Ubuntu a Laptop Lenovo z50-75

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Awatar użytkownika
Paryseusz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 09 lis 2016, 03:13
Płeć: Mężczyzna

Ubuntu a Laptop Lenovo z50-75

Post autor: Paryseusz »

Witam, jestem nowym na forum, lecz czasami śledziłem was tu. Od jakiegoś czasu męczę się z okienkami i nie powiem znudziły mnie, nie wiem czym to spowodowane jest ale no niestety tak już jest.
:pt36: :pt36:
Od jakiegoś czasu myślałem o przeprowadzce na nowy OS. na stałe. Ale mam takie jedno ale.
Czy mój laptop będzie funkcjonował płynnie i bez problemów?
Kiedyś miałem UBUNTU 12.04 LTS ale to na stacjonarce. I tam było ok.
Parę miesięcy temu miałem na swoim nowym laptopie 16.04 ale coś było nie tak. Bateria która na OKIENKACH 8.1 wytrzymywała przy zrównoważonym czasie pracy 4 - 5 godzin przy normalnym korzystaniu pracy, zaś na Ubuntu 16.04 trwało to z 1-1,5h max przy czym wiatraki w nim dawały z siebie wszystko co mogły, mimo to praca była bardzo fajna( ale ile można siedzieć pod prądem).
Ostatnio Lenovo wysłało mi aktualizacje Biosu na moja prośbę bo miałem z 2010r i praca laptopa jeszcze stała się bardziej przyjemna bo ponieważ laptop zaczął używać Turbo Core dla procesora z poziomu biosu a nie z poziomu programu jak to dawniej miało miejsce.
Specyfikacja sprzętowa:
Lenovo z50-75
Procesor: AMD A10 - 7300 (taktowanie 1.2 do 1.9 turbocore 3.2)
Grafika: AMD Radeon R6 M255DX + AMD (TM) R6 Graphics
Ram : 8gb DDR3 dual chanel (program CPU-Z pokazuje prace średnio 790 - 1200MHz)
Dysk HYBRYDA
Matryca: FULL HD
Awatar użytkownika
Paryseusz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 09 lis 2016, 03:13
Płeć: Mężczyzna

Re: Ubuntu a Laptop Lenovo z50-75

Post autor: Paryseusz »

Przepraszam za to że umieściłem w złym dziale temat. Proszę o przeniesienie go w odpowiedni. Już więcej się to nie powtórzy ;)
Awatar użytkownika
witek
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 400
Rejestracja: 14 lip 2005, 14:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu a Laptop Lenovo z50-75

Post autor: witek »

Jeżeli szukasz laptopa z AMD to raczej unikaj modeli z dodatkową kartą graficzną - tu AMD Radeon R6 M255DX. Jeżeli masz możliwość, sprawdź czy kartę można wyłączyć w biosie. Tu masz twój model bez dodatkowej karty http://allegro.pl/laptop-lenovo-z50-75- ... 29979.html. Lepiej zainwestować w pamięć by móc korzystać z trybu dual channel. Wydajność karty grafiki z procka w trybie dual channel jest bardzo zbliżona lub większa niż grafika z procka + R6 M225. Dodatkowo odpada kłopot z uruchamianiem i korzystaniem z dwóch kart.
Awatar użytkownika
Paryseusz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 09 lis 2016, 03:13
Płeć: Mężczyzna

Re: Ubuntu a Laptop Lenovo z50-75

Post autor: Paryseusz »

Ale kolego ja nie chce kupić. Ja mam już takiego laptopa . A druga sprawa to nie mogę jej wyłączyć z poziomu biosu bo nie ma takiej opcji. Na Okienkach ten tryb dwuch kart spisuje u mnie się świetnie. A pytanie brzmi jak bedzie to na ubuntu 16.10
Awatar użytkownika
witek
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 400
Rejestracja: 14 lip 2005, 14:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu a Laptop Lenovo z50-75

Post autor: witek »

Spróbuj uruchomić live Ubuntu 16.10 to się przekonasz czy działa lub nie. Podczas uruchamiania live edytuj ustawienia kernela (chyba klawisz F6) dopisując przed quite splash - amdgpu.runpm=0
Możesz spróbować również wersji Ubuntu 15.10 czyli ostatniej z sterownikami Catalyst.
Aktualnie korzystam z HP Envy 15 z AMD A10-8700p. Win działa bez problemów włącznie z grami np. ETS2, Napoleon Total War. Samo Ubuntu jako live działa ale po instalacji podczas uruchamiania całość zawiesza się podczas uruchamiania. Bardzo możliwe, że spowodowane jest to jakimś moim błędem podczas instalacji. Mówię tu o sytuacji dual boot razem z Win10.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości