Lenovo B560 - wentylator ciągle pracuje

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
p1tbox
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Lenovo B560 - wentylator ciągle pracuje

Post autor: p1tbox »

Witam

Od razu zaznaczam, że zanim zacząłem ten watek spędziłem trochę czasu na szukaniu odpowiedzi na to pytanie.

Posiadam Lenovo B560 i dziś postanowiłem zainstalować Ubuntu i zobaczyć co z tej przygody wyniknie :)

Puki co jestem naprawdę zadowolony z tego systemu, nie mniej jednak mam mały problem z wentylatorem który ciągle pracuje dość głośno a nie powinien.

Znalazłem program pwmconfig zainstalowałem go i wyskoczyło mi to:

Kod: Zaznacz cały

root@box:/home/p1tbull/Downloads# pwmconfig 
# pwmconfig revision 5857 (2010-08-22)
This program will search your sensors for pulse width modulation (pwm)
controls, and test each one to see if it controls a fan on
your motherboard. Note that many motherboards do not have pwm
circuitry installed, even if your sensor chip supports pwm.

We will attempt to briefly stop each fan using the pwm controls.
The program will attempt to restore each fan to full speed
after testing. However, it is ** very important ** that you
physically verify that the fans have been to full speed
after the program has completed.

/usr/sbin/pwmconfig: There are no pwm-capable sensor modules installed
Oczywiście próbowałem szukać rozwiązania tego problemu ale zaznaczam jestem początkującym i nie bardzo zrozumiałem opisy rozwiązania tego problemu. Jest ktoś kto zna rozwiązanie tego problemu? :pt36:
MMB
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2005, 23:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Wentylator ciągle pracuje

Post autor: MMB »

Komunikat mówi tylko tyle, że pwmconfig nie potrafi odnaleźć żadnych informacji o sensorach. Program pwmconfig korzysta z lm-sensors więc musisz mieć działające prawidłowo lm-sensors, żeby użyć pwmconfig. Tu masz tutorial krok-po-korku co dalej: http://tuxtweaks.com/2008/08/how-to-con ... in-ubuntu/

Również w jednym z komputerów mam problem z wiatrakiem – chodzi on bardzo głośno, tyle że czasami zwalnia – czego u Ciebie nie ma.
Muszę nad tym posiedzieć, ale nie wiem czy coś zdziałam, bo to Pentium D a to draństwo potwornie się grzeje pod obciążeniem.
Polecam artykuły:
- http://www.thinkwiki.org/wiki/How_to_control_fan_speed
- https://wiki.archlinux.org/index.php/Fan_Speed_Control
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wentylator ciągle pracuje

Post autor: e X t 7 3 »

Po prostu kwestia ACPI i zarządzania energią ;) ... zapraszam do działu z moimi kernelami -> kernele e X t 7 3. Tu polecam zapoznanie sie z watkami - skrypty, kernele, i instalator graficzny - jako podstawa ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
slawek30
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 23 cze 2009, 21:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Wentylator ciągle pracuje (ustawienia /etc/fancontrol nie działają)

Post autor: slawek30 »

Witam

Zainstalowałem sobie http://www.ubucentrum.net/2012/07/psens ... atury.html oraz utworzyłem plik /etc/fancontrol za pomocą pwmconfig zgodnie z https://wiki.archlinux.org/index.php/Fan_Speed_Control
Zakładam, że Psensor w temp1 i temp2 pokazuje mi temperaturę CPU i ustawiona wartość MINTEMP=hwmon0/device/pwm1=30 jest większa od obecnej temperatury 26 to wiatrak powinien się wyłączyć, niestety tak się nie dzieje.

Co zrobiłem nie tak?

-- 24 gru 2012 14:09 --

/usr/sbin/fancontrol po uruchomieniu tego dostaję info:
Error: file hwmon1/device/pwm2 doesn't exist
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Wentylator ciągle pracuje

Post autor: JerryG »

e X t 7 3 pisze:Po prostu kwestia ACPI i zarządzania energią ;) ... zapraszam do działu z moimi kernelami -> kernele e X t 7 3. Tu polecam zapoznanie sie z watkami - skrypty, kernele, i instalator graficzny - jako podstawa ;).

Pozdrawiam
To nie kwestia samego ACPI, wczesniej nie slyszalem wentylatorow, a teraz mi pracuja na pol lub mniej obrotow.
Gdy na tym lapku odpale XP i go obciaze programami nie slysze - no chyba ze za mocno obciazony to na chwile sie wlaczy a pozniej cisza.
Tak bylo na 20.3 juz, ale myslalem ze to Opera ma blad, teraz Opera zamknieta nie uruchomiona, +55*C i wentylatory szumia caly czas [slysze je, gdzie wczesniej nie zalaczaly sie] a mam kernel i7 :(

P.S. Mam zawsze Twoje najnowsze skrypty.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Lenovo G50
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wentylator ciągle pracuje

Post autor: e X t 7 3 »

Kwestia ACPI i/lub obciążenia maszyny. Zatem jak już pisałem jest jakiś problem = nowe kernele <> nvidia [a raczej jej sterowniki]. Tu raz na kilka uruchomień - na baterii z poprzednio zimnego startu, skutkuje problemami w doborze trybu pracy przez układ nvidii (jak by nie dostawała info od podsystemu ACPI). Jak pisałem problem taki występuje jedynie na maszynach z nvidią. W kernelach z linii v21.5 udało mi się to ograniczyć , ale nie wyeliminować. Na maszynach z "czystym" intelem lub AMD (w tym APU) wszystko działa idealnie, np. X370 pod AMD APU E-350 (kernel brazos) ze zużyciem energii schodzi nawet do ok 3.9 Watta, komputer jest zimny (jak dotykasz wręcz bardzo zimny) I praktycznie nie słyszalny = tu wszystko działa idealnie. To samo na testowanych ultrabookach z i3 i i5 (tu kernele i7).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
slawek30
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 23 cze 2009, 21:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Wentylator ciągle pracuje

Post autor: slawek30 »

Ok.
Zainstalowałem Wersje stabilne [12.04 oraz 12.10] - Kernele, sterowniki dla net i notebooków oraz stacjonarnych [v20.3 32-bit i 64-bit] - oparte o Linux-3.4.11 i nadal bez zmian. Wiatrak ciągle pracuje na 1900 obrotów przy wykorzystaniu procesora 10%. Jedyne co pomogło to zejście z 2800 obrotów przez ustawienia kontroli wiatraka na płycie: Płyta Główna ASRock > G41M-GE3.

Coś jeszcze mogę zrobić?

-- 26 gru 2012 02:36 --

to też zrobiłem: GRUB_CMDLINE_LINUX="pcie_aspm=force acpi_osi=Linux acpi_enforce_resources=lax i915.i915_enable_rc6=1 i915.i915_enable_fbc=1 i915.lvds_downclock=1 i915.semaphores=1"
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Wentylator ciągle pracuje

Post autor: JerryG »

W Twoim przypadku skoro to stacjonarny to ile on ma lat?? Moze trzeba by sprawdzic paste pomiedzy prockiem a radiatorem, ewentualnie odkurzyc wnetrze.

U mnie az tak nie szaleja wentylatory, tyle ze pracuja - wczesniej byla cisza, raz na jakis czas sie wlaczyl jak temperatura podskoczyla na 60*C.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Lenovo G50
slawek30
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 23 cze 2009, 21:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Wentylator ciągle pracuje

Post autor: slawek30 »

To nowokupiony i zainstalowany wiatrak asus V72.

Powtórnie wszystko zainstalowałem i może problem tkwi w tym, że pwmconfig ustawiając korelację od jakiegoś poziomu nie zmniejszało prędkości wiatraka - jest gdzieś jakoś przypisać mniejsze wartości obrotów wiatraka do danego PWM?

-- 26 gru 2012 13:40 --

A i podczas uruchamiania pwmconfig pomimo info, że wiatrak zostanie wyłączony na 5 sekund to nie miało to miejsca
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wentylator ciągle pracuje

Post autor: e X t 7 3 »

Zatem tak, aby sprawdzić co potrafi ta maszyna i co się da z niej wyciągnąć zainstaluj: kernel v21.5 + APM + wpisy w grub ... odinstaluj pwmconfig. Każda ingerencja w pm - może spowodować zaburzenia w pracy całego systemu - zarządzania energią [opartego o ACPI]. Zatem jeśli pwmconfig zaburza działanie ACPI [ręczne sterowanie mocną "wiatraka"] i nie jest to poprzedzone odpowiednią modyfikacją tego systemu, mogą się dziać "dziwne rzeczy". Przybyłowo mój APM - przy jego konstruowaniu i instalacji/deinstalacji podejmuje działania zmierzające do jego "włączenia" do całego systemu zdarzania energią i tu zmiana jednego parametru - w połączenie z ustawianiami PM Ubuntu może spowodować, że maszyna już nie wejdzie/nie wybudzi się w/ze stan uśpienia i hibernacji, bądź też zarządzanie energią zostanie tak zaburzone, że zamiast poprawić nastąpi skutek odwrotny ;). Tu trzeba to rozpatrywać globalnie - trzeba poznać wszystkie elementy ACPI, zarządzanie energią w GNU/Linuksie oraz możliwości jakie daje kernel. Dopiero to wspólnie pozwala na zapienienie optymalnej pracy wszystkich komponentów.

Zatem, jak pisałem spróbuj Waść tego co napisałem. Jeśli dodatkowo zależy Ci na maksymalnej wydajności i responsywności systemu w przypadku pracy na AC i oszczędności energii i dość optymalnej mocy w przypadku pracy na baterii zainstaluj dotykowo moje nastawy cpufreqd. Oczywiście wszystko za pomocą NeteXt`73.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości