Ubuntu 19.04 zawiesza się po wejściu w ustawienia na laptopie Lenovo ThinkPad w540

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
wrza
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 08 wrz 2019, 22:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Ubuntu 19.04 zawiesza się po wejściu w ustawienia na laptopie Lenovo ThinkPad w540

Post autor: wrza »

Witam,

Chciałbym odświeżyć temat, jestem nowy na tym forum, starałem się znaleźć podobny temat, bo wydaje mi się że mój problem nie dotyczy konkretnie mojego sprzętu, szukałem ale bez skutku, dlatego proszę wybaczyć mi jeśli gdzieś już jest rozwiązanie. Zwracam się tu w szczególności do użytkowników komputerów Lenovo z serii biznesowych. Ja jestem posiadaczem komputera Lenovo ThinkPad w540 procesor intel core i7 16gb ram, grafika dedykowana nVidia, dysk ssd.

Komputer do tej pory pracował na Windows 10, spisywał się świetnie żadnych problemów, jakiś 1-2 lata temu instalowałem na nim, na drugim dysku Ubuntu (nie pamiętam wersji), wszystko było ok, jednak wróciłem do Windowsa 10 z braku dostępności niektórych programów, w tym czasie było kilka aktualizacji bios, teraz ponieważ mam nowy laptop z Windowsem postanowiłem jeszcze raz spróbować zainstalować Ubuntu na starym w540, niestety tym razem nie jest to łatwe, sądzę że powodem były te aktualizacje bios. Gdzieś w sieci wyczytałem że Lenovo ma problem z instalacją innych systemów niż Windows.

Próbowałem instalować Ubuntu 18.04 LTS, instalacje przeprowadzałem z wcześniej przygotowanego bootowalnego usb z systemem, niestety normalnie po bootowaniu system się zawieszał udało mi się go zainstalować poprzez zmianę parametru przy instalacji na "nomodeset". System działał ale bardzo wolno, tak jak by nie było zainstalowanych sterowników od karty graficznej, przesiedziałem 2 dni na probie instalacji tych sterowników, bez efektów, albo nadal było bez zmian albo system już się nie uruchamiał.
Postanowiłem zainstalować nowsza wersję 19.04 ten sam problem jednak tu parametr "nomodeset" w ogóle nie pomógł i system się nie uruchamiał, spróbowałem inną dystrybucję "Debian" - to samo. w końcu postanowiłem jeszcze raz Ubuntu 19.04 ale zainstalowałem ją na miniPC asus na dysku ssd z laptopa Lenovo, Ubuntu zainstalował się i działał świetnie. Wykluczyłem w ten sposób dysk, źle przygotowaną instalację na usb. Dysk z zainstalowanym poprawnie Ubuntu (na pc) włożyłem do Lenovo w540, system się uruchomił i śmiga tak samo szybko jak na pc. problem nie leży chyba też po stronie UEFI, próbowałem go wyłączać w biosie, próbowałem też z UEFI. System śmiga, ale to nie koniec. Śmiga do momentu jak nie wejdę gdzieś w ustawienia, np ustawienia ekranu albo w ogóle w ustawienia. system się zawiesza, myszka działa ale cały czas myśli.. I to jest teraz moja zagwozdka, czy ktoś mi pomoże?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 19.04 zawiesza się po wejściu w ustawienia na laptopie Lenovo ThinkPad w540

Post autor: kobrawerde »

Moim zdaniem to aż dziw że Ubuntu zainstalowane na innym sprzęcie ... "zatrybiło" że tak powiem na innym ?
Może zerknij w logi systemowe ( /var/log ) i w terminalu np. dmesg ( po zawieszeniu się jeśli to możliwe )

Kod: Zaznacz cały

dmesg
Ale mnie się wydaje że masz kłopoty z kartą graficzną ... sam napisałeś że pomogła opcja nomodeset czyli system uruchamia się ze sterownikami nouveau ...może więc w twoim przypadku konieczne będzie zainstalowanie najnowszych driverów nVidia i nie chodzi tu o te z repozytorium ubuntu ale ze strony domowej nVidia i sterowniki z rozszerzeniem .run. jak takie drivery zainstalować na linux-e poszukaj w necie.
np.
https://askubuntu.com/questions/149206/ ... nvidia-run
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości