Google Chrome na Ubuntu 18.04.3 - jak usunąć pytanie o dostęp do bazy kluczy?

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
Marek Skalniak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 02 wrz 2019, 20:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Google Chrome na Ubuntu 18.04.3 - jak usunąć pytanie o dostęp do bazy kluczy?

Post autor: Marek Skalniak »

Witam!

Zainstalowałem sobie Ubuntu 18 na komputerze. Dotychczas korzystałem z Windowsa. Moją ulubioną przeglądarką jest Google Chrome. Chciałem zainstalować sobie Google Chrome na Ubuntu, ale nie wiedziałem jak, lecz znalazłem instrukcję instalacji za pomocą Terminala. Fajnie. Udało się. Jednak jest coś dziwnego z tym programem na tym systemie, a nie wiem jak to usunąć... Otóż Firefox i Opera uruchamia się normalnie, ale z Chrome jest problem. Przed uruchomieniem wyskakuje komunikat i prosi o podanie hasła. Pisze coś takiego: Proszę wprowadzić hasło, aby odblokować. Program wymaga dostępu do bazy kluczy „Domyślna baza kluczy”, ale baza jest zablokowana. Ja wprowadzam hasło i program się uruchamia, ale mi chodzi o to, żeby usunąć ten upierdliwy komunikat, żeby Chrome otwierało się normalnie, jak Firefox lub Opera. Jak to zrobić? Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
arecki
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 747
Rejestracja: 17 lis 2018, 09:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 44 Bronson Lane Hensonville

Re: Google Chrome na Ubuntu 18.04.3 - jak usunąć pytanie o dostęp do bazy kluczy?

Post autor: arecki »

Zainstaluj seahorse i ustal puste hasło dla „Domyślna baza kluczy”, ewentualnie uruchamiaj chrome z opcją --password-store=basic
tomasz-groch
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 19 kwie 2019, 13:19
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Google Chrome na Ubuntu 18.04.3 - jak usunąć pytanie o dostęp do bazy kluczy?

Post autor: tomasz-groch »

Jak to ustawić?
"ewentualnie uruchamiaj chrome z opcją --password-store=basic"
Awatar użytkownika
arecki
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 747
Rejestracja: 17 lis 2018, 09:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 44 Bronson Lane Hensonville

Re: Google Chrome na Ubuntu 18.04.3 - jak usunąć pytanie o dostęp do bazy kluczy?

Post autor: arecki »

W aktywatorze, którym uruchamiasz chrome.
Marek Skalniak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 02 wrz 2019, 20:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Google Chrome na Ubuntu 18.04.3 - jak usunąć pytanie o dostęp do bazy kluczy?

Post autor: Marek Skalniak »

arecki pisze: 03 wrz 2019, 09:00 Zainstaluj seahorse i ustal puste hasło dla „Domyślna baza kluczy”
Odpaliłem oprogramowanie Ubuntu i okazało się, że ten program jest już zainstalowany. Zatem kliknąłem w wyświetl programy i znalazłem ten program pod nazwą hasła i klucze. Uruchomiłem program i zobaczyłem po lewej coś takiego jak „domyślna baza kluczy”. Kliknąłem prawym przyciskiem myszy na domyślnej bazie kluczy i wybrałem z menu „zmień hasło”. Wyskoczył komunikat o wprowadzenie poprzedniego hasła, to wprowadziłem to hasło, które podawałem wcześniej przy uruchamianiu Chrome. Następnie ustaliłem puste hasło i zakończyłem pracę programu. Uruchomiłem komputer ponownie i problem nie występuje. Przeglądarka uruchamia się jak Firefox lub Opera. Dziękuję za pomoc!
tomasz-groch
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 19 kwie 2019, 13:19
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Google Chrome na Ubuntu 18.04.3 - jak usunąć pytanie o dostęp do bazy kluczy?

Post autor: tomasz-groch »

Ja tak zrobiłem ale nadal pyta o hasło.
Możliwe, że dlatego:
mam folder .cache wrzucony do RAM?
Awatar użytkownika
arecki
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 747
Rejestracja: 17 lis 2018, 09:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 44 Bronson Lane Hensonville

Re: Google Chrome na Ubuntu 18.04.3 - jak usunąć pytanie o dostęp do bazy kluczy?

Post autor: arecki »

To usuń tą bazę, założy się nowa, wtedy podaj puste hasło.
A co co z drugim rozwiązaniem, opcja --password-store=basic ?
tomasz-groch
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 19 kwie 2019, 13:19
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Google Chrome na Ubuntu 18.04.3 - jak usunąć pytanie o dostęp do bazy kluczy?

Post autor: tomasz-groch »

Wpisuje bez hasła ale nadal wyskakuje monit o hasło.
Jak uruchomić ta drugą opcję?
"--password-store=basic ?"
To wpisuje gdzieś w ustawieniach?
Awatar użytkownika
arecki
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 747
Rejestracja: 17 lis 2018, 09:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 44 Bronson Lane Hensonville

Re: Google Chrome na Ubuntu 18.04.3 - jak usunąć pytanie o dostęp do bazy kluczy?

Post autor: arecki »

W aktywatorze.
kjur
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 120
Rejestracja: 18 lut 2007, 03:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Google Chrome na Ubuntu 18.04.3 - jak usunąć pytanie o dostęp do bazy kluczy?

Post autor: kjur »

Podepnę się pod temat. Na starych maszynach uzywalem Xubuntu 16.04 LTS. Przyszedl wreszcie czas, żeby zainstalowac 18.04 LTS (wiem, niedlugo bedzie 20.04 LTS...).
Na 16.04 mam Chromium ver 77 i mam tam opcje importu i exportu hasel (co jakis czasu exportuje do zakodowanego folderu EncFS).
Na jednej z maszyn probuje 18.04. Chromium rowniez w wersji 77. Uzywam opcji Jest opcji --password-store=basic. Widze przycisk Import, nie ma przycisku Export (jak na starych systemach). Dodatkowo zaimportowane hasla nie pokazuja sie na liście zapamietanych hasel, choc hasla sa zapamietane (podpowiadają się przy wchodzeniu na strony, gdzie hasła były zapamiętane).
Jakieś podpowiedzi jak miec listę zapisanych haseł i opcję eksportu? (być może pojawi sie sama jak beda jakies hasła na liście)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości