Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
maksiomark
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 lip 2007, 01:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: maksiomark »

ok źle zrozumiałem, już pracuję nad tym

-- 01 paź 2014 22:18 --

zrobiłem ale dalej cisza, dzisiaj już nic nie zrobimy, dziękuję za pomoc i poświęcenie swojego czasu !!!
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: yacup »

Szczerze powiem, że nie bardzo wiem dlaczego urządzenie nie komunikuje się z twoim komputerem.
Zgodnie z informacjami z sieci, w tym ze strony epsona zostało wykonane wszystko żeby uruchomić skaner.
Rozumiem, że cały czas po wykonaniu iscan masz komunikat o braku komunikacji.
Program działa ale nie może znaleźć w sieci twojego skanera.

Proponuję wszystko odinstalować, usunąć ręcznie ewentualne pliki konfiguracyjne w ./home i ściągnąć od nowa i zainstalować od nowa
w kolejności przez sudo apt-get install [nazwa paczki]:

1. paczka iscan-data
2. paczka iscan
2. paczka iscan-network

jeżeli nie da rady przez sudo apt-get dwóch pierwszych plików zainstalować to użyj dpkg

_______________________________________
Potem skonfigurować plik epkowa.conf od nowa:

1. najpierw spróbować wpis:

Kod: Zaznacz cały

net 192.168.1.103

to wtedy gdybyś się łączył z urządzeniem przez router (cały czas nie wiem czy DHCP czy ręcznie skonfigurowane połączenie - jeżeli DHCP to po restarcie urządzenia może mieć inny adres)
>>> restart

2. jeżeli nie zadziała to może być sytuacja, że urządzenie łączy się bezpośrednio - z pominięciem routera - z twoim komputerem i wtedy spróbuj wpis w epkowa.conf. Nie mam niestety tego typu urządzeń i cały czas próbuje pomóc tylko teoretycznie.

Kod: Zaznacz cały

net 10.0.0.1
>>> restart

Ewentualnie ściągnij program Vuescan. To program komercyjny i będzie się wyświetlał w wersji bezpłatnej znak wodny na ewentualnych skanach ale program ten wspiera twoje urządzenie również przez WiFi. Jeżeli Vuescan zadziała to jakoś sobie poradzimy z tym znakiem wodnym.

pozdrawiam
yacup

EDIT
A MASZ ZAINSTALOWANY PAKIET SANE ??? Z SYNAPTICA?
(ma być zainstalowany najsamwpierwprzód czyli zanim cokolwiek zaczniemy robić)
a ja mam takiego komputera, że jest taki czarno-srebrny; a na dole są takie różne przyciski coś tak jakby z literami a na górze jest taki telewizor i na nim się wyświetlają różne obrazki, i można go tak jak zeszyt złożyć (albo książkę)
maksiomark
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 lip 2007, 01:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: maksiomark »

Dobra to tak zrobię:
usunę wszystko, zainstaluję najpierw sane z zynapica potem jeszcze raz te paczki i restart , potem zmienię te wpisy (które już zmieniłem)
w przed ostatniej linijce tam jest taki adres net 10.0.0.1 tylko za krzyzykiem i potem restart
łaczę się przez dhcp automatycznie nic nie wprowadzałem ręcznie
Veuscan ,nie zadziałał !
dodam także ,że urządzenie mam sprawne i dobrze podłączone ,ponieważ na windowsie i przez telefon śmiga .aż miło
edit: jaki adres ip powinienem wpisać i gdzie go znaleźć bo ten co podałem to jest adres połączenia sieciowego i znalazłem go w informacji o połączeniu i nie wiem czy to jest ten ,którego szukamy ?
Edit: Zrobiłem wszystko od początku zgodnie z twoimi wskazówkami ,zmieniłem adres w pliku epkowa

Kod: Zaznacz cały

net 192.168.1.103 
cały czas nie wiem czy dobry wpis ,ale teraz po restarcie okno prostego skanowania się otwiera ,nie ma informacji o tym że skaner nie jest połączony i od razu samo się zamyka -dziwne !!!
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: yacup »

tzn, uruchamiasz w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

simple-scan
czy

Kod: Zaznacz cały

iscan
jest jakiś komunikat w terminalu po zamknięciu okna
a ja mam takiego komputera, że jest taki czarno-srebrny; a na dole są takie różne przyciski coś tak jakby z literami a na górze jest taki telewizor i na nim się wyświetlają różne obrazki, i można go tak jak zeszyt złożyć (albo książkę)
maksiomark
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 lip 2007, 01:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: maksiomark »

cześć:
Jak uruchomiłem przez terminal to w terminalu pojawił się komunikat
(Naruszenie ochrony pamięci) -cokolwiek to znaczy ?
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: yacup »

ale co uruchomiłeś przez terminal? simple-scan czy iscan?
Naruszenie ochrony pamięci pojawia się przy błędach w oprogramowaniu, błędach w bibliotekach, czasami po aktualizacjach lub z innych przyczyn.
To już jest niestety wyższa szkoła jazdy.

Tak teraz przejrzałem instrukcje od innych wielofunkcyjnych epsonów i tam można ustawić ręcznie parametry połączenia z routerem przez wifi.
Gdyby udało ci się to zrobić to wyeliminowalibyśmy przynajmniej możliwy błąd z nieprawidłowym adresem sieciowym.
DHCP to taki protokół, który umożliwia urządzeniu uzyskanie od routera danych konfiguracyjnych połączenia (IP, brama, adres podsieci, DNSy).
Jeżeli masz adres IP epsona, który się kończy na 103 to prawdopodobnie masz ustawione adresowanie DHCP od 100 wzwyż. I w ten sposób router nadaje kolejne adresy IP 101,102,103,104 kolejnych urządzeniom sieciowym w twojej domowej sieci.
Jeżeli masz kilka urządzeń to router nadaje im kolejne adresy w zależności od tego czy je "widzi" (czy są aktualnie włączone). I tak jeżeli laptop będzie miał np. końcówkę 101, jakieś inne urządzenie 102, to kolejne (epson) będzie miało 103. Ale jak wyłączysz urządzenie z adresem 102 i włączysz epsona to wtedy router nada mu adres z końcówką 102 (a w pliku konfiguracyjnym masz 103) i wtedy twój komp nie "zobaczy" skanera.
Naprawdę trzeba ustawić ręcznie konfigurację epsona. Nie wiem czy w swoim masz panel ale po ręcznej konfiguracji i połączeniu z siecią wifi powinna się świecić antenka WiFi na tym panelu.
a ja mam takiego komputera, że jest taki czarno-srebrny; a na dole są takie różne przyciski coś tak jakby z literami a na górze jest taki telewizor i na nim się wyświetlają różne obrazki, i można go tak jak zeszyt złożyć (albo książkę)
maksiomark
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 lip 2007, 01:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: maksiomark »

uruchomiłem najpierw simple potem iscan i te same komunikaty wyskoczyły
niestety ja ręcznie nie ustawię adresu nawet nie wiem jak to się robi i gdzie tego szukać wifi -kontrolka cały czas się świeci tak mam panel sterujący w mojej drukarce to jest urządzenie wielofunkcyjne i tak jak pisałem drukarka przez wifi działa, także sieć jest na pewno ok ,ponieważ skaner działa chociażby przez wifi z telefonu i w windowsie także działa
mało tego w poprzednim systemie a miałem 12.04 lts wszystko chodziło przy tych samych ustawieniach sieci.
Ostatnio zmieniony 02 paź 2014, 18:32 przez maksiomark, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: yacup »

Sorki, teraz doczytałem twój poprzedni post
adres: 192.168.1.103 jest w takim razie adresem twojego komputera >>> dlatego nie działa
Możesz się zalogować do routera?
W przeglądarce wpisz adres 192.168.1.1: potrzebujesz login i hasło do routera(powinieneś je znać)
Tam (w zależności od tego jaki to router --- napisz jaki router) będzie napisane jaki adres ma skaner

EDIT:
To już chyba ostatnia nadzieja
instalacja sane (razem z innym programem do skanowania)

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install sane sane-utils xsane xsane-common
potem w pliku epkowa.conf
w linijce net wpisuj kolejne adresy
192.168.1.101
192.168.1.102
192.168.1.103
itd....
po każdym wpisie restartuj kompa, może załapie
próbuj uruchamiać przez iscan (simple-scan nie znajdzie skanera przez wifi, xsane też nie znajdzie)
a ja mam takiego komputera, że jest taki czarno-srebrny; a na dole są takie różne przyciski coś tak jakby z literami a na górze jest taki telewizor i na nim się wyświetlają różne obrazki, i można go tak jak zeszyt złożyć (albo książkę)
maksiomark
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 lip 2007, 01:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: maksiomark »

router mam pentagramu jeszcze poszukam ip rutera a potem zainstaluje to co napisałeś
w linijce net kolejno wpisywać i kasować i znowu wpisywać?
Tylko najpierw muszę się do niego dostać ten adres co napisałeś jakoś nie działa
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: yacup »

maksiomark proszę ... udzielaj kompletnych odpowiedzi.

Jaki Pentagram? Jak mi napiszesz jaki pentagram to spróbuję w googlach sprawdzić jak możesz sprawdzić (gramatyka) adres skanera.
Adres który ci podałem 192.168.1.1 to prawdopodobnie adres IP twojego routera. Wpisz go w pasku adresu w przeglądarce i zaloguj się
(zakładam, że znasz login i hasło do swojego routera - login to pewnie: admin)

1. najpierw zainstaluj

a dopiero potem (jeżeli nie uda się ustalić adresu skanera w routerze) wpisuj kolejne adresy w pliku epkowa.conf

Kod: Zaznacz cały

net [kolejne adresy]
przy czym [kolejne adresy] to: 192.168.1.101, 192.168.1.102, 192.168.1.103 (możesz pominąć adres IP własnego komputera (ten który znalazłeś w Informacjach o sieci)
Przy czym jak wpiszesz jeden adres, uruchomisz isca i nie znajdzie skanera to usuń ten adres (zmień końcówkę) i zapisz nowy adres a potem restart i od nowa to samo.


Jeszcze jeden pomysł mam:
Ściągnij ten program. To WiFiGuard. Program przeskanuje otoczenie sieciowe (znajdzie komputery) i w okienku pokaże adresy IP oraz adresy MAC
klik
a ja mam takiego komputera, że jest taki czarno-srebrny; a na dole są takie różne przyciski coś tak jakby z literami a na górze jest taki telewizor i na nim się wyświetlają różne obrazki, i można go tak jak zeszyt złożyć (albo książkę)
maksiomark
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 lip 2007, 01:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: maksiomark »

to fantastyczny program dzięki
adres urządzenia epson jest z końcówką 106 teraz zmieniłem ten adres w pliku epkowa i restart zobaczymy czy pokaże taki sam adres jak przeskanuje sieć a potem włączę skanowanie zobaczymy co będzie
mój router to Pentagram Cerberus P6360 adres z końcówką 100 i już do niego się dostałem ale tam nie znalazłem tego co adresu natomiast ten program jest znakomity

-- 02 paź 2014 17:53 --

po restarcie już mam końcówkę 104 czyli adres przydzielany jest dynamicznie ,to ja już nie wiem co teraz zrobić
oczywiście nie działa dalej
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: yacup »

No to jest właśnie to o czym mówiłem
W panelu sterowania na epsonie powinieneś wejść w ręczną konfigurację i ustawić ręcznie parametry połączenia
ustaw IP: 192.168.1.200 (nie ustawiaj adresu w zakresie adresowania DHCP - zakres tego adresowania jest ustawiony w routerze)
a pozostałe parametry czyli: brama (domyslna droga - to adres rotera) DNSy (są dwa - w okienku informacyjnym wyświetla sie tylko jeden, drugi zobaczysz jak wejdziesz w Edycja> zaznac połączenie> Modyfikuj> zakładka IPv4> na dole będą obydwa DNSy), maska podsieci (tutaj będzie raczej: 255.255.255.0)
SSID to nazwa twojej sieci
"oczywiście nie działa dalej"
dalej błąd z naruszeniem ochrony pamięci czy to co na początku o braku komunikacji

EDIT:
Ustaw adres z końcówką powyżej 200 np.205 (teraz sprawdziłem, domyślnie adresowanie DHCP jest w twoim routerze od 100 do 200
a ja mam takiego komputera, że jest taki czarno-srebrny; a na dole są takie różne przyciski coś tak jakby z literami a na górze jest taki telewizor i na nim się wyświetlają różne obrazki, i można go tak jak zeszyt złożyć (albo książkę)
maksiomark
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 lip 2007, 01:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: maksiomark »

JESTEŚ WIELKI DZIAŁA!!!!!!!!!!!!!
skąd TY to wszystko wiesz ? tyle rzeczy trzeba było zrobić
a błąd wynikał z tego adresu IP i jeszcze jedno w epkowa w tym pliku w tej linijce miałem przypadkowo dwa razy słowo net wpisane dlatego pojawiała się informacja o naruszeniu pamięci
nie wiem tylko czy teraz za każdym razem będzie działać czy też trzeba będzie przeskanować sieć i dowiedzieć się jaki mam adres sprzętu
zobaczymy w kazdym razie wiem gdzie co zmienić jakby nie działał BARDZO DZIĘKUJĘ ZA POŚWIĘCONY CZAS I POMOC mam jeszcze jedną sprawę zobacz mój post dotyczący touchpada bardzo dziwnie się zachowuje na jednym z komputerów właśnie tym z ubuntu 14.04
Po restarcie komputera też działa i nawet ten drugi program także tylko ten co mi dałeś ten plik deb nie widzi skanera ale to nie ważne!!!!!
A w panelu sterowania nie mogę ustawiać takich spraw jak adresy tam tylko jest włącz i wyłą cz ,włącz sieć wifi itp.
JESTES WIELKI !!!!!!! DZIĘKUJĘ <DZIĘKUJĘ <DZIĘKUJĘ
cześć Marek
ps. a może zrobimy tego touchpada jeszcze ????
Mało tego teraz jak zmieniłem ten adres w pliku epkowa .conf to skaner działa także na komputerze z ubuntu 13.10
Ostatnio zmieniony 02 paź 2014, 20:31 przez maksiomark, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: yacup »

Dzięki, w sumie też odetchnąłem z ulgą bo mi się już pomysły kończyły.
Ale zdajesz sobie sprawę, że to jest zrobione tak "od tej strony gdzie się plecy na dole kończą"? (sorrrry dla moderatorów za sformułowanie ale tak to zrobiliśmy właśnie)

Postaraj się ustawić adres IP i pozostałe parametry w epsonie na sztywno (czyli manualna konfiguracja); inaczej po restartach epsona będziesz miał prawdopodobnie inny adres (albo będzie inny albo nie będzie :pt36: )
Tutaj masz adres ze screenem twoich ustawień DHCP w routerze
klik
w linijce IP Pool Range zmniejsz zakres adresowania do np. 130 a nie do 200 (jak jest adresowanie DHCP od 101 do 200 to można podłączyć przez protokół DHCP 100 (słownie: sto) !!! urządzeń sieciowych (po LANie i WiFi). Aż tyle nie jest potrzebne. I po każdym restarcie urządzenia może zmieniać się ich adres :mrgreen:
W tej samej linijce masz również również przycisk "Show Client" >>> Pokaże to samo co WiFiGuard ale tylko dla DHCP
Poczytaj co to jest to DHCP
***************************************
EDIT:
Po restarcie komputera też działa

Po restarcie epsona IP się zmieni (albo nie) ... restart komputera nie ma znaczenia dla adresu IP epsona
Jeżeli chodzi o touchpad to raczej nie koniecznie, nigdy nie miałem problemów z touchpadem i nie bardzo wiem od czego zacząć
Może uruchom "mysz i panel dotykowy" - poprzestawiaj opcje kilka razy, może się "samo" ustawi
***************************************
życzę powodzenia
yacup
a ja mam takiego komputera, że jest taki czarno-srebrny; a na dole są takie różne przyciski coś tak jakby z literami a na górze jest taki telewizor i na nim się wyświetlają różne obrazki, i można go tak jak zeszyt złożyć (albo książkę)
maksiomark
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 lip 2007, 01:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: maksiomark »

teraz mogę zapewne drugi komputer zaktualizować do 14 .04 wszystko jest na forum więc mi nie ucieknie jak to zrobić
tylko boję się bo kiedyś jak aktualizowałem to niestety komputer nie wstał to znaczy nie było obrazu ekran był czarny ,zapewnie wywaliło stery od grafiki i troszkę się boję ruszać tej aktualizacji no ale cóż do odważnych świat nalezy najwyzej zapukam do twoich drzwi
jeszcze raz dziękuje ,może znajdzie się ktoś kto zrobi porządek z tym touchpadem !
Ostatnio zmieniony 03 paź 2014, 02:09 przez maksiomark, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: yacup »

Bo w adresie był klucz dla sesji, jeżeli już raz ściągnąłeś to klucz za drugim razem jest nieważny

Teraz trzeba tak:
https://www.softperfect.com/products/wifiguard/
na samym dole wybierz architekturę i ściągnij

PS. Ubuntu się nie aktualizuje ... Ubuntu się instaluje za każdym razem od nowa <<< to była dobra rada
a ja mam takiego komputera, że jest taki czarno-srebrny; a na dole są takie różne przyciski coś tak jakby z literami a na górze jest taki telewizor i na nim się wyświetlają różne obrazki, i można go tak jak zeszyt złożyć (albo książkę)
maksiomark
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 lip 2007, 01:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: maksiomark »

dzięki nie wiedziałem o takich kluczach, mimo iż pracuje na ubuntu od wielu lat to nie mogłem nigdy go poznać tak od środka ,a to dlatego że nie mam do tego głowy ,jednak jak coś się wysypie staram się to naprawić oczywiście zawsze z pomocą ,no ale właśnie tak człowiek się uczy.

Dlaczego się ubuntu nie aktualizuje? ? Zawsze od nowa ,a co z moimi dokumentami lub ustawieniami lub programami ,co z ustawieniami poczty z mailami i z zakładkami przeglądarki ,przecież to wszystko się wysypie?
Zaktualizowałem komputer wszystko pięknie chodzi ,przed aktualizacją wypaliłem płytę z 14.04 ,ale jak się okazało nie jest potrzebna
przypisałem stały adres ip skanerowi ,zgodnie z twoimi wskazówkami powiązałem adres ip z adresem mac urządzenia i teraz już mi się nic nie zmieni -dziękuję za dobre rady!!!

Jeszcze raz Dziękuję za pomoc.
maksiomark
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 lip 2007, 01:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Ubuntu 14.04 nie widzi skanera -Epson L355

Post autor: maksiomark »

hej cześc czy możesz mi pomóc jeszcze raz tym razem dotyczy systemu 18.04
ta sama sprawa epson drukarka działa a skaner nie!!! Bardzo bym prosił
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości