Kiano Elegance 11.6

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Dannish
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Kiano Elegance 11.6

Post autor: Dannish » 03 gru 2018, 11:24

Witajcie,
Niedawno wpadł w moje ręce bardzo kompaktowy laptop Kiano Elegance 11.6. Sprzęt jest bardzo budżetowy - procesor Intel Atom x5-Z8350 i tylko 2GB RAM.Pełna specyfikacja https://kiano.pl/kiano-elegance-11-6/. Fabrycznie wyposażony jest w Windows 10 i to też jest głównym problemem tego sprzętu.
Przeglądanie stron internetowych jest koszmarem, a o obejrzeniu jakiegokolwiek materiału na YouTube można zapomnieć.

Uruchomiłem na nim Ubuntu 18.10 w wersji Live - działało całkiem przyzwoicie i o niebo lepiej niż fabryczne W10, ale doszedłem do wniosku że warto spróbować lżejszego Lubuntu (także Live).
Laptop działa aż miło kilkanaście kart otwartych w Firefox nie spowalnia systemu drastycznie.

Niestety pozostałem z 2 nierozwiązanymi problemami:
1. Nie działa mi dźwięk
2. Lapek jest wyposażony w dotykowy ekran - który też pod żadnym Linuksem nie chce pracować

Oczywiście Kiano nie zapewnia żadnych sterowników do GNU Linuksów a sprzęt jest na tyle egzotyczny, że żadne społeczności się tym nie zajęły na własną rękę, a ja się zupełnie na tym nie znam żeby rozwiązać problem samodzielnie.

W związku z tym proszę Brać Ubuntu o podpowiedź i ewentualną pomoc.
Czy jest jakaś szansa na rozwiązanie tych problemów (albo chociaż problemu z dźwiękiem).
PS. Ponieważ jestem zwykłym użytkownikiem i na domiar złego miałem dłuższą przerwę w kontakcie z Ubuntu proszę o podpowiedzi jakich informacji na temat sprzętu muszę jeszcze dostarczyć, żeby uzyskać jakąś pomoc.
Pozdrawiam.
Radek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”