Pasek na ekranie - Sterownik

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
robotox1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 09 sie 2016, 12:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64

Pasek na ekranie - Sterownik

Post autor: robotox1 »

Witam,
ustawiłem sterownik własnościowy Nvidia, który dziala o wiele lepiej, niż ten otwartoźródłowy, jednak ma pewien feler - podczas szybkiej zmiany czegoś na ekranie np. przy oglądaniu filmu, zjeżdzaniu na stronie internetowej, jakiejś grze 3D jest zauważalny taki pasek, który jakby nie do końca poprawnie wyświetla to co powinno być. Nie jest on widoczny, ale w jego miejscu źle przesuwają się kolory, dopiero po zatrzymaniu ekranu w miarę stałej pozycji wraca do poprawnej formy.
Wie, ktoś czy da się to naprawić?

Nie jest to problem ze sprzętem, bo na Windowsie i drugim Linuxie Mint tego problemu nie ma.
Karta Graficzna: Nvidia GTX 1050 2GB
System: Ubuntu 18.04 64bit ze środowiskiem MATE
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8596
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pasek na ekranie - Sterownik

Post autor: mario_7 »

Chodzi ci o tzw. tearing - szarpanie obrazu? Spowodowany przez brak synchronizacji?
Występuje to głównie w konfiguracji z optimusem - czyli gdy w systemie są dwie karty graficzne - dyskretna i dedykowana. Czy tak jest w twoim przypadku?
robotox1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 09 sie 2016, 12:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64

Re: Pasek na ekranie - Sterownik

Post autor: robotox1 »

mario_7 pisze: 28 sie 2018, 22:41 czyli gdy w systemie są dwie karty graficzne - dyskretna i dedykowana. Czy tak jest w twoim przypadku?
Tak, mam dwie karty graficzne - GTX 1050 i GTX 650. Z drugiej praktycznie nie korzystam.
To szarpanie obrazu występuje tylko w środowisko MATE, na innych wszystko działa jak natura chciała.
Da się to jakoś naprawić, czy trzeba będzie zrezygnować z drugiej karty?
robotox1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 09 sie 2016, 12:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64

Re: Pasek na ekranie - Sterownik

Post autor: robotox1 »

Znalazłem rozwiązanie:
Należy wejść w ustawienia wyglądu Mate (MATE Tweak), zakładka Okna i wybrać "Macro (składanie Compton za pomocą karty graficznej)"

Obrazek

Nie wiem dlaczego, w tym środowsiku graficznym jest to tak nietypowo rozwiązane, ale po zmienieniu tej opcji wszystko działa prawidłowo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości