Słaba wydajność Lenovo z710 - czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Terrqge
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Słaba wydajność Lenovo z710 - czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: Terrqge »

Czy po prostu nowe Lenovo z710 z i7, Geforce 840M i 4GB to za mało, żeby Ubuntu 14.04 działało płynnie i bez przycinek?
To dokładnie ten model: http://www.morele.net/laptop-lenovo-ide ... 7012012012

Kiedyś używałem starszego laptopa i Ubuntu 10.10 ładowało się błyskawicznie, nie było mowy o żadnych ścinkach, teraz na lenovo z710 wszystko chodzi tak ociężale, myślałem, że to wina Unity, więc zainstalowałem klasyczne Gnome, powyłączałem niektóre efekty compiza, ale mimo to problem nie ustał całkowicie, jest troche lepiej, ale zdarzają się często takie ścinki, że trochę więcej się dzieje, i za chwile kursor zwalnia, nic się nie da zrobić, przez chwile wszystko się zamraża, czasem lekko ruszę kursorem, a on przemieszcza się po 10s, bywa tak, że muszę wejść do trybu tekstowego i ubić daną aplikację, a zawiesza się na wszystkich możliwych, czy to na Chrome, czy na sublime text. Dodatkowo samo ładowanie pulpitu po zalogowaniu mnie nie satysfakcjonuje, żeby obywało się to błyskawicznie, a niekiedy do pełnej gotowości potrzeba nawet ok 10s.

No i nie ukrywam, że wolałbym wrócić do Unity, ale niestety ilość zamuł jest na nim znacznie większa i mam juz kompletnie dość Ubuntu...

Komputer jest nowy, był bez systemu. Zainstalowałem Windows 7 i Ubuntu 14.04, Windows chodzi bez problemu, samo ładowanie raczej klasycznie dla Windowsa ale potem już raczej nie ma mowy o przycinkach itp. Coraz chętniej myślę o przejściu do niego na stałe, albo zmianę Ubuntu na inną dystrybucję.

Laptop się nie grzeje, nie był nigdy rozbierany, kupiony w październiku.

Macie pomysł gdzie może leżeć problem? Może za mało ramu? Może Ubuntu wymaga specjalnego traktowania, gdzie szukać przyczyny?
Ostatnio zmieniony 18 sty 2015, 10:30 przez igotit4free, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawiłem temat.
Awatar użytkownika
Jarni
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 3 City
Kontakt:

Re: Czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: Jarni »

Instalowałeś sterowniki do tego Geforce 840M?
- Tylko nadal nie wiemy, co tu robił ten gość z siekierą?
- Pewnie sie-kierował czymś!
--LU #553776
Terrqge
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: Terrqge »

Tak, na początku coś instalowałem. Tak to wygląda:

http://s13.pl/scr/18-01-15_01-49-27.png

Generalnie to może zbyt strasznie to opisałem. Ogólnie jakieś małe spowolnienia i lagi mi nie przeszkadzają, ale czasem system zamraża się w taki irytujący sposób, że niby działa, ale wszystko zwalnia i działa z okropnym opóźnieniem, głównie dzieje się to w przeglądarce przy większej ilości zakładek, czasem po minucie wszystko wraca do normy, w Windowsie nie ma tego problemu.

Nawet teraz podczas pisania tego posta miałem 2 takie ścinki, na 10s kursor się zamroził. W tle włączyłem jeszcze Eclipse, Sublime-Text, filezillę i kilka dodatkowych zakładek i system całkowicie się zwiesił na 3 minuty, nie pomagało nic, nawet próby wejścia do trybu tekstowego, kursor stał w miejscu, wciskanie Power na obudowie laptopa nic nie dawało, gdyby trwało to dłużej najprawdopodobniej musiałbym wyjąć baterię, ale po ok 3 minutach wszystko wróciło do normy, ukazał się nawet na chwile panel wyłączania, który z opóźnieniem uruchomił się kiedy wcisnąłem Power na obudowie...

I tak jak mówiłem, teraz włączyłem na chwilę Unity (chociaż z wyłączonymi efektami animacji), przy nim zdarza się to znacznie częściej niż bez, ale wyłączenie go nie jest receptą na problem. Bo po pierwsze wolałbym go używać bo się przyzwyczaiłem, po drugie, na klasycznym Ubuntu też zdarzają się takie zamrożenia, tylko że rzadziej.

Jakieś domysły od czego może pochodzić ten problem zamrażania?
Ostatnio zmieniony 18 sty 2015, 10:31 przez igotit4free, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieregulaminowa grafika!
Awatar użytkownika
socrates
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 289
Rejestracja: 15 maja 2011, 01:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: socrates »

Masz 4GB RAM w dziesiejszych czasach to szału już nie robi.
U mnie sama przeglądarka bierze nawet 5-6 GB przy otwartych 40 kartach. Włączone yt i ogólnie dużo flasha na stronach... Właściwie to chyba tylko ten flash tak obciąża pamięć.
Sprawdź sobie użycie RAMu w momentach tych zwiech.
Gentoo + XFCE
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: Tomfoc »

Mój ASUS ma 4 GB RAM, procesor i3, grafika Radeon HD 6470 - Ubuntu działa bardzo płynnie i szybko. Używam otwartych sterowników do grafiki.
Awatar użytkownika
stiff
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 27 maja 2009, 22:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Sagan
Kontakt:

Re: Czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: stiff »

Używam Ubuntu 14.04 (12.04) 64bit na c2d 2x2.13 Ghz, 4GB ramu, gf gt440 i bardzo ładnie działa. Nieraz używam też Athlona 3600+ x2, 2 GB ramu i Radeon 1950 i też to całkiem przyjemnie działa, ze względu na ilość ram zainstalowany Ubuntu 32bit. Chociaż sterownik karty ati jest powiedzmy taki sobie.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2015, 10:04 przez stiff, łącznie zmieniany 1 raz.
http://ubuntu.freesoftware.cba.pl/1404.html
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: marcin1982 »

Podaj wynik komendy z terminala / konsoli:

Kod: Zaznacz cały

lspci -k | grep -A3 VGA
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Słaba wydajność Lenovo z710 - czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: igotit4free »

Polecam instalację sterownika własnościowego od nVidia, z moich doświadczeń wynika że otwarte zawsze zostają w tyle.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
Jarni
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 3 City
Kontakt:

Re: Słaba wydajność Lenovo z710 - czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: Jarni »

igotit4free pisze:Polecam instalację sterownika własnościowego od nVidia, z moich doświadczeń wynika że otwarte zawsze zostają w tyle.
Podpiszę się pod tym, co mówi igi.

Na pytanie główne wątku odpowiem tak:
Nie, Unity nie jest AŻ TAK wymagające, żeby Twój sprzęt nie chodził płynnie. Mój Lenovo G580 z B960 i zintegrowanym układem graficznym IntelHD oraz 4 GB RAM, zapewnia mi płynną pracę bez zacięć, lagów, zamułek ogólnych systemu.
Wracając do sterowników, laptop mojej pasierbicy, na którym nie wykonuje żadnych zadań wymagających wysokiej wydajności graficznej, całkiem sprawnie chodzi na sterowniku nouveau.
- Tylko nadal nie wiemy, co tu robił ten gość z siekierą?
- Pewnie sie-kierował czymś!
--LU #553776
Terrqge
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Słaba wydajność Lenovo z710 - czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: Terrqge »

Wynik: lspci -k | grep -A3 VGA

Kod: Zaznacz cały

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
	Subsystem: Lenovo Device 3809
	Kernel driver in use: i915
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller (rev 06)
Z ciekawości zmieniłem starownik na ten X od X.org i wiecie co? System nie chodzi jak błyskawica, ale jest lepiej, nie ma już tych zamrożeń, które aż tak wkurzały, tylko nie wiem czy powinienem tak zostawić czy zainstalowac jeszcze jakiś inny? Czytałem coś o bumblebee, może to byłoby lepszym rozwiązaniem...
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Słaba wydajność Lenovo z710 - czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: rom »

Kiedy znowu zatnie się, wydaj polecenie

Kod: Zaznacz cały

free -m
i zobacz, czy przypadkiem nie zapisuje danych do swapa. Jeśli tak, możesz zmniejszyć używanie swapa w ten sposób:

Kod: Zaznacz cały

sudo nano /etc/sysctl.conf
Gdzieś u dołu pliku będzie linia

Kod: Zaznacz cały

vm.swappiness=60
Zamiast 60 wpisz 10 lub 5. Zapisz zmiany Ctrl+o i wyjdź z edycji pliku Ctrl+x. Po restarcie system zacznie korzystać ze swapa dopiero kiedy zostanie tylko 10% (lub 5) wolnego RAM-u, a nie już przy 60%.
także = też
tak że = więc
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Słaba wydajność Lenovo z710 - czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: igotit4free »

Terrqge pisze:Wynik: lspci -k | grep -A3 VGA

Kod: Zaznacz cały

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
	Subsystem: Lenovo Device 3809
	Kernel driver in use: i915
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller (rev 06)
Z ciekawości zmieniłem starownik na ten X od X.org i wiecie co? System nie chodzi jak błyskawica, ale jest lepiej, nie ma już tych zamrożeń, które aż tak wkurzały, tylko nie wiem czy powinienem tak zostawić czy zainstalowac jeszcze jakiś inny? Czytałem coś o bumblebee, może to byłoby lepszym rozwiązaniem...
Z przedstawionego wyniku można odczytać, że twój komputer działa na oszczędnej, mało wydajnej integrze Intela, zamiast używać nVidii.
Zapoznaj się, zastosuj punkt 7.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Terrqge
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Słaba wydajność Lenovo z710 - czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: Terrqge »

Zastosowałem punkt 7, po ponownym uruchomieniu wyskoczył mi tryb tekstowy, po chwili jakieś okienko żebym uruchomił system z obniżoną wydajnoscią czy coś takiego, w każdym razie wpisałem sudo apt-get install nvidia-340 bo to jedyne co przyszło mi do głowy. Na górnym pasku mogę zmienić teraz kartę graficzną między nVidia a Intel, ale mimo to polecenie lspci -k | grep -A3 VGA daje to samo...

W ustawieniach sterowników własnosciowych przełączyło się na to Nvidia otwartoźródłowe...

P.S. I jeszcze jedno, po zastosowaniu tego punktu przestał mi zupełnie działać dzwięk w Ubuntu, jest tylko ten przy wyskoczeniu ekranu logowania, potem jest cisza, i w przeglądarce, i w programach do odtwarzania muzyki, wszędzie... Poradziłem sobie z tym z powrotem przestawiając na sterownik X z X.org.
adrikux

Re: Słaba wydajność Lenovo z710 - czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: adrikux »

Cześć, chciałbym dorzucić coś od siebie. Nie tłumaczcie tego brakiem własnościowego sterownika czy też tym, że 4 GB nie jest wystarczające - bo jest, a Windows 8 działa bardzo przyzwoicie. Podam swój przykład. Wiem, że 1 GB Ramu nie jest dużą ilością, ale tyle posiada mój aktualny komputer kupiony kilka lat temu. Miałem wtedy zainstalowane Ubuntu 9.04 bodajże, które działało jak szalone. Grałem na nim w dość nowe gry na wysokich detalach. Przeszedłem wszystkie części STALKERA, grałem w Gothica 3. Na dzień dzisiejszy zainstalowałem Ubuntu 14.04 z MATE i gra STALKER po wystartowaniu nie jest w stanie osiągnąć 5 FPSów i nie jest to moja wina ani tego, że coś źle skonfigurowałem. Wymagania z jakiegoś powodu rosną i mogę zainstalować nawet debiana z icewm, gra i tak nie działa, ale jak już wrzucę Ubuntu 9.04 to nie ma najmniejszych problemów.
Terrqge
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Słaba wydajność Lenovo z710 - czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: Terrqge »

Też mi się wydaje, że starsze Ubuntu były znacznie mniej wymagające, mi wersja 10.10 przy 2GB RAMu śmigała błyskawicznie, nie było mowy o żadnych zawiechach czy zamrożeniach...
Awatar użytkownika
Jarni
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 3 City
Kontakt:

Re: Słaba wydajność Lenovo z710 - czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: Jarni »

Objaw zapewne byłby dokładnie taki sam, gdyby na sprzęcie sprzed 10 lat z WinXP dziś postawić Win7 lub 8.
To dylemat z gatunku "co było wcześniej, jajko czy kura" ;-) . Trudno powiedzieć czy sprzęt rozwija się bo rozrastają się systemy, czy systemy rosną, bo wciąż rozwija się sprzęt.
- Tylko nadal nie wiemy, co tu robił ten gość z siekierą?
- Pewnie sie-kierował czymś!
--LU #553776
Terrqge
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Słaba wydajność Lenovo z710 - czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: Terrqge »

No dobra, ale co dalej z moim problemem, jeśli się nie mylę to do tej karty nie ma sterownika własnościowego, natomiast na otwartoźródłowym nvidia nie chodzi to zbyt dobrze. Czyli mam sobie dać spokój i używać tego X od X.org czy mam jeszcze jakiś inny wybór?
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Słaba wydajność Lenovo z710 - czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: Arkosake »

Możesz jeszcze spróbować zainstalować sterownik bezpośrednio od Nvidi http://www.nvidia.pl/download/driverRes ... x/81359/pl, przy wsparciu np. takiego poradnika http://ubuntuhandbook.org/index.php/201 ... untu-1404/. Ale to raczej operacja na komputerze bez ważnych danych, gdzie utrata systemu nie będzie zbytnim problemem, ponieważ zdarzyć może się wiele. :neutral:
Terrqge
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Słaba wydajność Lenovo z710 - czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: Terrqge »

A z wyniku tej komendy free -m można coś ciekawego odczytać? Włączona jest obecnie tylko przeglądarka z 16 zakładkami, edytor tekstu, filezilla i odtwarzacz filmów:
Przed chwilą miałem małą ścinkę.

Kod: Zaznacz cały

             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:          3877       3729        147        508          9        723
-/+ buffers/cache:       2996        881
Swap:          511        433         78
Czy dołożenie kolejnych 4GB RAMu mogłoby trochę pomóc?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Słaba wydajność Lenovo z710 - czy Ubuntu poważnie jest aż tak wymagające?

Post autor: e X t 7 3 »

ale po co dodawać ram ? ;) Bez sensu ... tu widzę największy problem masz z responsywnością. Tu możesz poprawić [w przypadku kerneli premium znacznie] zarówno responsywność [od 2 do 5 x lepiej niż generic], jaki wydajność. Zapoznaj się z naszym projektem i moimi kernelami + sterowniki, APM, etc.: netext73.pl. Poniżej przykładowe różnice w wydajności - porównaj kernel generic 3.18.1 [od Canonical] z v33.2-3.18.1-i7-pro. Od wersji v33.2 w kernelach Premium wprowadzam znaczne zmiany w procesie kompilacji, co skutkuje tym, że są odczuwalnie wydajniejsze i bardziej responsywne od generica, ale także sporo lepiej od mojego darmowego K8. Co do sterowników polecam mój build sterownika nvidii 346.22 - niedługo dam 346.35 - te ze strony nvidii nie zadziałają prawidłowo z kernelami powyżej 3.17.x.

7-ZIP COMPRESSION

POSTMARK - wydajność dysków

APACHE BENCHMARK - serwer Apache

NGINX BENCHMARK - serwer Nginx

QGEARS2 - RENDERING: OPENGL - wydajność grafiki 3D

Pozdrawiam

-- 19 sty 2015 12:37 --
rom pisze:Zamiast 60 wpisz 10 lub 5. Zapisz zmiany Ctrl+o i wyjdź z edycji pliku Ctrl+x. Po restarcie system zacznie korzystać ze swapa dopiero kiedy zostanie tylko 10% (lub 5) wolnego RAM-u, a nie już przy 60%.
To jest dobre ale na baterii = nie zależy Ci na wydajności to niezłe ustawienie [ograniczy odwołania do dysków]. Ja tak [a w zasadzie niżej] daje w moim APM w trybie oszczędzania energii. Ograniczanie możliwości zrzucania ramu, skutkować będzie po jakimś czasie [np po godzinie działania], znacznym zamuleniem systemu = nie ma gdzie tworzyć nowych 'kejczów' dla nowych akaparacji i skutkuje to "zawieszeniami" interfejsu, etc. - można to zniwelować w pewien sposób, ale tu konieczne jest zarządzanie pozostałymi komponentami plus maksymalnie responsywny kernel. Aby to dawało oczekiwane rezultaty, musi być idealnie zgrane z dirty pages etc. Samo swappines to ... więcej krzywdy zrobi niż pożytku ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości