Czy linux obsługuje VIA VT1708S Audio Codec

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
amatorlinuksa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 26 paź 2006, 14:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Czy linux obsługuje VIA VT1708S Audio Codec

Post autor: amatorlinuksa »

Witam
Zamierza kupic plyte glowna Asrock A780GXH/128M. Ma ona wbudowana karte dzwiekowa, model: VIA VT1708S Audio Codec. Czy linux obsluguje ta karte? Pytam bo takie karty od niedawna goszcza na plytach glownych.
Pozdrawiam
amatorlinuksa
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8602
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Czy linux obsługuje VIA VT1708S Audio Codec

Post autor: mario_7 »

Na wstępie: ja osobiście odradzam kupowanie produktów z podzespołami VIA - zawsze miałem z nimi problemy, które wynikały z fazy księżyca, intensywności wiatru słonecznego i temperatury piasku na Saharze. Co prawda to było dosyć dawno temu...

A czy to będzie działało... Niby są sterowniki na stronie producenta (dosyć stare, swoją drogą...) http://www.viaarena.com/displaydrivers. ... bCatID=154
Ale Google twierdzi, że są różne problemy - brak dźwięku w ogóle, lub tylko w SPDIF, niedziałające wejście liniowe itp.
Z resztą sam sprawdź - wpisz w Google:

Kod: Zaznacz cały

VT1708S alsa
Przy czym zauważ, ze dopiero w Ubunut 9.04 jest domyślnie ALSA 1.0.18, która wg logów dodaje wsparcie dla VT1708S, więc jest szansa, że teraz to już działa jakoś znośnie. Gdzieniegdzie nawet piszą, że na Ubuntu 9.04 działa. ;)

Poszukaj też pod kątem najnowszej wersji Ubuntu:

Kod: Zaznacz cały

VT1708S jaunty

Kod: Zaznacz cały

VT1708S 9.04
amatorlinuksa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 26 paź 2006, 14:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czy linux obsługuje VIA VT1708S Audio Codec

Post autor: amatorlinuksa »

mario_7 pisze:Na wstępie: ja osobiście odradzam kupowanie produktów z podzespołami VIA - zawsze miałem z nimi problemy, które wynikały z fazy księżyca, intensywności wiatru słonecznego i temperatury piasku na Saharze. Co prawda to było dosyć dawno temu...

A czy to będzie działało... Niby są sterowniki na stronie producenta (dosyć stare, swoją drogą...) http://www.viaarena.com/displaydrivers. ... bCatID=154
Ale Google twierdzi, że są różne problemy - brak dźwięku w ogóle, lub tylko w SPDIF, niedziałające wejście liniowe itp.
Z resztą sam sprawdź - wpisz w Google:

Kod: Zaznacz cały

VT1708S alsa
Przy czym zauważ, ze dopiero w Ubunut 9.04 jest domyślnie ALSA 1.0.18, która wg logów dodaje wsparcie dla VT1708S, więc jest szansa, że teraz to już działa jakoś znośnie. Gdzieniegdzie nawet piszą, że na Ubuntu 9.04 działa. ;)

Poszukaj też pod kątem najnowszej wersji Ubuntu:

Kod: Zaznacz cały

VT1708S jaunty

Kod: Zaznacz cały

VT1708S 9.04
Witam
Akurat ta plyta jest oparta na świetnym chipsecie amd 780g, od via jest tylko kodek dźwiekowy, nie wiem czemu asrock postanowil dac taki a nie inny chipset. Dawniej (pewnie nadal montuja) stosowali popularne Realteki serii 8xx.
Tutaj mozna przeczytac ze jakos tego chipa od VIA jest bardzo dobra
http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/A ... -2062.html

Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedź.
amatorlinuksa

EDIT:
mario_7 pisze:Na wstępie: ja osobiście odradzam kupowanie produktów z podzespołami VIA - zawsze miałem z nimi problemy, które wynikały z fazy księżyca, intensywności wiatru słonecznego i temperatury piasku na Saharze. Co prawda to było dosyć dawno temu...

A czy to będzie działało... Niby są sterowniki na stronie producenta (dosyć stare, swoją drogą...) http://www.viaarena.com/displaydrivers. ... bCatID=154
Poszukaj też pod kątem najnowszej wersji Ubuntu:

Kod: Zaznacz cały

VT1708S jaunty

Kod: Zaznacz cały

VT1708S 9.04
Witam
Czyli mam rozumiec ze dobre sterowniki od VIA to kwestia czasu?
Czy VIA jakos wspomaga swiat open-source czy tez ludzie, ktorzy pisza sterowniki do kart muzycznych brną po omacku?
Pozdrawiam
amatorlinuksa
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8602
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Czy linux obsługuje VIA VT1708S Audio Codec

Post autor: mario_7 »

VIA deklaruje, że współpracuje ze społecznością Open Source. Mają o tym świadczyć takie inicjatywy, jak: http://linux.via.com.tw czy http://www.viaopenbook.com/

Jednak ciężko im to idzie...

Co do samej kompatybilności - jak pisałem - w logach Alsy jest napisane:
ALSA: HDA patch_via.c: Add VT1708S and VT1702 support
http://www.alsa-project.org/main/index. ... 17_v1.0.18

Czyli teoretycznie powinno działać.
Ale te wszystkie karty z rodziny HD Audio mają jeden feler - każdy producent sprzętu odrobinę modyfikuje chip, który wykorzystuje - stąd te problemy z niby takimi samymi kartami dźwiękowymi. Czy tutaj tez tak jest - nie wiem.
asedio
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 72
Rejestracja: 14 lip 2008, 21:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czy linux obsługuje VIA VT1708S Audio Codec

Post autor: asedio »

Wszelkie problemy z VT1708S rozwiązuje ostatnia wersja ALSY 1.0.22.1 (z 28.12.2009)
Można skorzystać ze skryptu "update-alsa" który jest tu gdzieś na grupie.
W moim przypadku stare stery nie przełączały wejść AUX i LINE. Po prostu dzwięk nie "przechodził" na wzmacniacz mimo że można go było nagrac np. arecordem albo audacity. Po aktualizacji ALSY w/w skryptem mam w końcu dzwięk z karty TV przez wejście Line In w ubuntu 9.10
Płyta Asrock 790gmh.
Dell'e... różne ;-)
ja_zak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 03 lis 2009, 22:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Czy linux obsługuje VIA VT1708S Audio Codec

Post autor: ja_zak »

Mam ten sam chip na laptopie Asus K51AC. Wszystko działa oprócz mikrofonu. Czy mógłby mi ktoś napisać czy u Was na tym samym chipsecie mikrofon działa czy nie.
Grandalf_
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 130
Rejestracja: 06 gru 2008, 23:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Odp: Czy linux obsługuje VIA VT1708S Audio Codec

Post autor: Grandalf_ »

Witam! Też mam tego Asusa i poniekąd zgodzę się z kolegą mario_7 bo czary też się dzieją.

Na początku dźwięk nie był przełączany na słuchawki. Wpinałem, a dźwięk dalej tylko w głośnikach. Sam nie wiem co zrobiłem bo dużo opcji jest, ale dźwięk pojawił się w słuchawkach, lecz z głośników nie uciekł. Za radą z tego forum dodałem do alsa-base.conf linijkę:
options snd-hda-intel model=targa-2ch-dig
Po restarcie niby działa więc zabieram się za mikrofon i tutaj czary mary ;/ Ogólnie działał tylko wbudowany mikrofon (generalnie bardzo dobry) a po próbie ustawień znikał dźwięk w słuchawkach, a na dodatek z głośników, nie pomagał powrót do początkowych ustawień, albo dźwięku nie było nigdzie, albo był i w głośnikach i słuchawkach, jedynie restart pomagał.

Więc niby działą, ale działa jak chce, jaki ma humor.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości