Stary laptop jako serwer multimediów

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
nikczemnik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 186
Rejestracja: 09 mar 2008, 20:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Stary laptop jako serwer multimediów

Post autor: nikczemnik »

Mam starego laptopa, który leży i się marnuje. Bebechy za słabe do normalnego używania, więc pomyślałem sobie, że może wykorzystać go jako dysk sieciowy czy coś w tym stylu.
Nie znam się na tym ale plan jest taki, żeby działał sobie cały czas z zamkniętym ekranem i na jego dysku będę miał jakieś fotki, muzykę itd. żebym miał dostęp do danych z dowolnego miejsca. Może ktoś podpowie jak to zrobić najsprawniej? Oczywiście jeśli to rozwiązanie jest bez sensu to też proszę o opinie:-).
Dzięki
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Stary laptop jako serwer multimediów

Post autor: mario_7 »

Podstawowe pytanie to czy to się opłaca. Bo koszt małego komputera typu RaspberryPi nie jest duży, a będzie zużywał zdecydowanie mniej energii.

Pomijając powyższe.

Wszystko zależy jak chciałbyś udostępniać dane. Najbardziej uniwersalny sposób, to Samba - z dowolnego komputera będzie dostęp do plików (wszelakich). Można postawić serwer DLNA, wtedy można będzie odtwarzać multimedia zdalnie na np. telewizorze.

Inne opcje do rozważenia (w sumie mogłyby działać równolegle): NFS, FTP, SFTP i pewnie coś jeszcze by się znalazło. Wybór zależy od zastosowania.
nikczemnik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 186
Rejestracja: 09 mar 2008, 20:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Stary laptop jako serwer multimediów

Post autor: nikczemnik »

No właśnie chodzi o to, że mam kompa stacjonarnego i dwa laptopy. No i chciałbym mieć dostęp do danych na nim z reszty. RaspberryPi może i zużyje mniej energii ale czy to będzie zauważalne? No i jakieś koszty z zakupem będą, więc chyba zostanę przy laptopie. Tylko czy postawić tam np jakieś Xubuntu i tak jak napisałeś udostępnić przez Sambę czy jakoś inaczej byś to widział?
baks
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 25 sty 2006, 23:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Stary laptop jako serwer multimediów

Post autor: baks »

Zobacz freenas albo open media vault.
nikczemnik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 186
Rejestracja: 09 mar 2008, 20:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Stary laptop jako serwer multimediów

Post autor: nikczemnik »

Zainstalowałem Open Media Vault. Mam tylko jeden problem:-). Podłączyłem do tego laptopa dysk na USB i kiedy chcę obejrzeć jakiś film z tego dysku to strasznie klatkuje. Bawiłem się ustawieniami VLC ale dalej nic. Czy to kwiestia tego, że dysk na USB i np po SATA było by OK? Korzysta ktoś może z takiego rozwiązania i może się podzielić opinią?
baks
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 25 sty 2006, 23:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Stary laptop jako serwer multimediów

Post autor: baks »

Próbowałem rozwiązania freenas na pendrive. Dane na dysku wewnętrznym. Może tak spróbuj z Omv.
Awatar użytkownika
Jarni
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 3 City
Kontakt:

Re: Stary laptop jako serwer multimediów

Post autor: Jarni »

Ja polecam pełną instalację Ubuntu Server. Sam stosuję właśnie takie rozwiązanie, również wykopałem z szuflandii starego laptopa, do którego jest podpięty dysk USB.
Z samby korzystam rzadko. Natomiast chmurę https://owncloud.org/ i serwer multimediów głównie DLNA https://www.plex.tv/ i Apache zatrudniam wytrwale i codziennie.
Jako odtwarzacz wideo strumienia z DLNA wykorzystuję https://kodi.tv/ z kilkoma wtyczkami do pobierania napisów i synchronizacji bazy z Plexa.
- Tylko nadal nie wiemy, co tu robił ten gość z siekierą?
- Pewnie sie-kierował czymś!
--LU #553776
nikczemnik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 186
Rejestracja: 09 mar 2008, 20:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Stary laptop jako serwer multimediów

Post autor: nikczemnik »

@Jarni a napiszesz coś więcej jak to ogarnąć? Chodzi mi głownie o to, że mam na jednym kompie jakieś filmiki z wakacji fotki itd. I chciałbym mieć do nich dostęp z każdego komputera. Da radę?
Awatar użytkownika
Jarni
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 3 City
Kontakt:

Re: Stary laptop jako serwer multimediów

Post autor: Jarni »

nikczemnik pisze:@Jarni a napiszesz coś więcej jak to ogarnąć? Chodzi mi głownie o to, że mam na jednym kompie jakieś filmiki z wakacji fotki itd. I chciałbym mieć do nich dostęp z każdego komputera. Da radę?
Bardzo da.
Plex Media Server to obecnie chyba najbardziej rozbudowany, ale i najprostszy serwer DLNA. Zarządzany jest z poziomu przeglądarki, gdzie zdjęcia możesz oglądać jako pokaz slajdów, na dobrą sprawę obejrzysz też film. Choć do oglądania strumieni ja osobiście preferuję jednak KODI.

Początkowo korzystałem z FreeNas, chwilę potestowałem OMV, przez dłużą chwilę serwer pracował pod kontrolą Xubuntu którym zarządzałem przez TeamViever, aż finalnie doszedłem do wniosku, że szkoda zasobów na utrzymywanie x-ów i od ponad dwóch lat moja stara Extensa z połamanymi zawiasami dzielnie mi służy jako platforma dla Ubuntu Server 14.04.
- Tylko nadal nie wiemy, co tu robił ten gość z siekierą?
- Pewnie sie-kierował czymś!
--LU #553776
nikczemnik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 186
Rejestracja: 09 mar 2008, 20:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Stary laptop jako serwer multimediów

Post autor: nikczemnik »

Poległem na instalacji owncloud, ale jak będę miał więcej czasu to do tego przysiądę. Dzięki za poradę.
Awatar użytkownika
Jarni
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 3 City
Kontakt:

Re: Stary laptop jako serwer multimediów

Post autor: Jarni »

nikczemnik pisze:Poległem na instalacji owncloud, ale jak będę miał więcej czasu to do tego przysiądę. Dzięki za poradę.
Nie załamuj się, bo warto. Warto się pobawić i poćwiczyć. Plex jako serwer DLNA daje radę, kilka dni temu testowałem Emby, też ciekawe rozwiązanie, ale ich wtyczka do KODI czasem się wykrzacza. PLEX ma stabilniejsze rozwiązania, po prostu dłużą to ćwiczą i to chyba w dużej części ludzie, którzy tworzyli stare XBMC.

Co do Owncloud, to masz poradnik: http://idroot.net/tutorials/install-own ... ntu-14-04/. Pamiętaj, że dotyczy poprzednich wydań zarówno Owncloud jak i samego Ubuntu, ale najważniejsza rzecz, czyli Step 5 - konfiguracja MySQL pozostała bez zmian. Instalację chmury prowadź wg dokumentacji developera.

Pozdrawiam.
- Tylko nadal nie wiemy, co tu robił ten gość z siekierą?
- Pewnie sie-kierował czymś!
--LU #553776
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości