Niedziałający wiatraczek w Aristo Smart 460

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
merski
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 04 cze 2008, 18:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Niedziałający wiatraczek w Aristo Smart 460

Post autor: merski »

Posiadam Laptop Aristo Smart 460 i mam problem z wiatraczkiem. Gdy włączam "zimny" laptop przy domyślnych ustawieniach, to wiatraczek się nie włącza i się nigdy nie włączy (nawet gdy dojdzie temperatura 100 stopni). Gdy wykonuje restart, to wiatraczek chodzi poprawnie, do czasu kiedy temp nie spadnie do 45 stopni, wtedy się wyłącza (tak jak powinien), ale znów się już nie włączy. Próbowałem już różnych opcji "pci=noacpi", "acpi=force", "pnpbios=off", "pci=bios", "acpi=oldboot", ale tylko z opcja "acpi=off" działa wiatraczek poprawnie, tz. wiatraczek zawsze działa, ale to nie jest rozwiązanie. Laptop jest ciepły (nie wiem jaka ma temperature), wiatraczek kręci sie na max, do tego bardzo krótko trzyma na baterii. Ten sam problem jest na rożnych wydań Ubuntu (7.04, 7.10, 8.04, 8.10, 9.04), czy dystrybucjach Linuksa. Na wersji 7.04 jakoś działał wiatraczek, włączał się i wyłączał, tak jak powinien, chociaż kilka razy potrafił sie wyłączyć i nigdy nie włączyć. Szukałem w necie, ale chyba nikt nie ma takiego problemu. Może ktoś z was spotkał sie z takim problem i wie jak go rozwiązać.
Awatar użytkownika
karmelek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 883
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Aristo Smart 460 + problem w wiatraczkiem

Post autor: karmelek »

Zmień tytuł tematu tak, aby w sposób możliwie precyzyjny przedstawiał sedno sprawy, w której piszesz. Miej na uwadze również zgodność z REGULAMINEM
Tytuł tematu zmienisz edytując pierwszy post
W razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
Wszystkich moderatorów Bóg po śmierci zabiera do nieba, żeby ci dwadzieścia cztery godziny na dobę moderowali modlitwy do niego.
http://karmelek.wordpress.com
inny OS=debian lenny
Awatar użytkownika
icyhot12
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 174
Rejestracja: 22 gru 2008, 22:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Niedziałający wiatraczek w Aristo Smart 460

Post autor: icyhot12 »

Sprawdź czy na windzie działa dobrze a następnym krokiem to sprawdzenie czy przy pierwszym włączeniu laptopa (gdy wiatrak nie działa) BIOS widzi go podłączonego do płyty głównej ( mi pokazuje np: CPU_FAN 1 800 RPM ) jeśli nie to z góry wiadomo że problem hardwarowy :(
Spróbuj też pogmerać kabelkami jeśli masz taką możliwość bo nie każdy umie otworzyć obudowe laptopa ;D
merski
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 04 cze 2008, 18:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Niedziałający wiatraczek w Aristo Smart 460

Post autor: merski »

Gdy mam ustawione acpi=on, i gdy wiatraczek się nie kreci (a powinien), to po wydaniu komendy "acpi -t" wynika ze wiatraczek się kreci...:/ Na windzie (XP) wszystko działa w najlepszym porządku.
bsl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 05 maja 2009, 21:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: Niedziałający wiatraczek w Aristo Smart 460

Post autor: bsl »

Witaj kolego mam tego samego Lapka ... moze mi powiesz gdzie znajde funkcje którą opisałeś tzn ... gdzie znajde acpi=off i jak to ustawic ...
merski
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 04 cze 2008, 18:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Niedziałający wiatraczek w Aristo Smart 460

Post autor: merski »

Najprosciej to "sudo gedit /boot/grub/menu.list" i pozniej modyfikujemy linie "kernel" dopisując "acpi=off". Przy ponownym uruchomieniu komputera, jądro bedzie działalo z nowym parametrem
bsl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 05 maja 2009, 21:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: Niedziałający wiatraczek w Aristo Smart 460

Post autor: bsl »

Wyczytałem w sieci ze problem może tkwić w FF 3.0.10 ... pod winda tez zauważyłem podobny problem load FF wynosił 50% ... wróciłem do FF 3.0.9 load jest niski
merski
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 04 cze 2008, 18:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Niedziałający wiatraczek w Aristo Smart 460

Post autor: merski »

Nic i tym nie słyszałem
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości