Uprawnienia plików po przesłaniu na inną maszynę za pomocą SSH

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
mes mariusz
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 11 mar 2009, 16:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Uprawnienia plików po przesłaniu na inną maszynę za pomocą SSH

Post autor: mes mariusz »

Witam.

Na osobnej maszynie 192.168.1.11 (Linux Mint) mam postawiony serwer Samby. Na nim 6TB dysk (ext4) na którym trzymam wszystkie dane.
Wszystkie zasoby świadczone są przez Sambę jako Read Only, dzięki czemu mam pewność, że żaden wirus nie strawi mi ważnych danych (jest też procedura Backup-u, ale nie o tym mowa).

Żeby było bezpiecznie dane na dysk maszyny z serwerem Samby wrzucam na nia nie nie przez Sambę, ale po SSH. Czyli za każdym razem gdy chcę coś wrzucić na Sambę (czy to zdjęcia z wakacji, czy grę) uruchamiam na swoim laptopie Double Commandera, i za pomocą wtyczki FTP łączę się z maszyną na której stoi serwer Samby:

Obrazek

Obrazek

Następnie (jak widać, po SSH) wrzucam nowe pliki bezpośrednio do folderów z których korzysta serwer Samby.

Problem w tym, że gdy chcę skorzystać z wrzuconych plików po Sambie (z dowolnej uprawnionej maszyny w sieci) nie mogę się do nich dobrać, z uwagi na domyślne uprawnienia wrzuconych w ten sposób plików:

Obrazek

Gdy wejdę na maszynę 192.168.1.11 (z serwerem Samby) widzę, że nowo wrzucony plik ma uprawnienia:

Obrazek

Tymczasem, by maszyny w sieci mogły mieć dostęp do tego pliku przez Sambę, potrzebuję, by uprawnienia były przynajmniej takie:

Obrazek

Innymi słowy, po wrzuceniu plików na maszynę z serwerem Samby, muszę dodatkowo ustawić na tych plikach ustawić odczyt dla wszystkich.

Chciałbym to zautomatyzować (chciałbym by pliki wrzucane po SSH miały domyślnie włączony odczyt dla wszystkich. A może da się to zrobić inaczej?

Np. w taki sposób, by niezależnie od tego, jakie artybuty / uprawniwenia miały pliki na dysku Samba udostępniała je ze swoimi własnymi "witrualnymi" uprawnieniami?

Z góry dziękuję pięknie za podpowiedzi.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Uprawnienia plików po przesłaniu na inną maszynę za pomocą SSH

Post autor: kobrawerde »

Nie wiem czy nie trzeba pokombinować z uprawnieniami w sambie (server) prawa do odczytu ....plik : /etc/samba/smb.conf.... / zasób / folder samby ?
Albo prawa do plików w samym systemie linux. Nie wiem jak się to ma jak w Sambie zaznaczysz korzystanie z haseł systemu linux a nie z samej samby ?.... musisz pokombinować albo jakiś spec od sieci od razu podpowie co i jak w co wątpię :-)
https://techfreak.pl/jak-udostepnic-katalog-w-sambie/
https://soisk.info/index.php/Linux_Ubun ... der%C3%B3w
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4677
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Uprawnienia plików po przesłaniu na inną maszynę za pomocą SSH

Post autor: jacekalex »

RTFM

Kod: Zaznacz cały

man umask
Do połączeń SSH to będzie:
Answer: As indicated by poige, using pam_umask did the trick.

The exact changes were:

Lines added to /etc/pam.d/sshd

Kod: Zaznacz cały

# Setting UMASK for all ssh based connections (ssh, sftp, scp)
session    optional     pam_umask.so umask=0022
Sznurek:
https://serverfault.com/questions/22839 ... onnections

Daj znać, czy pomogło. ;-)

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości