Pomoc przy wyborze laptopa

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Awatar użytkownika
Sycu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 15 wrz 2005, 18:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Pomoc przy wyborze laptopa

Post autor: Sycu »

Cześć wszystkim,
dawno mnie tu nie było, ale teraz potrzebuję Waszej pomocy - stawiam dobrą whisky jakby co ;)
Przyszła pora na zmianę laptopa. Wybór na rynku jest ogromny, a ja nie bardzo się orientuję, więc proszę Was o pomoc. Szukam laptopa, który dobrze będzie współpracował z Ubuntu, albo Archem. Kwota maksymalna jaką mogę wydać to 7000zł, więc myślę, że jest w czym wybierać. Laptop będzie używany do programowania, filmów, internetu itp. Moje wymagania:
- dobra współpraca z linuksami (Ubuntu, Arch)
- ekran 17" FullHD, matowy
- dobry procesor - najlepiej i7
- dużo ramu
- dysk SSD (min 256GB) + HDD (min 500GB)
- fajnie jakby była podświetlana klawiatura
- jakaś dobra karta graficzna, która będzie współpracowała z linuksem out of the box (broń boże bumblebee itp, mam dość tego cholerstwa)

Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam
Patryk
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8602
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pomoc przy wyborze laptopa

Post autor: mario_7 »

Przyjrzyj się komputerom oferowanym przez firmę System76. Możesz wybrać coś z ich oferty, albo szukać takiej konfiguracji u konkurencji - to powinno zapewnić zgodność z Ubuntu.
Ponadto trochę na forum jest uniwersalnych porad jak dobierać sprzęt - rozejrzyj się.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pomoc przy wyborze laptopa

Post autor: e X t 7 3 »

To widzę "potwora" pan potrzebujesz ... ale po co i7 ? Co do Bumblebee - to jest genialne rozwiązanie ... da się ogarnąć ... ale fakt osra jada jest w 16.0 - niedługo update moich rozwiązań w NeteXt'73 dla Bublebee - Ubuntu/Kubuntu/etc. 16.04 - już mam genialnie szybko działającą wersje ... bron Boże przez nvidia-prime to jest masakra w porównaniu do dobrze zbudowanego i skonfigurowanego Bumblebee ;)

Ubuntu/Kubuntu/etc. 16.04 & Nvidia Optimus - UPDATE

a co do wyboru laptopa ... tu dao by sie coś fajnego zrobić właśnie z Nvidia Optimus ;)

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Jarni
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 3 City
Kontakt:

Re: Pomoc przy wyborze laptopa

Post autor: Jarni »

Niedawno przesiadłem się z Lenovo G580 na Y700. Pracuje pod 16.04 od Beta2 bez najmniejszego zająknięcia.
Wybrałem opcję 15.6" ale są dostępne również 17".
Karta Intela HD580 to oczywista oczywistość, że chodzi. Drugą grafą jest GTX960M. Instalacja sterowników z poziomu softu bezproblemowa, przełączanie kart wymaga przelogowania, działa bez zarzutu.
Podświetlana klawiatura to świetna rzecz, fifirifi 5GHz też, wreszcie router jest w pełni wykorzystany.
Laptopa kupiłem bez systemu, jak zawsze z resztą, OeSy dobieram sobie sam.
Xenial to pierwsze wydanie w którym nie walczę ze sprzętem, nawet w tak drobnej kwestii jak ustawienie jasności matrycy po odpaleniu systemu. Z jaką wyłączę, z taką wstaje.

Reasumując:
- dobra współpraca z linuksami (Ubuntu, Arch) - warunek spełniony
- ekran 17" FullHD, matowy - warunek spełniony (mój ma 15.6' ale w HD i mat - fajna sprawa)
- dobry procesor - najlepiej i7 - warunek spełniony - kilka opcji do wyboru
- dużo ramu - ja wybrałem 8GB dostępne chyba do 64
- dysk SSD (min 256GB) + HDD (min 500GB) - tu można się potknąć, mój ma 1TB HDD bo taki chciałem, są też z SSD ale wtedy HDD jest zewnętrzny
- fajnie jakby była podświetlana klawiatura - warunek spełniony
- jakaś dobra karta graficzna, która będzie współpracowała z linuksem out of the box (broń boże bumblebee itp, mam dość tego cholerstwa) - spełniony, Nvidia GTX960M działa na CUDA i działa ok.
UWAGA! Brak napędu CD/DVD!!! Mnie nie potrzebny ale warto to uwzględnić.
Laptop jest niesamowicie cichy, nawet w stresie hałas nie jest dokuczliwy.
- Tylko nadal nie wiemy, co tu robił ten gość z siekierą?
- Pewnie sie-kierował czymś!
--LU #553776
yendrek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 05 wrz 2009, 13:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Pomoc przy wyborze laptopa

Post autor: yendrek »

Ostatnio przymierzam się do zakupu lapka pod ubuntu i znalazłem po niejakich poszukiwaniach (na zasadzie - pod latarnią zawsze najciemniej) listę sprzętu certyfikowanego przez Canonical: http://www.ubuntu.com/certification/des ... ory=Laptop
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pomoc przy wyborze laptopa

Post autor: e X t 7 3 »

Powiem szczerze nie przywiązuje się do tej listy szczególnie = jeśli masz najnowszy kernel i resztę kluczowych zasobów, nowe maszyny będą działać bez problemu - tu np. Asus .. na pewno odradzam Acera i maszyn z chipami WiFi Broadcom - co prawda użytkując naszym NeteXt'73] nie odczujesz nawet, że masz taki chip, bo z instalacja mojego buildu kernela instaluje tez najnowsze sterowniki dla tych układów [po ich wykryciu rzecz jasna], ale mocno wkurza mnie zapewnienie wsparcia dla tych układów ;)

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
yendrek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 05 wrz 2009, 13:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Pomoc przy wyborze laptopa

Post autor: yendrek »

heya eXt73, skoro tworzysz własne buildy kerneli, to pewnie zainstalował byś ubuntu nie tylko na każdym lapku, ale i na jakimś smartwatch'u ;) Sęk w tym, że to co robisz, dla większości ludzi to czarna magia i dla takich właśnie może być przydatna lista certyfikowanego sprzętu. Zresztą, pewnie znajdzie się na niej jeden i drugi laptop z fabrycznie zainstalowanym ubu.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pomoc przy wyborze laptopa

Post autor: e X t 7 3 »

Dlatego jest nasz program ;) > netext73.pl

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pomoc przy wyborze laptopa

Post autor: Arkosake »

Wymagania jakie podałeś mogą spełnić 3 serie 3 producentów. Mianowicie : Lenovo seria Y700, MSI seria GE72 oraz Asus seria GL752VW, problem polega na tym że konfiguracji tych laptopów jest tak wiele, jak wiele jest klientów, daje to mniej więcej efekt : u jednego działa wszystko, a u innego nie działa WiFi i subwoofer. Co do grafiki to niestety ale tandem Intel - Nvidia już na stałe wpisał się w produkty tego typu co niejako wymusza używanie na systemach Linux jednego z 2 rozwiązań albo Nvidia-Prime albo właśnie bumblebee , które lepsze nie mnie oceniać, na moim Lenovo G780 oba rozwiązania działają zaskakująco dobrze. ;-)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pomoc przy wyborze laptopa

Post autor: e X t 7 3 »

Arkosake pisze:Wymagania jakie podałeś mogą spełnić 3 serie 3 producentów. Mianowicie : Lenovo seria Y700, MSI seria GE72 oraz Asus seria GL752VW, problem polega na tym że konfiguracji tych laptopów jest tak wiele, jak wiele jest klientów, daje to mniej więcej efekt : u jednego działa wszystko, a u innego nie działa WiFi i subwoofer. Co do grafiki to niestety ale tandem Intel - Nvidia już na stałe wpisał się w produkty tego typu co niejako wymusza używanie na systemach Linux jednego z 2 rozwiązań albo Nvidia-Prime albo właśnie bumblebee , które lepsze nie mnie oceniać, na moim Lenovo G780 oba rozwiązania działają zaskakująco dobrze. ;-)
Znacznie lepsze jest bumblebee .. szczególnie, gdy podlega optymalizacji - podobnie, jak pozostałe istotne komponenty systemu - vide filmiki z gier:

Ubuntu/Kubuntu/etc. 16.04 & Nvidia Optimus

Kernel v45.5 Premium & Standard / Kernel v46.2 Premium

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości