moim przypadku otwarte sterowniki również odpadają - zwyczajnie się nie spisują (a o sprawnym 3D pomarzyć mogę). No i jeszcze trochę trzeba się nagrzebać z nimi by zadziałały...

EDIT:

madam - odradzam instalowanie z repo. Niby to też własnościowy, ale starsza wersja. Może i będzie działał, ale jednak to starsza wersja sterownika. Ja się strasznie przejechałem w swoim czasie na sterach z repo - wydajność była poniżej krytyki. Dlaczego ? Bo w repo była jakaś wiekowa wersja, która ledwo działała z Compizem. Może w przypadku Nvidia sterowniki z repo dadzą radę, ale w ATi - raczej odradzę, ale spróbować może.
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
MISIEKasd
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 22 cze 2009, 12:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: "Przycinanie się" karty graficznej ATI R. 9500 pro

Post autor: MISIEKasd »

Jusko zrobiłem tak jak pisałeś i wyświetliło mi tak:

Kod: Zaznacz cały

Uninitialised file found, configuring.
Using /etc/x11/xorg.conf
Saved back-up to /etc/x11/xorg.conf.fg/rx-0
Ale nadal bez zmian.. :| Chyba spróbuje jeszcze raz zainstalować Ubuntu 9.04 i tam coś pokombinować.. :oops:

EDIT:
Ściągam sterowniki z tąd http://www.idg.pl/ftp/linux_3040/ATI.Ra ... s.9.5.html troszke inne niż instalowałem, zobacze, może się coś zmieni..
Awatar użytkownika
mr.suchy
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 10 maja 2007, 12:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: "Przycinanie się" karty graficznej ATI R. 9500 pro

Post autor: mr.suchy »

Witam,

Odzainstalowania Ubuntu 9.04 i wstukaniu w konsoli

Kod: Zaznacz cały

glxinfo | grep direct
YES
Zastanawiam sie czy pojdzie mi CS 1.6 poprzez steam ? Ponoc z tego co wyczytałem nowe Ubuntu nie dostanie od Ati sterowników. Zmienik karte na nVidie ? tylko jaka ?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości