[Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
Farenza
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 05 lis 2013, 06:44

[Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: Farenza »

Witam.
Jestem początkującym użytkownikiem Ubuntu. Z instalacją systemu, sieci, itp. nie miałem problemu. Ściana stanęła przy instalacji sterowników do Xerox 3315. Zanim kupiłem drukarkę, a w zasadzie kombajn, dostałem od sprzedawcy link do sterowników http://www.support.xerox.com/support/wo ... uage=en_GB, pobrałem paczkę UnifiedLinuxDriver_1.11_WC_3315 (1).tar.gz i ......... nie wiem co dalej. Jak to zainstalować, próbowałem zgodnie z tym co jest na temat instalacji w linuxie w ogóle, potem doczytałem, że sterowniki są do Ubuntu 10.04. (gdzie znaleźć instalkę). Dodam, że Ubuntu widzi drukarkę jako sieciową, dodaje do listy, próba druku powoduje wybudzenie z trybu uśpienia, potem jest komunikat (fałszywy) o braku papieru, następnie strona jest drukowana (w kosmos) choć z drukarki nic nie wychodzi i ???????

Może ktoś będzie miał siłę i czas by pokierować świeżaka, bo się zawziąłem i nie chcę W8 coś tam coś tam.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2013, 08:17 przez Farenza, łącznie zmieniany 1 raz.
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: [Problemy początkującego] Xerox 3315

Post autor: pavbaranov »

Farenza pisze:pobrałem paczkę UnifiedLinuxDriver_1.11_WC_3315 (1).tar.gz i ......... nie wiem co dalej. Jak to zainstalować, próbowałem zgodnie z tym co jest na temat instalacji w linuxie w ogóle,
Napisz lepiej dokładnie co zrobiłeś.
Pobierasz paczkę (to masz już za sobą) i rozpakowujesz ją (np. poprzez

Kod: Zaznacz cały

tar -zxvf nazwa_pliku
). Pojawi Ci się w katalogu, do którego rozpakowałeś, katalog o nazwie cdroot, w którym masz katalog Linux, a w nim plik o nazwie Installer.htm. Tam masz (krótko) opisane jak zainstalować ten sterownik i co trzeba zrobić przed instalacją (posiadać w systemie CUPS, SANE i Ghostscript). Jeśli robiłeś coś inaczej, to zgodnie z tym, co w tym pliku jest, najpierw powinieneś odinstalować sterownik i ponowić proces instalacji po uzupełnieniu ewentualnych braków.
Informację o zainstalowanych CUPSie itd. znajdziesz w Centrum Oprogramowania, czy Synaptiku, czy co tam masz (przydałoby się napisać, jaki to system).

Przeznaczeniem wersji sterownika dla minimum Ubuntu 10.10 nie masz się - jak na razie - co przejmować, bowiem to są zwykle minimalne wymagania. Zdarza się jednak, że w późniejszych systemach coś zostało zmienione i system oczekuje gdzie indziej plików itp. Zanim to, to najpierw jednak odpowiedz sobie i nam na pytanie, czy postąpiłeś wg instrukcji od Xeroksa.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2013, 10:13 przez pavbaranov, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: [Problemy początkującego] Xerox 3315

Post autor: igotit4free »

O jakim systemie mowa?
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Farenza
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 05 lis 2013, 06:44

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: Farenza »

System to Ubuntu 11.10, wymagane elementy (CUPS, SANE i Ghostscript) w systemie są. System non stop nęka mnie o aktualizację, na razie nie kazałem mu odpiórkować się permanentnie, może jednak aktualizacja coś wniesie.
Może coś z komendami powaliłem? sam już nie wiem OCB????
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: igotit4free »

To na dzień dobry proponuję aktualizację do 12.04 a jeszcze lepiej świeżą instalację 12.04.3. Wersja której używasz nie ma już wsparcia, co to znaczy, sam sobie doczytaj. Jednej z "przyjemności" pracy na nieaktualnym systemie właśnie doświadczasz.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Farenza
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 05 lis 2013, 06:44

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: Farenza »

Ok leci aktualizacja do zaproponowanej przez system, czyli 12.04.3. Potem wejść do folderu \cdroot\Linux i wpisać "$ sudo make install"?
Sorki, że piszę jak lama, ale w świecie Linuxa nią jestem.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: igotit4free »

Nie wiem jaki jest konkretny przepis na instalację tego urządzenia, musiałbym pobrać to archiwum żeby przeczytać manuala, a z pracy nie bardzo moge to zrobić ... w każdym razie wszystko tam powinno być opisane, ale na początek spróbuj ją po prostu podpiąć i sprawdź jak się zachowa, niewykluczone że zadziała na sterowniku z kernela.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Farenza
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 05 lis 2013, 06:44

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: Farenza »

Hmmmm Przepis niby prosty,
____________________________________________
Xerox Unified Linux Driver installer

Welcome

You are about to install Unified Linux Driver package.

Xerox Unified Linux Driver package is the accompanying software for Xerox printers and multifunction peripherals (MFP). The package supports printing with all devices and scanning with MFP on Linux platform.

The primary goal of the package design is maximum convenience and ease of use. The package contains not only printer and scanner drivers themselves, that is, low level software providing a principal ability to print documents and to scan images. The package also delivers powerful applications for configuring your devices and further processing of scanned documents.

Dependencies

Unified Linux Driver package depends on printer and scanner services provided by Common Unix Printing System (CUPS - http://www.cups.org) and Scanner Access Now Easy (SANE - http://www.sane-project.org) system packages. These components are mutually necessary for the drivers to work properly. In addition, Ghostscript application (http://www.ghostscript.com) is required for correct functioning of the printer drivers.

Installer tries to detect if the components are installed and have proper versions. In case necessary component is not installed, it is recommended to interrupt the installation by clicking Cancel button and to install the component from the Linux distribution disk, Web site of the Linux vendor or Web site of the vendor of missing environment component (see references above).
There is possibility to ignore absence of an environment component. In such a case press Skip All button to proceed to further installation stage. If environment components are skipped, please, do not forget to install them before usage of the Unified Linux Driver.
In any case CUPS must be installed before Unified Linux Driver, or printing will not be available. If you did installation without CUPS and would like to install CUPS later, you should uninstall Unified Linux Driver, install CUPS and then install Unified Linux Driver again.

Note. If printer or MFP device is connected to parallel port, the device should be switched on before Linux boot to be identified by Installer.

Xerox Unified Linux Driver installation

Xerox Unified Linux Driver package is being installed automatically displaying progress indicators for overall installation and for particular parts of the package.

At the time of installation only Help button is available.

In case of any error a message box is displayed to show the problem's origin. Possible problems can arise in case of absence of necessary environment components. In this case, please, exit the installation, set up the necessary environment packages and run installation of Xerox Unified Linux Driver package again.

Success

Congratulations! Xerox Unified Linux Driver package is installed successfully.

Enjoy using reliable Xerox Hi-Tech device!

Click Configurator icon on your desktop to start.
_________________________________________________________________________________________
Tylko nie wiem jaka komenda odpalić instalację, z oczywistych powodów tu tego nie napisali (stery do różnych Linuxów).

//bear7: Jak coś/kogoś cytujesz, to wrzuć to pomiędzy znaczniki QUOTE.
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: pavbaranov »

Hmmm.... podałem Ci gdzie jest "instrukcja obsługi", gdzie tam masz napisane cokolwiek o jakimś "sudo make install"? Katalog /cdroot zawiera wykonywalny plik o nazwie autorun. Wchodzisz w konsolę, przechodzisz do katalogu cdroot, tam, gdzie go rozpakowałeś i wpisujesz:

Kod: Zaznacz cały

sudo ./autorun
Dalej już pojawia się GUI, które "popychasz do przodu" odpowiadając kolejno na zadawane Ci pytania.

PS: Nie mam tej drukarki, zatem nie przeprowadzę Cię po kolei na zasadzie tu masz kliknąć "dalej". Na początek musisz zaufać temu, co Ci podpowiada instalator. Ja mam np. systemd i z tego co widzę, instalator nie jest przygotowany na takie rozwiązanie (innymi słowy - u mnie należałoby zmienić skrypt instalujący), ale u Ciebie w Ubuntu nie ma systemd i instalator winien to przejść do końca. Jeśli tak się nie stanie, to opisz wszystkie błędy, które podczas instalacji Ci wyjdą.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: igotit4free »

Coś w podobie to będzie ...
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Farenza
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 05 lis 2013, 06:44

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: Farenza »

Ufff dzień walki i w zasadzie jestem na początku ;-). Otóż po aktualizacji Ubuntu się wywalił, w sumie to spoko pobrałem wersję "Wersja polska 12.04PL LTS". Dane ocalały więc spoko, aktualizacji żadnych do wersji 12.04.3 nie znajduje. Drukarkę w sieci widzi, swoj sterownik dał radę zainstalować, ale sytuacja analogiczna czyli wybudza ją i nic więcej.
Zacząłem sprawdzać zainstalowanie elementów (CUPS, SANE i Ghostscript) i .....???? No ok poszedłem po linkach z podanego wyżej pliku i ups :-) .
Więc tak CUPS 1.7.0 nie znajduje pliku no oki, Ghostscript zawiera to (GhostPCL, GhostPDF, GhostXPS, MuPDF - also available for iOS devices from iTunes(c)) które pobrać? no i jak zainstalować? SANE to mistrzostwo :-) w ogóle nie ma każą szukać w repozytoriach właściwych dal systemów.
Pomyślałem a co tam zrobię test czy to w ogóle pójdzie i w terminalu będąc w folderze podałem komendę "sudo ./autorun", poprosił o hasło więc dostał, a co tam, odpłacił się komunikatem nie znaleziono polecenia.

Rozumiem, że to Linux ale czy to musi być takie siemierżne :-) ????
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: pavbaranov »

Cóż pewnie - za wyjątkiem OSX - wiele jest, jak to piszesz, "siermiężnych" systemów.
Puchacz do 12.04.3 - korzystamy z forumowej szukajki i otrzymujemy wynik: viewtopic.php?f=146&t=168829
CUPS - w 12.04 jest wersja 1.5.3 vide: http://packages.ubuntu.com/precise/cups
SANE - w wersji 1.0.14 vide: http://packages.ubuntu.com/precise/sane
Ghostscript - w wersji 9.05 http://packages.ubuntu.com/precise/ghostscript
Instalacja:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install sane cups ghostscript
# i przeczytać rozdziały HOW-TO ;)
Instalacja poprzez autorun w przypadku braku owych pakietów w systemie na pewno niczego nie przyniesie, bowiem autorun jest wyłącznie skryptem, który wywołuje inny pn. install.sh. Jest to skrypt, zatem po kolei systemowi są wydawane komendy, które ma wykonać. Jeśli jakiejś nie znajdzie, to masz taki efekt, jak masz.
Jak wszystko zrobisz i dalej będzie problem, to wrócimy do tematu.
Farenza
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 05 lis 2013, 06:44

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: Farenza »

Ok chyba :-) , doszedłem do etapu gdzie mam Ubuntu 12.04.3 LST, po wpisaniu komendy w terminalu uzyskałem informację, że mam jajko 3.2.0-55. :roll:
Synapsis pokazuje, że mam CUPS 1.5.3, SANE 1.0.14-9, Ghostscript 9.05.

Co dalej???? :confused:

PS komp widzi drukarkę w sieci i port też rozpoznaje. instalować stery czy coś jeszcze?
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: pavbaranov »

Wg mnie, wejść do owego katalogu, w którym masz rozpakowany sterownik i wykonać owe autorun tak jak wyżej.

Inna sprawa, że jak rozumiem w tej chwili próbujesz ją instalować jako drukarkę sieciową (jak ona jest podłączona?); może zanim zainstalujesz sterowniki należałoby wykonać test podłączając ją przez kabel?
Farenza
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 05 lis 2013, 06:44

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: Farenza »

UP
Tak jest ona podłączona do sieci.

Wpisuje sudo ./autorun i otrzymuje :nie znaleziono polecenia?
Co jest?
Wszedłem głębiej czyli do folderu Linux i wpisałem sudo ./install otrzymałem to samo ???
Już nic nie rozumiem?

Drukarka jest widziana poprzez funkcję dodaj drukarkę, są 3 opcje:
Drukarka sieciowa AppSocket/JetDirect przez DNS-SD
Drukarka sieciowa LPD przez DNS-SD
Drukarka sieciowa IPP przez DNS-SD
AppSocket/HP JetDirect

Hmmmmm może któraś z nich? tylko która?
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: pavbaranov »

Nie znajduje polecenia, to jest kwestia jakiegoś polecenia w skrypcie - jakiego? nie mam zielonego pojęcia. Trzeba byłoby ten skrypt i Twój system przeanalizować. Pisałem już o tym.
Zanim jednak sterownik, to tak jak napisałem: w miarę możliwości podepnij się bezpośrednio do niej (pewnie jest jakaś możliwość po USB albo czymś) - jeśli będzie drukować, to trzeba się będzie zająć konfiguracją. Jeśli nie - trzeba będzie przeglądnąć ten skrypt.

Spośród tych poleceń - nie mam pojęcia, bo nie wiem jak u Ciebie jest ta sieć ustawiona. Zwykle któreś z tych poleceń.

PS: Masz drukarkę kupioną z oficjalnego źródła, ze wsparciem u producenta. Może po prostu zasięgnąć ich ozora?
Farenza
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 05 lis 2013, 06:44

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: Farenza »

Hmmm ok jutro pobawię się z drukarką jako lokalną
A na teraz to w:
autorun jest takie coś:
#! /bin/sh
BASE=`dirname "$0"`
exec sh "$BASE/Linux/install.sh"
to co w Install.sh to nie zamieszczę, jest tego tyle, że ban na bank ;-) .
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: pavbaranov »

Wiem co tam jest, bo ściągnąłem ten sterownik ;)
autorun mówi mniej więcej tyle, by wykonał install.sh - to w nim jest pies pogrzebany.
Wpierw jednak sprawdziłbym, czy drukarka potrafi drukować jako lokalna. Jeśli tak, to pół problemu z głowy. Pozostaje ustawić sieć i tyle. Nie trzeba się będzie bawić w analizę install.sh. Jeśli trzeba będzie, to po prostu wrzuć to na jakiś pastebin, tak by każdy mógł go przeanalizować.
Farenza
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 05 lis 2013, 06:44

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: Farenza »

A to ci heca, po USB w ogóle jej nie widzi. Z opcji dodawania drukarek w ogóle nie ma portu USB? OCB??? :twisted:
OK :oops: kabelek. Już widzi :razz: każe zainstalować Xerox WorkCenter 3119 (pomomo że maszyna to 3315)
Postąpiłem zgodnie z zaleceniami, drukarkę dodał wysłał stronę testowa, i nic drukarka się obudziła i tyle. :-x
PS
Ok reinstalowałem Ubuntu teraz mam 12.04.3, jajko 3.8.0-33, sane 1.0.14.9, cups 1.5.3-0buntu8, ghostscript 9.05~dfsg-0ubuntu4.2.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2013, 09:01 przez Farenza, łącznie zmieniany 1 raz.
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: [Jak zainstalować sterownik producenta] Xerox 3315

Post autor: pavbaranov »

Farenza pisze:Wpisuje sudo ./autorun i otrzymuje :nie znaleziono polecenia?
Wpisujesz to w katalogu, do którego rozpakowałeś pobrany ze strony Xeroksa plik?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 91 gości